Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 37/2011 (14.11.2011)

Mysz z mikroskopem na głowie.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali miniaturowy mikroskop, który pozwala na badania połączeń neuronowych w mózgu. Został on zaprojektowany w celu poszerzenia wiedzy o tym, jak działa system nerwowy oraz jakie zmiany zachodzą w przypadku jego uszkodzenia. Niewielkie urządzenie waży mniej niż 2 gramy i jest w pełni przystosowane do obserwacji fluorescencyjnych markerów stosowanych do badania aktywności neuronów, czy obecności białek w komórkach. Przy budowie mikroskopu zastosowano najnowsze osiągnięcia w dziedzinie optoelektroniki: małe, ale bardzo jasne diody LED, przetwornik obrazu o niewielkich rozmiarach i dużej czułości, wykonany w technologii CMOS. Całość zamknięta jest w małej, szczelnej obudowie o objętości 2,4 cm3. Mikroskop daje możliwość obserwacji pola o wymiarach 600*800 μm.
Pierwsze badania z wykorzystaniem nowego mikroskopu zostały wykonane na laboratoryjnych myszach. Udało się zaobserwować procesy zachodzące w mózgu, również te słabo zbadane, a odpowiedzialne za proces sterowania ruchem.
Mikroskop zajmujący opuszek palca pozwala na obserwację działania mózgu
(źródło: Uniwersytet Stanford)
Mikroskop wykorzystuje zjawisko fluorescencji, która jest źródłem obrazu obserwowanego przez badacza - obserwowany obiekt jest wstępnie barwiony, a następnie oświetlany promieniami wzbudzającymi fluorescencję (zwykle światłem ultrafioletowym).
Schemat przedstawiający budowę mikroskopu
(źródło: Uniwersytet Stanford)
Widok pojedynczego neuronu po wstrzyknięciu barwnika fluorescencyjnego
(źródło: www.britannica.com)
Miniaturowy mikroskop może przynieść rewolucję zarówno w dziedzinie nauki, jak i w diagnozowaniu chorób neurologicznych. Mała waga i niewielkie rozmiary pozwalają na instalację urządzenia na zwierzętach, które nie tracą swobody ruchu. Pozwala to zgłębić wiedzę o ośrodkach mózgu sterujących funkcjami motorycznymi.
Mikroskop może pełnić funkcje diagnostyczne. Jest urządzeniem, którego użycie nie ogranicza się tylko do laboratorium, może współpracować ze zwykłym laptopem, a wyniki mogą być transmitowane do laboratorium. Ważnym czynnikiem jest niski koszt produkcji urządzenia (szacowany na 10 USD), dzięki czemu może ono trafić do najbiedniejszych krajów, zwiększając szanse na odpowiednią diagnostykę.

Rozproszona instalacja monitoringu na 12 kamer.

Niewielka firma produkcyjna, w związku z powtarzającymi się kradzieżami i aktami wandalizmu, zdecydowała się na założenie instalacji monitoringu. Założeniem była wysoka jakość rejestrowanego materiału oraz możliwość zdalnego sterowania urządzeniami połączonymi w jedną sieć LAN.
Kamera szybkoobrotowa PH-10H (500 TVL, Sony Interline Transfer CCD, 0.7 lx, 3.8-38mm)Kamera wandaloodporna v-cam 450 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 2.8-10mm, OSD)Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/M H.264 Alarm/PTZCyfrowy rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/E H.264Switch TP-LINK TL-SL1226, 24+2porty Gigabit-Uplink RACKKamera wandaloodporna v-cam 450 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 2.8-10mm, OSD)Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/E H.264
Schemat instalacji trzech rejestratorów HIKVISION rozmieszczonej na terenie obiektu
Instalator zdecydował się na wykonanie projektu w oparciu o urządzenia HIKVISION. Ze względu na znaczące odległości między budynkami, zdecydowano się podzielić całą sieć monitoringu na trzy podsieci. Pierwszy rejestrator umieszczono w centralnym magazynie surowców, kolejne w budynku produkcyjnym i biurowym. Dzięki temu zoptymalizowana została odległość kamer od rejestratora i zminimalizowano problemy przesyłu sygnału wizji i zasilania pomiędzy kamerą a rejestratorem.
W budynku magazynowym wykorzystano rejestrator DS-7204HVI-ST/M M72041, pozwalający na zapis obrazu w rozdzielczości 704x576 (4CIF) z prędkością 12 kl./s na każdy kanał. Do DVR-a podłączono 4 kamery szybkoobrotowe PH-33 M1196, które odpowiednio rozmieszczone wykonują trasy patrolowe, chroniąc plac manewrowy i bramy wjazdowe magazynów. W budynku biurowym i produkcyjnym zainstalowano rejestratory DS-7204HVI-ST/E M71041 i ekonomiczną wersję M72041, o takich samych parametrach rejestracji. Ze względu na warunki oświetlenia wykorzystano kamery kopułkowe, wandaloodporne v-cam 450 M10749 z oświetlaczem podczerwieni.
Każdy z rejestratorów wyposażony został w dysk 2 TB Dysk HDD Western Digital M89270 serii AV-GP SATA dedykowany do urządzeń CCTV. Pozwala to na ciągły zapis przez nawet 40 dni. W pomieszczeniach biurowych, poza godzinami pracy, zapis uruchamiany jest przez detekcję ruchu, co wydłuża czas przechowywania nagrań nawet trzykrotnie. Rejestratory połączone zostały w jedną sieć LAN. Ochrona może obserwować obraz "na żywo" na monitorach podłączonych bezpośrednio do rejestratorów, natomiast kadra zarządzająca na komputerach w biurze, korzystając z darmowej aplikacji iVMS4000 lub przy pomocy telefonu komórkowego.

Wszystko, co o odbiornikach DVB-T marki Signal powinien wiedzieć użytkownik.

Naziemna telewizja cyfrowa stała się już produktem masowym. Wielu użytkowników nie czyta instrukcji obsługi i wykorzystuje tylko podstawową funkcję - odbiór telewizji.
Odbiorniki DVB-T marki Signal - modele HD-507 A99250 oraz HD-527 A99252 - to nie tylko oglądanie cyfrowej telewizji dobrej jakości, ale również jej nagrywanie, czy operowanie multimediami. W kolejnych wydaniach Informatora postaramy się przybliżyć Państwu kilka ciekawostek dotyczących wybranych funkcji tunerów DVB-T.
  • Jednoczesne nagrywanie i oglądanie różnych programów w obrębie tego samego multipleksu.
  • Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż nagrywając program na zewnętrznym nośniku pamięci, można swobodnie operować innymi kanałami wchodzącymi w skład tej samej paczki programowej. Tak więc, jeżeli na multipleksie jest nadawanych 7 programów, jeden można nagrywać, a oglądać dowolny z pozostałych 6.
  • Ile miejsca zajmie na dysku nagranie?
  • Wielkość nagrania na dysku zależy od wielkości strumienia danych przesyłanego przez nadawcę i jest podyktowane jakością nagrania (rozdzielczość SD lub HD) i zmiennością tego, co dzieje się na ekranie. Podczas nagrywania na odbiornikach Signal, pod klawiszem INFO dostępne są informacje związane z prowadzonym nagrywaniem: wielkość dysku, wolne miejsce, strumień nagrywanych danych wyrażony w KB/s, maksymalny czas nagrania przy tym strumieniu, aktualna wielkość bieżącego nagrania w MB. Warto wspomnieć, iż obraz kontrolny to pasmo około 130 KB/s. Przeciętnie strumień danych dla programów SD wynosi od 320 do 640 KB/s. Widać więc że rozpiętość jest dwukrotna, godzinne nagranie zajmie więc od 1 do ponad 2 GB.
Okno informacyjne - rejestracja obrazu DVB-T na zewnętrznym nośniku danych
  • Jaki jest rzeczywisty pobór mocy odbiorników Signal?
  • Zmierzony w laboratorium DIPOL-a rzeczywisty pobór mocy odbiornika Signal HD-527 A99252 wyniósł przy pełnym obciążeniu 6,33 VA, natomiast w trybie czuwania nie przekroczył z wymaganego przez regulacje unijne 1W i wyniósł dokładnie 0,95 VA. Oznacza to że tuner pracujący non-stop zużywa miesięcznie niecałe 5 kWh. Daje to miesięczny koszt użytkowania tunera poniżej 1 Euro. Jak widać tuner DVB-T Signal-527 jest urządzeniem wysoce energooszczędnym.

Jak konwertować sygnał sieci światłowodowej POF?

Aby zapewnić użytkownikowi końcowemu możliwość korzystania z sieci FTTD (ang. Fiber To The Desk), czyli sieci światłowodowej rozprowadzonej po mieszkaniu abonenta, najlepiej użyć rozwiązania ULTIMODE Home System. Prosta sieć domowa może być w pełni zarządzana i re-konfigurowana przez odbiorcę usług, dzięki wykorzystaniu polimerowych światłowodów i urządzeń ze złączami OptoLock.

Aby zapewnić ciągłość linii światłowodowej od centrali do komputera abonenta należy przekonwertować sygnał przesyłany po światłowodzie szklanym w budynku na sygnał przesyłany w domowej sieci polimerowej POF. W tym celu wykorzystywane są media konwertery ULTIMODE POF-105SFP L6221. Urządzenia instaluje się na styku dwóch sieci światłowodowych w mieszkaniu abonenta, skąd, po podłączeniu switcha ULTIMODE POF-8S L6108, rozprowadza się światłowodową sieć domową z wykorzystaniem urządzeń ULTIMODE Home System.
Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-203M 2xLC - dwa włókna jednomodowe do 20 km.Media konwerter ULTIMODE POF-105SFP (1xOptoLock, 1xSFP)
Punkt styku dwóch sieci światłowodowych
Media konwerter ULTIMODE POF-105SFP L6221 to urządzenie pozwalające na konwersję sygnału przesyłanego w sieci światłowodowej szklanej do sieci światłowodowej polimerowej POF 100 Mb/s. Media konwerter wyposażony jest w slot SFP w pełni kompatybilny ze standardami IEEE 802.3u 100Base-FX. Slot SFP daje możliwość współpracy z wielomodowymi oraz jednomodowymi światłowodami, w zależności od wybranego modułu SFP. Parametry transmisji optycznej są uwarunkowane zastosowanym modułem SFP.

Dyskretny monitoring.

Przedstawione poniżej rozwiązanie pozwala na monitoring miejsc, gdzie wymagana jest obserwacja całodobowa, która będzie niezauważalna dla postronnych osób. Przykładem zastosowania może być monitoring dróg lub lasu, zabezpieczający przed kradzieżą drzewa, czy wysypywaniem odpadów.
Zestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzKamera BOX u-cam 630 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx) Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Reflektor IR Redbeam IRN40 940 nmZestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzCyfrowy rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/M H.264 Alarm/PTZ
Schemat instalacji pozwalający na bezprzewodowy przesył wideo
z obiektu podlegającego dyskretnemu monitoringowi
Podstawowym elementem systemu monitoringu jest reflektor podczerwieni IRN40 M1649, który pozwala wygenerować wiązkę światła niewidoczną dla ludzkiego oka, ale widoczną dla kamery u-cam 630 M11192. Do transmisji obrazu wykorzystano zestaw TCO5807h M1559, pozwalający na transmisję obrazu na odległość do 2 km. Do prawidłowego działania zestawu wymagana jest pełna „widzialność optyczna" anten. W przypadku jej braku można zastosować inny zestaw bezprzewodowy M1559, jako retransmiter sygnału. Retransmiter montuje się na wysokim obiekcie, skąd widać punkt nadawczy oraz punkt odbiorczy. Jako urządzenie służące do zapisu obrazu wybrano rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/M M72041, który umożliwia zdalny podgląd oraz dostęp do nagrań przez Internet, zarówno przy użyciu komputera, jak i telefonu komórkowego. Daje to bieżącą kontrolę nad monitorowanym obiektem oraz możliwość szybkiej interwencji.

Megapikselowy monitoring osiedla.

Spółdzielnia mieszkaniowa osiedla znajdującego się przy ulicy Dobrego Pasterza w Krakowie, ze względu na chęć zwiększenia bezpieczeństwa lokatorów zdecydowała się założenie kamer 2 MPix firmy Pixord. Zlecenie zostało powierzone firmie Dipvision.
W instalacji zastosowano 3 sztuki kamer P600E K1532 oraz szerokokątne obiektywy Jensen M2136. Całość została umieszczona w obudowach zewnętrznych Marathon M5406, zasilanych „po skrętce” za pomocą zasilacza M1835. Urządzenia K1532 spięte zostały w sieć LAN za pomocą inteligentnego switcha TP-LINK N29951, zamontowanego w szafie RACK R912018 w podziemiach bloku. Switch komunikuje się z drugim egzemplarzem N29951, umieszczonym w centrum monitoringu, za pomocą światłowodu zewnętrznego wielomodowego L7370. Odpowiedniej długości światłowód został wcześniej przygotowany w firmie DIPOL.
Obraz z kamer jest monitorowany i zapisywany przez oprogramowanie NUUO K3104 na dysku twardym serwera. Pozwala ono każdej chwili sprawdzić archiwalne materiały i w razie konieczności wygenerować z nich plik AVI w celu przekazania go policji lub straży miejskiej. Dodatkowo oprogramowanie ostrzega operatora o sabotażu kamery (utrata łączności lub ostrości obrazu) poprzez alarm dźwiękowy, wizualne powiadomienie na ekranie monitora lub przesłanie wiadomości e-mail do odpowiedniej osoby.
Spółdzielnia z początkiem przyszłego roku ma zamiar zwiększyć ilość kamer do 16 sztuk, przygotowana infrastruktura pozwala na swobodne zwiększanie ilości kamer i daje gwarancję, że sieć nie zostanie przeciążona. Oprogramowanie NUUO posiada możliwość tzw. „dodawania kanałów”, więc zmiana licencji na większaą ilość kanałów jest możliwa "od ręki".

Jak rozdzielić obraz 3D na wiele telewizorów?

Rozwiązaniem jest Splitter HDMI 3D 1x4 H3215 marki Signal, który umożliwia rozprowadzenie sygnału HDMI 3D do czterech odbiorników telewizyjnych jednocześnie. Produkt ten posiada zdolność buforowania sygnału, jak i jego wzmacniania. Wzmocniony sygnał można przesyłać kablem na odległość do 15 m. Produkt ten doskonale nadaje się do sklepów prezentujących telewizory HD, DVD, sklepów wielkopowierzchniowych z prezentacją oferty w rozdzielczości HD z obrazem 3D, jak i do sal konferencyjnych, aby rozdzielić sygnał z komputerów na kilka telewizorów.
Splitter HDMi 3D 1x4
Schemat zastosowania Splittera HDMI
Nowości w firmie DIPOL:
Wzmacniacz antenowy AM-356 UHF-UHF-FM/DAB na złączach F ALCAD
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10
Budynkowy wzmacniacz szerokopasmowy dla sieci kablowych BA213U
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/M H.264 Alarm/PTZ
Wzmacniacz AM-356
UHF-UHF-FM/DAB
ALCAD R903056
Antena TRANS-DATA
LTE KYZ 7,5/8/10
A741031
Budynkowy wzmacniacz
dla sieci kablowych BA213U
TERRA R82412
DVR 4-kanałowy
DS-7204HVI-ST/M
HIKVISION M72041
Warto przeczytać:
Sposób na zdublowane kanały w instalacji RTV. Mieszkańcy rejonów przygranicznych, chcący jak najlepiej wykorzystać lokalizację swoich gospodarstw domowych pod kątem ilości kanałów dystrybuowanych w swoich instalacjach, często kierują zestawy antenowe na nadajniki znajdujące się na terenie sąsiedniego kraju. Niejednokrotnie rodzi to problemy, ponieważ nadajniki obu krajów nadawać mogą na zbliżonych kanałach pasma UHF/VHF.
Zsumowanie takiego sygnału na typowym, pasywnym sumatorze lub rozgałęźniku zaowocuje zakłóceniami...
Mobilny monitoring pokazów lotniczych. Ponad 200 tysięcy ludzi przybyło na tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW w Radomiu. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja i agencje ochrony, jednak dla skutecznego dowodzenia potrzebny był nadzór wizyjny. Ze względu na warunki polowe zdecydowano się na monitoring mobilny z wykorzystaniem kamer IP i transmisji bezprzewodowej.
Realizacji tego trudnego zadania podjęła się firma...
Jak skonfigurować kamerę IP TP-LINK, aby była widoczna w telefonach Nokia? Aby móc oglądać obraz z kamery na telefonie komórkowym, musi ona posiadać zewnętrzny adres IP lub przekierowane porty 80 i 554. Instalację stosunkowo prosto można wykonać wykorzystując kamery firmy Tp-Link: K1150, K1151, K1152, K1153, K1154, K1155. W przypadku telefonów komórkowych Nokia konfiguracja wygląda następująco...
DIPOL na targach Energetics 15-17.11.2011