Nr 32/2017 (9.10.2017)
Rekordowe połączenie transatlantyckie.
Microsoft, Facebook oraz hiszpańska firma Telxius, zajmująca się infrastrukturą telekomunikacyjną, zakończyły właśnie układanie kabla światłowodowego łączącego USA i Europę. Transatlantycki kabel o nazwie Marea rozciąga się na długości 6600 kilometrów i został ułożony na głębokości 5 kilometrów pod powierzchnią morza. Z przepustowością wynoszącą 160 Tb/s da podstawę najszybszym połączeniom transatlantyckim.Marea w innym miejscu, niż dotychczasowe połączenia, przecina Atlantyk. Nową lokalizację wybrano, aby zwiększyć niezawodność i zminimalizować ryzyko związane z możliwością przerwania połączenia wskutek naturalnych katastrof, takich jak trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, czy sztormy. Otwarta architektura systemu ma w przyszłości dać owoce w postaci łatwej rozbudowy, zwiększenia przepustowości i niższych kosztów utrzymania.
Budowa podmorskiego kabla światłowodowego: 1-powłoka polietylenowa, 2-folia PET, 3-stalowa plecionka, 4-powłoka aluminiowa, 5-poliwęglan, 6-tuba miedziana, 7-żel hydrofobowy, 8-włókna optyczne (8 par)
Popularność wszelkiego typu usług w chmurze i streamingu wideo rośnie w bardzo szybkim tempie. Największym ograniczeniem w ich świadczeniu są połączenia do użytkowników na innych kontynentach, o zbyt małej przepustowości. Z tego powodu Microsoft i Facebook podjęły decyzję o budowie "własnego" połączenia międzykontynentalnego. Ta prywatna inicjatywa ma, oprócz rekordu prędkości, pobić również rekord szybkości budowy. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2016, a planowany termin uruchomienia przewidziany jest na początek 2018 roku. Jest to czas trzykrotnie krótszy, niż wykonywane dotychczas połączenia.
Oto zwycięzcy XVI edycji konkursu fotograficznego "Ciekawie o Antenach".
W tym roku liczba przyjętych prac przekroczyła 600, co jest absolutnym rekordem w szesnastoletniej historii konkursu. Kolejny raz zostaliśmy zaskoczeni wysokim poziomem i niesamowitym zróżnicowaniem nadesłanych zdjęć. Jeszcze raz dziękujemy za ogromne zainteresowanie i serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w następnych edycjach konkursu. Zapraszamy do obejrzenia galerii laureatów tegorocznej edycji.I miejsce - Szilárd Kenese
II miejsce - Agnieszka Kopeć | III miejsce - Edward Soński | |
Wyróżnienia:
Na alpejskim szczycie
Hanna Strzykowska | Co to za antena
Michał Wąż | Moja czarno- biała
interpretacja anten Natalia Wieczorek |
Sieć WLAN w magazynie.
Magazyny są obiektami, w których regały, maszyny oraz inne urządzenia znacząco wpływają na propagację sygnału. W mniejszych pomieszczeniach punkt dostępowy (np. TP-LINK EAP110 N2562) należy zainstalować w środku geometrycznym pomieszczenia.W większych pomieszczeniach, gdzie sygnał znacząco słabnie, należy zainstalować wiele punktów dostępowych, np. TP-LINK EAP110 N2562. Ich liczba i rozkład zostaje najczęściej określona na drodze praktycznej. Ponieważ punkty dostępowe tworzą jedną sieć, przemieszczanie się po hali nie wymaga logowania do kolejnych urządzeń. Cechą wyróżniającą to rozwiązanie jest również dodatkowe oprogramowanie, dzięki któremu z komputera można konfigurować oraz zarządzać siecią urządzeń (z poziomu przeglądarki internetowej). Oprogramowanie umożliwia podgląd stanów urządzeń oraz parametrów ich pracy w czasie rzeczywistym.
Nowa wersja SatNet 3.6.3!
Ukazała się nowa wersja darmowego oprogramowania SatNet do projektowania instalacji multiswitchowych bazujących na urządzeniach marki TERRA. Aplikacja SatNet pozwala na zaprojektowanie i weryfikację poprawności funkcjonowania zbiorczej instalacji telewizyjnej wraz z obliczeniem przewidywanych poziomów sygnałów TV naziemnej oraz satelitarnej dla każdego gniazda w sieci. Dzięki temu projektant/instalator siedząc przed monitorem jest w stanie przewidzieć, jakie urządzenia będą konieczne do dystrybucji sygnału oraz jakie nastawy parametrów, takich jak wzmocnienie, czy prekorekcja charakterystyki kabla będą odpowiednie. Nastawy te sprawdzą się w 100% przy realnym uruchamianiu sieci.SatNet 3.6.3 - darmowe oprogramowanie do projektowania instalacji multiswitchowych
Program SatNet wykorzystywany jest przez instalatorów oraz projektantów na całym świecie. Wraz z nową wersją użytkownik otrzymuje:
- możliwość umieszczania w projekcie anten dla pasma: FM (88-108 MHz), DVB-T VHF (174-230 MHz) oraz DVB-T UHF (470-790 MHz),
- możliwość wyboru przewodu Triset-113 z listy dostępnych kabli,
- możliwość regulacji poziomu DVB-T przy pomocy tłumika R50150,
- ulepszone funkcje AA (ang. Automatic adjustment of levels) oraz AOS (ang. Adjustment with optimizing structure) ułatwiające projektowanie i etap wykonawczy.
Kolejność włókien w kablu światłowodowym.
Wykonując zakończenie wielowłóknowego kabla światłowodowego w przełącznicy, warto zwrócić uwagę na spawanie włókien w odpowiedniej kolejności. Istnieje kilka standardów definiujących tę kwestię i choć obowiązujące przepisy nie narzucają ich stosowania, zachowanie porządku włókien pozwala uniknąć problemów w przypadku ewentualnej rozbudowy sieci.Wykonując okablowanie warto stosować jeden ze standardów europejskich lub zakładowych (normy definiowane przez firmy produkujące okablowanie lub największych operatorów telekomunikacyjnych). Poniżej znaleźć można najczęściej spotykane standardy dotyczące kolejności układania włókien w przełącznicach światłowodowych.
Warto pamiętać, iż budowa sieci w oparciu o konkretną normę pozwoli na znaczą oszczędność czasu w przypadku jej rozbudowy czy modernizacji. Realizując kolejne punkty styku, wykonawca nie będzie musiał empirycznie weryfikować kolejności włókien w już istniejących przełącznicach, unikając jednocześnie problemu błędnego łączenia włókien (w przypadku, gdy przełącznice zakończone są patchpanelami bez możliwości wglądu w kolejność ułożenia włókien).
Niezależne wyjścia wideo w systemie CCTV.
Rejestratory posiadają najczęściej kilka wyjść wideo, tak aby można było do niech podłączyć monitory z różnymi typami wejść lub wyświetlić obraz na wielu monitorach. Najczęściej można spotkać trzy typy wyjść wideo: HDMI, VGA oraz BNC. Wyjście BNC jest zwykle niezależne od pozostałych. W większości rejestratorów wyjścia HDMI i VGA są synchroniczne (podają ten sam sygnał). Jedynie najwyższe modele rejestratorów umożliwiają niezależne działanie tych wyjść. Przykładem jest Hikvision DS-7616HUHI-F2/N M75916, gdzie na każdym z wyjść wideo można ustawiać inny typ ułożenia kamer (widok), a do okien w danym widoku przypisywać dowolne kamery podłączone do rejestratora.Menu można wyświetlać na różnych wyjściach w zależności od modelu i wersji oprogramowania. Konfiguracja wyświetlania menu możliwa jest tylko przy lokalnym dostępie do rejestratora.
Nowe kamery IP Hikvision o rozdzielczości 8 Mpix.
Oferta firmy DIPOL została rozszerzona o dwa nowe modele kamer IP o rozdzielczości 8 Mpix, należące do serii Easy IP 3.0. Jest to kamera ze stałą ogniskową DS-2CD2085FWD-I K17597 oraz ze zmiennoogniskowym obiektywem typu motozoom oraz automatycznym ustawianiem ostrości obrazu DS-2CD2685FWD-IZS K17727. Zastosowanie kamer o wysokiej rozdzielczości, umożliwia zarejestrowanie większej ilości szczegółów i tym samym uzyskanie bardziej użytecznego obrazu. Kamery 8 Mpix w kompresji H.265+ lub H.265 współpracują z rejestratorami IP Hikvision serii K (obsługiwane rozdzielczości do 8 Mpix) oraz serii I (obsługiwane rozdzielczości do 12 Mpix), np: DS-7608NI-K2 K22074, DS-7616NI-I2 K22163.Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2685FWD-IZS K17727 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,5" CMOS o rozdzielczości 8 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom, umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 115 - 35°. Ostrość obiektywu ustawiana jest automatycznie po zmianie ogniskowej. | ||
Zestaw elektrod do spawarki Signal Fire AI-7 L5885 przeznaczony jest do spawarki Signal Fire AI-7 L5880. Pozwala na wykonanie około 3000 spawów. Procedura wymiany opisana została w instrukcji obsługi. | ||
Warto przeczytać:
Dwie kamery IP na słupie - przesył sygnału światłowodem. Rozległe systemy monitoringu, w których kamery umieszczane są na słupach, wymagają dokładnego zaplanowania doboru urządzeń niezbędnych do przesyłu sygnału światłowodem oraz elementów odpowiadających za ich zasilanie. Ograniczona ilość miejsca powoduje, że wykonawca instalacji za wszelką cenę chce uniknąć montażu dużych, hermetycznych skrzynek, i jak najbardziej ograniczyć ilość urządzeń...>>>więcej
Wykorzystanie media konwertera L11542 z wbudowanym przełącznikiem do przesyłu
sygnału z dwóch kamer IP światłowodem uniwersalnym, jednomodowym
sygnału z dwóch kamer IP światłowodem uniwersalnym, jednomodowym