Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 10/2011 (7.03.2011)

Trudny rok dla "grubych ryb" - zmiany na rynku GSM.

Od lutego firma Ryanair, ta sama, która dokonała przewrotu na rynku lotniczym, oraz operator telefonii komórkowej Maxroam wprowadziły na rynek nową formułę usług GSM.
Najważniejszą nowością jest rezygnacja z opłat roamingowych - odbieranie połączeń telefonicznych i SMS-ów jest darmowe na terenie prawie całej Europy. Rozmowy na terenie całej Europy kosztują 0,29 Euro za minutę, transmisja danych - ok. 1 Euro za 1 MB. Usługa pozwala na zachowanie własnego numeru i jest typu prepaid.
Konto i środki zgromadzone na koncie są aktywne przez 365 dni od ostatniego doładowania.
Z witryny oferującej usługę możemy się dowiedzieć, że w stosunku do oferty firmy Orange możemy zaoszczędzić 1,8 Euro w przypadku 10 minut rozmów, zarówno wykonywanych, jak i odbieranych.
Podobnie, jak w przypadku sprzedaży biletów lotniczych, dystrybucja kart będzie prowadzona głównie przez Internet, a także na pokładach samolotów, gdzie każdy z pasażerów jest potencjalnym klientem. Ryanair obsługuje rocznie 78 milionów pasażerów.
W przypadku dostawy do domu karty zamówionej przez Internet, za 5 Euro opłaty dostajemy bez żadnych dodatkowych wydatków kredyt 10 Euro na rozmowy w Europie. Nowa usługa może okazać się szczególnie atrakcyjna dla biznesmenów, a także grup przyjaciół wybierających się za granicę.
Na rynku amerykańskim i japońskim rozpoczął się już komercyjny wyścig operatorów 4G.
Europa dalej tkwi w blokach startowych.
Opłaty roamingowe stanowią, mimo prób regulacji ze strony Unii Europejskiej, solidne źródło dochodu dla obecnych operatorów telefonii komórkowej. Inicjatywa Ryanair może ich brutalnie tego dochodu pozbawić. Przyszłość w zakresie opłat za rozmowy międzynarodowe zapowiada się dla konsumentów bardzo dobrze, należy się spodziewać, że "grube ryby", czyli duzi międzynarodowi operatorzy, szybko obniżą ich ceny.
Nie jest to jedyna zła wiadomość dla dużych operatorów. Analitycy rynku telekomunikacyjnego szacują, że w 2011 roku zostanie sprzedanych więcej smartfonów niż komputerów typu PC. Oznacza to ogromne zmiany, może się okazać, że rozmowy głosowe będą stanowiły niewielki procent w stosunku do transmisji pozostałych danych potrzebnych do obsługi smartfonów (filmy, poczta, witryny internetowe) i dla utrzymania klienta zostaną one darmowym dodatkiem.
Ta tendencja w powiązaniu z koniecznością ogromnych nakładów na budowę sieci 4G (LTE), potrzebnej docelowo do obsługi smartfonów, powoduje, ze nadchodzący rok będzie powodem bólu głowy dla dyrektorów finansowych gigantów telekomunikacyjnych.

Naprawa instalacji teletechnicznej w Sajgonie.


Sajgon uznał swoje instalacje teletechniczne za atrakcję turystyczną
i dowcipnie promuje ją między innymi na koszulkach

Cyfrowy sygnał DVB-T w instalacji hotelowej - stacja czołowa TERRA.

Remultiplekser oraz modulator TRX-360 R81709 jest jednym z modułów montowanych w stacji czołowej MMH-3000, w jednostce centralnej UC-380 R81700.
Służy do multipleksacji cyfrowych strumieni MPEG-2 TS oraz modulowania ich w cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T (modulacja COFDM).
Modulator COFDM TRX-360 do stacji czołowej MMH-3000 TERRA
Modulator i remultiplekser DVB-T TRX-360 R81709
Urządzenie posiada 6 wejść dla strumieni MPEG-2 TS. Na każde z wejść możliwe jest podanie cyfrowego sygnału MPEG-2 TS pochodzącego z modułów: RDC-313 R81710 lub DM-313 R81712. Na wejścia modulatora wówczas podawany jest cały pakiet sygnałów odbieranych przez nie z danego transpondera. Użytkownik ma możliwość remultipleksacji strumieni, tzn. dokonania wyboru interesujących go kanałów, które umieszcza w wyjściowym multipleksie DVB-T.
Maksymalna przepływność bitowa na wyjściu modulatora wynosi 31,66 Mbit/s. Przekłada się to w praktyce na 6-7 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 2 kanały wysokiej rozdzielczości HD. Dokonując remultipleksacji strumieni należy pamiętać o zachowaniu 10% marginesu bezpieczeństwa przy wyznaczaniu maksymalnej przepływności dla całego multipleksu (przy optymalnych ustawieniach przepływność multipleksu nie powinna przekraczać 29 Mbit/s).
Przykład zastosowania modulatora TRX-360 R81709 w istniejącej już stacji czołowej. 6 kanałów odbieranych przez odbiorniki RDC-313 R81710 podawanych jest w postaci strumienia cyfrowego na wejścia modulatora. Na wyjściu stacji dostępny jest jeden multipleks DVB-T zawierający 6 kanałów. Dodatkowo możliwa jest dystrybucja sygnału analogowego PAL z każdego z odbiorników RDC-313.

Modyfikacja instalacji CCTV - bezprzewodowa transmisja wizji.

Właściciel zakładu produkcyjnego zlecił rozszerzenie instalacji monitoringu. Pierwszym, zrealizowanym już etapem było założenie sieci CCTV w całej hali produkcyjnej oraz w pomieszczeniach administracyjnych.
Wprowadzone modyfikacje miały polegać na zmianie siedziby Centrum Monitoringu oraz doprowadzeniu obrazu z kamer do budynku stróżówki.
Zestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzZestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzPunkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USBCyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264
Rozbudowa instalacji opartej o rejestrator TREND 250:
transmisja danych po sieci LAN oraz bezprzewodowo, wykorzystując urządzenia CAMSAT
Istniejąca instalacja została oparta o rejestrator TREND 250x8 M72508. Ponowne prowadzenie przewodów od kamer mogło być zbyt problematyczne. Zdecydowano się na rozwiązanie mniej inwazyjne.
W nowo powstałym Centrum Monitoringu zainstalowano oprogramowanie klienckie CMS Software, w którym skonfigurowano połączenie sieciowe z rejestratorem. Dzięki temu ochrona ma dostęp do wszystkich funkcji rejestratora.
Ponadto w obiekcie umieszczono router TP-Link TL-WR1043ND N3253, zapewniający doskonały zasięg WiFi, dzięki czemu ochrona może również obserwować obraz z kamer korzystając z PDA podczas obchodu.
W stróżówce przy wjeździe umieszczono monitor analogowy. Sygnał wizyjny zdecydowano się przesłać wykorzystując zestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo TCO5807h M1559. Urządzenie zapewnia wysokie parametry transmisji obrazu nawet w warunkach wysokich zakłóceń przemysłowych.
Sygnał wyprowadzono z rejestratora z wyjścia wideo SPOT, na którym pokazują się kolejno obrazy z kamer. W dzień, w trakcie pracy urządzenia w trybie ciągłym, kanały zmieniane są płynnie. W nocy, gdy aktywna jest detekcja ruchu, w przypadku wystąpienia alarmu w polu widzenia jednej z kamer obraz z niej jest pokazywany do czasu zaniknięcia lub anulowania alarmu.
Właściciel obiektu oraz pracownicy ochrony chwalą sobie wprowadzone zmiany. Dzięki wykorzystaniu tych urządzeń, niskim kosztem znacząco zwiększono możliwości instalacji CCTV.

Nowoczesne funkcje kamer obrotowych.DIS (Digital Image Stabilization) - cyfrowa stabilizacja obrazu. Jest to funkcja, która pozwala na wyeliminowanie wpływu drgań kamery na generowany obraz. Jest szczególnie przydatna w kamerach mających duży zoom optyczny (36 x), jak np. M1196, gdzie przy dużym powiększeniu nawet małe drgania objawiają się efektem smużenia na obrazie.
Efekt smużenia przy drganiach w kamerze bez DIS
oraz w kamerze z włączoną funkcją DIS
Auto-zoom (Smart Zoom). Funkcja powoduje, że w momencie wykrycia ruchu w danej strefie detekcji, strefa ta zostanie powiększona do określonego rozmiaru, natomiast po ustalonym czasie nastąpi powrót do poprzedniego ustawienia zoomu optycznego.

ACTi w F1!

Yas Marina Circuit - to tor wyścigowy w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tor ma długość 5,554 km i od sezonu 2009 odbywają się na nim wyścigi Formuły 1. Koszt budowy toru osiągnął kwotę 1 miliarda dolarów. 17 lutego 2010 r. ogłoszono, iż dotychczasowy właściciel obiektu - Aldar sprzedał tor rządowi Abu Zabi.
W celu poprawy bezpieczeństwa, w czasie odbywających się wyścigów samochodowych na torze Yas Marina Circuit, zdecydowano się na monitoring IP oparty o kamery firmy ACTi. Podjęto decyzję o instalacji 380 sztuk ACM-3511 K1315 oraz modernizacji zamontowanych wcześniej kamer analogowych za pomocą wideo serwerów ACD – 2100 K2113, aby cały sprzęt CCTV mógł pracować w jednym systemie dozoru.
Oświetlacze IR w K1315 gwarantują doskonałą widzialność w najciemniejszych obszarach na terenie toru, zapewniając bezpieczeństwo fanów F1.
Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi z IR ACM-3511Serwer wideo MPEG-4 ACD-2100 ACTi
Schemat instalacji
Głównym powodem, dla którego wybrano sprzęt firmy ACTi była wysoka jakość obrazu w modelu ACM-3511, stosunkowo małe wymiary urządzenia oraz niezawodność pracy, co przy organizacji tak wielkich imprez sportowych ma zasadnicze znaczenie w kwestii ochrony widzów.

Jak przyspieszyć mobilny Internet?

Przyczyną wolnej transmisji w Internecie może być słaby sygnał radiowy docierający do modemu UMTS, GPRS, HSDPA, HDPA, EDGE. Sygnał można poprawić stosując odpowiednie anteny zewnętrzne i konektory dostosowane do danego modelu modemu. Jak zmierzyć szybkość transmisji, jak ją przyspieszyć? - Zapraszamy na film.
Jak przyspieszyć mobilny Internet

Tryby pracy Access Pointa na przykładzie TP-LINK TL-WA500G N2941.Standardowy Access Point obsługuje następujące tryby pracy:
  • Access Point (punkt dostępu) - do urządzenia pracującego w tym trybie mogą dołączać się bezprzewodowo komputery użytkowników za pomocą karty bezprzewodowej, np. N2920, N2921, N2922, N2924. Użytkownicy podłączeni jako klient mogą mieć dostęp do sieci lokalnej oraz Internetu poprzez połączenie bezprzewodowe.
  • Access Point Client - urządzenie pracujące w tym trybie łączy się bezprzewodowo z zewnętrzną siecią WLAN, czyli staje się klientem bezprzewodowym. Komputery użytkowników są podłączane do urządzenia przewodowo za pomocą portu LAN. Tego trybu używa się najczęściej przy podłączaniu wielu komputerów do zewnętrznej sieci WLAN.
  • Repeater - urządzenie wzmacnia sygnał radiowy innego Access Pointa i przesyła dalej. Ta funkcja ma zastosowanie np. w domach jednorodzinnych oraz biurach, gdzie sygnał na dalszych kondygnacjach może być za słaby do poprawnej komunikacji. W celu wzmocnienia tego sygnału możemy użyć właśnie tej funkcji.
  • Bridge Point to Point - umożliwia połączenie dwóch Access Point'ów. Do urządzeń pracujących w tym trybie, inne jednostki klienckie nie mogą się podłączyć. Funkcja ta często stosowana jest w łączeniu dwóch sieci LAN ze sobą.
  • Bridge Point to Multi-Point - umożliwia połączenie wielu Access Point'ów ze sobą, gdzie każdy będzie się łączył z każdym (według wprowadzonej listy MAC).
Schemat przedstawiający pracę urządzenia w trybie Repeater
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Odbiornik TDX-311 8PSK/COFDM FTA do stacji czołowej MMH-3000
Redukcja wtyk RCA - gniazdo BNC
Kamera kompaktowa n-cam 690 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)
Reflektor IR Redbeam IR100
Odbiornik TDX-311 TERRA
8PSK/COFDM
R81711
Redukcja
wt. RCA - gn. BNC
E5110
Kamera
n-cam 690
M11275
Reflektor IR
Redbeam IR100
M1647
Pisaliśmy w Informatorze:

Kiedy stosować transmisję za pomocą skrętki? Transmisja obrazu z kamer za pomocą kabla koncentrycznego i skrętki oraz urządzeń pasywnych może być realizowana na odległość ok. 400 m. Ograniczenie to spowodowane jest zniekształceniami charakterystyki amplitudowej i fazowej sygnału, które wzrastają wraz z długością kabli.
W przypadku skrętki, skręcenie par przewodów obniża przeniki elektromagnetyczne między nimi a zakłócenia zewnętrzne są praktycznie dla każdej z nich jednakowe, co do wartości i fazy, dlatego mogą zostać łatwo wyeliminowane. Niższy, od kabla koncentrycznego, koszt wytworzenia oraz niewielki wpływ zakłóceń elektromagnetycznych sprawiają, że skrętka komputerowa jest wybierana do budowy długich torów przesyłu wizji...
Transformator video 1VAP z wtykiem BNC oraz z łączem zasilania na kablu
Transformator wideo Etrix 4VP (4 kanały, pasywny)
Transformator wideo Etrix 8VP na skrętkę UTP (8 kanałów, pasywny)
Transformator video
Etrix 1VAP
M16659
Transformator wideo
Etrix 4VP
M16662
Transformator wideo
Etrix 8VP
M16664
Instalacja multiswitchowa - 35 pięter, 700 gniazd. Zaprojektowanie i wykonanie takiej instalacji to duże wyzwanie dla projektanta i firmy instalatorskiej.
Jest ono możliwe tylko w sytuacji, w której projektant oraz wykonawca dysponować mogą sprzętem najwyższej klasy...
Projekt instalacji multiswitchowej - jeden budynek - 700 gniazd
Monitoring zbiorników wodnych i obszarów leśnych przy użyciu ULTIAIR i sieci GSM. Na terenach leśnych, trudno wykonać okablowanie dla zainstalowania kamer. Sygnały w takich miejscach można transmitować przy pomocy urządzeń bezprzewodowych, np. marki ULTIAIR. Do najprostszego monitoringu IP można użyć kamery zewnętrznej IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231 K1511...

Spis tematów zawartych w Informatorach