Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 2/2011 (10.01.2011)

Diabeł nie kamera.

W nocy wykryje obiekt wielkości człowieka z odległości 21 km, z dystansu 11 km można rozpoznać czy jest to człowiek, czy inny poruszający się obiekt, identyfikacji można dokonać nawet z oddalenia 6 km.
Takie możliwości ma kamera termowizyjna firmy FLIR wykorzystywana głównie przez wojsko do ochrony granic i wyspecjalizowane służby ochrony wielkopowierzchniowych obiektów, np. lotnisk.
Możliwości tego kombajnu są bardzo szerokie, dlatego określenie kamera wydaje się być skromne. W skład zestawu o nazwie HRC wchodzi: najwyższej klasy kamera termowizyjna, kamera na światło widzialne, dalmierz laserowy, moduł GPS, kompas. Kamera termowizyjna potrafi rozpoznać różnicę temperatury do 0,02 stopnia Celsjusza. Kamera na światło widzialne może być wyposażona w obiektyw o max. zoomie x120, pozwala rozpoznawać osoby, co jest trudne w przypadku kamer pracujących w podczerwieni. Dalmierz laserowy określi dokładnie odległość wykrytego obiektu, moduł GPS jego położenie. Zestaw HRC może być sprzęgnięty z systemem monitoringu, który automatycznie nakieruje kamery przemysłowe na wykryte obiekty.
Urządzenie firmy FLIR wyposażone jest w matrycę indowo-antymonową o rozdzielczości 640 x 480 pikseli i pozwala na stworzenie obrazu o wysokiej rozdzielczości. Urządzenie może pracować w temperaturze od -30 do +55 oC.
Kamery termowizyjne do niedawna stosowane głównie w energetyce i budownictwie wchodzą przebojem na rynek CCTV, są niezastąpione do ochrony granic, zwłaszcza morskich. Sprawdzają się w ochronie obiektów o znaczeniu strategicznym: elektrownie, zapory, mosty. Kamery termowizyjne są niewrażliwe na warunki pogodowe i zadymienie.
Kamera Flir prezentowana na tegorocznych targach
1 - kamera termowizyjna
2 - dalmierz laserowy z systemem GPS
3 - platforma rotacyjna o nieskończonym kącie obrotu
4 - kamera dzień/noc o wysokiej czułości
5 - urządzenia interfejsu TCP/IP
Badania termowizyjne polegają na mierzeniu emitowanych fal elektromagnetycznych przez ciała o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Intensywność promieniowania cieplnego jest proporcjonalna do temperatury obiektu. Promieniowanie to nazywane jest promieniowaniem podczerwonym lub promieniowaniem cieplnym. Podczerwień to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm.

Pasmo podczerwieni można podzielić na:

  • bliska podczerwień (ang. near infrared, NIR), 0,7-5 μm)
  • średnia podczerwień (ang. mid infrared, MIR), 5-30 μm)
  • daleka podczerwień (ang. far infrared, FIR), 30-1000 μm)
W związku z tym, że promieniowanie podczerwone jest w większości zakresów znacznie tłumione w atmosferze Ziemi, producenci systemów termowizyjnych wybrali dwa przedziały, w których to tłumienie jest nieznaczne, 3 - 5 µm oraz 8 - 14 µm.
Problemem w termowizji jest odpowiednia obróbka otrzymanego sygnału celem jego wizualizacji. Zadanie to wykonywane jest dzięki zaawansowanym algorytmom przetwarzania obrazu. Aby obraz pochodzący z kamery termowizyjnej był wyraźny i ostry, przed wyświetleniem zostaje przetworzony przez DDE (ang. Digital Detail Enhancement).

Na szczęście jest telekomunikacja bezprzewodowa - jaki to kraj?

Brak ujemnych temperatur w strefie podzwrotnikowej pozwala na niefrasobliwość w wykonywaniu instalacji. Większość kabli widocznych na zdjęciu pochodzi z instalacji elektrycznych. Na szczęście telekomunikacja przewodowa, w tym także telewizja kablowa, nie jest w tym kraju specjalnie popularna - kabli byłoby znacznie więcej.
Abonentów telefonii stacjonarnej jest około 36 mln, podczas gdy telefonii komórkowej 706 mln.
Ten stosunek jest charakterystyczny dla krajów Trzeciego Świata, w których nie opłaca się już rozwijać tradycyjnej infrastruktury telefonicznej. Rozwój telefonii komórkowej tutaj przyprawia o zawrót głowy - w 2010 roku podłączono około 100 mln nowych abonentów!
Jaki to kraj? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Brak ujemnych temperatur w strefie podzwrotnikowej pozwala
na niefrasobliwość w wykonywaniu instalacji.
Jaki to kraj? Odpowiedź na końcu Informatora.
Tata ma duży udział w rozwoju komunikacji bezprzewodowej - Tata DOCOMO, Tata Sky, Tata Indycom.
Wiele punktów dystrybucji telefonów to tradycyjne małe sklepiki.

Instalacje multiswitchowe w Katowicach.

Wspólnota mieszkaniowa podjęła decyzję o modernizacji instalacji antenowych w kilkunastu budynkach wielorodzinnych na terenie Katowic. W zamierzeniach inwestora instalacja powinna zapewnić możliwość odbioru sygnału satelitarnego i naziemnego każdemu z mieszkańców.
Zadania podjęła się firma Tech-Sat. Prace objęły do tej pory 6 budynków, po 12-16 gniazd w każdym z nich.
Zewnętrzna część instalacji.
Uwagę zwracają wodoszczelne, kompresyjne złącza F TRS-9 NT PCT E80340
zaciśnięte za przewodzie TRISET-113 PE E1017 do zastosowań zewnętrznych - zdjęcie po prawej.
Do odbioru sygnału telewizyjnego oraz radiowego nadawanego z nadajnika naziemnego użyto anten: Dipol 19/21-69 A1911 na pasmo UHF, Dipol 7/6-12 A0710 na pasmo VHF oraz 1RUZ PM B A0221 (pracująca w obu polaryzacjach).
Do odbioru sygnału satelitarnego z satelitów Hotbird 13oE oraz Astra 19.2oE posłużyła stalowa czasza o średnicy 100 cm A9664 oraz zestaw dwóch konwerterów quatro A98257 marki Inverto.
Wykonawca - firma Tech-Sat - wykonała instalację z pełnym profesjonalizmem decydując się na wykorzystanie żelowanego przewodu TRISET-113 PE E1017 na odcinkach między konwerterami a skrzynką instalacyjną wewnątrz budynku.
Wzmacniacz WWK-861 R89860 i multiswitch MSR-916 TERRA R70816
zostały zamontowane w obudowie TPR-8 R90553
Ze względu na stosunkowo niewielką liczbę gniazd w każdym z budynków zdecydowano się na instalację o topologii gwiaździstej. W każdym z budynków wykorzystano multiswitch MSR-916 R70816 TERRA. Urządzenie posłużyło do zsumowania sygnałów TV oraz SAT i przesłania ich do gniazd końcowych w poszczególnych mieszkaniach.
Do wzmocnienia sygnału telewizji naziemnej wykorzystano wzmacniacz kanałowy WWK-861 R89860. Umożliwił on również na wyrównanie poziomu sygnału dla wszystkich odbieranych kanałów, co jest niezwykle istotne w przypadku zbiorczych instalacji telewizyjnych.
W każdej z instalacji wykorzystane zostały zabezpieczenia przeciwprzepięciowe marki Signal R48602 oraz kompresyjne złącza PCT typu F E80340.

Kontrakt na 500 000 kamer zrealizuje Hikvision.

Firma Hikvision została wybrana na głównego dostawcę rozwiązań monitoringu do realizacji projektu telewizji przemysłowej dla chińskiej strefy przemysłowej Chongqing.
Projekt obejmuje wykonanie ponad 500 000 punktów wizyjnych dla miasta, którego powierzchnia przekracza 82 tysiące kilometrów kwadratowych, a populacja szacowana jest na 32 miliony mieszkańców.
Hikvision odpowiedzialny jest również za część koncepcyjną i realizację inwestycji.
Całkowita wartość projektu szacowana jest na 800 milionów dolarów, a realizacja inwestycji zajmie 2 lata.
Panorama Chongqing
Firma Hangzhou Hikvision Digital Technology jest jednym z wiodących producentów sprzętu CCTV. Ma swoją siedzibę w Chinach, zatrudnia ponad 2300 pracowników.
W ofercie firmy DIPOL znajdują się urządzenia Hikvision przeznaczone do nagrywania obrazu z kamer analogowych: rejestratory serii 7300 M74040, M74080 i M74160 przeznaczone do niskobudżetowych projektów, rejestratory średniej i wysokiej półki serii 8100HDI M76080 M76160 M76081 M76161 oraz modele najwyższej jakości 8100HFI M78080 M78160. Wszystkie modele oferują zapis w najwyższej możliwej rozdzielczości 4CIF.
Oprócz rejestratorów dostępne są również kamery IP megapikselowe oraz D1 K1441, K1140, K1440, serwery wideo K2140 obsługujące kompresję H.264 oraz pozostałe akcesoria do monitoringu, w tym pulpit sterowniczy M77920 współpracujący z wszystkimi najpopularniejszymi protokołami komunikacyjnymi kamer szybkoobrotowych.
Oprócz szerokiej gamy sprzętu dostępny jest także rozbudowany pakiet oprogramowania.
iVMS4000 przeznaczony na komputery klasy PC służy do zdalnej obsługi urządzeń znajdujących się w sieci.
iVMS4500 jest aplikacją pozwalającą na dostęp do monitoringu z dowolnego miejsca na świecie za pomocą telefonu komórkowego (obecnie obsługiwane są wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne).
Oprócz tego dostępny jest program Player do odtwarzania nagrań, Local Playback Software do odczytu materiału na dyskach pochodzących z rejestratorów, NVR Server służący do nagrywania danych z wideoserwerów oraz wiele innych.
Inwestycja w sprzęt marki Hikvision to gwarancja najwyższej jakości sprzętu i najwyższego stopnia bezpieczeństwa.
Firma DIPOL jest autoryzowanym dystrybutorem urządzeń Hikvision

N-cam 690 - dobra propozycja dla wymagających wysokiej jakości w przystępnej cenie.

Kamera M11275 została wyposażona w sprawdzony przetwornik 1/3'' CCD Super HAD II, który zapewnia wierne odwzorowanie barw oraz jasności obrazu nawet w trudnych sytuacjach oświetleniowych.
Wysoka czułość 0,05 Lux pozwala na obserwację w kolorze przy bardzo słabym oświetleniu. Podwyższona rozdzielczość 550 TVL zapewnia wysokiej jakości obraz.
Kamera kompaktowa n-cam 690 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)
Kamera N-cam 690 M11275 - dobra propozycja dla wymagających wysokiej jakości
Kamera wyposażona jest w oświetlacz złożony z 42 diod LED, które mogą oświetlić obiekty oddalone od kamery o 30 - 35 m. Regulacja poziomu świecenia umożliwia również instalację kamery w pomieszczeniach o małych powierzchniach.
Instalatorzy doceniają możliwość regulacji położenia w osi pionowej w zakresie 1800 oraz obrotu kamery o 3600, a także całkowitą odporność na warunki atmosferyczne - kamera posiada obudowę o klasie szczelności IP66. Kamera została wyposażona w menu ekranowe OSD dostępne po odkręceniu zaślepki na spodzie kamery. W tym samym miejscu znajduje się wyjście serwisowe wideo, dzięki któremu można szybko i wygonie podłączyć monitor serwisowy nie rozłączając wykonanej instalacji.
Kamera kompaktowa n-cam 690 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)
Obraz z kamery N-cam 690 M11275 - można oglądać "na żywo"
za pośrednictwem serwera wideo ACTi TCD-2100 K2150

Obraz bez kontrolki ActiveX - kamery Aviosys.

Monopol Microsoftu na najpopularniejszą przeglądarkę już dawno się skończył, a takie produkty jak Mozilla Firefox czy Opera posiadają wielu zwolenników.
Możliwość podglądu obrazu z kamer IP na wszystkich w/w produktach jest jednak nadal bardzo rzadka, na co często skarżą się klienci, którzy chcą udostępniać obraz wideo przez Internet.
Menu ustawień parametrów strumieni wideo
Rozwiązaniem problemu są kamery Aviosys K1160, K1161, K1162, które posiadają kompresję zarówno MPEG-4, jak i MJPEG. Podgląd obrazu z kamery realizowany jest w ten sposób, że jeśli wywołanie strumienia wideo pochodzi z przeglądarki IE, pojawiają się za pierwszym razem okna informujące o konieczności zainstalowania ActiveX.
Po wyrażeniu zgody otrzymujemy obraz na żywo.
Jeśli jednak połączymy się z kamerą używając konkurencyjnych rozwiązań (Firefox, Opera, Chrome) monit ten się nie pojawi, otrzymamy strumień MJPEG, czyli automatycznie odświeżające się klatki obrazu. Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nie trzeba specjalnie ustawiać rodzaju kodowania pod konkretną przeglądarkę, kamera sama dostosowuje wysyłany strumień danych.

Obraz online z kamery Aviosys 9070 IR K1161 w Debreczynie na Węgrzech.
Obraz online z kamery Aviosys 9070 IR K1161 w Krakowie w Polsce ustawionej na plac targowy.
Kamera IP AVIOSYS 9070 basic
Kamera IP AVIOSYS 9070 CS
Kamera IP AVIOSYS 9070 CS
Kamera IP AVIOSYS 9070 basic
K1160
Kamera IP AVIOSYS 9070 IR
K1161
Kamera IP AVIOSYS 9070 IR
K1162

Do czego służy DDNS (Dynamic Domain Name System) i jak go używać?

Jeżeli chcemy uruchomić serwer np. ze stroną www lub podglądem kamer monitoringu dostępny z każdego miejsca w Internecie, a nie posiadamy stałego adresu IP musimy skorzystać z usługi DDNS (Dynamic Domain Name System).
Jak skonfigurować DDNS? - Należy wykonać trzy operacje:

1. Konfigurqacja na portalu DDNS
Aby skorzystać z usługi DDNS, należy wejść na przykład na stronę: dyndns.org lub no-ip.com i dokonać rejestracji oraz skonfigurować konto.

2. Konfiguracja Routera ADSL
Konfiguracja routera z modemem ADSL - na przykładzie TP-LINK TD-W8910G N2901

3. Konfiguracja komputera.
Jeżeli komputer jest bezpośrednio przyłączony za pomocą modemu ADSL ze złączem USB do linii ADSL, należy zainstalować na nim odpowiednie oprogramowanie. Pozwoli ono na automatyczną weryfikację aktualnego adresu IP, jaki został przydzielony przez serwer DHCP z tym, który znajduje się w serwisie DDNS. Program taki wykrywa zmianę adresu IP, odczytuje go, a następnie łączy się z serwerem DDNS, gdzie podaje nowe, aktualne informacje. Aby pobrać program należy kliknąć tutaj.

Szczegóły w artykule: Do czego służy DDNS.
Usługa DDNS często wykorzystywana jest w przypadku podłączenia rejestratorach CCTV do sieci Internet (ADSL), tak aby zdalny podgląd na zdarzenia zapisane w rejestratorze był możliwy pomimo zmiany adresu zewnętrznego IP. Schemat takiej instalacji pokazano poniżej:

Router TP-Link ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300Mb/s 802.11nCyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264 Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264
Schemat instalacji gdzie została wykorzystana usługa DDNS

Indie.

Drugi, co do liczby ludności, kraj świata - 1166 mln mieszkańców. Rząd szacuje, że w 2013 roku będzie 1159 mln abonentów telefonii komórkowej.
Stosunkowo słaba jest infrastruktura Internetu. Mimo, że pod względem ilości użytkowników (100 mln), Indie zajmują trzecie miejsce w świecie, to penetracja jest niższa niż średnia światowa. Jeszcze gorsza sytuacja jest jeśli chodzi o jakość połączeń - tylko około 10 mln może korzystać z Internetu szerokopasmowego, prawie 40 mln ma dostęp za pomocą telefonii komórkowej.
Indie to jeden ze światowych liderów we wdrażaniu technologii WiMax.
Jama Masjid (meczet) - New Delhi
Red Fort - New Delhi
Pałac prezydencki - New Delhi
Nowości w ofercie firmy DIPOL
Miernik sygnału satelitarnego DVB-S/S2 Satlook Micro HD
Szafa RACK 19' 27U 1000mm stojąca
Uchwyt balkonowy pionowy BLV-200 ocynkowany
Gniazdo ścienne podwójne HDMI (europejskie)
Miernik DVB-S/S2 Satlook
R10740
Szafa RACK 19' 27U
R912013

Uchwyt balkonowy
E8840
Gniazdo podwójne HDMI
H3704
Pisaliśmy w Informatorze:

Ekonomicznie i profesjonalnie - rejestratory TREND. Instalatorzy spotykają się z wymaganiami klientów, których oczekiwania wobec systemu monitoringu są wysokie, lecz budżet nie pozwala na zainstalowanie sprzętu najwyższej klasy.
Rozwiązaniem problemu są profesjonalne rejestratory TREND serii 250. Model 16 kanałowy M72516...
Kamera wandaloodporna V-CAM 515 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD , 0.01 lx, 4mm, IR)Kamera kompaktowa n-cam 550 (540 TVL,  Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)Kamera szybkoobrotowa PH-10H (500 TVL, Sony Interline Transfer CCD, 0.7 lx, 3.8-38mm)Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264
Złącze BNC Platinum i szybkozłącze S-55 na przewodzie CCTV CAMSET - Montaż
Złącze BNC Platinum i szybkozłącze S-55 na przewodzie CCTV CAMSET - Montaż
Bądź legalny - repaetery GSM. Repaetery GSM stosowane do poprawy sygnału muszą, ze względu na możliwość zakłócania sieci publicznych operatorów, spełniać restrykcyjne normy. Najtrudniejszą do spełnienia jest norma związana z efektywnym wykorzystaniem częstotliwości ETSI EN 300 609-4 V8.0.2.
Przed zakupem wzmacniacza GSM należy sprawdzić, czy dokument CE zawiera informację o spełnieniu ...

Spis tematów zawartych w Informatorach