Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 39/2011 (28.11.2011)

Zgadnij kotku, co smartfony mają w środku.

Nie w Paryżu tylko w Hongkongu, nie Microsoft tylko Google, nie Nokia, a Samsung. 19 października największy dostawca systemu operacyjnego do urządzeń mobilnych i największy producent smartfonów zaprezentowali wspólny produkt w Azji; największym i najnowocześniejszym rynku telekomunikacyjnym świata.
Jeszcze niedawno producenci czekali z debiutem urządzeń na jakieś ważne targi europejskie lub amerykańskie, albo starali się przynajmniej zorganizować prezentacje na którymś z tych kontynentów, ale to już było...

Nowy smartfon Samsunga - Galaxy Nexus został wyposażony, jako pierwsze urządzenie, w najnowszą wersję systemu operacyjnego Android 4.0 o nazwie
Ice Cream Sandwich (ang. Lodowa Kanapka).

Wypuszczenie nowej wersji systemu operacyjnego Android poprzedziło ogłoszenie listopadowego raportu firmy Gartner, analizującego rynek telefonii mobilnej w III kwartale 2011.


Czas więc na analizę co najnowsze smartfony mają w środku:
 • 52,5% nowych smartfonów sprzedawanych było z systemem operacyjnym Android (w tym samym czasie w ubiegłym roku Android notował 25,3% udział w rynku),
 • 17% miało system Symbian (w ubiegłym roku 36,3%, ale ten system nie jest już stosowany w najnowszych smartfonach. Z konsorcjum firm, głównie europejskich, jako ostatnia zrezygnowała z Symbiana Nokia, przechodząc na system operacyjny oferowany przez Windows),
 • 15% wyposażonych było w system Apple iOS (jest to doskonały wynik, zważywszy, że system jest stosowany przez jednego producenta. System Apple'a awansuje w IV kwartale na drugie miejsce, pomoże w tym doskonała sprzedaż nowego modelu, iPhone 4S).
Pozostałą część rynku dzielą między siebie: BlackBerry OS, Bada - system Samsunga i Microsoft - Windows Phone 7. Trudne do uwierzenia, lecz prawdziwe jest wyprzedzenie Microsoftu pod względem sprzedaży mobilnych systemów operacyjnych przez Samsunga. Kolejnym sukcesem koreańskiej firmy, która potroiła sprzedaż smartfonów w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku, jest zajęcie pierwszego miejsca w sprzedaży tych urządzeń.
Urządzenia mobilne: smartfony, tablety, które wytyczają kierunek współczesnej telekomunikacji, wspomagane przez "cloud computing" mają możliwości zastrzeżone do niedawna dla komputerów osobistych. Również współczesne laptopy, wyposażone w system operacyjny Chrome, stają się coraz bardziej mobilne, znika z nich oprogramowanie, które jest dostępne w Sieci - wystarczy się tam połączyć i skorzystać. Microsoft dysponując kapitałem, organizacją i doświadczeniem, które zbudował dokonując rewolucji w systemie operacyjnym oferowanym na komputery osobiste, nie dostrzegł wezwania mobilności i praktycznie traci rolę lidera rynku konsumpcyjnego w zakresie systemów operacyjnych.
Przeszliśmy do ery Google'a, ale i na pozycji tej mającej niemalże same sukcesy firmy pojawiła się poważna rysa. Analitycy są zgodni, że również Google przeoczyło ważny fragment rynku internetowego i teraz próbuje to nadrobić. O jaki fragment chodzi? Pierwsze trzy osoby, które udzielą na Facebook'u DIPOL-a prawidłowej odpowiedzi otrzymają Kameleonowy kubek DIPOL-a.

Mały monitoring dużego obszaru.

Zadaniem instalatora było wykonanie sieci telewizji przemysłowej składającej się z niewielkiej liczby 4 kamer, ale rozproszonej na znacznym terenie. Każda z nich obserwować miała kluczowe miejsca na terenie placówki. Mimo, iż zasilanie dostępne było niemal w każdym miejscu, problemem było przesłanie sygnału wideo, gdyż odległości pomiędzy punktami obserwacji a rejestratorem były znaczne.
Rejestrator został umieszczony w pomieszczeniu ochrony, jedynym miejscu na terenie placówki, w którym mógł być odpowiednio zabezpieczony. Wymusiło to przeciągnięcie przewodów na odległość 1500 - 2000 m. Wykluczono połączenie radiowe, ponieważ nie była zapewniona widoczność optyczna anten.
Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m) Transformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane)Transformator wideo Etrix 4VA-R aktywny odbiornikTransformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane)Transformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane)Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/M H.264 Alarm/PTZTransformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane)Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m) Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m) Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m)
Transmisja sygnału wideo po skrętce z wykorzystaniem aktywnych transformatorów Etrix
na odległość do 2400 m
W każdym z miejsc umieszczono kamery zewnętrzne Sunell SN-IRC5920AHLDN M11280 z mechanicznym filtrem podczerwieni gwarantującym znakomite odzwierciedlenie kolorów. Dzięki funkcjom zaawansowanej redukcji szumów, BLC (kontroli światła wstecznego) oraz cyfrowego poszerzenia zakresu dynamiki ATR, obraz zarówno w dzień, jak i w nocy jest wyraźny.
Sygnał z każdej kamery zostaje wprowadzony do aktywnego transmitera wideo Etrix 1VADA-T M16742, z którego następnie skrętką komputerową transmitowany jest do pomieszczenia ochrony, gdzie z symetrycznego zamieniany jest z powrotem na współosiowy. Dzięki możliwości regulacji poziomu wzmocnienia sygnału zarówno na nadajniku, jak i odbiorniku, jeden typ urządzenia mógł być zastosowany do transmisji na różne odległości.
Rejestrator Hikvision DS-7204HVI-ST/M M72041 wyposażono jest w dysk 2 TB WD AV-GP M89270. Dla każdego kanału włączono nagrywanie z detekcji ruchu. Praktycznie sprawdzono, że w ciągu doby powstaje około 10 godzin nagrań, co wskazuje, że zamontowany dysk pomieści nagrania z 1,5 miesiąca. Rejestrator dostępny jest w sieci LAN oraz w sieci Internet. Dostęp do podglądu zapewnia system haseł i uprawnień przydzielanych użytkownikom. Zdalna obsługa jest prosta dzięki dopracowanej aplikacji klienckiej. Dla wygody użytkownika możliwy jest również podgląd przez sieć 3G na telefonie komórkowym.

Podział sygnału telewizji kablowej z aktywnym kanałem zwrotnym na kilka gniazd.

Zagadnienie to jest często poruszane przez czytelników Informatora, którzy nie do końca wiedzą jak i czy w ogóle sygnał tv kablowej można podzielić na kilka gniazd. Zagadnienie to jest o tyle skomplikowane, że samą telewizję kablową podzielić można na: ciągle jeszcze popularną telewizję analogową oraz coraz bardziej powszechną cyfrową telewizję DVB-C. Ta druga z kolei może nieść ze sobą dodatkowe usługi, takie jak np. Internet, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę podziału.
W przypadku, gdy do gniazdka abonenckiego dociera wyłączenie sygnał analogowy jego podział może być realizowany na typowych rozgałęźnikach i odgałęźnikach sygnału, pracujących w zakresie 47-862 MHz lub wyżej. Przykładem rozgałęźnika do podziału na 2 telewizory jest popularny R-2 Signal R60102. W przypadku znaczącego wzrostu zaszumienia spowodowanego spadkiem poziomu sygnału na elemencie pasywnym, możliwe jest skorzystanie ze szerokopasmowego wzmacniacza telewizyjnego o nie dużym wzmocnieniu oraz względnie niskim poziomie wyjściowym, co pozwoli uniknąć przesterowania odbiorników oraz zmniejszy ryzyko całkowitej utraty sygnału. Jako przykład posłużyć może tutaj model AWS-1141 B11683 z niskim współczynnikiem szumów własnych.
Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal
Wzmacniacz antenowy wewnętrzny z zasilaczem AWS-1141 SilverLine
Rozgałęźnik TV dwudrożny
R-2 Signal R60102
Wzmacniacz antenowy wewnętrzny
AWS-1141 SilverLine B11683
Podział sygnału „kablówki cyfrowej", w której dostarczany jest wyłącznie sygnał telewizyjny realizowany może być w ten sam sposób, przy czym pamiętać należy, że jeśli sygnał ten jest kodowany, to przy każdym z dodatkowych gniazd końcowych konieczne będzie umieszczenie odpowiedniego dekodera wraz kartą. Z reguły taki podział ma sens jeżeli w parze z sygnałem cyfrowym nadawany jest sygnał analogowy dostępny wówczas na wszystkich odbiornikach.
Wzmacniacz AS-038R65 Terra z kanałem zwrotnym
Wzmacniacz AS038R65 R82040 do podziału sygnału tv kablowej z kanałem zwrotnym.
Sygnał kanału zwrotnego dostępny jest na wyjściu nr 1.
Podział sygnału, w którym dostarczane są telewizja i Internet wiąże się z uwzględnieniem występowania w sieci kanału zwrotnego. Niesie to za sobą konieczność stosowania innego rodzaju urządzeń, w szczególności wzmacniaczy pozwalających transmitować sygnał w kierunku do i od abonenta. Przykładem takiego urządzenia jest AS038R65 R82040 TERRA pełniącego jednocześnie funkcję wzmacniacza oraz rozgałęźnika. W jednym z torów odgałęzienia wzmacniacz przekazuje informacje kanału zwrotnego.
Wzmacniacz AS-038R65 Terra z kanałem zwrotnymOdbiornik cyfrowej telewizji kablowej DVB-C Opticum HD C10
Podział cyfrowej telewizji kablowej z Internetem
W przypadku montażu wzmacniacza przez użytkownika zaleca się stosowanie wzmacniaczy z pasywnym kanałem zwrotnym (AS038R65 R82040). Niekontrolowane wzmocnienie sygnału w kierunku sieci może być źródłem dużych problemów i zaszkodzić innym użytkownikom. Zwrotnica multimedialna (multimedia switch) dostarczana jest przez dostawcę usług.

Jak rozdzielić sygnał optyczny - FTTH.

Sieć światłowodowa FTTH (ang. Fiber To The Home) bazuje na architekturze optycznej sieci pasywnej PON, co oznacza, że pomiędzy centralą a abonentem nie występują żadne urządzenia aktywne a sygnał dzielony jest pasywnie między użytkowników (w przypadku technologii GPON do 128 użytkowników) z wykorzystaniem splitterów optycznych.
Splitter optyczny ULTIMODE SP-18M MICRO (PLC, 1:8, SC)
Splitter optyczny ULTIMODE SP-32B (PLC, 1:32, SC)
Splitter optyczny ULTIMODE
typu MICRO 1x8 L3608
Splitter optyczny ULTIMODE
SP-32B 1x32 L3632
Głównymi miejscami podziału pasywnej sieci optycznej są punkty dystrybucyjne w budynkach mieszkalnych czy punkty dystrybucyjne dla osiedla domów jednorodzinnych. Sygnał na wyjściu splittera dzielony jest na kilka (kilkanaście) wyjść z odpowiednim podziałem mocy i dalej bezpośrednio prowadzony jest do użytkownika końcowego. Przy wykorzystaniu splitterów ULTIMODE sygnał może być dzielony na 4, 8, 16, 32 wyjścia L3604, L3608, L3616, L3632 o takiej samej mocy. (MZ)
Schemat pasywnej sieci optycznej z wykorzystaniem splitterów ULTIMODE

Monitoring składu budowlanego i parkingu dla TIR-ów.

Aby zabezpieczyć się przed kradzieżami właściciele rumuńskiej firmy Trans Gheorghe SRL zdecydowali się na założenie instalacji monitoringu obejmującej swym zasięgiem skład budowlany i parking samochodów TIR. Instalację wykonała firma Dipol Connect.
W instalacji użyto 6 kamer n-cam 690 M11275, które umieszczono na słupach. Jedna z nich służy do monitorowania wjeżdżających pojazdów – ma ona włączoną funkcję HLC, dzięki której obraz z kamery nie jest prześwietlony przez reflektory wjeżdżających samochodów. Pozostałe kamery monitorują duży plac - tu z kolei przydaje się funkcja BLC, która wyrównuje jasność obrazu i poprawia szczegółowość przy słonecznej pogodzie. Nad wejściem do budynku i w pomieszczeniu obsługi klientów zainstalowano kamery Sunell SN-VP3050G M11254G.
Kamery n-cam 690 M11275 zawieszone na słupie
Kamery przykręcono do obudowy w której znajduje się m.in. zasilacz Etrix M1825 i transformatory wideo
Obraz z kamer transmitowany jest poprzez skrętkę komputerową przy użyciu pasywnych transformatorów wideo M16654 oraz M16655. Urządzeniem rejestrującym obraz jest TREND 250X08 H.264 M72508. Przy wyborze rejestratora ważnymi czynnikami były niezawodność pracy, jakość obrazu oraz możliwość zdalnego podglądu i konfiguracji.

Jak wykorzystać złącza alarmowe w kamerach megapikselowych?

Większość dostępnych na rynku kamer IP posiada wejścia/wyjścia alarmowe, które mogą być wykorzystane w dodatkowym zabezpieczeniu monitorowanych obiektów. W zależności od konstrukcji kamery ich aktywacja, następuje po zwarciu dwóch pinów w kamerze lub poprzez podanie odpowiedniego napięcia (najczęściej 9-12 V DC).

Na wejścia alarmowe kamer można podpiąć czujniki:
 • podczerwieni - detekcja intruza odbywa się przez wykrywanie różnic promieniowania podczerwonego, zachodzących pomiędzy obiektem a otoczeniem,
 • stłuczenia szyby - reaguje na dźwięk tłuczonego szkła,
 • otwarcia drzwi, okien - sygnałem alarmowym jest zwarcie lub rozwarcie styków sensora,
 • dymu lub gazu (wodoru, dwutlenku węgla, metanu, butanu) – reagują na zwiększoną ilość określonych związków chemicznych w powietrzu.
Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600E
Widok interfejsów kamery Pixord P600E K1532.
Kamera posiada 2 wejścia alarmowe znajdujące się pod pinami 3 i 4 oraz 3 i 5.
Oprogramowanie do zarządzania monitoringiem NUUO K3104, K3108, K3116, K3132 posiada możliwość tworzenia akcji alarmowych związanych z aktywacją wejść alarmowych.

Przykładowo wykrycie dymu może wyzwolić:
 • wyświetlenie komunikatu na ekranie monitora - operator może szybko zareagować w przypadku pożaru,
 • uruchomienie syreny alarmowej - automatyczne ostrzeganie o niebezpieczeństwie dużej liczby osób,
 • skierowanie kamery PTZ do dowolnej pozycji, w miejsce potencjalnego zagrożenia,
 • wysłanie zdjęć na zewnętrzny serwer FTP - w przypadku zniszczenia w pożarze rejestratora z nagraniami, kradzieży urządzeń monitoringu, dane zostałyby zapisane na dysku zewnętrznym.

ULTIAIR - monitoring dróg w technologii CCTV IP z wykorzystaniem transmisji bezprzewodowej.

Profesjonalne punkty dostępowe ULTIAIR służą do budowy sieci szkieletowej i dostępowej. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest elastyczność. Dzięki zaimplementowanemu w urządzeniach oprogramowaniu Linux, można tworzyć zarówno bardzo rozbudowane systemy transmisji danych, jak i najprostsze połączenia punkt-punkt. ULTIAIR-y doskonale nadają się do tworzenia wydajnej sieci szkieletowej monitoringu miejskiego.
Najważniejsze cechy urządzeń ULTIAIR:
 • elastyczna konfiguracja,
 • możliwość tworzenia zaawansowanych systemów sieciowych,
 • wydajna transmisja danych (nawet do 60 Mbit/s w obie strony w przypadku Nstreme dla N2320),
 • konstrukcja odporna na warunki atmosferyczne (IP 66),
 • szybka konfiguracja trybu Access Point, Bridge oraz HotSpot,
 • łatwy montaż.
Rodzina profesjonalnych urządzeń WLAN, które zostały zaprojektowane do budowy sieci monitoringu IP oraz wydajnych sieci dostępu do Internetu.
Na poniższym schemacie pokazano rozwiązanie bazujące na oprogramowaniu NUUO z wykorzystaniem punktów dostępowych ULTIAIR i kamer sieciowych IP firmy Sunell. System można rozbudowywać wykorzystując różne tryby pracy urządzeń ULTIAIR. Dzięki aplikacji klienckiej NUUO, operator systemu możne łączyć się z wieloma serwerami mając podgląd w jednym miejscu na obraz z kamer z wielu lokalizacji.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBRejestrator sieciowy NUUO NV-4080S (8 kanałowy 240kl./s 1.3MPx)Kamera IP zewnętrzna Sunell 720p SN-IPR54/50DN CCDKamera IP zewnętrzna Sunell 720p SN-IPR54/50DN CCDKamera IP zewnętrzna Sunell 720p SN-IPR54/50DN CCD
Schemat monitoringu IP drogi.
Wykorzystano kamery Sunell, NVR NUUO, bezprzewodowy kanał transmisyjny ULTIAIR.
Nowości w firmie DIPOL:
Kamera IP zewnętrzna Sunell 1080p SN-IPR54/12DN/V
Patchcord wielomodowy (70 metrów, złącza LC)
Puszka abonencka ULTIMODE TB-02H
Pulpit sterowniczy K01 do rejestratorów SIGNAL
Kamera IP Sunell
1080p
SN-IPR54/12DN/V
K1680
Patchcord wielomodowy
wykonywany na
zamówienie
L7370
Światłowodowa puszka
abonencka
ULTIMODE TB-02H
L5302
Pulpit sterowniczy K01
do rejestratorów
SIGNAL
M77925
Warto przeczytać:
Podział sygnału HD na kilka stref. Do pomieszczeń klubowych, wyposażonych w sumie w 9 odbiorników telewizyjnych HD, doprowadzono sygnał satelitarny z dwóch platform satelitarnych i odtwarzacza multimedialnego, głównie pod kątem prezentowania wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Ponieważ klub był podzielony na 3 obszary tematyczne, zasadnym było takie skonfigurowanie sieci telewizyjnej, aby można było swobodnie wybrać w danej strefie prezentowany kanał....
Podział sygnału HD z kilku źródeł na kilka stref w obrębie jednego lokalu
Wybór odpowiedniego trybu pracy kamery. Kamery CCTV dzień/noc przy niskim poziomie oświetlenia przełączają się w tryb czarno-biały. Dzięki temu kamera zwiększa swoją czułość i może wygenerować użyteczny obraz przy niższym poziomie oświetlenia. Jednak występują sytuacje, gdzie mimo słabego poziomu oświetlenia wymagany jest obraz kolorowy, ponieważ daje on więcej informacji o obiektach. Warto przetestować ustawienia kamery tak, aby uzyskać obraz dobrej jakości, niosący jak najwięcej danych o obiektach i zdarzeniach...
Obraz z kamery u-cam 630 M11192 ustawionej w tryb automatyczny. Przy ustawieniach fabrycznych otrzymujemy obraz czarno-biały bardzo dobrej jakości.
Obraz z kamery u-cam 630 M11192 (czułość w kolorze 0,1 lx) ustawionej w tryb kolorowy - mimo lekkiego śnieżenia można określić kolory obiektów
Problem z zasięgiem rozwiązany - wzmacniacz GSM. Po wymianie okien (metalizowane szkło) w siedzibie firmy Implus powstał problem z zasięgiem sieci komórkowej. Siła sygnału zmniejszyła się do poziomu powodującego zrywanie rozmów. Ponieważ firma ta specjalizuje się, między innymi, w instalacji repeaterów GSM, instalację wykonała we własnym zakresie. Po analizie wielkości obiektu wybrano wzmacniacz Signal GSM-305 A6765.
Zewnętrzna antena TRANS-DATA KYZ8,2/9,5 A741030 została podłączona do wzmacniacza za pomocą przewodu Tri-Lan 240 E1171. Antena wewnętrzna TRANS-DATA DW3-A A741001 została umieszczona w centralnym pomieszczeniu, dzięki czemu wzmocniony sygnał dostępny jest w całej firmie.
Widok na zainstalowane anteny TRANS-DATA
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-527