Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 13/2011 (28.03.2011)

Jak Google chce zostać bankierem?

W ciągu najbliższych czterech miesięcy ma ruszyć w Nowym Jorku i San Francisco testowa instalacja pozwalająca na dokonywanie płatności za pomocą telefonów komórkowych. Ani pomysł, ani technologia nie są nowe, jednak zaangażowanie Google wywołało poważne ożywienie w branży.
Podstawą nowego pomysłu będzie stanowiła technologia NFC (Near Field Communication) - radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów.
Testowe instalacje bazujące na tym standardzie istnieją w wielu krajach, najwięksi operatorzy telefonii komórkowej i kart płatniczych współpracują w celu finalnego dopracowania norm.
Analitycy z firmy Frost & Sullivan przewidują, że do 2015 r. powinno być ponad 800 milionów użytkowników - przy obrotach transakcyjnych 110 miliardów USD.
Jeszcze klika dni temu wydawało się, że triumfalny rozwój płatności oparty o NFC może zostać powstrzymany przez decyzję Apple, które postanowiło nie wprowadzać tego rozwiązania do iPhone 5. Ta informacja została zdementowana przez amerykański tygodnik Forbes, więc są nadzieje, że obaj konkurenci - Google i Apple - przyczynią się do popularyzacji płatności za pomocą telefonów komórkowych.

Realizując plan, Google wprowadził do systemu operacyjnego Android 2.3 "Gingerbread" aplikacje pozwalające na obsługę NFC. Pierwszym telefonem współpracującym z nową funkcjonalnością jest Nexus S firmy Samsung. Terminale do dokonywania operacji przygotowała firma VeriFone Systems Inc.
W ten sposób Google wkracza na rynek, na którym do tej pory liderami były firmy: PayPal (własność EBay Inc.) oraz ISIS.
Liderem rynku w zakresie oprogramowania płatności za pomocą telefonów komórkowych
jest firma VIVOtech (zdjęcie: www.vivotech.com)
NFC to radiowa technologia pozwalająca na wymianę danych z przepływnością 106 do 848 kbit/s, wykorzystująca częstotliwość 13,56 MHz. Typowa odległość współpracujących urządzeń to około 10 cm.
W NFC rozróżnia się dwa tryby pracy: aktywny i pasywny. W trybie aktywnym urządzenia uczestniczące w wymianie danych emitują pole elektromagnetyczne. W trybie pasywnym jedno z urządzeń wytwarza pole, które zasilając drugie urządzenie (pasywne) umożliwia wymianę informacji. Urządzeniami pasywnymi mogą być na przykład: karty chipowe, etykiety RFID.

Anteny w odradzającym się kraju.

Kraj, z którego pochodzi poniższe zdjęcie odradza się po dramatycznych wydarzeniach jakie miały miejsce w latach 1975 - 1979. W wyniku krwawych rządów wymordowano około 30% ludności. Nastąpiły masowe przesiedlenia z miast na wieś, a także do dżungli. Obecnie w miastach mieszka jedynie około 15% ludności, zaś analfabetyzm sięga 50%.
Ostatnie lata to dobry okres, dzięki wysokiemu przyrostowi naturalnemu społeczeństwo odradza się, dobrze rozwija się gospodarka, w szczególności turystyka.
Gdzie znajdują się stacje bazowe telefonii komórkowej widoczne na zdjęciu? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Transmisje bezprzewodowe są podstawą telekomunikacji w tym kraju

Stacje czołowe drugiej generacji - dobór kanałów w multipleksie.

Po wyłączeniu analogowych nadajników naziemnych w sprzedaży pozostaną telewizory posiadające tylko głowicę cyfrową. Instalowana obecnie stacja czołowa musi mieć możliwość transmodulacji 8PSK/QPSK-COFDM. Ale to instalator decyduje które kanały znajdą się w jednym multipleksie.
Planując dobór programów w tworzonym multipleksie trzeba koniecznie wziąć pod uwagę przepływność bitową kanałów, jakie dystrybuowane mają być w danej sieci. Wynika to głównie z ograniczonej pojemności multipleksów cyfrowych. Pojemność ta przy parametrach guard interval oraz FEC wynoszących odpowiednio: 1/32 oraz 7/8 wynosi 31,66 Mbit/s.
Strona główna serwisu www.linowsat.de umożliwiającego podgląd
przepływności bitowych transponderów satelitarnych
Skąd więc wiadomo ile kanałów w rozdzielczości SD lub HD umieścić możemy w jednym multipleksie? Sposobów jest kilka. Najprostszym z nich jest wizyta na stronie LinowSat.de. Serwis ten oferuje szereg statystyk dla satelitów Hotbird oraz Astra. Po darmowej rejestracji możliwy jest podgląd parametrów wszystkich transponderów, w tym informacji o numerach identyfikacyjnych poszczególnych, dostępnych na nich serwisów. Co jednak najważniejsze - linowsat.de umożliwia odczytanie przepływności bitowej dla każdego z kanałów.
Największą zaletą serwisu jest możliwość podglądu statystyk archiwalnych. Na powyższym rysunku zaprezentowano wartości przepływności bitowych zarejestrowanych przez 7 dni dla kanałów: Eurosport HD, Canal+ Film HD, Canal+ Sport HD. Widać, że wartości chwilowe bitrate mogą ulegać znacznym wahaniom. W związku z tym konieczna jest długoterminowa analiza tego parametru przed przystąpieniem do kompletowania elementów cyfrowych stacji czołowych.

Ekonomiczny monitoring - rejestratory ATU.

Wprowadzenie na rynek rejestratora ATU to przełom pozwalający na wykonywanie profesjonalnych instalacji w super atrakcyjnej cenie.
ATU M71000 to czterokanałowy rejestrator oferujący zapis w rozdzielczości 4CIF (704 x 576) z prędkością 12 klatek na sekundę dla każdego kanału lub w rozdzielczości 2CIF (704 x 288) przy 25 klatek na sekundę. Stosowany może być we wszystkich instalacjach monitoringu, gdzie wymagana jest wysoka rozdzielczość nagrań i podgląd w czasie rzeczywistym.
Kamera kompaktowa n-cam 690 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m) Kamera kompaktowa n-cam 690 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m) Kamera kompaktowa n-cam 690 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m) Kamera kompaktowa n-cam 690 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m) Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ATU H.264
Rejestrator ATU M71000 to urządzenie posiadające wbudowany WebServer,
pozwalający na dostęp do monitoringu z dowolnego miejsca poprzez przeglądarkę internetową
Kompresja H.264 wraz z możliwością obsługi dysków do 2 TB pozwala na zapis dużej ilości materiału.
Wyjście VGA dostarcza obraz z maksymalną rozdzielczością 1024x768, współpracuje z monitorami LCD i CRT. Dodatkowo dostępne jest wyjście BNC działające alternatywnie z wyjściem VGA.
Wśród cech wyróżniających rejestrator warto zwrócić uwagę na:
  • Wysokiej jakości obrazu w kompresji wideo H.264.
  • Duże możliwości konfiguracji ustawień, niezależne dla każdego kanału.
  • Proste, intuicyjne, graficzne menu.
  • Możliwość nagrywania z maksymalną rozdzielczością 4CIF - 12 kl./s.
  • Opcja powiadamiania użytkownika o zdarzeniach e-mailem.
  • Możliwość archiwizacji w pamięci zewnętrznej typu Flash (np. Pendrive).
  • Obsługa dużych dysków SATA do 2 TB.
  • Wbudowany serwer www - podgląd zdalny przez przeglądarkę Internet Explorer lub dedykowaną aplikację.
  • Możliwość zdefiniowania stref detekcji ruchu i poziomu czułości wykrywania.
ATU to urządzenie o szerokim zastosowaniu i wysokich parametrach, mogące sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Kompensacja spadków napięcia w zasilaniu kamer.

Do właściwego działania kamer potrzebne jest stabilne i odpowiednio wydajne źródło zasilania. Tolerancja napięcia w kamerach zwykle nie przekracza 1 V, dlatego ważne jest skompensowanie spadków napięć na linii.
Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zasilaczy pozwalających na regulację napięcia wyjściowego.
Przykładem jest zasilacz stabilizowany AWZ05122 M18286. Posiada 5 wyjść o wydajności 0,4 A z regulowanym napięciem wyjściowym w zakresie 11,0÷15,0 V. Każde wyjście jest zabezpieczone bezpiecznikiem topikowym lub polimerowym (możliwość wyboru poprzez zworki). Rozwiązanie sprawdza się przy zasilaniu kamer będących w zbliżonej odległości od zasilacza, gdyż regulacji napięcia dokonujemy jednocześnie na wszystkich wyjściach.
Dla kamer znajdujących się w różnych odległościach od zasilacza lepszym rozwiązaniem będzie AWZ09123 M18290. Ma on 9 wyjść o wydajności 0,33 A, które są podzielone na 3 sekcje. Każda z nich zasilana jest z niezależnego stabilizatora z możliwością regulacji napięcia w zakresie 11,0÷15,0 V.
Kamery w instalacji należy podzielić na grupy o podobnej długości przewodu zasilania oraz dopasować poziom napięcia dla danej grupy.
Kamera kolorowa u-cam 575 BOX (dzień/noc, 550TVL, Sony Super CCD, 0.01 Lux)Kamera sufitowa CAM-612D (550 TVL, Sony Super HAD CCD, 0.8 lx, 3.6mm)Kamera sufitowa CAM-500 (420 TVL, Sony Super HAD CCD, 3.6mm, IR 25m, montaż w płycie regipsowej) Zasilacz stabilizowany ZS 12/9x0.33A AWZ09123 w obudowie metalowej
Zastosowanie zasilacza AWZ09123 M18290 pozwala na kompensację długości przewodów zasilania

Sterowanie kamerami obrotowymi IP.

Programy NVR z reguły posiadają graficzny układ przycisków do sterowania kamerami obrotowymi, jednak w przypadku dynamicznych sytuacji sterowanie za pomocą komputera staje się bardzo niewygodne.
Pulpit sterowniczy USB
Pulpit sterowniczy USB
K9153
Rozwiązaniem problemu jest pulpit sterowniczy USB K9153 służący do kontroli kamer obrotowych. Wyposażony jest w joystick - oś x, y (sterowanie Pan & Tilt)) oraz pokrętło - oś z (Zoom). Posiada także 12 przycisków, którym możemy przypisać dowolne funkcje, np. ZOOM, obrót, lub zdefiniowaną pozycję kamery. Komunikacja odbywa się przez interfejs USB. Urządzenie jest uniwersalne i może być wykorzystane w wielu aplikacjach, m.in: NUUO, ACTi NVR, Digifort.

Inteligentne switche TP-Link.

Rodzina profesjonalnych gigabitowych switchy TP-Link, w pełni kompatybilna z normami IEEE 802.3/802.3u/802.3ab/802.3, służy do budowy średnich i dużych instalacji firmowych.
Switche TP-Link są wyposażone w wydajny procesor zapewniający stabilny przepływ danych, umożliwiają hierarchizowanie połączeń w zależności od portów i w oparciu o standard IEEE 802.1p. Funkcja QoS pozwala administratorom określić priorytety ruchu sieciowego. Proces ten zapewnia płynną i wolną od zakłóceń transmisję VoIP i prowadzenie video-konferencji.
Funkcja VTC pozwala bezpośrednio określić stan okablowania. Dynamiczne zarządzanie adresami MAC umożliwia łatwą kontrolę dostępności do poszczególnych portów przełącznika. Ponadto, w każdej chwili możliwe jest przywracanie systemu oraz tworzenie zapasowych kopii plików konfiguracyjnych. Wszystkimi tymi funkcjami można zarządzać z poziomu wygodnego interfejsu przeglądarki internetowej.
Cechy szczególne dla switchy inteligentnych firmy TP-Link:
  • Wsparcie funkcji Port-Based VLAN oraz tagowania VLAN zgodnie z IEEE 802.1Q.
  • Zarządzanie statycznymi adresami MAC, filtrowanie adresów MAC.
  • Prosta i szybka instalacja poprzez interfejs przeglądarki internetowej.
  • Obsługa Port Trunking.
  • Konfiguracja funkcji Port Security, Broadcast Storm Control oraz Port Mirror.
  • Zarządzanie statycznymi adresami MAC, filtrowanie adresów MAC.
  • Test okablowania VCT (Virtual Cable Test).
  • Wsparcie priorytetowania statycznych portów, funkcji Class of Service (CoS) zgodnie ze standardem IEEE 802.1p z 4-poziomowym kolejkowaniem.
  • Możliwa aktualizacja oprogramowania, tworzenie kopii zapasowych i przywracanie ustawień.
  • Obudowa metalowa, możliwy montaż w szafie.
  • Wbudowany zasilacz.
Dzięki interfejsowi SFP możliwe jest dobranie odpowiedniego modułu (jedno lub wielomodowy, typ złącza, prędkość transmisji, moc lasera) i połączenie odległych switchy za pomocą światłowodu. Rozwiązanie takie zapewnia wysoką przepustowość przy dużej elastyczności sieci.
Switche inteligentne w ofercie firmy DIPOL:
Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2218WEB 16+2G 1xSFP
Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2428WEB 24+4G 2xSFP
Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2452WEB 48+4G 2xSFP
TP-LINK TL-SL2218WEB
16+2G 1xSFP
N29950
TP-LINK TL-SL2428WEB
24+4G 2xSFP
N29951
TP-LINK TL-SL2452WEB
48+4G 2xSFP
N29952

Kambodża.

Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do tragedii narodowej. Obecnie motorem rozwoju kraju jest turystyka. Na terenie Kambodży znajdują się ruiny miasta Angkor, stolicy państwa Khmerów istniejącego w latach 802 - 1432.
Uważa się, że było największym miastem świata w średniowieczu; w XI wieku Paryż liczył około 200 000 mieszkańców, a Angkor ponad milion.
Zbudowano w nim kilkadziesiąt świątyń i ponad 1000 zbiorników wody. Najwspanialszą świątynię Angkor Wat budowało 120 000 niewolników przez 37 lat.
W 1432 roku stolica została przeniesiona do Phnom Penh, a Angkor zarosła dżungla.
Angkor Wat w czasach świetności
Angkor współcześnie
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Zasilacz stabilizowany ZS 12/9x0.33A AWZ09123 w obudowie metalowej
Zasilacz stabilizowany ZS 12/5x0.4A AWZ05122 w obudowie metalowej
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ATU H.264
Przewód NETSET UTP PE 5e czarny, skrętka zewnętrzna [305m]
Zasilacz reg.
ZS 12V/9x0.33A
M18290
Zasilacz reg.
ZS 12V/5x0.4A
M18286
DVR ATU H.264
M71000
UTP PE bez żelu
E1412_305
Pisaliśmy w Informatorze:

Hybrydowe kamery Pixord. Dobrze zaprojektowane i wykonane analogowe systemy CCTV działają bez zarzutu przez długie lata. Jednakże ustawiczne obniżanie cen kamer IP kusi wielu inwestorów. Czy trzeba rezygnować z rejestratorów DVR, aby móc przesyłać obraz przez Internet?
Nie. Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku są kamery Pixord P600E K1532 oraz K1533. Posiadają one wyjście BNC, które z powodzeniem można podłączyć do rejestratora analogowego.

Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600E
Internet za pomocą sieci energetycznej. Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 N3355 służy do budowy sieci LAN z wykorzystaniem przewodów elektrycznych jako medium transmisyjnego.
Dzięki metodzie Plug and Play można w łatwy sposób rozprowadzić Internet w budynku. Jeden adapter należy podłączyć będącym w komplecie przewodem RJ-45 do routera i włożyć do gniazdka elektrycznego, w podobny sposób instalujemy drugi adapter w innym pomieszczeniu, podłączając do komputera. Maksymalny droga jaką może pokonać sygnał po przewodach elektrycznych to 200 m. Aby transmisja była możliwa, gniazdka muszą być podpięte pod tę samą fazę...


Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/sRouter TP-Link TL-R460 posiadający zintegrowany 4 portowy switchTransmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/sKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsTransmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/s
Nowoczesna instalacja antenowa - multiswitch i cardsplitter. Instalacja antenowa przedstawiona na schemacie pozwala na odbiór: telewizji naziemnej, sygnału radiowego, sygnału satelitarnego z dwóch satelitów (kanałów FTA, kanałów kodowanych za pomocą jednej karty na kilku tunerach) oraz podgląd obrazu na dowolnym odbiorniku TV z kamery CCTV...

Spis tematów zawartych w Informatorach
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507