Nr 3/2022 (17.01.2022)
Nowy rekord prędkości sieci 6G.
Naukowcy z chińskiego laboratorium Purple Mountain Laboratories w Nanjing przeprowadzili testy transmisji danych uzyskując rekordową prędkość 206,25 Gb/s. Testy były prowadzone przy wykorzystaniu częstotliwości 360 - 430 GHz. Jak twierdzą naukowcy transfer danych za pośrednictwem sieci 6G może być około 10-20 razy szybszy niż za pomocą sieci 5G. Obecny rekord prędkości transmisji danych dla sieci 5G wynosi nieco ponad 8 Gb/s.Badanie było realizowane w ramach specjalnego projektu rządowego przy współpracy z Uniwersytetem Fudan i operatorem telekomunikacyjnym China Mobile. Testy mają na celu stworzenie technologicznych fundamentów pod technologię 6G.
Naukowcy z Purple Mountain stwierdzili, iż pasmo z zakresu od 300 GHz do 3 THz może umożliwiać transmisję z prędkością od 100 Gb/s do 1 Tb/s. Profesor You Xiaohu z laboratorium w Nanjing zaznaczył, iż takie prędkości będą miały fundamentalne znacznie dla takich rozwiązań, jak AR (rzeczywistość rozszerzona) i VR (wirtualna rzeczywistość). Transmisja terahercowa może być również szeroko stosowana w komunikacji w kosmosie, np. między satelitami czy też podczas komunikacji satelita - Ziemia.
Klawiatura numeryczna wideodomofonowego systemu modułowego Hikvision.
Klawiatura DS-KD-KP G73668 dedykowana jest do obsługi systemu wideodomofonowego IP i 2-Wire Hikvision. Za jej pomocą można zadzwonić do wybranego lokatora lub skorzystać z funkcji zamka szyfrowego. Aby zadzwonić do wybranego mieszkania, należy wskazać jego numer i zatwierdzić przyciskiem #. Aby skorzystać z funkcji zamka szyfrowego, należy wcześniej zaprogramować kod otwierania w stacji bramowej lub stacji wewnętrznej. W stacji bramowej można zapisać do 16 kodów publicznych składających się z 4-6 cyfr. Aby otworzyć furtkę za pomocą zaprogramowanego kodu, na klawiaturze należy wpisać sekwencję # ustalony kod #. W przypadku ustalenia kodu indywidualnego w stacji wewnętrznej, który może składać się z 6 cyfr, otwarcie następuje po wpisaniu sekwencji # numer mieszkania, ustalony kod #.Widok klawiatury numerycznej G73668 dedykowanej do systemu wideodomofonowego IP i 2-Wire Hikvision
Pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/S2 w technologii Wideband.
Aby zapewnić poprawny odbiór telewizji satelitarnej, wiele osób, obawiając się samodzielnego ustawiania i montażu anteny satelitarnej, korzysta z usług eksperta, który wyposażony jest w profesjonalny miernik. Rzeczywiście nie jest to proste zadanie dla niedoświadczonego majsterkowicza, a przecież odpowiednie wyregulowanie czaszy anteny ma kluczowy wpływ na jakość odbioru sygnału satelitarnego. W przypadku doprowadzenia sygnału satelitarnego do kilku odbiorników stosuje się multiswitche, do których należy podłączyć kable z konwertera typu quatro. Taka instalacja wymaga podłączenia 4 przewodów.Miernik sygnału ST-5150 R10842 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/DVB-T2 (HD) oraz kablowej DVB-C
A co w przypadku, gdy nie możemy poprowadzić 4 kabli od konwertera do multiswitcha? Najnowsze rozwiązanie oparte na konwerterze typu Wideband umożliwia redukcję czterech do dwóch przewodów. Konwerter satelitarny stosowany w instalacjach multiswitchowych działających w technologii WideBand, w odróżnieniu od standardowych konwerterów typu Quatro, posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H/polaryzacja V). Instalacja oparta o jednego satelitę wymaga doprowadzenia tylko dwóch przewodów satelitarnych od LNB do multiswitcha. Model GT-WB1 A98222 oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz. GT-WB1 A98222 współpracuje z multiswitchem SRM522 R80522 TERRA. A jak w takim przypadku precyzyjnie ustawić czaszę satelitarną? Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie miernika ST-5150 R10842 marki Signal z możliwością pomiaru sygnału w technologii Wideband.
Skrętka komputerowa - ekranowanie.
Zastosowanie ekranowania elektrycznego powoduje, iż sygnał przesyłany za pomocą wewnętrznych żył w mniejszym stopniu ulega zakłóceniom zewnętrznym oraz minimalizuje emisję zakłóceń radiowych. Jednakże stosowanie przewodów ekranowanych wymaga znajomości zasad prawidłowego ekranowania oraz elektrycznych połączeń wyrównawczych budynku. Podstawową zasadą ekranowania jest prawidłowe uziemienie ekranu na obu końcach przewodu.Budowa skrętki S/FTP na przykładzie skrętki kat. 7 E1626.
Każda para jest ekranowana aluminiową folią, całość jest w ekranie z siatki:
Każda para jest ekranowana aluminiową folią, całość jest w ekranie z siatki:
1 - przewód biało niebieski / niebieski
2 - przewód biało brązowy / brązowy
3 - przewód biało zielony / zielony
4 - przewód biało pomarańczowy / pomarańczowy
5 - uziemienie
6 - Rip-cord
7 - ekran aluminiowy
8 - płaszcz
9 - siatka ekranująca
2 - przewód biało brązowy / brązowy
3 - przewód biało zielony / zielony
4 - przewód biało pomarańczowy / pomarańczowy
5 - uziemienie
6 - Rip-cord
7 - ekran aluminiowy
8 - płaszcz
9 - siatka ekranująca
Kopiowanie nagrań z dysku twardego WD Purple.
Ważne nagrania przechowywane na dysku twardym rejestratorów mogą wymagać dodatkowej kopii. W przypadków dysków twardych WD Purple dostępna jest dedykowana, darmowa wersja oprogramowania Acronis True Image WD Edition. Program pozwala w łatwy i szybki sposób wykonać kopię (klonowanie) dysku twardego. Acronis True Image WD Edition pracuje w systemach operacyjnych Windows XP SP3, Windows 7 SP1, Windows 8/8.1 i Windows 10.Należy pamiętać, że w komputerze musi znajdować się co najmniej jeden dysk twardy WD, aby móc zainstalować i uruchomić program Acronis True Image WD Edition.
Światłowodowa instalacja CCTV - topologia szeregowa.
Pytanie o możliwość połączenia kilku puntów kamerowych (słupów) jednym kablem światłowodowym jest jednym z częściej zadawanych przez instalatorów. Istnieje taka możliwość, ale powinni się na nią decydować bardziej doświadczeni instalatorzy, wyposażeni w odpowiednie narzędzia.Kabel prowadzony przez punkty montażu kamer musi posiadać odpowiednią liczbę włókien - przynajmniej 2 włókna na każdy punkt. Przy 5 słupach będzie więc to minimum 10 włókien, co oznacza konieczność wykorzystania kabla 12J (12 włókien), 16J lub 24J. Nie należy przesadzać z nadmiarowością, ponieważ przełoży się to na czas potrzebny do wykonania całej instalacji.
Jedną z opcji przeprowadzenia wielowłóknowego kabla światłowodowego przez punkt montażu kamer jest przecięcie go na słupie, wydzielenie 2 włókien do podłączenia lokalnego urządzenia transmisyjnego oraz spawanie włókien prowadzonych do kolejnego słupa. Wynikają z tego następujące wnioski:
- im więcej nadmiarowych włókien będzie miał kabel, tym większa będzie "nadprogramowa" praca instalatora, ponieważ spawać należy wszystkie włókna,
- pierwszy słup wymagał będzie spawania wszystkich włókien kabla,
- ostatni słup wymagał będzie spawania wyłączenie używanych na danym słupie włókien.
Schemat spawania włókien kabla 12J przy instalacji CCTV na 5 słupach - 38 spawów
Podejście nakazujące przecinanie włókien celem ich zespawania może okazać się pozbawione sensu, jednak wielu instalatorów dysponujących szybkimi i profesjonalnymi spawarkami decyduje się na właśnie takie podejście, ponieważ jest ono niezależne od konstrukcji przewodu - kabel po prostu przecinamy, a włókna spawamy; nie interesuje nas wzmocnienie kabla, średnica tuby centralnej oraz czy w ogóle ona występuje. Ponadto takie podejście pozwala na wykorzystanie większości dostępnych na rynku muf i puszek światłowodowych.
Tuba kabla światłowodowego z oknem wyciętym za pomocą narzędzia MSAT L5925
Instalatorzy, którzy nie chcą przecinać i spawać włókien, mogą wybrać metodą wymagającą nieco większego doświadczenia. Za pomocą narzędzia MSAT-5 L5925 możliwe jest wykonanie wcięcia w tubie światłowodowej, a następnie wyjęcie wybranych dla danego punktu kamerowego włókien i dopawanie do nich pigtaili. Pozostałe włókna pozostają wówczas nietknięte. Warto jednak pamiętać, że metoda ta nie może być zastosowana do każdego rodzaju kabla światłowodowego. Więcej na jej temat przeczytać można w Bibliotece.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2083G2-I K03407 należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w której zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek / pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście itp.). Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/2,8" CMOS o rozdzielczości 8 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni wykonany w technice EXIR o zasięgu do 40 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 107°. | ||
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T83G2-2I K03913 należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w której zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek / pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście itp.). Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/2,8" CMOS o rozdzielczości 8 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni wykonany w technice EXIR o zasięgu do 60 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 107°. | ||
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2066G2-I(C) K02817 należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense, charakteryzującej się jeszcze większą skutecznością filtrowania fałszywych alarmów. Dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/2,4" CMOS o rozdzielczości 6 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 40 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 105°. | ||
Warto przeczytać:
Wprowadzenie sygnału Unicable/dSCR do klasycznej instalacji multiswitchowej. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli różnych odbiorników satelitarnych. Prawie każdy z nich wspiera system SCR/Unicable zgodny z normą EN50494 i/lub EN50607 wykorzystując technologię jednokablową. Największą zaletą tego typu instalacji jest możliwość budowania jej w sposób rozgałęźny, tak jak w przypadku telewizji naziemnej. Nie jest tutaj wymagana topologia gwiazdy. Oznacza to możliwość łatwego dostosowania instalacji telewizji naziemnej do odbioru i dystrybucji sygnałów satelitarnych (z uwzględnieniem ograniczenia liczby użytkowników podłączanych do jednego multiswitcha)... >>>więcej