Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 12/2011 (21.03.2011)

Nie rozpoczynaj wojny jeśli...

26 lutego 2011 roku o godzinie 6:07 czasu moskiewskiego rakieta nośna Sojuz-2.1b rozpoczęła wynoszenie na orbitę okołoziemską pierwszego satelity trzeciej generacji rosyjskiego systemu nawigacyjnego GLONASS (Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema).
O godzinie 9:41 kontrolę nad obiektem przejął ośrodek naziemny informując, że umieszczenie satelity na orbicie zakończyło się pełnym sukcesem. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem na całym świecie, bo po kilku nieudanych próbach Rosjanie są bliscy uruchomienia alternatywy dla amerykańskiego GPS.
Satelita GLONASS-K jest następcą satelitów GLONASS-M, które do chwili obecnej wypełniały większość systemu. Obiekty serii K są blisko dwukrotnie lżejsze od swoich poprzedników (750 kg, zamiast 1400 kg), mogą działać 3 lata dłużej (10-12 lat) oraz transmitują 5 sygnałów nawigacyjnych, przy tylko dwóch sygnałach poprzedników, co znacznie zwiększa efektywność i dokładność systemu. Dokładność wzrośnie z około 30 do 5 m. Cztery sygnały militarne transmitowane będą w pasmach L1 oraz L2, natomiast dla potrzeb cywilnych wykorzystane zostanie pasmo L3.

GLONASS do separacji poszczególnych sygnałów wykorzystuje technikę FDMA (Frequency Division Multile Access). Dodatkowo jednak dostępne będą 2 sygnały CDMA (Coded Division Multiple Access), wykorzystywane przez system GPS - umożliwią one współpracę dwóch systemów.
Skorzystają na tym cywile, którzy wyposażeni w urządzenia kompatybilne z dwoma systemami będą mogli korzystać aż z 50 satelitów do wyznaczania swojej pozycji.
Dzięki innemu kątowi inklinacji oraz innej wysokości działania, satelity systemu GLONASS pozwalają na znacznie dokładniejsze pokrycie obszarów okołobiegunowych, aniżeli satelity systemu amerykańskiego.

Na chwilę obecną GLONASS działa na obszarze Rosji. Aby osiągnąć pokrycie globalne system potrzebuje jeszcze dwóch satelitów. Te mają zostać umieszczone na orbitach jeszcze w bieżącym roku. Rosjanie promując rozwój swojego systemu wprowadzili 25% cło na wszystkie urządzenia importowane, kompatybilne z GPS, a niewspółpracujące z systemem rosyjskim. Od 2012 roku wszystkie samochody produkowane w Rosji mają być standardowo wyposażone w systemy nawigacji GLONASS.
Wystrzelenie satelity GLONASS-K było szeroko promowanym wydarzeniem podczas marcowych targów CeBIT w Hannoverze. Goście odwiedzający targi mogli w szczegółach poznać możliwości oraz zasadę działania systemu, jak również na własne oczy zobaczyć rzeczywistych rozmiarów model satelity znajdujący się już na orbicie.
Współczesne systemy nawigacji są podstawą do prowadzenia działań wojennych. Państwo, które posiada bezpośredni nadzór nad tymi systemami może znacznie osłabić potencjał wojskowy stron konfliktu przez wyłączenie lub zmianę parametrów nawigacyjnych.
We współczesnej historii najbardziej znane są dwa przypadki, w których USA, zarządzające systemem GPS, wykorzystało tę możliwość. Podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej zmieniono ustawienia systemu GPS, tak aby pokazywał fałszywe dane, Irakijczycy zorientowali się dopiero po dwóch dniach, podczas których źle lokalizowali położenie swoich jednostek, a ich pociski nie trafiały w cel. Podobna sytuacja miała miejsce w w 2008 roku podczas wojny rosyjsko - gruzińskiej, GPS został w tym regionie wyłączony utrudniając ruchy wojsk rosyjskich. Po tym zdarzeniu Władimir Putin, przekonany jak ważne jest posiadanie własnego systemu pozycjonowania, doprowadził do intensyfikacji prac nad GLONASS.

Własny system, Compass - Beidou, budują Chiny, w 2012 roku powinien pokryć swoim zasięgiem Chiny, a w 2020 roku cały świat. Również Europa zaangażowała się w projekt globalnej nawigacji - Galileo, który ma osiągnąć pełną funkcjonalność w 2018 roku.

Anteny w niezwykłej zatoce.

Zatoka widoczna na zdjęciach poniżej została dwukrotnie umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Raz jako obszar o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, drugi jako miejsce o ogromnych walorach poznawczych związanych z budową skorupy ziemskiej.
Rejon o powierzchni 150 000 ha, na który składa się ponad 1900 wysepek, zamieszkuje tylko około 300 osób. Co roku zatokę odwiedza około 2 milionów turystów.
Dla zapewnienia łączności, na wysepkach zbudowano stacje bazowe telefonii komórkowej.
Jaka to zatoka? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Antena do telewizji naziemnej na statku i anteny bazowe telefonii komórkowej - jaka to zatoka?
Odpowiedź na końcu Informatora.

Sygnał z kamer w instalacjach DVB-T opartych na stacji czołowej MMH-3000 TERRA.

Coraz częściej w instalacjach antenowych jest transmitowany obraz z odtwarzaczy multimedialnych i analogowych kamer CCTV. W hotelach może to być obraz z sal konferencyjnych, stoków narciarskich, plaż, w budynkach mieszkalnych: z parkingów, placów zabaw itp.
Problemem staje się brak wolnych kanałów do transmisji oraz perspektywa, że w niedalekiej przyszłości odbiorniki telewizyjne będą pozbawione głowic analogowych.
Enkoder MPEG-2 MD-330 do stacji czołowej MMH-3000Modulator COFDM TRX-360 do stacji czołowej MMH-3000 TERRAEnkoder MPEG-2 MD-330 do stacji czołowej MMH-3000
Idea zastosowania enkodera MD-330 w raz z modulatorem TRX-360.
W jednym multipleksie cyfrowym DVB-T (1 kanał) umieszczonych zostaje 6 strumieni cyfrowych
zawierających obraz oraz dźwięk z 6 kamer telewizji przemysłowej.
Enkoder MD-330 R81713 pozwala na zmianę analogowych sygnałów audio/video (pochodzących np. z kamer analogowych lub odtwarzaczy multimedialnych) na cyfrowy strumień danych MPEG-2 TS. Strumień taki umieszczony może być następnie w multipleksie cyfrowym DVB-T i widoczny jako jeden z kanałów tego multipleksu.
Na jeden enkoder podać można do trzech źródeł sygnału analogowego. Sygnały te zamieniane są na strumień MPEG-2 TS i przy pomocy dołączonych do zestawu taśm transportowane na wejścia modulatora TRX-360 R81709. Do modulatora dołączyć można sygnały z drugiego enkodera lub innych modułów stacji MMH-3000 wyposażonych w wyjście MPEG-2 TS.

Kolejny raz najlepsi - urządzenia Hikvision deklasują konkurencję.

Ruwi Hotel to jeden z najbardziej ekskluzywnych obiektów w biurowej dzielnicy stolicy Omanu, Maskacie. Turyści oraz biznesmeni najczęściej wybierają Ruwi ze względu na profesjonalną obsługę oraz wysoki standard usług.
Aby zapewnić gościom bezpieczeństwo, Aitken Spence Hotels Group, właściciel hotelu, zdecydował się na stworzenie instalacji monitoringu. Na dostawcę sprzętu i rozwiązań wybrany został Hikvision.
Hotel Ruwi to jeden z najekskluzywniejszych obiektów tego typu w stolicy Omanu
Obsługa hotelu, jak i ochrona wymagały doskonałej jakości obrazu, w szczególności w obszarach takich jak parking, wejście do hotelu oraz głównego holu. Monitoring obejmować miał cały hotel: sale konferencyjne, zaplecza techniczne, korytarze, windy. Jednym z wymagań stawianych urządzeniom była odporność na wysokie temperatury, które powodować mogą zakłócenia i awarie.
OHI Electronics, firma wykonująca instalację, wykorzystała w tym celu kamery oraz rejestratory Hikvision. Wandaloodporne kamery analogowe wysokiej rozdzielczości zostały połączone z rejestratorami zapewniającymi zapis z kamer przez ponad 40 dni. Materiał wideo jest pomocą dla obsługi hotelowej w trudnych sytuacjach, takich jak zgubienie bagażu, czy poszukiwanie sprawcy szkody na parkingu. Obsługa urządzeń, dzięki przemyślanemu i przyjaznemu użytkownikowi interfejsowi, nie sprawia problemów i nie wymaga specjalnie przeszkolonego personelu.
Rejestratory HIKVISION znane są na całym świecie nie tylko ze swojej wydajności i najwyższych parametrów technicznych, ale również z wysokiej jakości wykonania. Bogactwo opcji, możliwości konfiguracji wielu parametrów, obsługa przez sieć, bogaty pakiet oprogramowania - wszystko sprawia, iż plasują się one w światowej czołówce. Sachin Srinivasan, kierownik działu sprzedaży OHI Electronics, ocenił wysoko wykorzystany sprzęt, którego jakość, jego zdaniem, przyczynia się znacznie do wydajniejszej i szybszej pracy z monitoringiem.

Rejestratory Hikvision

Monitoring parkingu.

Do efektywnego monitoringu nieoświetlonych parkingów wymagane są kamery ze zwiększoną czułością, wspomagane reflektorami IR.
Wzdłuż ogrodzenia można zamontować kamery M11190 wyposażone w przetwornik Sony Exview, który charakteryzuje się zwiększoną czułością, w tym również na promieniowanie podczerwone emitowane przez reflektory IR. Kamery mogą być wyposażone w obiektywy Jensen M2158, przystosowane do pracy z reflektorami IR.
Do monitoringu wjazdu i wyjazdu warto polecić kamery Sunell SN-BXC5930CDN M11209. Cechuje je wysoka rozdzielczość i czułość, jaki i doskonała obróbka sygnału dzięki procesorowi Effio. Aby obraz z kamery nie został prześwietlony przez światła z reflektorów przejeżdżających samochodów uaktywniono w niej funkcję HLC (High Light Compensation), która kompensuje silne światło.

Do podświetlania można użyć reflektory podczerwieni Redbeam IR100 M1647 (zasięg 90 m, szerokość wiązki 30o) lub Redbeam IR40 M1640 (zasięg 30 m, szerokość wiązki 60o).
Reflektor IR Redbeam IR40Reflektor IR Redbeam IR100 Obiektyw JENSEN 5 - 50 mm DC IR F1.6Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Kamera kolorowa u-cam 595 BOX (dzień/noc, 550TVL, Sony EXviewCCD, 0.01 Lux)Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)
Schemat instalacji monitoringu na parkingu

Monitoring rozproszony.

Aby scalić rozproszone lokalizacje, np. sieć sklepów, kawiarni, czy stacji benzynowych w jeden system monitoringu, zalecane jest lokalne rejestrowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości i podgląd wideo niższej jakości w punkcie dozoru.
Kamera obrotowa 1,3 Mpix ACTi ACM-8211Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi z IR ACM-3511Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera IP VGA ACTi ACM-4001Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi z IR ACM-3511Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera IP VGA ACTi ACM-4001Cyfrowy rejestrator sieciowy NVR 4-kanałowy AverMedia EXR6004Mini H.264 z VGACyfrowy rejestrator hybrydowy DVR/NVR 8-kanałowy AverMedia EH5108H+ H.264Cyfrowy rejestrator hybrydowy DVR/NVR 8-kanałowy AverMedia EH5108H+ H.264
Monitoring rozproszony w oparciu o rejestratory AverMedia
Do zapisu obrazu z kamer IP można użyć rejestratorów sieciowych AVERMEDIA M75108, M75216, M76004, M76008, które umożliwiają lokalny zapis, zdalny podgląd na żywo i przeglądanie archiwalnych materiałów za pomocą darmowego oprogramowania "Remote Console".

Tania domowa sieć w standardzie n.

Bardzo popularnym routerem jest TP-LINK TL-WR740N N3252, który posiada takie funkcje jak:
  • MAC address cloning,
  • firewall,
  • filtracja dostępu do internetu,
  • routing statyczny / dynamiczny,
  • punkt dostępowy 802.11 n/g/b 150 Mb/s,
  • router,
  • QSS,
  • QoS.
Poniżej został przedstawiony schemat prostej sieci opartej o urządzenia TP-LINK pracujące w standardzie 802.11, zapewniając transmisję WiFi z prędkością do 150 Mb/s.
Karta 802.11n  TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/sPunkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11nKarta 802.11n  TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/s
Przykładowy schemat sieci WiFi w domu lub małym biurze

DIPOL na Targach Intertelecom 2011.

Zapraszamy na Wirtualne stoisko - Podłącz się do cyfrowego świata.
Podłącz się do cyfrowego świata - DIPOL na targach Intertelecom 22-24.03.2011

Zatoka Hạ Long (Vịnh Hạ Long).

Zatoka w północnej części Wietnamu, odnoga Zatoki Tonkińskiej, leżąca około 164 km na południowy wschód od Hanoi. W wyniku zalania istniejącego tu wcześniej wapiennego płaskowyżu doszło do powstania krajobrazu, na który składa się 1969 wysp, z których 989 zostało nazwanych. We wschodniej części zatoki zbocza wysp są niemal pionowe. Szczyty zalanej wyżyny wyrastają na 50-100 m ponad poziom wody.
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Kamera z rejestratorem PROTECT 701 HD, H.264 ruchomy LCD, czytnik SDHC/MMC
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201KIT do 200 Mb/s 2 sztuki
Konektor wtyk FME na Huawei E800
Wskaźnik sygnału Schwaiger SF9000 z identyfikacją satelitów
Mini rejestrator
M70701
Transmiter sieciowy
N3356
Konektor Huawei E800
E83210
Wskaźnik Schwaiger
R10805
Pisaliśmy w Informatorze:

Satlook Micro HD - pomiary w instalacjach multiswitchowych. Miernik Satlook Micro HD R10740 jest urządzeniem zaprojektowanym i wyprodukowanym przez inżynierów szwedzkiej firmy Emitor.
Głównym zastosowaniem miernika R10740 jest pomoc we wstępnym odszukaniu wybranego satelity (funkcja Easy Find), a następnie precyzyjnym ustawieniu czaszy oraz konwertera przy pomocy pomiaru szeregu parametrów dla wybranych transponderów. Urządzenie pozwala na pomiar sygnałów satelitarnych w standardzie DVB-S z modulacją QPSK oraz DVB-S2 z modulacją QPSK oraz 8PSK (transpondery z kanałami HD)...
Miernik sygnału satelitarnego DVB-S/S2 Satlook Micro HD
Miernik sygnału satelitarnego DVB-S/S2 Satlook Micro HD
Nadzór nad obiektem oddalonym o 2 km. Właściciel składu budowlanego zlecił wykonanie instalacji monitoringu wizyjnego na obiekcie oddalonym o 2 km od biura znajdującego się w domu, zaznaczając, że konieczny jest podgląd obrazu z kamer w obu lokalizacjach.
Na obiekcie zostały zainstalowane kamery analogowe n-cam 690 M11275 oraz u-cam 595 BOX M11190...
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCKamera kolorowa u-cam 595 BOX (dzień/noc, 550TVL, Sony EXviewCCD, 0.01 Lux)Kamera kompaktowa n-cam 690 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m) Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264
Jak zamontować wtyk RJ-45 na skrętce UTP? Złącze męskie RJ-45 J2008 (8P8C kategorii 5e na przewód okrągły) służy do zakańczania przewodów w instalacjach komputerowych. Skrętka NETSET BOX UTP kategorii 5e E1408 to najwyższej jakości skrętka komputerowa, przeznaczona...
RJ45 na skrętce UTP - montaż