Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 3/2011 (17.01.2011)

BEST OF CES AWARDS - laureaci już mogą liczyć zyski.

Największe na świecie Targi Elektroniki Użytkowej - CES (Consumer Electronics Show) odbyły się w dniach 6-11 stycznia w Las Vegas. Prestiż CES jest nie do podważenia, to tu po raz pierwszy pokazano: magnetowid (VCR) w 1970 roku, kamerę (camcorder) - 1981, odtwarzacz CD - 1981, DVD - 1996, HDTV - 1998, Xbox - 2001, odtwarzacz Blu-ray - 2004.
Zeszłoroczne targi zostały zdominowane przez tablety i technologię 3D.
Czym zaskoczyli nas producenci w tym roku?
Ze szczególnym zainteresowaniem oczekiwano prezentacji Microsoftu, dla którego CES to najważniejsze wydarzenie marketingowe w całym roku.
Prezes Microsoftu Steve Ballmer w swoim blisko godzinnym wystąpieniu poruszył trzy tematy: rozwój konsol Xbox, Windows 7 Phone i dostępność systemów Windows na procesory o architekturze innej niż x86.

Dużym sukcesem okazał się kontroler Kinect, umożliwiający sterowanie konsolą Xbox 360 przy użyciu gestów i ruchów ciała. Balmer poinformował o sprzedaży 8 milionów egzemplarzy Kinect w ciągu 60 dni. Technologia budzi duże zainteresowanie i może znacząco rozruszać rynek gier. Podobne rozwiązanie pod nazwą PlayStation Move zaprezentowała firma Sony.

Windows 7 Phone to najnowsza platforma mobilna Microsoftu. Ma być odpowiedzią na rosnący udział w rynku Androida. Lawinowy wzrost rynku smartfonów zmobilizował firmę do intensywnych starań o zajęcie silniejszej pozycji w tej grupie urządzeń.

Aplikacja systemu Windows na procesory o innej architekturze niż x86 to próba wejścia na rynek tabletów, gdzie królują procesory ARM.
Opóźnienia i niedocenienie rynku urządzeń mobilnych coraz częściej stawiają Microsoft w pozycji firmy, która musi się dostosować do reguł gry obowiązujących na rynku.
Z wystąpienia prezesa firmy z Redmont wynika, że głównym celem strategii firmy jest rozwój produktów związanych z domowym centrum rozrywki.
Kinect - przewrót w domowej rozrywce?
Ważnym sygnałem potencjału firm są nagrody 2011 Innovations Honorees.
Z ich podziału wynika, że gigantom nie udało się podporządkować rynku elektroniki użytkowej. Stosunkowo małe firmy wprowadzają na rynek innowacyjne produkty, zagrażając pozycji liderów.
Wśród nagrodzonych, jedynie Samsungowi udało się uzyskać dwie nagrody za: odtwarzacz Blu-ray i okulary do telewizji 3D. Odtwarzacze Blu-ray Samsunga umożliwiają konwersję zdjęć i filmów do standardu 3D w czasie rzeczywistym.
Szersze spojrzenie na potencjał firm daje lista nominacji do tych nagród - Samsung uzyskał ich 37, LG - 12. Te liczby wskazują jak silna jest pozycja firm koreańskich. Wyróżnione produkty Samsunga to m.in. telewizory, odtwarzacze Blu-ray 3D, kamera cyfrowa oraz obiektyw, telefony komórkowe, pamięć SSD, monitory i projektor 3D oraz przenośne komputery.

Rozdano również nagrody BEST OF CES AWARDS, ich laureaci mogą już liczyć zyski - promocja na targach w Las Vegas jest najlepszym wsparciem marketingu. Staranna selekcja produktów, profesjonalizm jury jest również wskazówką dla konsumentów, którymi produktami warto się zainteresować.

Kamery na najlepiej strzeżonym placu świata.

Kamery zamocowane na stylowych latarniach monitorują najlepiej strzeżony i największy plac publiczny świata. Gdzie on się znajduje? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Gdzie znajduje się ta latarnia? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Funkcja AOS w nowej wersji SatNet - jeszcze łatwiejsze projektowanie instalacji.

Firma TERRA opublikowała nową wersję oprogramowania SatNet do wspomagania projektowania instalacji multiswitchowych.
Wersja o numerze 2.3 wprowadza innowacyjną funkcję, dzięki której osoba planująca instalację nie musi martwić się o odpowiedni dobór elementów pasywnych – program robi to sam.
AOS, czyli „Adjustment with Optimizing Structure”, pozwala na odpowiedni dobór elementów pasywnych magistrali multiswitchowych, takich jak rozgałęźniki: SS-504 R70515, SSQ-508 R70520 oraz odgałęźniki: SS-510 R70516, SS-515 R70517 i SS-520 R70518, oraz ich odpowiedników dla instalacji na dwie pozycje satelitarne.
Przykład zastosowania funkcji Adjustment with Optimizing Structure (AOS). Po zastosowaniu jednakowych odgałęźników SS-520 na każdej z kondygnacji poziom sygnału na gniazdkach końcowych wahał się od zbyt niskiego (kolor niebieski) do przesterowanego (kolor czerwony). Po stronie prawej instalacja z automatycznie dobranymi odgałęźnikami. W efekcie poziom sygnału na wszystkich kondygnacjach został wyrównany i zoptymalizowany (kolor zielony).
Dzięki wprowadzonym innowacjom użytkownik nie musi martwić się o to, jaki odgałęźnik zastosować.
Jedyne, co musi zrobić to odpowiednie dobranie elementów pod kątem topologii. Dobóru elementów pasywnych pod kątem wartości tłumienia oraz ustawienia potencjometrów dla multiswitchy i wzmacniaczy wykona oprogramowanie.

Oprogramowanie SatNet

Jak podłączyć konwerter Quatro do multiswitcha TERRA?

Opisy wyjść konwerterów satelitarnych i wejść multiswitchy różnych producentów mogą być mylące. Nasz film próbuje wytłumaczyć znaczenie tych opisów.
Jak podłączyć konwerter Quatro do multiswitcha Terra

Rejestratory hybrydowe AverMedia w luksusowym biurowcu.

Zbudowana pod koniec XX wieku Wieża Rahimtulla, będąca jednym z najwyższych budynków biznesowej dzielnicy Upper Hill w Nairobi, stolicy Kenii, jest siedzibą wielu międzynarodowych korporacji. Na 22 piętrach oraz 2 poziomach parkingowych codziennie pojawia się tysiące pracowników oraz petentów.
Rahimtulla Tower, Nairobi, Kenia
Wyzwaniem dla firmy instalującej CCTV było zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony technicznej, mogącej maksymalnie wspomóc ochronę budynku w reagowaniu na wszelkie niebezpieczne zdarzenia. Jednocześnie stabilność systemu oraz jakość ewentualnego materiału dowodowego stanowiły silny argument przy wyborze dostawcy sprzętu.
Cyfrowy rejestrator hybrydowy DVR/NVR 16-kanałowy AverMedia EH5216H+ H.264Cyfrowy rejestrator hybrydowy DVR/NVR 16-kanałowy AverMedia EH5216H+ H.264Cyfrowy rejestrator hybrydowy DVR/NVR 16-kanałowy AverMedia EH5216H+ H.264Cyfrowy rejestrator hybrydowy DVR/NVR 16-kanałowy AverMedia EH5216H+ H.264Cyfrowy rejestrator hybrydowy DVR/NVR 16-kanałowy AverMedia EH5216H+ H.264
Rejestratory hybrydowe AverMedia M75216
Instalację oparto o rejestratory AverMedia EH5216H+ M75216.
Ponad 45 kamer zostało podłączonych w jeden system. Punkty wizyjne rozmieszczone są na korytarzach, w pomieszczeniach i na klatce schodowej. Monitorowane są także wejścia i wyjścia oraz wjazd do budynku.
CM3000, czyli zaawansowane oprogramowanie sieciowe, dodatkowo łączy wszystkie rejestratory rozmieszczone na obszarze biurowca.
Dzięki obsłudze alarmów, wyjątków, powiadamianiu email oraz e-mapie kamer zarządzanie tak sporym systemem jest proste, przez co praca ochrony staje się efektywniejsza.
Rejestratory hybrydowe i NVR AverMedia to profesjonalne wielofunkcyjne serwery, pozwalające, między innymi, na integrowanie kilku rejestratorów w jeden system, nagrywanie materiału w wysokiej rozdzielczości, zdalną i lokalną zaawansowaną obsługę, korekcję materiału wideo, obsługę przekaźnikowych urządzeń peryferyjnych.
AverMedia zostało wybrane spośród wielu konkurentów przez renomowane, światowej klasy firmy, stawiające na pierwszym miejscu swoje bezpieczeństwo.

Oferta rejestratorów cyfrowych AverMedia

Nadzór nad obiektem oddalonym o 2 km.

Właściciel składu budowlanego zlecił wykonanie instalacji monitoringu wizyjnego na obiekcie oddalonym o 2 km od biura znajdującego się w domu, zaznaczając, że konieczny jest podgląd obrazu z kamer w obu lokalizacjach.
Na obiekcie zostały zainstalowane kamery analogowe n-cam 690 M11275 oraz u-cam 595 BOX M11190. Obraz z nich transmitowany jest kablem koncentrycznym do rejestratora 8-kanałowego TREND M72508. Rejestrator połączony jest skrętką przez wejście RJ-45 z punktem dostępowym ULTIAIR 423KC N2301. Ten z kolei łączy się bezprzewodowo w technologii punkt - punkt z takim samym punktem dostępowym w oddalonym o 2 km miejscu nadzoru.
Z drugiego puntu dostępowego sygnał transmitowany jest skrętką do komputera.
Sposób ten zapewnia zarówno możliwość pełnej konfiguracji rejestratora, podglądu na „żywo” oraz przeglądania nagrań zdalnie z domu inwestora.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCKamera kolorowa u-cam 595 BOX (dzień/noc, 550TVL, Sony EXviewCCD, 0.01 Lux)Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264 Kamera kompaktowa n-cam 690 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)
Schemat instalacji monitoringu z bezprzewodowym podglądem
Rozwiązanie sprawdziło się bardzo dobrze, inwestor jest zadowolony z jakości obrazu, z kamer oraz sposobu działania zestawionego łącza radiowego.

Jak się buduje 5-gwiazdkowy hotel?

Turecki inwestor, właściciel hotelu Caprice Thermal Palace w Didim rozpoczął drugą inwestycję - budowę hotelu Caprice Gold.
Caprice Thermal Palace
Do nadzoru budowy zastosowano kamery ACTi, z których obraz udostępniono w Internecie.

Kamery w Caprice Thermal Palace i na budowie
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Schemat instalacji

Czy można rozprowadzić w sieci WLAN, LAN Internet z sieci 3G?

Tak, wystarczy zastosować router współpracujący z modemem GSM USB.
Urządzenie TP-Link TL-MR3420 3G/3.75G N2957 daje możliwość szybkiego tworzenie sieci przewodowej/bezprzewodowej, umożliwiającej dostęp do sieci Internet poprzez sieć 3G. Urządzenie umożliwia transmisję bezprzewodową z prędkością 300 Mb/s (standard 802.11n) oraz przewodowo z prędkością 100 Mb/s. Komunikacja z siecią Internet za pośrednictwem sieci 3G odbywa się dzięki interfejsowi USB, do którego należy podłączyć modem 3G (lista kompatybilnych urządzeń znajduje się tutaj).
Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n UMTS/HSPA
Router TP-Link TL-MR3420 N2957 umożliwia dostęp do Internetu poprzez sieć 3G
Dodatkowo urządzenie może być wykorzystane do tworzenie łącza zapasowego. Dzięki funkcji failover TP-Link może przełączać się automatycznie na sieć 3G.
Zastosowanie takiego rozwiązania doskonale nadaje się do biur, gdzie brak Internetu oznacza utrudnienia w pracy wielu osób. Po naprawieniu awarii urządzenie automatycznie przełączy się w stan pierwotny (np. dostęp do Internetu za pośrednictwem łącza DSL).
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/sRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n UMTS/HSPA
Widok instalacji urządzenia TP-Link TL-MR3420 N2957

Plac Tian'anmen - Pekin.

Plac Tian'anmen, czyli Plac Niebiańskiego Spokoju, o wymiarach 800 x 300 m znajduje się przed Zakazanym Miastem, do którego prowadzi Brama Niebiańskiego Spokoju.
Na placu znajdują się jedynie dwa obiekty: 38-metrowy pomnik Bohaterów Ludu oraz mauzoleum Mao Zedonga.
Plac i brama powstały w 1417, za panowania cesarza Yongle. Za czasów dynastii Ming i Qing Tian'anmen nie był placem miejskim, odbywały się tu ceremonie religijne i parady wojskowe, ogłaszano na nim dekrety cesarskie i wyniki egzaminów państwowych.
Nowości w ofercie firmy DIPOL
Konektor wtyk FME na Huawei E800
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201KIT do 200 Mb/s 2 sztuki
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA101KIT do 85Mb/s  2 sztuki
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR841ND 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/s
Konektor Huawei E800
E83210
Transmiter 200 Mb/s
N3356
Transmiter 85 Mb/s
N3351
APz routerem i switchem
300 Mb/s N3250
Pisaliśmy w Informatorze:

Wzmacniacz GSM - dostosowanie sygnału wejściowego. Dużym problemem podczas instalacji wzmacniacza GSM jest zapewnienie odpowiedniego poziomu sygnału na wejściu. W przypadku podania zbyt silnego sygnału instalacja może nie działać poprawnie...
Wzmacniacz (repeater)  SIGNAL GSM-305
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-505
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-505
Wzmacniacz (repeater)
SIGNAL GSM-305
A6765
Wzmacniacz (repeater)
SIGNAL GSM-505
A6775
Wzmacniacz (repeater)
SIGNAL GSM-1205
A6785

Transmisja wideo po skrętce na większe odległości. Transmisja sygnału po skrętce jest nie tylko uzasadniona ekonomicznie (skrętka UTP jest znacznie tańsza od kabla koncentrycznego), ale także można transmitować obraz z kamer, bez zakłóceń, na odległość 2400 m. Aby to zrealizować należy użyć urządzeń, które dopasowują impedancję kabla koncentrycznego (75 Ω) do impedancji przewodu symetrycznego (100 Ω)...
Transformator wideo Etrix 4VP (4 kanały, pasywny)
Transformator 4 kanały wideo
M16662
Zdalny monitoring placu budowy - rejestratory TREND i telefony komórkowe. Klient słowackiej firmy, zajmującej się wykonywaniem instalacji monitoringu CCTV, zwrócił się z prośbą o wykonanie instalacji telewizji przemysłowej na jednym z placów budowy. Wymaganiem było zapewnienie możliwości oglądania obrazów na telefonie komórkowym...
Podgląd online obrazu z kamery w telefonie komórkowym
Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)