Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 33/2017 (16.10.2017)

Twarz może być biletem.

 Cubic Transportation Systems, amerykańska firma zajmująca się technologią kart on-line, pracuje nad nowym systemem biletowym. Będzie on wykorzystywał funkcję rozpoznawania twarzy oraz skanowania żył w dłoni w celu identyfikacji klienta. Ma to na celu zmniejszenie kolejek przed bramkami.
Według menadżera strategicznego firmy Cubic rosnąca liczba klientów znacząco wydłuży kolejki do bramek biletowych. Cubic sugeruje całkowite usunięcie bram. Zamiast tego, prototypowy system będzie wykorzystywał funkcję śledzenia obiektów.
Firma zaprezentowała prototyp systemu w swoim centrum innowacji w Londynie. Jak on działa? Kasownik nowej generacji nie tylko akceptuje tradycyjne formy weryfikacji uprawnień (karty Oyster, bezkontaktowe karty), ale działa również z niektórymi alternatywnymi metodami płatności: Bluetooth LE (który mógłby identyfikować pasażerów przez telefon podczas przechodzenia, bez konieczności przykładania go do skanera), skanowanie żył dłoni, czy też rozpoznawanie twarzy.
Dodatkowo skaner żył wykorzystuje czujnik podczerwieni do przechwytywania wzoru naczyń krwionośnych w dłoni. W chwili obecnej Cubic przewiduje, iż pasażer zarejestruje swój wzór naczyń i połączy go z indywidualnym kontem. Następnie, gdy przed podróżą położy dłoń na skanerze, skaner rozpozna dłoń i zezwoli na wstęp.
System rozpoznawania twarzy będzie działał w podobny sposób, jak skaner żył dłoni: należy wcześniej zarejestrować i powiązać twarz z kontem, a kamery i czujniki w kasowniku wykryją twarz. Nowoczesny kasownik jest pierwszą częścią systemu. Drugą stanowić ma system kamer z odpowiednim oprogramowaniem, odpowiedzialny za wychwycenie pasażerów, którzy nie „skasowali biletu”. Możliwe to będzie dzięki wykorzystaniu funkcji śledzenia dla każdego pasażera, który został poprawnie zidentyfikowany. Osoby nieśledzone, które pojawią się w tunelu prowadzącym na peron zostaną automatycznie rozpoznane, jako nieuprawnione do przejazdu.
Wizualizacja nowoczesnego korytarza transportowego oraz tradycyjnych bramek weryfikacyjnych
(źródło: www.wired.co.uk)
Cubic ma w planie wprowadzenie systemu śledzenia w Londyńskich stacjach metra w przeciągu roku. Nie od razu będzie to jednak w pełni funkcjonalny system. Oprócz problemów technicznych zmierzyć się należy również z problemami natury formalnej, związanymi z gromadzeniem i bezpiecznym przechowywaniem danych biometrycznych.

Instalacja multiswitchowa dSCR/Unicable firmy TERRA.

Nowa seria multiswitchy dSCR firmy TERRA to urządzenia wykorzystujące technologię jednokablową (Unicable), które umożliwiają dystrybucję sygnału DVB-S/S2, telewizji naziemnej DVB-T oraz radia analogowego/DAB przy pomocy jednego kabla koncentrycznego w oparciu o technikę cyfrowego układania kanałów. Do komunikacji pomiędzy multiswitchem a podłączonymi odbiornikami satelitarnymi wykorzystywany jest specjalny protokół, zdefiniowany w normie EN50494 (Unicable I) i/lub EN50607 (Unicable II), który używa poleceń DiSEqC, aby umożliwić niezależny podział sygnału przy pomocy jednego kabla.
Firma OPTIMA z Krosna wykonała instalację z wykorzystaniem multiswitcha jednokablowego SRM-521 R80521 TERRA, umożliwiającą odbiór programów telewizji naziemnej DVB-T oraz satelitarnej DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej HotBird 13E.
Do multiswitcha SRM-521 TERRA klasy A R80521 doprowadzony został sygnał za pomocą 4-kablowej magistrali z konwertera typu quatro Inverto BLACK A98266 oraz sygnał z anteny wyposażonej we wzmacniacz do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T. Instalacja obejmuje 32 gniazda, po 4 na pomieszczenie. Do każdego tunera są dostarczane dwa niezależne sygnały. Do podziału sygnału wykorzystano rozgałęźniki satelitarne pracujące w paśmie 5-2400 MHz. W instalacji pracują odbiorniki obsługujące system SCR/Unicable zgodny z normą EN50494. Tak zaprojektowana i wykonana instalacja w 100% spełnia wymagania klienta.

Porównanie serii kamer EasyIP Lite oraz EasyIP 3.0 Hikvision.

Poniżej zostało przedstawione porównanie dwóch nowych serii kamer IP Hikvision: EasyIP Lite (seria podstawowa, ekonomiczna) oraz EasyIP 3.0 (bardziej profesjonalna). Seria 3.0 w porównaniu z Lite charakteryzuje się znacznie większą czułością w przypadku kamer 2 i 3 Mpix (technologia Dark-Fighter), obsługuje kompresję H.265+, H.265, posiada analitykę wideo. Dostępne są modele o rozdzielczości do 8 Mpix. Seria Easy IP Lite nie posiada analityki wideo, za to doskonale może się sprawdzić w budowie prostego, ekonomicznego monitoringu IP.
Porównanie wybranych parametrów serii EasyIP Lite i Easy IP 3.0 Hikvision
Cechy EasyIP Lite EasyIP 3.0
Czułość 0,01 lux @ (F1.2, AGC ON) 0,005 lux @ (F1.2, AGC ON)
kamery 2 i 3 Mpix
Kompresja
H.264+, H.264, MJPEG
H.265+, H.265,
H.264+, H.264, MJPEG
Liczba strumieni 2 3
IR w technologii Exir 2.0 Niektóre modele Tak
Technologia Dark Fighter (Ultra-low-light) Nie Tak
Inteligentna analiza Nie Wykrywanie twarzy, przekroczenia linii, wtargnięcia, bagażu bez nadzoru, usunięcia obiektu
Funkcje obrazu: 3D-DNR, WDR, BLC Tak Tak
Bezpłatny dostęp przez chmurę (usługa Hik-Connect) Tak Tak
WDR 120dB Tak Tak
Tryb korytarzowy Tak Tak
Obsługiwane rozdzielczości Max. 4 Mpix Max. 8 Mpix
Funkcja ANR
(modele ze slotem microSD)
Tak Tak
Zasilanie DC 12 V lub PoE  Tak  Tak
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2125FWD-I (2 MPix, 2.8 mm, 0,005 lx, IR do 30m, WDR, IK10, H.265/H.264)
Najlepiej sprzedająca się kamera Hikvision z serii Easy IP 3.0 - K17294
3 MPix, 2.8 mm, 0,005 lx, IR do 30m, WDR, IK10, We/Wy Audio H.265/H.264

Sterowanie rolet za pomocą systemu EXTA FREE.

System EXTA FREE umożliwia bezprzewodowe sterowanie urządzeniami elektrycznymi za pomocą nadajników: ściennych klawiszowych, modułowych, dopuszkowych lub pilotów i odbiorników w wersji dopuszkowej lub modułowej. Możliwe jest zaprogramowanie innego nadajnika lub odbiornika systemu EXTA FREE, niewystępującego w zestawie. Funkcjonalność ta rozszerza możliwości zastosowania zestawów, realizację dodatkowych aplikacji itp.
Sterownik SRP-02 F5432 przeznaczony jest do sterowania napędami rolet okiennych, w których zastosowano silnik elektryczny AC 230 V z wyłącznikami krańcowymi. Urządzenie umożliwia realizację funkcji lokalnego i centralnego sterowania roletami oraz posiada możliwość zapisu trybów komfortowych, czyli ustawienia rolety na pożądanej wysokości oraz zapamiętanie tego położenia.
Sterownik rolet dopuszkowy SRP-02 Exta FreeSterownik rolet dopuszkowy SRP-02 Exta FreeRadiowy nadajnik klawiszowy 2-kanałowy RNK-02 Exta Free
Radiowy nadajnik klawiszowy RNK-02 F5101 sterujący pracą sterownika rolet SRP-02 F5432 (podnoszenie/opuszczanie rolet). Nadajnik można wpisać do dowolnej ilości odbiorników.

Powiadomienie o alarmie na ekranie smarfonu.

Podgląd obrazu z kamer systemu monitoringu Hikvision na smartfonach realizowany jest przy użyciu dedykowanej, darmowej aplikacji iVMS-4500. Posiada ona obsługę powiadomień alarmowych generowanych przez urządzenia monitoringu. Jeśli urządzenia i smartfon są odpowiednio skonfigurowane oraz mają dostęp do Internetu, to powiadomienia będą wyświetlane na ekranie telefonu. Obsługiwane są powiadomienia alarmowe:
  • generowane przez inteligentną analizę obrazu VCA,
  • detekcji ruchu,
  • sabotażu obrazu,
  • utracie obrazu.
Okno powiadomień alarmowych w aplikacji iVMS-4500 oraz powiadomienia na smartfonie z systemem Android
Po kliknięciu w powiadomienie otworzy się okno aplikacji umożliwiające podgląd obrazu na żywo lub przeglądnięcie powiązanego z alarmem nagrania.

Miernik mocy optycznej - podstawowe wyposażenie instalatora.

Urządzenie pomiarowe jest jednym z podstawowych narzędzi instalatora. O ile w instalacjach niskoprądowych, bazujących na przewodach miedzianych (telewizja, monitoring) możliwe, aczkolwiek nieprofesjonalne, jest sprawdzanie poprawności działania systemu na podstawie obserwacji podłączonych do niego urządzeń końcowych, o tyle w sieciach światłowodowych nie ma miejsca na takie półśrodki. Instalacje tego typu wykonywane są często na długo przed uruchomieniem danego systemu i obejmują wyłącznie infrastrukturę kablową oraz przyłącza. Aby zweryfikować poprawność wykonania wszystkich prac, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenie pomiarowe, tym bardziej, że nawet najmniejszy błąd lub najmniejsza niedokładność zaowocować może zwiększonym o kilka dB tłumieniem, które w tym przypadku prowadzić może do awarii całego systemu.
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02
Źródło światła 1310nm/1550nm GRANDWAY FHS1D02
Miernik mocy optycznej GRANDWAY
FHP1B02 L5821
Źródło światła GRANDWAY
FHS1D02 L5825
GRANDWAY FHP1B02 L5821 to przystępny cenowo, funkcjonalny miernik, przeznaczony do pomiaru strat mocy optycznej w torze światłowodowym wielo- i jednomodowym. Miernik skalibrowany jest do pomiaru sześciu długości fali: 850, 1300, 1310, 1490, 1550 i 1625 nm. Posiada możliwość wykonywania pomiarów w trybie referencyjnym (dB) oraz pomiarów mocy bezwzględnej (mW, dBm). Miernik wyposażony jest w końcówkę umożliwiającą pomiar mocy w torze optycznym zakończonym złączem o ferruli 2,5 mm. Pomiar wykonywany jest z dokładnością 0,35 dB. Oznacza to, że miernik z powodzeniem sprawdzi się w większości instalacji punkt - punkt, jak również w instalacjach FTTH.
W celu przeprowadzania precyzyjnego pomiaru zalecane jest stosowanie dedykowanego źródła światła, np. GRANDWAY FHS1D02 L5825. Urządzenie to emituje sygnał na jednej z dwóch długości fali (1310 nm lub 1550 nm), przy czym wahania jego mocy nie przekraczają 0,1 dB. Tak dobrany zestaw pomiarowy pozwoli na weryfikację poprawności niemal każdej instalacji światłowodowej.
O przydatności wyżej wymienionego urządzenia świadczyć może niedawny przykład jednego z klientów firmy DIPOL, który wykorzystał je przy diagnostyce instalacji bazującej na wideo konwerterach Ultimode L2040. Dzięki miernikowi zweryfikował, że moc generowana przez nadajniki mieści się w odpowiednim zakresie, a następnie krok po kroku badał link optyczny. Problem był generowany przez wadliwe patchcordy urządzeń końcowych. Ich wymiana rozwiązała problem zakłóceń w obrazie.

Nowości produktowe:

Kamera HD-TVI sufitowa DS-2CE56D8T-IT1(1080p, 2.8 mm, 0.005 lx, IR do 20m) TURBO HD
Kamera HD-TVI sufitowa DS-2CE56D8T-IT1 M75261 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 1080p. Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 20 m wykonany w technice Exir zapewnia równomierne oświetlenie terenu.

Punkt dostępowy Ubiquiti UniFi AC (UAP-AC-LR) Long Range (2,4 i 5 GHz)
Punkt dostępowy Ubiquiti UniFi AC (UAP-AC-LR) N2575 to kompletne rozwiązanie przeznaczone do budowy sieci WLAN w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz. Urządzenie jest kompatybilne ze standardem 802.11ac MIMO 2x2. Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań, Unifi UAP oferuje wydajność niespotykaną w tak kompaktowych urządzeniach.
Kabel światłowodowy uniwersalny DRAKA U-DQ(ZN)BH 24E (24 włókna G.652D)
Kabel światłowodowy DRAKA U-DQ(ZN)BH 24E L76024 to przewód uniwersalny, który może być stosowany przy połączeniach wewnętrznych i zewnętrznych. Żel wypełniający tubę stanowi warstwę ochronną dla włókien światłowodowych, amortyzując przemieszczanie się włókien przy ruchach kabla oraz zabezpieczając włókna przed oddziałaniem warunków atmosferycznych. Zastosowane w konstrukcji kabla włókna aramidowe mają na celu zabezpieczenie tuby centralnej z włóknami światłowodowymi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz gryzoniami.

Warto przeczytać:

Przedłużacz pilota dla urządzeń RTV. Niejednokrotnie zdarza się, że urządzenia RTV ukrywane są w nowoczesnych szafkach lub szufladach, które oprócz walorów estetycznych niosą za sobą spore problemy użytkowe - sterowanie zakamuflowanymi urządzeniami jest często kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem takiego problemu jest przedłużacz pilota Signal IRB-620U R94130...>>>więcej
Zasada działania przedłużacz pilota Signal IRB-620U R94130
Dyrektywa CPR - nowy porządek kablowy
Nowe wymagania dla kabli w budownictwie