Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 4/2011 (24.01.2011)

Google idzie na wojnę.

Niewielki komunikat opublikowany 11 stycznia na blogu Google Chrome wywołał spory wstrząs na rynku multimediów. Według podanej informacji przyszłe wersje przeglądarki Google Chrome nie będą miały wbudowanego dekodera wideo H.264.
Tą decyzją Google przekroczył Rubikon - postanowił zdecydowanie wesprzeć nowy standard w Internecie.
Firma chce postawić na otwarte formaty (Open Source), a w szczególności na WebM.

WebM jest już wykorzystywany w czołowym projekcie firmy - światowej telewizji internetowej oraz na YouTube.
Otwartość WebM oznacza możliwość darmowego wykorzystania go przez producentów i konsumentów. Wśród organizacji wspierających nowy format są: Adobe, projekt Android, Skype, AMD, nVidia, Logitech, Texas Instruments, Freescale Semiconductor, Broadcom.

Obecnie 60-70% przekazów wideo w Internecie jest realizowanych w oparciu o opatentowany system kodowania H.264, więc ta decyzja oznacza, że Google zaczyna grać na zmarginalizowanie tego popularnego standardu.
To działanie spotka się na pewno z silnym oporem ze strony Apple i Microsoft, które nie są zainteresowane w umacnianiu pozycji Google.
Porównanie popularności formatów wideo odtwarzanych w Internecie w ubiegłym roku
(źródło: www.encoding.com)
Kiedyś nakładem ogromnych środków prowadzono wojny o terytoria, czy bogactwa naturalne, teraz podobne środki są przeznaczane na opracowanie i wdrożenie technologii, które mogą stać się światowymi standardami. Kontrolowanie technologii, która jest światowym standardem, może dawać ogromne profity związane z opłatami patentowymi. Nawet standard otwarty, będący pod kontrolą, pozwala na osiąganie zysków poprzez łatwiejsze wdrażanie nowych usług i produktów, czego przykładem jest będący pod kontrola Google - system Android.
To zagrożenie zauważyły Chiny, które przyjęły program opracowania własnych standardów, odpowiadających tym światowym. Tak więc Blu-ray ma odpowiednik China Blue High-Definition (CBHD), w telewizji cyfrowej DVB-T to mniej zaawansowany standard w stosunku do chińskiego DMB-T/H (Digital Multimedia Broadcast-Terrestrial/Handheld), wspomniany H.264 ma odpowiednik AVS.
Porównanie klatek ze strumienia VP8 i H.264
(źródło: www.streamingmedia.com)
Format wideo to sposób na transmisję plików multimedialnych (przechowanie treści w pliku, kompresja oraz synchronizacja wideo i audio). Można go nazwać "samochodem z multimediami poruszającym się po autostradzie Internetu".

WebM - nowy format wideo jest oparty na:
  • kontenerze Matroska (kontener multimedialny, czyli format przechowywania obrazu i dźwięku w jednym pliku),
  • kodeku wideo VP8,
  • kodeku audio Vorbis.
Kontener Matroska - w założeniu twórców ma tworzyć nowoczesny, niezależny od platformy format audio/wideo i stanowić alternatywę dla istniejących licencjonowanych kontenerów, takich jak: AVI, ASF, MOV, RM, MP4, MPG.
Kodek wideo - obecnie najpopularniejszym i najlepszym (stosunek jakości obrazu do objętości pliku) kodekiem video jest H.264. W pakiecie WebM zastosowano kodek VP8, przejęty przez firmę Google w lutym 2010 r. poprzez kupno firmy On2 Technologies. Popularyzacja nowego kodeka może przynieść poważne zmiany we wszystkich dziedzinach związanych z telewizją, w tym także CCTV.
Kodek audio - najsilniejszą pozycję w tej dziedzinie ma MP3, w WebM zastosowano Ogg Vorbis.


Rezygnacja z H.264 najwyraźniej świadczy o pomyślnym przebiegu testów nad WebM w serwisie YouTube, które już od dłuższego czasu są prowadzone, a ich wynik można zobaczyć oglądając filmy skompresowane nowym kodekiem na tej stronie.

"Ciekawie o antenach" - X konkurs fotograficzny DIPOL-a.

Prace na tegoroczny konkurs będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania. Kto zostanie lauretem jubileuszowego konkursu?
Temat konkursu jest wyzwaniem, które w pierwszej chwili wydaje się niemożliwe do spełnienia.
Co może być ciekawego w antenach? Zachęcamy do podjęcia zadania, które, oprócz poczucia estetyki, wymaga wyobraźni i dowcipu. Mamy nadzieję, że tak skromnie zdefiniowany temat uruchomi najgłębsze rezerwy talentu. Poniżej kilka zdjęć z ubiegłorocznego Konkursu.

Regulamin Konkursu "Ciekawie o antenach"
Pole do popisu
Bartosz Jarosz
Czy tam jest dobry odbiór
Jarek Stefański
Głosy z nieba
Joanna Sobczak
Księżyc nad Syberią
Anna Krzystowska
Wszystkie satelity Świata
Grzegorz Panelski
Baśnie Skandynawii
Andrzej Frącz

Jak w Europie znaleźć nadajnik DVB-T i dobrze ustawić antenę?

Dla mieszkańców kilkunastu państw europejskich powstał serwis dvbtmap.eu pozwalający zlokalizować działające nadajniki DVB-T wraz z ich zawartością programową oraz podpowiedzieć jak precyzyjnie ustawić antenę poprzez wyznaczenie azymutu oraz wyświetlenie profilu terenu dzielącego miejsce odbioru oraz nadajnika.

Strona główna serwisu dvbtmap.eu.
Do wyboru mamy m.in. wyszukiwarkę nadajników, mapy zasięgu oraz profile terenu.
W bazie serwisu znajduje się obecnie prawie 1500 nadajników z całej Europy. Portal opracowywany jest w kilku językach: angielskim, węgierskim, polskim, niemieckim, czeskim oraz chorwackim.
Niezbędne informacje uzyskać możemy poprzez zrealizowanie kilku kroków:
1. Lokalizację nadajników oddalonych od miejsca odbioru o maksymalną, wybraną przez nas odległość, np. 80 kilometrów oraz sprawdzenie mapy zasięgu wybranego nadajnika w celu ocenienia potencjalnych możliwości odbioru:
2. Odczytanie dystansu do nadajnika oraz azymutu pozwalającego na precyzyjne ustawienie anteny w kierunku nadajnika:
3. Sprawdzenie profilu terenu dzielącego miejsce odbioru oraz nadajnik, w celu sprawdzenia ewentualnych przeszkód terenowych:
Wyposażeni w tak szczegółowe informacje przystąpić możemy do precyzyjnego ustawienia anteny.
Profesjonalistom polecamy jednak zaopatrzyć się w wysokiej klasy sprzęt pomiarowy marki Emitor - miernik DigiAir Pro R10510 dedykowany do pomiaru sygnałów cyfrowych i analogowych. Poza precyzyjnym ustawieniem anteny pozwoli on zdiagnozować źródła problemów, jakie wystąpić mogą w każdej instalacji.

Jak ustawić modulator TERRA MT47 R871747?


Jak ustawić modulator TERRA MT47
Film instruktażowy przedstawiający programowanie modulatora TERRA MT47

Elastyczne rejestratory AverMedia - RTSP.

Podstawowym problemem instalatorów CCTV IP jest dobranie kompatybilnego sprzętu. Brak standardu powoduje, że trzeba sporządzać listy kamer współpracujących z rejestratorami i oprogramowaniem zarządzającym. Ma to również wpływ na ceny sprzętu, ponieważ blokuje konkurencję. Problem zniknie zupełnie po wprowadzeniu standardu ONVIF, jednak już obecnie wiele problemów rozwiązują urządzenia, które są kompatybilne z protokołem RTSP.
Urządzenia, które w karcie katalogowej mają wpisany ten protokół mogą ze sobą współpracować. Co stwarza sytuację, że dowolna kamera na przykład taniego producenta będzie współpracowała z rejestratorem wyposażonym w ten protokół.
Jednak lista urządzeń rejestrujących RTSP jest stosunkowo krótka, w styczniu firma AverMedia dołączyła do niej swoje rejestratory hybrydowe.
Wprowadzenie obsługi RTSP oznacza, że rejestratory EH5108H+ M75108 oraz EH5216H+ M75216 mogą pracować z wszystkimi kamerami, niezależnie od producenta, które mają zaimplementowany ten protokół.
Kamera kompaktowa n-cam 559 (540 TVL,  Sony Super HAD II CCD, 0.05 lx, 9-22mm, IR 50m)Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-5601Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-5601Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600EKamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600ESwitch TP-Link TL-SF1008D 8 portówCyfrowy rejestrator hybrydowy DVR/NVR 16-kanałowy AverMedia EH5216H+ H.264Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19'
Wprowadzenie obsługi RTSP oznacza, że rejestratory EH5108H+ M75108 oraz EH5216H+ M75216 mogą pracować z wszystkim kamerami, niezależnie od producenta
Oprócz pracy z protokołem RTSP rejestratory hybrydowe cechują się dużą elastycznością, pozwalającą dowolnie kształtować liczbę kamer IP i analogowych w instalacji.
Poglądowe rozwiązanie dla instalacji monitoringu przedstawia rysunek powyżej. Do rejestratora hybrydowego AverMedia EH5216H+ M75216 podłączyć można wymiennie 16 kamer IP lub analogowych. Maksymalna rozdzielczość nagrywania to 5 Mpix dla kamery IP lub 2,1 dla większej ich ilości, 1,3 MPix dla nagrywania strumienia RTSP, D1 dla kanałów analogowych. Dzięki temu użytkownik posiada ogromną swobodę w doborze sprzętu, nie będąc zmuszonym do stosowania stosunkowo drogich kamer megapikselowych w miejscach, gdzie tradycyjne kamery analogowe zdają egzamin, a jednocześnie tam, gdzie istnieje konieczność rejestracji obrazu w wysokiej rozdzielczości, może zastosować kamery IP.

Plik aktualizacji modułu obsługiwanych kamer dostępny jest w dziale download, wraz z listą obsługiwanych kamer IP.

Właściwy dobór kamery i reflektora IR.

Światło widzialne to część promieniowania elektromagnetycznego, zawiera się w zakresie długości fal 380-780 nm. Reflektory IR emitują promieniowanie o długości fali 730-950 nm. Najczęściej spotykane są reflektory o długości fali 730, 840 i 950 nm.
Dlaczego produkuje się reflektory IR w zakresie widocznym dla człowieka?
Odpowiedzią jest wykres prezentujący zależność czułości przetwornika od długości fali.
Wynika z niego, że typowe przetworniki mają słabą czułość w zakresie fal o długości powyżej 700 nm, a dla fal o długości powyżej 900 nm jest ona zupełnie niewystarczająca.
Nowoczesne przetworniki radzą sobie z tym problemem. Przykładowo, zwiększona czułość przetwornika Exview - ponad dwukrotnie większa od typowych przetworników w zakresie fal podczerwonych - sprawia, że efektywność oświetlania reflektorami IR jest znacznie większa.
Wykres przedstawiający zależność czułości od długości fali dla przetwornika klasycznego i Exview
W ofercie firmy DIPOL znajdują się następujące kamery z przetwornikiem ExView:
Kamera BOX Sunell SN-468C/W (dzień/noc, 540 TVL, Sony EX-View CCD,  ICR, 0.008 lx)
Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)
Kamera kolorowa u-cam 595 BOX (dzień/noc, 550TVL, Sony EXviewCCD, 0.01 Lux)
Sunell SN-468C/W
M11206
Sunell SN-BXC5930CDN
M11209
u-cam 595
M11190
Reflaktory Redbeam generują światło o długości fali 850 nm:
Reflektor IR Redbeam IR40
Reflektor IR Redbeam  IR80
Reflektor IR Redbeam  IRD60 o kącie 180 st.
Reflektor IR Redbeam  IRD120 o kącie 180 st.
Redbeam IR40
M1640
Redbeam IR80
M1641
Redbeam IRD60
M1642
Redbeam IRD120
M1643

Rynek w Krakowie on-line.

Kamera skierowana jest na Rynek Główny w Krakowie. Obraz z największego rynku w Europie, którego historia sięga XIII wieku, transmitowany jest na stronie Magiczny Kraków.
Liczba odwiedzających stronę z obrazem kamery sięga kilku tysięcy dziennie, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu transmisją on-line.
Rynek Główny w Krakowie - widok z ulicy Brackiej
Widok z kamery TCM-5611 K1060 na Rynek Główny w Krakowie
Kamera IP ACTi TCM-5611 K1060 z obiektywem UltiEye 3-8mm IR M2263 jest podłączona do sieci za pomocą routera MikroTik N24750, dzięki któremu możliwe jest zdalne kontrolowanie parametrów transmisji strumienia wideo. Kamera zasilana jest przez PoE zasilaczem M1890. Na wypadek zawieszenia się systemu lub błędów w transmisji danych zainstalowano Watchdog firmy Aviosys N3410.

Ze względu na dużą wydajność kompresji H.264 zaimplementowanej w kamerze, natężenie strumienia danych jest na poziomie 1 Mbit/s. Serwer strumieniowania z oprogramowaniem stream-now, z którego przebiega transmisja na stronę Magicznego Krakowa umożliwia oglądanie obrazu z kamery 100 osobom jednocześnie.

Internet za pomocą sieci energetycznej.

Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 N3355 służy do budowy sieci LAN z wykorzystaniem przewodów elektrycznych jako medium transmisyjnego.
Dzięki metodzie Plug and Play można w łatwy sposób rozprowadzić Internet w budynku. Jeden adapter należy podłączyć będącym w komplecie przewodem RJ-45 do routera i włożyć do gniazdka elektrycznego, w podobny sposób instalujemy drugi adapter w innym pomieszczeniu, podłączając do komputera. Maksymalny droga jaką może pokonać sygnał po przewodach elektrycznych to 200 m. Aby transmisja była możliwa, gniazdka muszą być podpięte pod tę samą fazę.
Dodatkową zaletą jest możliwość tworzenia kilku odrębnych sieci, które będą zabezpieczone szyfrowaniem AES.
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/sRouter TP-Link TL-R460 posiadający zintegrowany 4 portowy switchKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsTransmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/sTransmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/sKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100Mbps
Przykładowa instalacja z wykorzystaniem transmiterów sieciowych TP-LINK
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Router TP-Link ADSL TD-W8950N z Access Pointem 150Mb/s 802.11n
Szafa RACK 19' 42U 800mm stojąca
Zasilacz impulsowy 18V/1A
Uchwyt antenowy murowy UML-38L10Y ocynkowany
Router z AP TP-Link
N2908
Szafa RACK 42U 800mm
R912014
Zasilacz impulsowy 18 V
N93318
Uchwyt antenowy
E8680C
Pisaliśmy w Informatorze:

Repeater GSM - bądź legalny i wzmacniaj całe pasmo. Większość dostępnych na rynku wzmacniaczy GSM nie pracuje w pełnym paśmie.
Dodatkowe pasmo - EGSM - Extended GSM (880-890 MHz, 925-935 MHz) - rozszerza zakres częstotliwości dotychczasowego GSM900 (890-915 MHz, 935-960 MHz)...
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-AWzmacniacz (repeater)  SIGNAL GSM-305 Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-AAntena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-BRozgałęźnik GSM trójdrożny
Digiair PRO - Miernik telewizji cyfrowej DVB-T i analogowej. Miernik telewizji cyfrowej DVB-T i analogowej - Digiair PRO jest urządzeniem zaprojektowanym i wyprodukowanym przez inżynierów szwedzkiej firmy Emitor. Firma ta posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń pomiarowych do telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Przeznaczeniem urządzenia jest pomoc w dokładnym ustawieniu anteny telewizyjnej przy pomiarach sygnałów analogowych i...
Digiair PRO - Miernik telewizji cyfrowej DVB-T i analogowej
DVB-T - najtańsza modernizacja instalacji hotelowej.
Witam, szukam porady. Słyszałam o zbliżającej się epoce TV cyfrowej. Posiadam hotel, w nim pokoje wyposażone w TV kineskopowe. Czy nadal będzie można wykorzystać te stare telewizory i co trzeba by było ewentualnie dokupić, aby móc korzystać z nowej telewizji cyfrowej na starych odbiornikach TV?
Właściciele hoteli, których instalacje uwzględniają dystrybucję sygnału telewizji naziemnej, stoją przed problemem dostosowania ich do wymogów telewizji cyfrowej. Problem nie dotyczy anten, okablowania czy wzmacniaczy, bo te...
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
Signal HD-507 A99250