Nr 34/2017 (23.10.2017)
Balony Google'a dostarczą Internet do Puerto Rico.
Amerykańska agencja FCC (ang. Federal Communications Commission), regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją, przyznała koncesję na wdrożenie rozwiązania komunikacyjnego bazującego na projekcie Loon w celu dostarczenia łączności w zniszczonym przez huragan Maria Puerto Rico. Po tym, jak żywioł zaatakował wyspę, aż 83% infrastruktury technicznej nie nadaje się do użytku.Loon jest projektem badawczo-rozwojowym opracowanym przez firmę X (dawniej Google X), mającym na celu zapewnienie dostępu do Internetu na obszarach wiejskich i niezurbanizowanych. Projekt wykorzystuje balony umieszczone w stratosferze na wysokości około 18 km do utworzenia sieci bezprzewodowej o przepustowości do 4G-LTE.
Balony są projektowane i produkowane w taki sposób, aby przetrwać nawet skrajnie trudne warunki atmosferyczne. Balony lokowane są w stratosferze, gdzie temperatury osiągają -90°C, a wiatr może osiągać prędkość ponad 100 km/h. Balony wielkości kortu tenisowego mają unosić się średnio przez około 100 dni, a następnie powrócić na Ziemię na przegląd techniczny.
Project Loon. Użytkownicy usługi łączą się z siecią balonową przy użyciu specjalnej anteny internetowej powieszonej na budynku.
Po zidentyfikowaniu warstwy wiatru o żądanej prędkości i kierunku przy użyciu danych z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), balony są manewrowane poprzez dostosowanie ich wysokości w stratosferze tak, aby unosiły się na wyznaczonej warstwie wiatru. Użytkownicy usługi łączą się z siecią balonową przy użyciu specjalnej anteny internetowej powieszonej na budynku. Sygnał propaguje przez sieć balonową, a następnie przekazywany jest do stacji naziemnej, stanowiącej część infrastruktury operatora, a następnie do sieci Internet.
Balony, oprócz komunikacji między sobą, łączyć się mogą bezpośrednio z wybranymi stacjami naziemnymi, a nawet telefonami komórkowymi. Niektóre smartfony z kartami Google SIM mogą korzystać z usług internetowych przez „balonową sieć” Google. Od strony transmisyjnej system bazuje na technice LTE.
Instalacja multiswitchowa TERRA w technologii Wide Band.
Oprócz klasycznych multiswitchy, które wymagają doprowadzenia czterech sygnałów (VL - HL - VH - HH) z konwertera typu Quattro, firma TERRA wprowadziła do sprzedaży nowy model przełącznika pracującego w systemie dSCR/Unicable - multiswitch SRM-522 R80522.Multiswitch SRM-522 R80522 przystosowany jest do pracy z konwerterami typu Wide Band (GT-WB1 A98222). LNB Wide Band to konwerter satelitarny, który oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu Quatro, posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H / polaryzacja V). Instalacja oparta o jednego satelitę wymaga doprowadzenia tylko dwóch przewodów satelitarnych od LNB do multiswitcha (czterech - dla dwóch pozycji satelitarnych). Oznacza to więc dwukrotnie mniejszą liczbę kabli w stosunku do tradycyjnych instalacji multiswitchowych.
Multiswitch programowalny SRM-522 wyposażony został w 5 wejść: dwie pary wejść SAT IF (290...2340 MHz, umożliwiające doprowadzenie sygnału satelitarnego z dwóch konwerterów typu Wide Band A98222), Terr. TV (sygnał DVB-T/Radio) oraz 2 wyjścia SAT IF (950...2150 MHz): dSCR Out (umożliwiające podział sygnału do max. 32 odbiorników przy pomocy jednego kabla koncentrycznego dla odbiorników spełniających Unicable II) oraz Legacy Out (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach służących do podłączenia klasycznego tunera satelitarnego). Taka konfiguracja czyni to urządzenie niezwykle uniwersalnym.
Zasilanie i dane w jednym kablu.
Problematyka zasilania urządzeń w systemach IP to zagadnienie, z którym coraz częściej muszą się zmierzyć instalatorzy sieci niskoprądowych. Nowoczesne instalacje IP, dzięki technologii PoE (Power over Ethernet), mogą być również łatwiejsze w realizacji. Wśród szeregu rozwiązań PoE optymalnym wydaje się być zespolenie „przełączania i zasilania”, czyli zastosowanie switchy PoE integrujących w sobie obie funkcje.W poniższym zastosowaniu switch ULTIPOWER 0098af N29982 został wykorzystany w systemie monitoringu IP. Sygnały z kamer transmitowane są do głównego switcha, gdzie podpięty jest rejestrator NVR (zapis i podgląd obrazu z kamer). Dzięki zastosowaniu switchy PoE, do kamer prowadzony jest tylko jeden przewód (zasilanie + dane) czyniąc instalację prostszą w realizacji.
Przykładowy schemat zastosowania switcha PoE ULTIPOWER 0098af N29982
Kable abonenckie - realizacja przełącznicy światłowodowej.
Ze względu na rosnącą popularność szaf RACK w instalacjach teletechnicznych w budynkach wielorodzinnych, instalatorzy coraz częściej decydują się na montowane przełącznicy światłowodowej, jako jednego z modułów w szafie RACK. Poniżej przedstawiono przykład realizacji przełącznicy ULTIMODE MT-524 L5124 z założeniem wprowadzenia do niej kabli światłowodowych L7102 oraz wykonania zakończeń na bazie najpopularniejszych w ofercie firmy DIPOL pigtaili jednomodowych PG-52S2 L35522.Proces spawania pigtaili z włóknami kabli zrealizowano za pomocą spawarki Signal Fire AI-7 L5880. Warty odnotowania jest fakt, że wykorzystane pigtaile L35522 posiadają konstrukcję tzw. luźnej tuby. Signal Fire AI-7 posiada uniwersalne uchwyty, kompatybilne z każdym rodzajem włókien i pigtaili. Nie ma więc potrzeby dopasowywania uchwytu do rodzaju włókna, jak to ma miejsce w przypadku wielu tanich spawarek.
Dlaczego należy aktualizować oprogramowanie urządzeń CCTV i jak zabezpieczyć je przed cyberatakami?
Większość użytkowników komputerów ma świadomość istnienia zagrożeń na jakie może być narażony ich sprzęt i regularnie aktualizuje oprogramowanie. Na podobne zagrożenia narażone są systemy monitoringu. Posiadanie najnowszej wersji oprogramowania jest koniecznością w przypadku systemów, które są udostępnione w sieci Internet. Ilość incydentów związanych z cyberprzestępczością i urządzeniami CCTV wyraźnie wzrosła, a aktualizowanie oprogramowania wszystkich systemów jest skutecznym sposobem zapobiegania cyberatakom. Najnowsze wersje oprogramowania są dostępne do ściągnięcia z kart katalogowych produktów dostępnych w firmie DIPOL lub bezpośrednio ze stron producentów (np. Hikvision).Należy pamiętać, że w pełni bezpieczny jest tylko system, do którego nie ma dostępu z Internetu. Jeśli jednak takie połączenie jest wymagane, to oprócz instalowania najnowszej wersji oprogramowania, należy:
- Ustawić silne hasło. Hasło powinno mieć minimum 8 znaków i być kombinacją liter (dużych i małych), cyfr oraz znaków specjalnych. Jeśli do systemu logują się inni użytkownicy, należy stworzyć im specjalne konta o ograniczonych uprawnieniach.
- Zmienić domyślne porty, przez które przechodzi komunikacja. Urządzenia zwykle łączą się z Internetem za pomocą routera, który posiada firewall blokujący komunikację przychodzącą. Ważna jest odpowiednia konfiguracja routera polegająca na przekierowaniu portów.
- Używać połączenia szyfrowanego. Komunikacja przez HTTPS wykorzystująca SSL pozwala uniknąć ataków typu "man in the middle".
- Wyłączyć usługi sieciowe UPnP, SNMP, multicast, SSH.
- Ograniczyć dostęp do urządzenia do określonego adresu IP, MAC.
- Cyklicznie sprawdzać logi urządzenia w poszukiwaniu prób zdalnego logowania.
- Konstruować sieć tak, aby dostęp do niej miały tylko powołane urządzenia. Taką sieć w ramach ogólnodostępnej sieci można stworzyć za pomocą sieci wirtualnej (VLAN).
Oprócz bezpiecznego łącza, ważne jest również zabezpieczenie przed fizycznym dostępem do urządzenia. Sprowadza się to do instalacji w zamykanej szafie RACK w wydzielonym pomieszczeniu.
Zapamiętywanie domyślnego widoku w aplikacji iVMS-4200.
Aplikacja iVMS-4200 jest oprogramowaniem klienckim przeznaczonym do sterowania i zarządzania obrazem z rejestratorów cyfrowych (DVR), rejestratorów sieciowych (NVR), kamer sieciowych IP, enkoderów, dekoderów itp. marki Hikvision. Oprogramowanie zapewnia urządzeniom szeroki zakres funkcji, w tym m.in.: podgląd i nagrywanie obrazu w czasie rzeczywistym, zdalne wyszukiwanie wśród dostępnych nagrań wideo, odtwarzanie nagrań wideo, tworzenie kopii rezerwowych plików wideo, odbieranie sygnałów alarmowych.Bardzo wygodną funkcją dla osoby nadzorującej system za pomocą aplikacji jest skonfigurowanie własnego widoku - rozmieszczenia kamer na ekranie monitora. Dzięki temu po uruchomieniu aplikacji można w szybki sposób uzyskać podgląd z wybranych kamer. Istnieje możliwość skorzystania z dostępnych widoków lub tworzenie własnych. Opcja ta jest szczególnie przydatna dla osób, które nadzorują podgląd z kamer za pomocą aplikacji, a nie są biegłe w jej obsłudze.
Aby włączyć automatyczne wznawianie ostatnio używanego widoku, należy po uruchomieniu aplikacji przejść do zakładki Narzędzia -> Konfiguracja Systemu -> Widok na żywo i odtwarzanie -> Wznów najnowszy status widoku po restarcie. Od tej pory po ponownym uruchomieniu iVMS-4200 automatycznie wznawiany będzie ostatnio używany widok kamer.
Aktywacja opcji automatycznego wznawiania ostatnio uruchomionego widoku
po włączeniu aplikacji iVMS-4200
po włączeniu aplikacji iVMS-4200
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1641FWD-I K17685 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2.8" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm umożliwiający zmianę kąta widzenia w zakresie 108 - 31°. Zastosowanie sprzętowego WDR (120 dB) gwarantuje bardzo dobrą widoczność szczegółów w obserwowanych ciemnych i jasnych obszarach. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af). | ||
Bezprzewodowy punkt dostępowy TP-Link CAP300-outdoor N2559 to elastyczne, bezpieczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na maszcie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu, znajdującemu się w kontrolerze AC50 N2551. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, CAP300 jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura. | ||
INTEGRA 128 Plus Płyta główna centrali 16...128 wejść SATEL G2009. Centrale alarmowe serii Integra charakteryzują się największą wszechstronnością i największymi możliwościami funkcjonalnymi ze wszystkich central produkowanych przez firmę Satel. Mają one budowę modułową, a szeroki wybór modułów rozszerzających zapewnia skalowalność, łatwość rozbudowy i możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika. Możliwości systemu mogą być dostosowane do bieżących potrzeb - od niewielkich systemów po rozległe instalacje. | ||
Warto przeczytać:
Kamery do monitoringu - obsługa wszystkich systemów wizyjnych. Kamery n-cam oraz v-cam to uniwersalne kamery do monitoringu. Mogą współpracować z rejestratorami różnego typu. Rodzaj sygnału wyjściowego można wybrać przez włączenie odpowiedniego trybu na manipulatorze umieszczonym na przewodzie kamery. Sygnał wyjściowy wybiera się poprzez wychylenie dźwigni manipulatora podczas pierwszych 5 sekund od uruchomienia i przytrzymanie jej przez kolejne 5 sekund. Przesunięcie w prawo przełącza sygnał na HD-TVI, lewo - CVBS, w górę - AHD, w dół - HD-CVI...>>>więcej
Widok manipulatora umieszczonego na kablu, służącego do przełączania typu
sygnału w kamerach n-cam oraz v-cam
sygnału w kamerach n-cam oraz v-cam