Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 11/2011 (14.03.2011)

Mniejsze inwestycje, więcej rozrywki - CeBIT 2011.

Światowe Targi Techniki Biurowej Informatyki i Telekomunikacji zakończyły się 5 marca w Hanowerze. Organizatorzy przedstawili imponujące liczby: 339 tysięcy zwiedzających - o pięć tysięcy więcej niż w ubiegłym roku, 4200 wystawców (w 2010 r. - 4157). Wzrost napawa optymizmem, chociaż jest to o połowę mniej w stosunku do lat 90, kiedy to GSM i internetowy boom uczyniły z CeBIT-u światowe centrum najnowszych technologii. Telekomunikacja i informatyka, techniki bankowe i biurowe - to dziedziny, które decydują o konkurencyjności współczesnego przemysłu. Europa wielokrotnymi deklaracjami podkreślała determinację w przyśpieszeniu ich rozwoju.
CeBIT 2011 w 5 minut
Reportaż filmowy z tagów
Czy Targi potwierdziły w praktyce realizację tych zamierzeń?
Przed rozpoczęciem CeBIT 2011 wiele mówiono o smartfonach, tabletach, cloud computing, 3D, LTE.

Największym zaskoczeniem dla wielu fachowców był prawie kompletny brak oferty LTE.
LTE to bezprzewodowa technika pozwalająca na transmisję bezprzewodową w sieciach telefonii komórkowej z przepływnościami powyżej 100 Mb/s. Brak ofert LTE na CeBIT może oznaczać tylko jedno - liderzy rynku telekomunikacyjnego nie będą wdrażali usługi 4G w bieżącym roku. Należy się spodziewać, że najbardziej zaawansowane smartfony, tablety i usługi nie będą osiągalne dla konsumentów europejskich. Europa spadnie do telekomunikacyjnej drugiej ligi. Komercyjne sieci LTE ruszyły już w Japonii i USA. Opóźnienie we wdrażaniu LTE jest między innymi wynikiem błędów związanych z procesem przyznawanie koncesji na GSM. Nieprzemyślana polityka europejskich rządów wydrenowała wówczas z firm telekomunikacyjnych kapitał, który teraz jest potrzebny do wdrażania nowej technologii.
Praktycznie jedynym sygnałem europejskiej gotowości do wdrożenia LTE
był modem marki Fritz
Rozczarowały projekty związane z cloud computing, które miało być przewodnim tematem Targów. Poza marketingowymi deklaracjami nie przedstawiono konkretnych projektów, na miarę tych realizowanych przez Google czy Amazon - wygląda na to, że Europa przestała być miejscem, gdzie takie projekty mogą zostać zrealizowane.
"Twoja droga do chmur zaczyna się tutaj" - to motyw przewodni Microsoftu na Targach.
Microsoft zaproponował system prognozowania i monitorowania pogody w skali globalnej.
Po ubiegłorocznej euforii związanej z telewizją trójwymiarową, wspomaganej przez sukces Avatara, bieżący rok skutecznie ochłodził nastroje. Na tegorocznych targach mniej było stoisk prezentujących telewizję 3D, a same prezentacje nie budziły zainteresowania zwiedzających. Z jednej strony trudności z używaniem specjalnych okularów, z drugiej brak programów nadawanych w 3D powoduje, że oferta producentów telewizorów 3D nie trafia w rynkowe zapotrzebowanie. Jedynie w zakresie gier komputerowych 3D skutecznie zwiększa udział w rynku. Wiele ciekawych rozwiązań z z tego zakresu przedstawił Asus i Nintendo.
3D sprawdza się w na rynku gier.
Nintendo przedstawiło przenośne konsole do gier z trójwymiarowym obrazem.
Właśnie gry komputerowe i rozrywka to dziedziny, o których z czystym sumienie można powiedzieć, że święciły triumfy na Targach. Dwa pawilony, w których prezentowano różnego rodzaju gry, były wielkością zbliżone do tych, w których prezentowano telekomunikację. Intel Extreme Masters World Championship, czyli mistrzostwa świata w grach video absorbowały przez cały czas kilka tysięcy zwiedzających. Nowa formuła gier video wprowadzona na rynek przez firmę Microsoft pod nazwą Kinect, przyciągała tłumy zainteresowanych. Podobne do Kinecta rozwiązanie prezentował Asus.
Popularność gier na tegorocznych targach wywołuje refleksję, że z targów inwestycyjnych CeBIT zmienia profil na konsumencki. Wizytówka europejskiej informatyki i telekomunikacji traci rangę, stając się forum prezentacji gier.
Największe zainteresowanie budziło stoisko Asusa,
znakomite wyczucie rynku: notbooki, tablety i specjalne komputery do gier
budziły ogromne zainteresowanie
Jak zwykle przyznano nagrody za najlepszy design - oto kilka nagrodzonych produktów:
Szafa typu Rack
Kamera obrotowa
"Krótkofalówka" dla strażaków
Wśród nagrodzonych produktów były telewizory. 42 calowy odbiornik
- elegancko rozwiązano problem złączy, przez co uzyskano zdumiewająco "cienki" ekran.
Targi CeBIT mają swój urok...

Bociani Echelon.

Echelon to globalna sieć wywiadu elektronicznego, jest zarządzany przez amerykańską służbę wywiadu NSA. Echelon posiada w całym świecie urządzenia techniczne do podsłuchu wiadomości w kanałach telekomunikacji. Obecnie system służy głównie do zwalczania terroryzmu, specjalne programy komputerowe analizują zawartość e-maili, faksów, rozmów telefonicznych.
Cztery rodziny bocianie w Marakeszu (Maroko) postanowiły wykorzystać nowoczesną technikę - pierwsze dowiedzą się o wiośnie w Europie.
Cztery rodziny bocianie w Marakeszu (Maroko) postanowiły wykorzystać nowoczesną technikę
- pierwsze dowiedzą się o wiośnie w Europie

Szumy własne w instalacjach DVB-T.

Parametry szumowe wzmacniaczy nabierają większego znaczenia przy przejściu na odbiór sygnałów cyfrowych. Wynika to z faktu, iż poziom sygnałów DVB-T jest dużo niższy, aniżeli poziom sygnałów analogowych. Tym samym, szumy własne wzmacniacza, wynoszące przykładowo 5 dB w całym paśmie UHF, znacznie bardziej wpłyną na sygnał cyfrowy niż analogowy odbierany w tym samym miejscu. Większość wzmacniaczy na rynku cechuje podobna charakterystyka - poziom szumów własnych małych wzmacniaczy budynkowych waha się w granicach 3-5 dB.

Jako przykład wzmacniacza o poziomie szumu z dolnego zakresu można przedstawić serię wzmacniaczy HS firmy TERRA.
Czynnikiem decydującym o klasie wzmacniacza jest sposób, w jaki dokonuje on wzmocnienia. Rozróżnić możemy tutaj wzmacniacze o jednym bądź kilku stopniach wzmocnienia. Blok odpowiadający za regulację wzmocnienia może znajdować się na wejściu wzmacniacza bądź między stopniami wzmocnienia. Dużo lepsze efekty (mniejsze szumy dodane do sygnału) dają wzmacniacze o międzystopniowej regulacji wzmocnienia.
Schemat blokowy wzmacniacza HS-016 R82030. Osobne tory wzmacniające dla pasma VHF i UHF oraz międzystopniowa regulacja wzmocnienia zapewnia najlepsze parametry szumowe urządzenia
Dedykowany do instalacji od kilku do kilkunastu gniazd.
Wzmacniacz HS-016 Terra VHF/UHF 1we/2wy Cabrio
Wzmacniacz HS-016 Terra R82030 stosowany w małych i średnich instalacjach telewizyjnych DVB-T oraz instalacjach w okresie przejściowym

Poprawa jakości obrazu z kamery - technika HDR.

High Dynamic Range to technika w fotografii polegająca na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru: z poprawnie naświetlonymi cieniami, elementami pośrednimi oraz światłami. Pozwala ona otrzymać obraz charakteryzujący się dużą rozpiętością tonalną.
Mimo, że technika HDR w fotografii jest obecna od wielu lat, dopiero teraz naukowcom z Uniwersytetu Warwick udało się stworzyć system generacji wideo w technice HDR.
Wideo HDR generuje obraz o 30 klatkach na sekundę, w rozdzielczości full HD i dużej głębi koloru. Kamera w tym systemie dla każdej klatki filmu wykonuje 4 ujęcia o różnej ekspozycji i dużej rozpiętości tonalnej, z których jest tworzony pojedynczy obraz. Największym problemem był proces obróbki obrazu. Kamera generuje 24 MB danych dla każdej klatki. Aby takie obrazy można było wyświetlać na zwykłych komputerach, naukowcy opracowali specjalny system kompresji zapewniający stukrotne zmniejszenie ilości danych.
Obraz z kamery HDR będący wynikiem połączenia 4 obrazów z różną ekspozycją
zdjęcia z witryny: www.gohdr.com

Naturalny obraz cechuje duża rozpiętość tonalna kolorów i częste zmiany oświetlenie. Ludzkie oko potrafi sobie poradzić z szybkimi zmianami i różnorodnością kolorów, ale tradycyjne kamery mają ograniczony zakres działania.
Zależy on od ilości światła wpadającego do przetwornika, przy czym partie obrazu mogą być niedoświetlone lub prześwietlone. HDR (High Dynamic Range) to technologia pozwalająca na otrzymanie obrazu o rozpiętości tonalnej takiej, jaką ma ludzkie oko. Powinna znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie będzie wymagany obraz wysokiej rozdzielczości i najwyższej jakości. Może, na przykład, służyć do dokumentowania operacji chirurgicznych.

Rejestratory mobilne PROTECT - prosto, tanio, skutecznie.

Dla niektórych instytucji nieopłacalnym jest montaż rozbudowanego systemu CCTV. Przyczyn może być wiele - konieczność prowadzenia przewodów i niszczenia elewacji, zbyt wysoka cena w stosunku do wykorzystywanych funkcji, zbyt skomplikowana obsługa. W odpowiedzi na częste pytania klientów, w ofercie firmy DIPOL pojawiła się nowa rodzina produktów PROTECT.
Kamera z rejestratorem PROTECT 501 HD, MPEG-4, LCD, czytnik SDHC/MMC
PROTECT 501 M70501
Kamera z rejestratorem PROTECT 701 HD, H.264 ruchomy LCD, czytnik SDHC/MMC
PROTECT 701 M70701
Rejestratory mobilne PROTECT to urządzenia służące do zastosowań wewnętrznych, pozwalające na nagrywanie materiału z wbudowanej kamery, w tym audio oraz wideo w wysokiej jakości 720p, z wykorzystaniem kompresji MPEG-4, w przypadku M70501 lub H.264, w przypadku M70701. Nagranie o tak wysokich parametrach wideo pozwala na bezproblemowe rozpoznanie twarzy, nominałów banknotów, zdarzeń drogowych i innych istotnych sytuacji. Wbudowany obiektyw 120o zapewnia objęcie nadzorem bardzo szerokiego planu. Kamera wyposażona jest w uchwyt z przyssawką, umożliwiający jej montaż na płaskich powierzchniach, np. szybach, polerowanych lub emaliowanych metalach, przy kasach sklepowych czy w samochodzie.
Głównym zastosowaniem kamer PROTECT jest rejestracja tego co dzieje się przed, za lub w samochodzie. Wbudowane diody IR w modelu PROTECT 701 M70701 umożliwiają rejestrację w zupełnych ciemnościach. Obrotowy ekran LCD zapewnia komfortowe ustawienie kamery wewnątrz samochodu z bieżącym podglądem rejestrowanego materiału.
Zapis w postaci plików avi odbywa się na karcie SD/SDHC/MMC. Maksymalna pojemność obsługiwanej karty to 64 GB. Nagrany materiał można archiwizować podłączając rejestrator przewodem USB do PC - wówczas urządzenie przechodzi w tryb odczytu karty flash. Pliki z nagraniami łatwo jest odnaleźć. Przy zapisie automatycznie tworzona jest struktura katalogów oparta o datę (rok, miesiąc, dzień), pliki są numerowane kolejno. Filmy zarejestrowane przez urządzenie można również przeglądać lokalnie lub na zewnętrznym monitorze podłączonym przez gniazdo HDMI.

Światło w instalacjach CCTV.

W kamerach CCTV czułość podaje się zwykle poprzez określenie minimalnego natężenia światła, które przy zadanej wartości przysłony obiektywu jest w stanie wygenerować prawidłowy obraz. Jednostką pomiaru natężenia światła jest lux.

Poniższa tabela przedstawia typowe wartości natężenia światła.
Natężenia światła
[lx]
Przykład
0,0001 Noc. Zachmurzone niebo
0,002 Noc. Bezchmurne niebo, światło od gwiazd
0,01 Noc. Księżyc w kwadrze
0,27  Noc. Pełnia księżyca
1 Pełnia w strefie międzyzwrotnikowej
100 Pochmurny dzień
400 Wschód/Zachód słońca
10000-25000 Bezchmurny dzień
32000-120000 Bezpośrednie światło słoneczne

Interaktywna obsługa zdarzeń w kamerach ACTi.

Event handler jest to dodatkowe oprogramowanie możliwe do zaimplementowania w firmwarze kamer ACTi serii ACM. Służy ono do obsługi zdarzeń zachodzących w kadrze kamery, jak np. detekcja ruchu, podanie sygnału na wejście alarmowe w wyniku otwarcia drzwi, czy też zmiany oświetlenia. Dla każdego tego typu wydarzenia za pomocą Event Handlera można ustalić odpowiednią reakcję, jak np. zmianę rozdzielczości, przejazd kamery do ustalonej uprzednio pozycji, wysłanie zdjęcia na serwer FTP lub konto e-mail.
Obsługiwane zdarzenia i reakcje w oprogramowaniu Event Handler
Oprócz sterowania parametrami kamery, której dotyczy zdarzenie, możliwa jest zmiana ustawień innego urządzenia serii ACM. Jeżeli na przykład kamera nr 1 przełączy się w tryb nocny, kamera nr 2 może rozpocząć narywanie, zmienić swoje położenie lub uruchomić alarm dźwiękowy. Event Handler umożliwia tworzenie interaktywnych reguł dotyczących parametrów monitorowanego obszaru, bez dodatkowych nakładów finansowych. Oprogramowanie jest tutaj. Film prezentujący działanie aplikacji udostępniony został w portalu YouTube.

Jak dobrać odpowiedni wzmacniacz GSM?

Najczęściej problemy z sygnałem GSM występują w budynkach o stalowej konstrukcji (supermarkety, hale lotnisk), grubych murach (hotele), obiektach w części podziemnej (kawiarnie, parkingi), tunelach.
Poprawę jakości sygnału umożliwia instalacja wzmacniacza GSM, DCS lub 3G. Aby dobrać odpowiedni wzmacniacz do danej lokalizacji, należy odpowiedzieć na pytania znajdujące się poniżej:
  • Jakie pasmo ma być wzmocnione?
    • GSM, EGSM - pasmo wykorzystywane w mieście, jak i poza miastem. Dzięki wzmocnieniu tego pasma można rozmawiać, jak i transmitować dane (Internet) poprzez sieć komórkową.
    • DCS - pasmo to przede wszystkim wykorzystywane jest w miastach ze względu na dużą pojemność stacji bazowej.
    • WCDMA (3G) - pasmo to występuje w mieście i umożliwia szybką transmisję danych - mobilny Internet (HSDPA).
  • Jaka powierzchnia ma być pokryta wzmocnionym sygnałem?
    • W przypadku sygnału GSM:
      • < 300m2, to odpowiednim urządzeniem jest repeater Signal GSM-305 A6765,
      • > 300m2, a mniej niż 800m2, to należy zastosować repeater Signal GSM-505 A6775 wraz z kilkoma antenami wewnętrznymi A741001,
      • < 1200m2, to odpowiednim urządzeniem jest repeater Signal GSM-1205 A6785,
      • > 1200m2, należy zastosować repeater Signal GSM-1205 A6785 wraz z antenami wewnętrznymi A741001.
    • W przypadku sygnału DCS (Signal DCS-500 A67120) oraz 3G (Signal 3G-500 A67100) dostępne są urządzenia pokrywające powierzchnię 500 m2 przy zastosowaniu jednej anteny wewnętrznej.
Więcej informacji na temat instalacji wzmacniaczy można przeczytać tutaj.
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5Wzmacniacz (repeater)  SIGNAL GSM-305 Rozgałęźnik GSM dwudrożny Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-AAntena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-ARozgałęźnik GSM dwudrożny Rozgałęźnik GSM dwudrożny Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-AAntena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KPV7,5/10
Widok przykładowej instalacji wzmacniacza Signal GSM-305 A6765
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Wtyk RCA PCT-9-NT kompresyjny do kabli TRISET-113
Odbiornik TDX-311 8PSK/COFDM FTA do stacji czołowej MMH-3000
Wskaźnik sygnału Schwaiger SF9000 z identyfikacją satelitów
Wtyk RCA kompresyjny
PCT
E80450
Enkoder MPEG-2
TERRA
R81713
Odbiornik 8PSK/COFDM
FTA TERRA
R81711
Wskaźnik sygnału SAT
Schwaiger SF9000
R10805
Pisaliśmy w Informatorze:

Stacja czołowa TERRA w kompleksie weselno-hotelowym. Właściciel kompleksu hotelowego oferującego organizację przyjęć weselnych zdecydował się na budowę instalacji telewizyjnej, w której dystrybuowane mają być kanały naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz kanały telewizji satelitarnej.
W skład kompleksu wchodzą: dom weselny z pokojami dla gości (w sumie 25 gniazd RTV) oraz oddalony o około 1,5 km hotel (60 gniazd RTV).
Inwestor już na etapie budowy przemyślał fakt połączenia wszystkich instalacji obu budynków w jedną sieć. Połączone zostały systemy: monitoringu CCTV, sieci komputerowej oraz instalacji telewizyjnej. Wykorzystano do tego jeden wielowłóknowy kabel światłowodowy...



Antena satelitarna aluminiowa 100cm FAMAVAL Off-Set 100 LHKonwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalTransmiter optyczny MOS-211A TERRAWęzeł optyczny OD-120 TERRA
Schemat instalacji telewizyjnej w opisywanym obiekcie
z uwzględnieniem połączenia dwóch podinstalacji
Domowa/firmowa sieć oparta o router 3G. Coraz częściej do połączenia z Internetem wykorzystywana jest sieć operatorów komórkowych. Oferowane modemy umożliwiają mobilne połączenie jednego komputera w dowolnej lokalizacji (wymagany odpowiedni sygnał). Zastosowanie urządzenia TP-LINK umożliwia zbudowanie lokalnej sieci.
TP-Link TL-MR3420 3G/3.75G N2957 pozwala na szybkie tworzenie sieci przewodowej i bezprzewodowej ..

Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300Mb/s UMTS/HSPAKarta 802.11n TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/s
Domowa/firmowa sieć oparta o router 3G
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507