Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 4/2022 (24.01.2022)

Soczewki kontaktowe do rozszerzonej rzeczywistości.

Firma InWith na targach CES2022 zaprezentowała pierwsze na świecie elektroniczne soczewki kontaktowe. Są one miękkie jak zwykłe soczewki, ale posiadają wbudowane układy elektroniczne mogące pełnić różnorodne funkcje. Wizja producentów jest taka, że soczewki łączą się ze smartfonem lub innym urządzeniem i w czasie rzeczywistym wyświetlają komunikaty i informacje. Przykładowo jadąc samochodem zobaczymy informacje z nawigacji, np. o skręcie czy ograniczeniu prędkości, będąc w sklepie wyświetlą się informacje o danym produkcie itp. W ten sposób buduje się system rozszerzonej rzeczywistości.
Konstrukcja urządzeń elektroniki noszonej musi zapewniać komfort użytkowania. Nowoczesne układy konstruowane są w oparciu o półprzewodniki krystaliczne (najczęściej krzem i german). Są one bardzo sztywne i nie poddają się rozciąganiu czy zginaniu. Rezystory i kondensatory nie stanowią problemu ale mikrokontrolery i procesory już tak. Jeśli dodamy, że muszą one znaleźć się na najbardziej wrażliwym ludzkim ogranie, jakim jest oko, to trudność wzrasta o kolejny rząd. Co więcej dostępna powierzchnia jest mocno ograniczona i wilgotna. Firma InWidth zintegrowała elektroniczne komponenty na podłożu hydrożelowym stosowanym do konstrukcji soczewek. Potwierdziła w ten sposób, że integracja elektroniki z soczewkami jest możliwa. Nie pokazali natomiast żadnej techniki pozwalającej coś wyświetlić i jest to kolejny krok do rozwoju tego typu urządzeń. Producent postarał się też sprawdzić bezpieczeństwo użytkowania, co ma zostać potwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków jeszcze w tym roku. Jeśli faktycznie uda się opanować budowę wyświetlaczy na takim materiale, to czeka nas kolejna rewolucja na rynku elektroniki.

Automatyczne uruchomienie podglądu na żywo przy połączeniu z rejestratorem Hikvision przez przeglądarkę internetową.

Przy połączeniu z rejestratorem Hikvision przez przeglądarkę internetową, domyślnie wyłączone jest automatyczne odtwarzanie podglądu na żywo. Podgląd ten można każdorazowo włączać dla wszystkich kamer z poziomu okna głównego oraz określić typ odtwarzanego strumienia. W konfiguracji lokalnej, po zalogowaniu do rejestratora, można włączyć automatyczne odtwarzanie podglądu na żywo. Dodatkowo można określić typ strumienia, z którego ma się wyświetlić obraz z kamer podczas automatycznego odtwarzania (strumień główny lub pomocniczy). Konfiguracja ta dotyczy konkretnej przeglądarki uruchomionej na danym komputerze. Zmiany ustawień można dokonać w po zalogowaniu do rejestratora w zakładce Konfiguracja -> Lokalnie.
Widok okna konfiguracji automatycznego odtwarzania podglądu na żywo po zalogowaniu do rejestratora DS-7608NXI-I2 Hikvision przez przeglądarkę internetową

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 - filtrowanie pasma > 700 MHz.

Technika 5G to najbliższa przyszłość rynku telekomunikacyjnego. Aby się jednak tak stało, konieczna jest odpowiednia infrastruktura oraz przydział pasm radiowych. W większości krajów Unii Europejskiej trwają prace nad uporządkowaniem widma radiowego i udostępnieniem przewidzianych pasm na potrzeby telekomunikacji. W tym celu konieczne jest zwolnienie pasma 700 MHz oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej DVB-T (refarming częstotliwości) przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Oddane do użytku w latach poprzednich instalacje do odbioru telewizji naziemnej są całkowicie nieodporne na zakłócenia pochodzące od nadajników LTE. Najbardziej zagrożone zakłóceniami są najwyższe kanały telewizyjne o numerach 49 i 50. Na ekranie telewizora obraz może się zamrażać, mogą pojawiać się kolorowe paski i kwadraty (klatkowanie obrazu). Aby wykluczyć wpływ nadajników LTE na odbiór DVB-T/T2 opracowano i opatentowano specjalne filtry wewnętrzne i zewnętrzne.
Filtr LTE 700 wewnętrzny Signal
Filtr pasmowo-przepustowy FR LTE700 Signal R49601

Filtr LTE 700 TF001 masztowy TERRA
Filtr LTE 700 TF001 masztowy TERRA R81009
Należy pamiętać o tym, że zagrożeni są wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej - również ci, którzy odbierają programy na kanałach znacznie niższych, niż wspomniane wyżej. Silny sygnał z nadajników LTE powodować może przesterowanie umieszczonych w antenach wzmacniaczy, skutecznie uniemożliwiając odbiór telewizji. Filtry eliminujące niepożądane sygnały należy stosować zaraz za anteną i przed wzmacniaczem, jeśli taki jest w instalacji.

Ochrona obwodowa z identyfikacją człowieka oraz pojazdu w urządzeniach Dahua.

Wykrywanie przekroczenia wirtualnej linii oraz wejścia, wyjścia i przebywania w strefie to funkcje pozwalające na dokładniejsze wyłapywanie zdarzeń, szczególnie gdy kamera działa w trybie ochrony obwodowej, czyli np. monitorowanie wejścia przez ogrodzenie. Zaawansowany algorytm działa w oparciu o rozwiązania AI, czyli sztuczną inteligencję, która analizuje poszczególne ramki obrazu. Dzięki temu powiadomienia alarmowe zostają przefiltrowane i zbędne alarmy zostają zablokowane (przychodzą tylko, gdy system wykryje interesujące obiekty czyli człowieka lub pojazd). Skuteczność filtrowania zdarzeń wynosi ponad 90%. W funkcję filtrowania człowiek/pojazd wyposażone są kamery IP WizSense, WizMind oraz DVR WizSense.
W urządzeniu mamy do wyboru kilka funkcji wykrywania przekroczenia linii lub wkroczenia, przebywania oraz wyjścia z obszaru chronionego. Urządzenie rozróżnia jaki obiekt narusza kontrolowany obszar oraz automatycznie filtruje fałszywe alarmy wywoływane przez zwierzęta, szeleszczące liście, jasne światła, deszcz lub śnieg itp. Uzyskujemy dzięki temu znaczną dokładność alarmów. Dodatkowo urządzenie może wysyłać alarm w momencie wykrycia niepożądanego zdarzenia.

Zła wysokość noża przyczyną nieprawidłowego cięcia włókna światłowodowego.

Odpowiednie przygotowanie włókien światłowodowych to podstawa udanego spawania włókien. Nawet najlepsza i najdroższa spawarka nie będzie w stanie poprawnie połączyć brudnych lub źle dociętych włókien. Z tego względu dbanie o czystość narzędzi światłowodowych jest niezwykle istotne. Dobry, czysty i dobrze wyregulowany nóż światłowodowy gwarantuje poprawne (równe) docięcie włókien.
Przed przystąpieniem do regulacji wysokości noża warto wstępnie zorientować się, czy ostrze w narzędziu ustawione jest zbyt wysoko, czy też zbyt nisko. Oczywiście zdarzyć się może, że przy wstępnej ocenie instalator nie będzie w stanie tego określić. Dobrą praktyką jest wówczas celowe, skrajne obniżenie lub podwyższenie ostrza. Po osiągnięciu którejś ze skrajnych pozycji należy stopniowo obniżać/podwyższać ostrze, sukcesywnie zbliżając się do położenia optymalnego. Efekt każdorazowej zmiany wysokości należy zweryfikować na ekranie spawarki. Ważne, aby robić to dla dwóch włókien. Możliwa jest sytuacja, w której włókno z jednej strony wygląda prawidłowo, natomiast drugie - nie. Ważne jest również, aby po zmianie wysokości dokręcać wszystkie śruby stabilizujące.
Więcej porad jak prawidłowo ustawić nóż można znaleźć w artykule Cięcie włókien światłowodowych bez tajemnic - regulacja noża.
Przykład złego cięcia wynikającego ze zbyt wysokiej pozycji ostrza - ostrze dużo za wysoko.
Czoło włókna poszarpane. Cechą charakterystyczną włókien docinanych zbyt wysoko ustawionym ostrzem jest wyraźne uszkodzenie środka włókna widoczne w jego jasnym obszarze.
Przykład złego cięcia wynikającego ze zbyt niskiej pozycji ostrza - ostrze minimalnie za nisko.
Włókno posiada z jednej strony odstający "ząbek”, będący konsekwencją niedocięcia. Kształt i rozmiar „ząbka” może się oczywiście zmieniać.

Omada SDN - platforma do konfiguracji oraz sterowania infrastrukturą sieciową TP-Link.

Platforma Omada integruje takie urządzenia sieciowe jak: punkty dostępowe, przełączniki oraz bramy sieciowe. Zapewnia kompleksowe zarządzanie całą siecią z poziomu chmury. System umożliwia stworzenie wysoce skalowalnej sieci — w pełni kontrolowanej za pomocą jednego systemu. Przekłada się to na płynne połączenia przewodowe i bezprzewodowe, które są niezbędne w hotelarstwie, edukacji, sprzedaży detalicznej, biurach oraz w wielu innych branżach.
Zalety stosowania systemu Omada SDN:
  • Technika diagnostyki sieci oparta na SI:
    • umożliwia analizę potencjalnych problemów z siecią,
    • wysyła sugestie dotyczące optymalizacji sieci,
    • pomaga lokalizować źródła zakłóceń, ostrzegać i powiadamiać o nich użytkowników oraz wdrażać rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa sieci,
    • zapewnia stabilne działanie i znaczną redukcję zakłóceń sieci Wi-Fi poprzez automatyczne dostosowywanie ustawień kanału i mocy transmisji pobliskich punktów dostępowych (połączonych w systemie Omada).
  • Łatwe i inteligentne monitorowanie stanu sieci:
    • łatwy w użytkowaniu panel jest bardzo pomocny w stałym monitorowaniu stanu sieci, sprawdzaniu poziomu przepustowości sieci i natężenia ruchu,
    • dostępu do dzienników ze statystykami sieci, powiadomieniami i ostrzeżeniami,
    • graficzne przedstawienie topologia sieci pozwala specjalistom ds. IT na szybką diagnozę ewentualnych problemów z nawiązywaniem połączeń.
  • Kompleksowe zabezpieczenia sieci:
    • TP-Link Omada oddziela zasoby dotyczące zarządzania siecią od danych użytkowników, dzięki czemu ruch generowany przez użytkowników nie jest przetwarzany w chmurze, co zapewnia lepszą ochronę ich prywatności,
    • tworzenie połączeń VPN,
    • zapora sieciowa,
    • filtrowanie URL/IP/MAC,
    • zaawansowane szyfrowanie WPA3,
    • strona powitalna dla użytkowników połączonych przez WiFi.
Kontroler systemu EAP TP-Link Omada Cloud Controller OC200
Kontroler systemu EAP TP-Link Omada Cloud Controller OC200 N2560

Nowości produktowe:

Cyfrowy rejestrator mobilny Protect 218 (4 x 1080p, H.265, 25 kl./s, 1 slot HDD/ SSD, GPS, Wi-Fi, RJ-45)
Cyfrowy rejestrator mobilny Protect 218 M80218 przeznaczony jest do montażu wewnątrz kabiny pojazdu, np. pod siedzeniem, w schowku czy bagażniku. Przewody zasilające podłącza się do akumulatora oraz zapłonu (analogicznie jak radio), dzięki czemu po przekręceniu stacyjki urządzenie automatycznie rozpoczyna zapis audio-wideo. Układ zasilania zabezpieczony jest przez bezpiecznik 5 A, który chroni przed zbyt dużym poborem prądu i przepaleniem instalacji elektrycznej w przypadku awarii. Domyślnie rejestrator pracuje do czasu odłączenia zasilania przez kluczyk stacyjki, chyba że aktywna jest funkcja opóźnionego wyłączenia (praca przez określony czas po wyłączeniu) lub praca według harmonogramu. Dodatkowo rejestrator posiada własne podtrzymanie zasilania i pracuje jeszcze przez około 8 sekund, aby bezpiecznie zapisać wszystkie dane.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2047G2-LU(C) (4 MPix, 2,8 mm, 0,0005 lx, św. białe do 40 m, Audio, ColorVu, AcuSense)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2047G2-LU(C) K03119 to kamera kompaktowa IP marki Hikvision z serii EasyIP 4.0, która łączy w sobie dwie kluczowe technologie: ColorVu i AcuSense (II gen.). Dzięki technologii ColorVu kamera może rejestrować obraz w trybie kolorowym przez całą dobę z zachowaniem ważnych dla identyfikacji detali. Technologia AcuSense pozwala zwiększyć skuteczność działania systemu monitoringu poprzez eliminację fałszywych i uciążliwych alarmów dzięki filtrowaniu obiektów typu człowiek / pojazd. Kamera wyposażona została przetwornik o dużych rozmiarach 1/1,8" Progressive Scan CMOS o rozdzielczości 4 Mpix charakteryzujący się bardzo dużą czułością i zdolnością przechwytywania obrazu przy niskim natężeniu oświetlenia.
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-K1(C) (8 kanałów, 80 Mb/s, 1 x SATA, VGA, HDMI, H.265/H.264)
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-K1(C) K22067 jest nowoczesnym 8-mio kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 8 MPix. Wyposażony jest w równoległe wyjścia HDMI/VGA, na których wyświetlany jest ten sam obraz. Jeden port SATA pozwala na podłączenie dysku twardego o pojemności do 8 TB. W przypadku przepełnienia pamięci uruchamiane jest automatyczne nadpisywanie zapobiegające utracie najnowszych danych. Wbudowane porty USB pozwalają na podpięcie pendrive'a lub zewnętrznego dysku oraz skopiowanie określonych fragmentów na zewnętrzne nośniki danych.

Warto przeczytać:

Światłowodowa instalacja CCTV - topologia szeregowa. Pytanie o możliwość połączenia kilku puntów kamerowych (słupów) jednym kablem światłowodowym jest jednym z częściej zadawanych przez instalatorów. Istnieje taka możliwość, ale powinni się na nią decydować bardziej doświadczeni instalatorzy, wyposażeni w odpowiednie narzędzia... >>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Schemat spawania włókien kabla 12J przy instalacji CCTV na 5 słupach - 38 spawów
Dyrektywa CPR - nowy porządek kablowy
Przewody TRISET - dopasowane do wymagań