Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2017 (24.04.2017)

„Howz” - monitoring bez podglądania.

Wiele starszych i chorych osób mieszka samotnie, z dala od najbliższych, mimo, iż potrzebują nadzoru z racji stanu zdrowia lub sędziwego wieku. Nowoczesna technologia wychodzi naprzeciw im i ich rodzinom: starsi będą mogli być nadal niezależni w swoich domach wiedząc, że ktoś zostanie poinformowany jeżeli zaniemogą. Monitoring CCTV jest zbyt bezpośredni i nie respektuje prywatności, dlatego brytyjski naukowiec i informatyk Jonathan Burr wymyślił mniej natarczywy system śledzenia aktywności samotnej osoby. Naukowiec i właściciel firmy Intelesant zebrał zespół inżynierów, informatyków oraz sponsorów, aby wdrożyć w życie swój projekt o nazwie „Howz”. Na czym polega jego innowacyjność?
Prezentacja działania systemu "Howz"
W systemie „Howz” aktywność domowników jest zdalnie monitorowana na podstawie tego, jak korzystają oni z domowego sprzętu elektrycznego. W skład systemu wchodzi kilka elementów: bezprzewodowy miernik zużycia energii podłączany do licznika prądu, detektor ruchu, który montuje się przy drzwiach wejściowych oraz detektory temperatury i światła. Wszystkie te urządzenia zbierają informacje z codziennej aktywności domownika. Informacje za pośrednictwem routera WiFi podłączonego do Internetu przesyłane są do smartfona wyposażonego w specjalną aplikację. Analizuje ona napływające dane pod kątem typowych, codziennych i powtarzalnych aktywności. System ustala, które urządzenia elektryczne są najczęściej używane w domu i jaka jest cykliczność ich użytkowania. Gdy domownik codziennie o tej samej porze gotuje wodę w czajniku, program śledzi tę aktywność i wysyła alert, gdy czajnik nie zostanie przez dłuższy czas włączony. Podobnie dzieje się z innymi rutynowymi czynnościami wykonywanymi w domu. System można jednak w każdej chwili wyłączyć.
Urządzenie w wersji podstawowej będzie dostępne na rynku w cenie 199 funtów. Obecnie naukowcy poddają system „Howz” testom w stu domach w Manchesterze. Niebawem pod nadzorem systemu znajdzie się 350 osób w hrabstwie Surrey.
Jonathan Burr został nagrodzony za swój patent główną nagrodą w corocznym konkursie na innowację roku organizowanym przez największego producenta prądu na świecie, koncern energetyczny EDF. Patent został wyróżniony również za to, że monitorowanie pracy urządzeń domowych pozwoli stwierdzić, które urządzenia pobierają najwięcej prądu lub są włączone niepotrzebnie przez dłuższy czas. W rezultacie będzie można ograniczyć zużycie energii o 10-15%. 

Kanał reklamowy w instalacji hotelowej.

Często zdarza się, iż zarządzający hotelem chce, aby w lokalnej instalacji telewizyjnej dystrybuowany był własny program hotelowy (ukierunkowane informacje, reklamy, wiadomości) w jakości HD. Przygotowany program można odtwarzać z komputera, odtwarzacza płyt DVD/Blu Ray lub plików wideo z pamięci USB. Źródło sygnału należy połączyć poprzez wyjście HDMI z modulatorem MHD-101 R86101, który udostępni go w sieci RTV w najwyższej jakości Full HD 1080p na wybranym kanale (multipleksie) DVB-T.
Instalacja w hotelu Golden Tulip, znajdującym się przy ul. Krakowskiej w Krakowie, została wykonana przez firmę Dipvision. Zastosowanie cyfrowego modulatora MHD-101 R86101 TERRA umożliwiło dystrybucję materiałów reklamowych w jakości HD do 140 odbiorników rozlokowanych w różnych częściach hotelu i stanowi uzupełnienie oferty programowej bazującej na zestawie transmodulatorów TTX-410C R81615 oraz TDX-410C R81617. Dodatkowo, w celu wzmocnienia sygnału na każdym z pięter, zamontowano szerokopasmowy wzmacniacz HA-210 R82305 przeznaczony do wzmacniania sygnałów telewizyjnych. Wbudowana prekorekcja charakterystyki kabla kompensuje różnicę w tłumieniu przewodu dla wyższych częstotliwości.

Urządzenia do budowy sieci WiFi w hotelach.

W obiektach, w których wymagane jest zapewnienie dostępu do Internetu dla dużej liczby użytkowników, konieczne jest zastosowanie dedykowanego rozwiązania sprzętowego. System taki musi się wyróżniać funkcjonalnością oraz skalowalnością tak, aby w prosty sposób zapewnić płynną obsługę dostępu do sieci. System TP-Link CAP umożliwia zarządzanie nawet kilkudziesięcioma punktami dostępowymi jednocześnie, przy użyciu sprzętowego kontrolera Auranet N2551. Kontroler automatycznie wykrywa, konfiguruje i zarządza punktem dostępowym chwilę po podłączeniu go do sieci.
Alternatywą jest zastosowanie punktów dostępowych typu SOHO, które utworzą wiele, mało wydajnych sieci bez centralnego zarządzania.
Bezprzewodowy punkt dostępowy TP-Link CAP300 802.11n 300Mb/s PoESwitch SMART PoE TP-LINK T1500-28PCT (TL-SL2428P) 24xFE (PoE 802.3at/af) 4xGbE 2xSFPKontroler systemu CAP TP-Link AC50
Schemat hotelowego systemu CAP bazującego na punktach dostępowych N2553
oraz kontrolerze N2551
Kontroler N2551 umożliwia uwierzytelnianie klientów sieci bezprzewodowej poprzez stronę powitalną. Metoda ta wymaga od użytkownika wykonania odpowiednich działań (takich, jak np. zatwierdzenie warunków użytkowania lub zalogowanie się do systemu) w celu uzyskania dostępu do sieci. Działania te są następnie weryfikowane przez odpowiedni serwer lub bazę danych przygotowaną przez administratora sieci.
Kontroler umożliwia takie funkcje jak:
 • Load Balance - równomierne obciążenie klientami punktów dostępowych
 • Band Steering - przełączanie klientów pomiędzy sieciami 2,4 GHz a 5 GHz
 • Rate Limit - podział pasma
 • Automatyczny wybór kanału
 • Filtrowanie adresów MAC
 • Regulacja mocy nadajnika
 • Szyfrowanie WEP/WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA/WPA2
 • Izolacja AP
 • Izolacja SSID
 • Mapowanie SSID-VLAN
 • Obsługa portalu
 • Automatyczne wykrywanie AP
 • Statystyki AP
 • Statystyki klientów

LAN między budynkami - odległość 200 m.

Najlepszym sposobem na połączenie sieci lokalnych w dwóch budynkach oddalonych od siebie o 200 m jest zastosowanie kabla światłowodowego. Wykorzystanie skrętki komputerowej na tym dystansie jest niezgodne z obowiązującymi standardami oraz może zaowocować znaczącym obniżeniem przepustowości połączenia.
W sytuacji, gdy w budynkach zainstalowane są już switche bez gniazd SFP, najlepszym i uniwersalnym rozwiązaniem są media konwertery światłowodowe, które za pomocą patchcordu UTP należy podłączyć do jednego z portów switcha. Media konwerter dokonuje zmiany sygnału elektrycznego na optyczny i odwrotnie. Przy wyborze media konwertera należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
 • prędkość połączenia - dostępne są modele 100 i 1000 Mbit/s,
 • modowość - dostępne są modele pracujące z włóknami jednomodowymi lub wielomodowymi,
 • dystans transmisji - dostępne są modele umożliwiające przesył danych na 550 m, 2000 m, 15 km oraz 20 km,
 • technikę transmisji - dostępne są modele wykorzystujące jedno (modulacja WDM) lub dwa włókna.
Switch Gigabit TP-LINK TL-SG1016D 10/100/1000 Mb/sSwitch Gigabit TP-LINK TL-SG1016D 10/100/1000 Mb/s Patchcord UTP 1m kat.5e niebieski Patchcord UTP 1m kat.5e niebieskiMedia konwerter TP-LINK MC200CM - 1000 Mb/s, wielomodowy, SC, do 550 mMedia konwerter TP-LINK MC200CM - 1000 Mb/s, wielomodowy, SC, do 550 mPuszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)Puszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)Patchcord wielomodowy ULTIMODE PC-019S, SC-SC, simplex, OM2 1,5mPatchcord wielomodowy ULTIMODE PC-019S, SC-SC, simplex, OM2 1,5mPigtail wielomodowy ULTIMODE PG-21S, 1xSC, OM2 1mAdapter wielomodowy ULTIMODE A-011S, SC-SC, simplexPigtail wielomodowy ULTIMODE PG-21S, 1xSC, OM2 1mAdapter wielomodowy ULTIMODE A-011S, SC-SC, simplexKabel światłowodowy uniwersalny ULTIMODE UNI-8MM-A (8 włókien OM2)
Przykładowy dobór elementów do realizacji połączenia światłowodowego na odcinku 200 m.
Oferta media konwerterów

Jak zapisać dane z kas fiskalnych na urządzeniach do monitoringu analogowego HD?

Instalując system monitoringu w obiektach wyposażonych w kasy fiskalne, czy inne urządzenia komunikujące się przez złącze typu RS, mamy możliwość dodatkowego monitoringu danych. Pozwala to np. skontrolować, czy wydany towar jest zgodny z tym na paragonie. Generator obrazu transakcji fiskalnych FG-50HD M1725 informacje z kasy dodaje do sygnału wideo, przez co rejestrowane są zsynchronizowane dane wizualne oraz fiskalne. Pozwala to zapisać pełną informację o sprzedaży. Generator jest kompatybilny z wszystkimi popularnymi systemami monitoringu HD: AHD, HD-TVI, HD-CVI oraz SD: CVBS.
Sniffer portu RS-232 po RS-485 SNIF-42Generator obrazu transakcji fiskalnych FG-50HD standard: AHD, HD-CVI, HD-TVI, CVBS (PAL)
Konfiguracja drukarki fiskalnej z generatorem M1725, snifferem M1721 i torem wizyjnym kamery
Powyżej znajduje się schemat ilustrujący sposób połączenia kasy fiskalnej i systemu monitoringu. SNIF-42 M1721 wymagany jest do konwersji danych z portu RS-232 na RS-485, który jest obsługiwany przez generator. Urządzenie w czerwonym prostokącie oznaczone cyfrą 1 symbolizuje opcjonanalny port rozszerzeń drukarki.

Zapamiętywanie domyślnego widoku w aplikacji iVMS-4200.

Aplikacja iVMS-4200 jest oprogramowaniem klienckim przeznaczonym do sterowania i zarządzania obrazem z rejestratorów cyfrowych (DVR), rejestratorów sieciowych (NVR), kamer sieciowych IP, enkoderów, dekoderów itp. marki Hikvision. Oprogramowanie zapewnia urządzeniom szeroki zakres funkcji, w tym m.in.: podgląd i nagrywanie obrazu w czasie rzeczywistym, zdalne wyszukiwanie wśród dostępnych nagrań wideo, odtwarzanie nagrań wideo, tworzenie kopii rezerwowych plików wideo, odbieranie sygnałów alarmowych.
Bardzo wygodną funkcją dla osoby nadzorującej system za pomocą aplikacji jest skonfigurowanie własnego widoku - rozmieszczenia kamer na ekranie monitora. Dzięki temu, po uruchomieniu aplikacji można w szybki sposób uzyskać podgląd z wybranych kamer. Istnieje możliwość skorzystania z dostępnych widoków lub tworzenie własnych. Opcja ta jest szczególnie przydatna dla osób, które nadzorują podgląd z kamer za pomocą aplikacji, a nie są biegłe w jej obsłudze.
Aby włączyć automatyczne wznawianie ostatnio używanego widoku, należy po uruchomieniu aplikacji przejść do zakładki Narzędzia -> Konfiguracja Systemu -> Widok na żywo i odtwarzanie -> Wznów najnowszy status widoku po restarcie. Od tej pory po ponownym uruchomieniu iVMS-4200 automatycznie wznawiany będzie ostatnio używany widok kamer.
Aktywacja opcji automatycznego wznawiania ostatnio uruchomionego widoku
po włączeniu aplikacji iVMS-4200

Nowości produktowe:

Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP115-Wall TP-Link 802.11n/300Mb/s PoE naścienny
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP115-Wall TP-Link N2568 to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, EAP115-Wall jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura.
Repeater HDMI Signal (zasięg 45m)
Repeater HDMI Signal (zasięg 45m) H3610 umożliwia tworzenie długich połączeń za pośrednictwem przewodu HDMI. Urządzenia należy zainstalować pomiędzy długimi przewodami tak, aby od urządzenia nadawczego maksymalna długość przewodu wynosiła 35 m, a pomiędzy repeaterem a urządzeniem odbiorczym 10 m. Jest to urządzenie aktywne, zasilane z przewodu HDMI, działa jako regenerator sygnału transmitującego.
Zwrotnica antenowa ZA-206Ms VHF/21-60/75 złącza F
Zwrotnica antenowa ZA-206Ms C0374 stosowana jest jako element sumujący sygnały z dwóch anten: VHF (87-230 MHz) oraz UHF (471-790 MHz), montowana na maszcie antenowym, w pobliżu zestawu antenowego. Zwrotnica ZA-206Ms C0374 przeznaczona jest do pracy w otwartej przestrzeni. Konstrukcja obudowy zapobiega przedostawaniu się deszczu do wnętrza zwrotnicy. Prosty montaż na maszcie zapewnia plastikowa opaska.

Warto przeczytać:

Monitoring domu jednorodzinnego z wykorzystaniem kamer IP Sunell. Do oferty firmy DIPOL zostały wprowadzone 2 MPix kamery IP Sunell charakteryzujące się bardzo dobrą jakością obrazu i niską ceną. Kamery doskonale nadają się do budowy prostego i ekonomicznego monitoringu domu jednorodzinnego w wysokiej rozdzielczości. Zarówno kamery wewnętrzne SN-IPR/04FVD/B(II) K1633, jak i zewnętrzne SN-IPR54/04ZMDN/M(II) K1676 posiadają obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm, umożliwiający zmianę kąta widzenia. Wbudowany oświetlacz podczerwieni zapewnia prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia... >>> więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat monitoringu domu rodzinnego w oparciu o kamery IP Sunell
Czy zewnętrza antena zwiększa prędkość LTE?
Z anteną możesz szybciej!