Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 38/2011 (21.11.2011)

Przyjęli standard, a Chiny zrobiły „szach-mat”.

26 października to prawdopodobnie najważniejszy dzień 2011 roku dla światowej telekomunikacji. Właśnie wtedy, w Genewie, organizacja ITU (International Telecommunication Union) przyznała pierwsze certyfikaty dla urządzeń aktywnych w zakresie jednej z najpopularniejszych technologii transmisji sygnałów z wykorzystaniem światłowodu - GPON.
Zgodność ze standardem potwierdzono grupie 7 producentów, do których należą: Alcatel-Lucent, Broadlight, Cambridge Industries Group, Huawei, PMC-Sierra, PT Inovacao i Tecom. Testy przeprowadzane w ramach certyfikacji sprawdzają zgodność produktów ze standardami i normami ITU-T G.984 GPON.
Wprowadzając system certyfikacji urządzeń aktywnych ITU zamknęło proces standaryzacji sieci GPON, rozpoczęty w 2008 roku. Pełna standaryzacja sieci i urządzeń pozwoli na szybkie rozprzestrzenianie się tej już obecnie bardzo popularnej technologii. Spadną ceny urządzeń, będzie możliwa wymiana sprzętu, inwestorzy przestaną się lękać inwestycji w niepewną technologię.
Co to oznacza w praktyce?
Obecny na uroczystości Wei Leping oświadczył w imieniu China Telecom, że do 2015 roku Chiny zamierzają podłączyć abonentom 250 milionów linii światłowodowych, głównie w oparciu o GPON. Gdyby to zamierzenie przełożyć na realia europejskie, oznaczałoby to podłączenie za pomocą światłowodu do sieci z grubsza wszystkich rodzin od Portugalii po Ural.
Byłaby to rewolucja telekomunikacyjna przenoszącą gospodarkę rzeczywiście w XXI wiek!
Można by studzić zapał mówiąc, że od planów do realizacji jest długa droga, ale 10 listopada 2011 roku Alcatel podpisał z China Unicom kontrakt na dostawę urządzeń do budowy 6 milionów linii w oparciu o GPON. Krótko mówiąc technologiczny „szach–mat”.
GPON (Gigabit PON) jest obecnie najpopularniejszą techniką światłowodową „ostatniej mili”. GPON daje wiele możliwości doboru prędkości transmisji, jednak obecnie najpopularniejszym standardem jest: w kierunku downstream 2,488 Gbit/s, a w kierunku upstream 1,244 Gbit/s.

PON (Passive Optical Network) wykorzystuje architekturę punkt-wielopunkt, aby za pomocą jednego włókna światłowodowego dostarczyć usługi Triple-Play (telewizja, Internet, telefonia) do abonentów. Pasywna sieć optyczna (PON) przewiduje stosowanie urządzeń wymagających zasilania tylko w końcowych węzłach sieci. Jest to ogromna zaleta pozwalająca na zbudowanie kanału transmisyjnego o długości około 20 km, zasilanego jedynie u operatora i odbiorcy. Dystrybucja sygnałów pomiędzy nimi odbywa się wyłącznie za pomocą elementów pasywnych – światłowodów i rozgałęźników.

W skład sieci PON wchodzą:

 • urządzenie dystrybucyjne OLT (Optical Line Termination),
 • urządzenia zakańczające sieć optyczną (odbiorcze) w lokalnym punkcie dystrybucyjnym ONU (Optical Network Unit),
 • jeśli sygnał dochodzi wprost do odbiorcy (FTTH) występują urządzenia zakańczające sieć optyczną
  u odbiorców ONT (Optical Network Termination).

Profesjonalna instalacja CCTV na 32 kamery.

Wymogiem inwestora było, aby monitoring rozległego obszaru składał się z 32 kamer analogowych. Ze względu na znaczne ryzyko wystąpienia zagrożenia oraz wymagany wysoki poziom ochrony technicznej zdecydowano się na montaż rejestratorów z najwyższej półki.
Ze względu na rozległość terenu rejestratory znajdować się miały w dwóch lokalizacjach. W pierwszej miały być podłączone kamery zewnętrzne: 12 stacjonarnych i 4 PTZ. Druga lokalizacja wyposażona miała zostać w 8 kamer stacjonarnych zewnętrznych, 4 PTZ oraz 4 kamery wandaloodporne.
W celu realizacji przyjętej koncepcji, zdecydowano się na zainstalowanie dwóch rejestratorów SIGNAL DL-8316 M78316, nagrywających obraz w rozdzielczości 4CIF z prędkością 25 kl./s na każdy kanał. Obydwa podłączono do sieci LAN, a przez przekierowanie odpowiednich portów na routerze TP-Link TL-WR941ND N3251, do sieci Internet, przez co dostęp do monitoringu można uzyskać z dowolnego komputera lub smartfona znając hasło.
Kamera szybkoobrotowa PH-33<br />(WDR, 540 TVL, Sony Super Had, 0.7 lx, 3.5-115.5 mm) Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m) Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m) Kamera wandaloodporna v-cam 500 (D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.05 lx) Kamera szybkoobrotowa PH-33<br />(WDR, 540 TVL, Sony Super Had, 0.7 lx, 3.5-115.5 mm) Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy SIGNAL DL-8316 H.264 HDMI 25kl./sCyfrowy rejestrator 16-kanałowy SIGNAL DL-8316 H.264 HDMI 25kl./sPunkt dostępowy TP-Link TL-WR941ND 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/sAktywny rozgałęźnik sygnału video RV-2/4Pulpit sterowniczy K01 do rejestratorów SIGNALPulpit sterowniczy K01 do rejestratorów SIGNAL
Schemat instalacji opartej o 2 rejestratory SIGNAL DL-8316 M78316,
posiadającej dwa centra nadzoru
Do określonych punktów wizyjnych wybrano kamery PH-33 M1196, zapewniające bardzo dobrą jakość obrazu. Dla stałych punktów obserwacji na zewnątrz wybrano kamery Sunell SN-IRC5920AHLDN M11280. Dzięki mocnemu oświetlaczowi IR, wysokiej czułości oraz możliwości ręcznego ustawiania parametrów (BLC, AGC, balansu bieli, redukcji szumów i innych) jeden model kamery sprawdził się w 20 lokalizacjach o różnej charakterystyce. Na kamery wandaloodporne wybrano model v-cam 500 M10772, posiadające najnowszy procesor sygnałowy Sony Effio E.
Niezawodność podglądu "na żywo" była jednym z wymogów stawianych instalacji, dlatego zarówno do pomieszczenia ochrony, jak i dyrekcji przekazany został bezpośrednio sygnał wideo z obu rejestratorów. Na pełną kontrolę nad systemem pozwala pulpit sterowniczy K-01 M77925, dedykowany do rejestratorów SIGNAL serii 83xx, w pełni zastępujący funkcje pilota i panelu przedniego urządzenia. Pulpity zostały umieszczone w dwóch lokalizacjach, jednak ten znajdujący się w centrum ochrony posiada wyższy priorytet - aby zapobiec konfliktowi różnych komend wysyłanych do tego samego rejestratora. W obu punktach nadzoru umieszczono po dwa monitory, po jednym dla każdego rejestratora. Dzięki temu można podglądać obraz z wszystkich 32 kamer bądź wybrać interesujące ochronę w danej chwili kamery. Obraz przesyłany jest "na żywo" bez opóźnienia. Ponieważ materiał wideo i sygnały sterujące przesyłane są wydzieloną siecią, system monitoringu jest niezależny od lokalnej sieci komputerowej i nie może być przez nią zakłócony.
Monitoring dużych obiektów, takich jak stadiony, dworce, czy też monitoring miast, ulic, placów jest największym sprawdzianem dla urządzeń telewizji przemysłowej. W wielu przypadkach nadal stosowany jest klasyczny monitoring analogowy. Przystępna cena i łatwość instalacji to nie jedyne jego zalety. Z punktu widzenia użytkownika najistotniejsze są możliwości sterowania, ergonomia obsługi i niezawodność - rejestratory SIGNAL spełniają te wymogi w 100%.

Jak montować anteny na maszcie - część 1.

Wiele osób zainteresowanych odbiorem cyfrowej telewizji DVB-T rozbudowuje swoje zestawy antenowe. Niewiele z nich, w tym niestety również profesjonalnych instalatorów, zdaje sobie sprawę z tego, że większe zestawy winny być montowane na masztach w sposób odpowiedni i zgodny z obowiązującymi w Europie normami. Choć temat ten jest dość rozbudowany i w praktyce dotyczy raczej dużych instalacji, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas dokładania kolejnej anteny na swój maszt przymocowany do ściany czy komina...
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit
Antena Tri-Digit 44/21-69 A2670 - najpopularniejsza antena do telewizji naziemnej
Warunki opisane w międzynarodowym standardzie IEC 60728-11:2010 powinny być wzięte pod uwagę podczas montażu anten na maszcie. Istotnym jest, aby suma momentów gnących wywoływanych przez zainstalowane anteny nie przekroczyła granicznego momentu gnącego, charakterystycznego dla danego masztu. Moment gnący wywołany przez antenę obliczyć można z prostego wzoru:
Bm = WL x d

gdzie Bm to wartość momentu wyrażana w [Nm], WL to siła z jaką wiatr działa na antenę [N], d to odległość mocowania anteny od mocowania masztu [m].
Antena satelitarna stalowa 100cm FAMAVAL Off-Set 100 LHAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitAntena telewizyjna VHF 11-elementowa Dipol 11/6-12Antena radiowa Dipol 1RUZ B
Przykładowa instalacja zestawu antenowego na maszcie. Warto nadmienić, iż zgodnie z normą
DIN EN 50083-1 odległość między punktami mocowania masztu musi wynosić co najmniej 1/6 jego długości
W poniższej tabeli zebrano dane i wyliczenia dotyczące przedstawionego na rysunku przykładu:
Nazwa Kod Pasmo WL [N] d [m] Bm [Nm]
1RUZ B A0210 FM    16 2,9   46,4
Dipol 11/6-12 A1116 VHF    56 2,5 140,0
Tri-Digit A2670 UHF    96 1,7 163,2
Famaval 100 LH A9664 SAT 619 0,5 309,5
Całkowity moment gnący pochodzący od wszystkich anten wyniósł 659,1 Nm i nie przekroczył wartości granicznej 1250 Nm projektowanego masztu. Przedstawiona powyżej konfiguracja może więc być z powodzeniem stosowana w niemal każdej sytuacji.
Dociekliwi zauważą, iż w powyższych wyliczeniach wykorzystane zostały wartości siły wiatru działającego na poszczególne anteny. Zagadnienie to (i nie tylko) zostanie opisane w kolejnym wydaniu Informatora.

Rozległy monitoring - jedno centrum zarządzające.

Małe miejskie monitoringi wizyjne (do 24 kamer) posiadają najczęściej jedno centrum zarządzające, zlokalizowane w budynku straży miejskiej bądź policji. Swoim zasięgiem obejmują rynek, dworzec, teren obok szkół, miejsca o największym odsetku przestępstw. Transmisja sygnału od punktów kamerowych do centrum zarządzającego przebiega najczęściej na duże odległości (powyżej 500 metrów). Jeżeli inwestor zdecydował się na system przewodowy, najlepszym wyborem jest użycie światłowodowego medium transmisyjnego. W poszczególnych lokalizacjach montowane są wideo konwertery zmieniające analogowy sygnał wideo (1-16 kamer) na sygnał świetlny w zadanym oknie transmisyjnym.

Najważniejsze zalety optycznej transmisji sygnałów do i z kamer przemysłowych:
 • przesyłanie sygnału nawet z 16 kamer analogowych przez jedno włókno światłowodowe,
 • przesyłanie sygnału z kamer analogowych i danych do sterowania kamerą PTZ przez jedno włókno światłowodowe,
 • przesyłanie obrazu na duże odległości bez utraty jakości obrazu i bez opóźnień,
 • światłowody są niewrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne i wyładowania atmosferyczne.
Kamera kompaktowa n-cam 610 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR do 40m, OSD)Kamera kompaktowa n-cam 610 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR do 40m, OSD)Kamera kompaktowa n-cam 610 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR do 40m, OSD)Wideo konwerter ULTIMODE V-216D jednomodowy - WDM, 16xwideo, 1xdane, RACK 19''Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19' Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19' Wideo konwerter ULTIMODE V-216D jednomodowy - WDM, 16xwideo, 1xdane, RACK 19''Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy SIGNAL DL-8316 H.264 HDMI 25kl./sCyfrowy rejestrator 16-kanałowy SIGNAL DL-8316 H.264 HDMI 25kl./sWideo konwerter ULTIMODE V-216D jednomodowy - WDM, 16xwideo, 1xdane, RACK 19''Kamera szybkoobrotowa PH-33<br />(WDR, 540 TVL, Sony Super Had, 0.7 lx, 3.5-115.5 mm) Wideo konwerter ULTIMODE V-216D jednomodowy - WDM, 16xwideo, 1xdane, RACK 19''Kamera kompaktowa n-cam 610 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR do 40m, OSD)Pulpit sterowniczy DS-1003 do rejestratorów HIKVISION oraz ULTIMAX
Monitoring szkoły i centrum miasta z punktem zarządzającym w straży miejskiej
1 - szkoła, 2 - straż miejska, 3 - centrum miasta

Przesyłanie obrazu z wielu kamer analogowych przez 1 kabel koncentryczny.

Instalator dysponując tylko 1 kablem koncentrycznym i nie mając możliwości położenia dodatkowego okablowania musiał przesłać sygnał z 4 kamer do rejestratora.
Prostą i względnie tanią metodą pozwalającą na rozwiązanie tego problemu jest zastosowanie układu, którego schemat znajduje się poniżej. Sygnał z 4 kamer v-cam 450 M10749 podawany jest na modulator czterokanałowy Mixpol MDP-4S R95163. Modulator dokonuje zamiany sygnału wideo (sygnały niskiej częstotliwości) na zmodulowany sygnał telewizyjny. Sygnał wyjściowy z modulatora może być przesłany kablem koncentrycznym 75Ω do instalacji telewizyjnej i oglądany na zwykłych telewizorach. Jeżeli wymogiem jest archiwizacja na rejestratorze DVR, to na końcu linii transmisyjnej należy użyć demodulatora - np. dwukanałowego R87204, zamieniającego sygnał telewizyjny na sygnał niskiej częstotliwości.
Kamera wandaloodporna v-cam 450 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 2.8-10mm, OSD)Modulator telewizyjny 4 kanałowy Mixpol MDP-4S kanały 1-69Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalDemodulator dwukanałowy audio video MixpolDemodulator dwukanałowy audio video MixpolRozgałęźnik TV sześciodrożny R-6 SignalCyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264
Schemat układu pozwalającego na przesłanie obrazu z 4 kamer analogowych przez kabel koncentryczny.
Instalacja umożliwia podglądanie obrazu z kamer bezpośrednio na telewizorze.

Megapikselowy monitoring rozproszony.

Coraz powszechniejszy staje się monitoring obiektów znajdujących się w różnych lokalizacjach, np. w krajowej lub światowej sieci sklepów, czy stacji benzynowych. Pozwala on na dozór kilku obiektów z jednego Centrum Monitoringu. Ekonomicznym i niezawodnym sposobem na realizację takiej instalacji są sieciowe rejestratory NUUO K4108, K4116 i kamery IP Sunell K1620, K1630, K1670, K1680.
System rozproszony, przedstawiony poniżej, zakłada lokalną rejestrację obrazu z kamer. Uniezależnia więc jakość i ciągłość archiwizacji od działania Internetu. Z drugiej strony umożliwia zdalny, bieżący podgląd, wyszukiwanie, oglądanie i ściąganie na zdalny komputer zapisu archiwalnego, a także kontrolę ustawień rejestratorów (zmiana trybu pracy kamer, rodzaju i jakości nagrywanego materiału itd.). W centrali na bieżąco można ocenić np. ilość klientów w punkcie handlowym, a po zamknięciu pracownik Centrum Nadzoru błyskawicznie oceni oceni jakość i skalę zagrożenia (włamanie, pożar, samowzbudzający się alarm).
NVR NV-4080S firmy NUUO są dedykowane dla wszelkiego rodzaju systemów bezobsługowych, czyli takich, do których dostęp potrzebny jest w wybranych sytuacjach. Wyróżniają się dużą elastycznością, bowiem pozwalają na pracę z wieloma klientami równocześnie. Rejestratory umieszczone lokalnie archiwizują obrazy z kamer, dostęp do tych nagrań możliwy jest z każdego punktu sieci systemu. Połączyć się z nim można za pomocą oprogramowania klienckiego lub poprzez przeglądarkę Internet Explorer. Połączenie wykorzystujące przeglądarkę internetową jest o tyle wygodne, że nie trzeba instalować dodatkowych aplikacji, a oprogramowanie klienckie umożliwia pracę na kilku stanowiskach równocześnie.
Kamera IP 1.3 Mpix H.264 CCD Sunell SN-IPC54/50DN ONVIFKamera IP zewnętrzna Sunell 720p SN-IPR54/50DN CCDKamera IP 2.0 Mpix H.264 CMOS Sunell SN-IPC54/12DN ONVIFKamera IP zewnętrzna Sunell 1080p SN-IPR54/12DN/VRejestrator sieciowy NUUO NV-4080S (8 kanałowy 240kl./s 1.3MPx)Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2210WEB 8+2G 1xSFP RACKRejestrator sieciowy NUUO NV-4160S (16 kanałowy 120kl./s 1.3MPx)Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2210WEB 8+2G 1xSFP RACK
Zasada działania monitoringu rozproszonego
NVR NUUO działają w oparciu o system Linux. Daje to pewność stabilnej pracy, nie przerywanej przez błędy często spotykane w komputerach PC, czy ataki wirusów. Miesięczny koszt utrzymania rejestratora NVR NV-4080S jest siedmiokrotnie niższy w porównaniu do standardowego serwera z oprogramowaniem, ze względu na niski pobór energii (około 30 W).

Transmisja bezprzewodowa z wykorzystaniem punktu przerzutowego.

Częstym problemem podczas projektowania radiolinii jest brak bezpośredniej widoczności łączonych punktów. Rozwiązaniem jest zastosowanie trzeciego punktu, tzw. przerzutowego, do którego łączą się punkty skrajne w systemie punkt-punkt.
Instrukcję obsługi, w której zostało pokazane jak poprawnie skonfigurować połączenie punkt-punkt (BRIDGE) można pobrać z karty katalogowej urządzenia.
Przykładowe połączenia punkt-punkt:
Przy wyborze pary urządzeń należy zwrócić uwagę na:
 • zysk anten - parametr wpływa na długość połączenia bezprzewodowego,
 • standard sieci bezprzewodowej - możliwy standard 802.11a (54 Mb/s) bądź 802.11n (150 Mb/s),
 • licencję Mikrotika - rozbudowa połączenia punkt-punkt na punkt-wielopunkt wymaga licencji 4.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC
Przykładowa transmisja bezprzewodowa z wykorzystaniem punktu przerzutowego marki ULTIAIR

Nowości w firmie DIPOL:
Miernik sygnału DVB-C DigiAir Pro CATV
Media konwerter ULTIMODE POF-105SFP (1xOptoLock, 1xSFP)
Zwrotnica prądowa J-PIM
Kamera IP zewnętrzna Sunell 720p SN-IPR54/50DN CCD
Miernik DVB-C
DigiAir Pro CATV
R10610
Media konwerter ULTIMODE
POF-105SFP OptoLock, SFP
L6221
Zwrotnica prądowa J-PIM
urządzeń sieci kablowych
R82472
Kamera IP CCD Sunell
720p SN-IPR54/50DN
K1670
Warto przeczytać:
Szumy własne w instalacjach DVB-T. Parametry szumowe wzmacniaczy nabierają większego znaczenia przy przejściu na odbiór sygnałów cyfrowych. Wynika to z faktu, iż poziom sygnałów DVB-T jest dużo niższy, aniżeli poziom sygnałów analogowych. Tym samym, szumy własne wzmacniacza, wynoszące przykładowo 5 dB w całym paśmie UHF, znacznie bardziej wpłyną na sygnał cyfrowy niż analogowy odbierany w tym samym miejscu. Większość wzmacniaczy na rynku cechuje podobna charakterystyka - poziom szumów własnych małych wzmacniaczy budynkowych waha się w granicach 3-5 dB.
Schemat blokowy wzmacniacza HS-016 R82030. Osobne tory wzmacniające dla pasma VHF i UHF oraz międzystopniowa regulacja wzmocnienia zapewnia najlepsze parametry szumowe urządzenia.
Dedykowany do instalacji od kilku do kilkunastu gniazd.
Protect 520 - rejestrator mobilny. W ofercie firmy DIPOL pojawił się nowy produkt z rodziny rejestratorów mobilnych. Protect 520 M70520 to urządzenie będące pomostem pomiędzy ekonomią oferowaną przez model 501 M70501, a wysoką wydajnością i funkcjonalnością modelu 701 M70701. Obsługa rejestratora jest prosta, uruchomienie nagrywania może następować automatycznie po włączeniu zasilania. Urządzenie wyposażone jest w wymienny akumulator 800 mAh, pozwalający na kontynuowanie nagrywania po zaniku napięcia zasilającego, które pochodzić może z zapalniczki samochodowej.
Rejestrator PROTECT 520 to mobilne urządzenie, służące do zastosowań wewnętrznych, pozwalające na nagrywanie materiału audio i wideo w wysokiej jakości SXGA (1280x960) z wykorzystaniem kompresji MPEG-4 z wbudowanej kamery. Zestaw wyposażony jest w uchwyt z przyssawką umożliwiający jego montaż na płaskich powierzchniach (np. szybach, polerowanych lub emaliowanych powierzchniach metalowych) oraz zasilacz DC 12-24V/5V z wtykiem do zapalniczki samochodowej. Dodatkowo w zestawie jest kabel USB służący do łączenia rejestratora z komputerem.
Rejestratory mobilne Protect
Inteligentne switche TP-Link. Rodzina profesjonalnych gigabitowych switchy TP-Link, w pełni kompatybilna z normami IEEE 802.3/802.3u/802.3ab/802.3, służy do budowy średnich i dużych instalacji firmowych.
Switche TP-Link są wyposażone w wydajny procesor zapewniający stabilny przepływ danych, umożliwiają hierarchizowanie połączeń w zależności od portów i w oparciu o standard IEEE 802.1p. Funkcja QoS pozwala administratorom określić priorytety ruchu sieciowego. Proces ten zapewnia płynną i wolną od zakłóceń transmisję VoIP i prowadzenie video-konferencji...