Nr 5/2022 (31.01.2022)
"Inteligentne" chipsety od SONY.
Firma SONY wprowadza na rynek dwa chipsety: IMX636 o rozdzielczości 0,92 MPix i IMX637 o rozdzielczości 0,33 MPix. Nie imponują one rozdzielczością, ale potrafią za to filtrować zdarzenia zachodzące w obserwowanym przez kamerę kadrze. Jeżeli wzięlibyśmy jako przykład przemieszczającą się w kadrze piłkę, to w przypadku tradycyjnego przetwornika obrazu, zarówno piłka, jak i niezmieniające się tło są rejestrowane w odstępach czasu określonych przez liczbę klatek na sekundę. Czujniki wizyjne oparte na zdarzeniach (EVS) umożliwiają uzyskanie danych wyjściowych o dużej szybkości i niskim opóźnieniu poprzez asynchroniczne wykrywanie przez każdy piksel zmian luminancji i wysłanie danych różnicowych dopiero po połączeniu ich z informacją o współrzędnych i czasie.Układy tego rodzaju mogą być wykorzystywane w systemach rozpoznawania w celu zwiększenia wydajności dostarczania danych idealnych do różnych zastosowań w sektorze przemysłowym, takich jak wykrywanie szybko poruszających się obiektów, monitorowanie sprzętu, analiza wykrywania ruchu i rozpoznawanie obrazów. Przykładem może być tutaj wykrywanie iskier wytwarzanych podczas procesu spawania lub cięcia metali. Czujniki mogą przyczynić się również do poprawy produkcji w różnych zastosowaniach, z którymi czujniki obrazu oparte na ramkach mają problemy, a także do wsparcia procesów pracy opartych na doświadczeniu ludzkim.
Aby sprostać różnym zastosowaniom, czujniki są wyposażone w specjalne filtry pozwalające odfiltrować zbędne dla danego zdarzenia dane, jak np. migotanie diody LED, które z dużym prawdopodobieństwem nie jest zarysem poruszającego się obiektu.
Aby sprostać różnym zastosowaniom, czujniki są wyposażone w specjalne filtry pozwalające odfiltrować zbędne dla danego zdarzenia dane, jak np. migotanie diody LED, które z dużym prawdopodobieństwem nie jest zarysem poruszającego się obiektu.
Oryginalna technologia miniaturyzacji firmy SONY, oparta na strukturze ułożonego w stos przetwornika obrazu CMOS, wykorzystująca połączenie Cu-Cu w celu uzyskania przewodzenia pomiędzy układem pikseli a układem logicznym, pozwoliła na stworzenie najmniejszego w branży piksela o dużym współczynniku wypełnienia o wielkości 4,86 mikrona. Masowa produkcja przetworników IMX636/637 rozpocznie się w maju 2022 roku.
Przekazywanie informacji do lokatorów w systemie wideodomofonowym IP Hikvision.
Aplikacja iVMS-4200 umożliwia wysyłanie wiadomości do wybranych lokatorów. Jest to opcja szczególnie przydatna, zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych systemów, gdyż pozwala w szybki sposób przekazać ważne informacje wszystkim użytkownikom (informacje o awariach, konserwacjach czy wiadomości administracyjne). Po skonfigurowaniu systemu, stworzeniu organizacji, dodaniu osób wraz z uprawnieniami oraz przypisaniu osoby do danej stacji wewnętrznej (uzupełnienie informacji o rezydencie), możliwe jest wysyłanie wiadomości. W tym celu po uruchomieniu aplikacji iVMS-4200 należy przejść do zakładki:- Kontrola dostępu->Wideofon->Powiadomienie, wybrać Dodaj i w zakładce Wyślij do wskazać abonentów
Po uzupełnieniu dostępnych opcji (temat wiadomości, typ, zdjęcie, treść) i zatwierdzeniu przyciskiem Wyślij, wiadomość pokaże się na monitorach wskazanych abonentów.
Standard DVB-T2/HEVC.
Zwolnienie pasma 700 MHz oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej DVB-T (refarming częstotliwości) przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G) ma również związek z przejściem z obecnego standardu DVB-T/H.264 (MPEG4/AVC) na standard DVB-T2/HEVC (H.265). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz i dźwięk są w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne. Wiele użytkowanych odbiorników DVB-T nie jest wyposażonych w dekoder DVB-T2 i może pokazać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji. Te telewizory po wprowadzeniu standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera. Firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży 2 modele odbiorników DVB-T2/HEVC: Signal T2-MINI A99313 oraz Signal T2-BOX A99314.Signal T2-MINI A99313 jest przeznaczony dla tych, którzy zakupiony odbiornik chcą schować za telewizorem. Odbiornik, jako jeden z nielicznych tego typu na rynku, posiada czujnik podczerwieni wraz z diodą LED sygnalizująca stan odbiornika na dołączanym przewodzie, dzięki czemu można sterować tunerem, który jest niewidoczny.
Odbiornik Signal T2-MINI A99313
Największą zaletą odbiornika Signal T2-MINI są jego kompaktowe wymiary oraz zasilanie z portu USB telewizora lub dowolnego zewnętrznego zasilacza USB. Urządzenie wpięte bezpośrednio w wejście HDMI telewizora pozostaje praktycznie niewidoczne dla użytkownika. Odbiornik nadaje się idealnie do telewizorów wiszących na ścianach oraz umożliwia ułożenie urządzenia w taki sposób, aby mieściło się między telewizorem a ścianą bądź uchwytem. Należy pamiętać jedynie o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji urządzenia. Schowany za telewizorem tuner odbiera sygnały sterujące z pilota czujnikiem podczerwieni umieszczonym na krótkim kabelku. Aby urządzenie pracowało poprawnie, czujnik podczerwieni należy przyczepić na frontowym panelu telewizora.
Odbiornik Signal T2-BOX A99314
Odbiornik Signal T2-BOX to urządzenie wielofunkcyjne umieszczone w małej, eleganckiej obudowie. Na panelu przednim odbiornika Signal T2-BOX umieszczony został alfanumeryczny wyświetlacz LED informujący o numerze aktualnie oglądanego programu oraz o trybach pracy odbiornika, dioda podczerwieni oraz złącze USB.
Automatyczne zgrywanie nagrań z rejestratora mobilnego przez sieć WiFi.
Firmy zajmujące się transportem, przewozem osób, zaopatrzeniem lub wywozem śmieci często decydują się na monitoring wizyjny pojazdów oraz zapis parametrów związanych z jazdą. Nagrania gromadzone są lokalnie na dyskach rejestratora. Takie dyski mają ograniczoną pojemność, a sposób użytkowania rejestratora powoduje wysokie ryzyko uszkodzenia nośników danych. Dobrym pomysłem jest cykliczne zgrywanie tych danych bez konieczności przekładania dysków. Można to robić przez sieć radiową.Rejestrator mobilny Protect 218 M80218 posiada wbudowany dwuzakresowy moduł WiFi 2,4 oraz 5 GHz. Obsługuje on standardy IEEE 802.11 a/b/g/n/ac. Dzięki temu nagrania z rejestratora mogą być automatycznie przesyłane na serwer zapisu. Pojazd po przybyciu do bazy podłącza się do sieci WiFi, gdzie działa usługa serwera zapisu (dołączone jest darmowe oprogramowanie IVMS). Synchronizowanie zapisu zachodzi automatycznie. Urządzenie wyposażone jest w dwie anteny, co dodatkowo zwiększa stabilność i prędkość przesyłu danych na serwer.
Przełącznik 2,5 Gb/s do domowej sieci.
Switch TP-Link TL-SG108-M2 8 x 2,5 Gb/s N30212 wyposażony jest w 8 portów pracujących z prędkością 2,5 Gb/s, które pozwalają w pełni wykorzystać potencjał sieci o wielogigabitowej przepustowości. Urządzenie zapewnia szybkość przełączania z prędkością 40 Gb/s. Produkt stworzony jest do budowy sieci w domu oraz biurze w celu zapewnienia wysokich transferów poprzez sieć LAN.Przykładowy schemat zastosowania przełącznika 2,5 Gb/s
Szybka i wydajna sieć LAN w domu sprawdzi się w sytuacji, w której prywatne materiały multimedialne, takie jak zdjęcia oraz filmy, gromadzone są na dysku sieciowym (NAS). Prędkość 2,5 Gb/s umożliwi bezproblemowy dostęp do całości biblioteki z możliwością strumieniowego odtwarzania materiałów w najwyższej rozdzielczości. Co bardzo istotne, korzystanie z prędkości dochodzących do 2,5 Gb/s nie wymaga użycia przewodów kat. 6.
Po co właściwe te wielomody?!
Pomimo ogromnej popularności światłowodów z włóknami jednomodowymi, "wielomody" ciągle pozostają w sprzedaży i są stosowane w wybranych aplikacjach. W teorii włókna wielomodowe uchodzą za "mniej przyszłościowe" - na krótkich i średnich dystansach nie są w stanie dorównać pod względem przepustowości włóknom jednomodowym, natomiast na dystansach dłuższych niż 2 km w ogóle nie znajdują zastosowania ze względu na zjawisko tzw. dyspersji modalnej. Co więcej, okazuje się, że kable wielomodowe pomimo swych ograniczeń przepustowych są droższe od kabli jednomodowych. Wynika to m.in. z tego, że rdzeń włókna wielomodowego posiadający gradientową budowę (współczynnik załamania światła zmienia się i nie jest jednorodny, jak w rdzeniu włókna jednomodowego) jest bardziej skomplikowany, a tym samym droższy w produkcji. Po co więc właściwie te wielomody?Paradoksalnie okablowanie wielomodowe stosuje się często w serwerowniach łącząc szafy zawierające sprzęt operatorski. Specjalne lasery oraz najnowsze standardy włókien wielomodowych (OM4, OM5) sprawdzają się tam przy wysokoprzepływowych transmisjach na krótkim dystansie. Ponadto rozbudowując realizowane kilka lub kilkanaście lat temu instalacje, instalatorzy decydują się często na stosowanie tego samego typu okablowania - skoro działa, to nie ma sensu go zmieniać.
Do innych powodów wybierania kabli wielomodowych należy m.in. obiegowa opinia mówiąca o tym, że łatwiej się je spawa (ze względu na większy rdzeń). Prawda ta przestała obowiązywać już dawno - w dobie precyzyjnych spawarek centrujących do rdzenia, rozmiar tego rdzenia przestał mieć jakiekolwiek znaczenie. Inne teorie mówią, że kable wielomodowe stosować należy na krótkich odcinkach, a jednomodowe na odcinkach długich (> 2 km). Ta prawda również straciła na ważności w dobie, gdy oferowane urządzenia jednomodowe mogą działać bez przesterowania na łączach o dowolnej długości.
Wpływ zanieczyszczeń na transmisję w kontekście rodzaju włókna światłowodowego
Stosowanie okablowania z włóknami wielomodowymi wydaje się zasadne w sytuacji, gdy instalacja realizowana jest w trudnych warunkach środowiskowych, np. w obiektach przemysłowych, w których istnieje ryzyko zapylenia, bądź zabrudzenia. Większy rdzeń włókna wielomodowego działa tutaj korzystnie - to samo zabrudzenie (patrz rysunek powyżej) będzie miało znacznie większy negatywny wpływ na transmisję we włóknie jednomodowym (rdzeń 9 μm), aniżeli w wielomodowym (rdzeń 50 μm). Różnica ta może nie uwydatnić się przy spawaniu włókien, gdzie operator dba o czystość i ogranicza wpływa działania czynników zewnętrznych. Może natomiast odegrać rolę w przełącznicach oraz przy podłączaniu, odłączaniu lub przepinaniu urządzeń, jeśli osoba wykonująca tę czynność nie zadba o odpowiednie wyczyszczenie czoła ferruli złącza.
Uchwyt Signal LPA49-466, 37" - 90" ścienny, regulowany, obrotowy E93170 został zaprojektowany w celu umożliwienia zawieszenia na pionowej ścianie nowoczesnego „cienkiego” telewizora LCD (OLED). Maksymalna nośność uchwytu to 65 kg. Uchwyt umożliwia łatwą (bez użycia narzędzi) regulację pochyłu w zakresie +5o ... +15o, oraz obrotu w poziomie w zakresie 120o. Możliwe jest wypoziomowanie telewizora w granicach -3o ... +3o. Telewizor może być zamontowany w odległości od 69 do 635 mm od ściany. | ||
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-BOX DVB-T2 HEVC A99314 odbiera darmowe kanały nadawane w cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 w technologii kodowania obrazu HEVC (H.265/MPEG-H) oraz H.264/MPEG-4 z dźwiękiem Dolby E-AC-3. Tuner ten jest jednym z najtańszych rozwiązań pozwalających użytkownikom starszych telewizorów wyposażonych w głowicę naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T MPEG-4/H.264 na odbiór w standardzie DVB-T2 HEVC (H.265/MPEG-H). | ||
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2743G2-IZS (4 MPix, 2,8-12 mm MZ, 0,005 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, Audio, AcuSense) K02817 należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w której zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek/pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście itp). Jeżeli filtr nie zostanie zaznaczony, obsługa zdarzeń będzie odbywała się bez klasyfikacji, tak jak w dotychczasowych rozwiązaniach. | ||
Warto przeczytać:
Zła wysokość noża przyczyną nieprawidłowego cięcia włókna światłowodowego. Odpowiednie przygotowanie włókien światłowodowych to podstawa udanego spawania włókien. Nawet najlepsza i najdroższa spawarka nie będzie w stanie poprawnie połączyć brudnych lub źle dociętych włókien. Z tego względu dbanie o czystość narzędzi światłowodowych jest niezwykle istotne. Dobry, czysty i dobrze wyregulowany nóż światłowodowy gwarantuje poprawne (równe) docięcie włókien...>>>więcej