Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2017 (1.05.2017)

Wideo rozmowy to za mało!

Już w minionym roku Chiny, czyli kraj z największym rynkiem telekomunikacyjnym na świecie, rozpoczął testy i pierwsze próby wdrożenia technologii 5G. Testy sprzętu telekomunikacyjnego prowadzone są w blisko 100 miastach. Warto zaznaczyć, iż sieć 5G może teoretycznie przesyłać dane 10 razy szybciej (nawet 10 Gb/s) w stosunku do standardu 4G, przy krótszym czasie oczekiwania (1 ms) na pakiety danych.
Dwaj operatorzy: Korea Telecom oraz Verizon, czyli operator Koreański oraz z USA, zaprezentowali pierwszą międzynarodową rozmowę holograficzną (trójwymiarowy, holograficzny obraz naszego rozmówcy widzimy na ekranie) z użyciem sieci 5G. Aby zrealizować takie połączenie operatorzy musieli wykorzystać ultraszybkie łącze międzynarodowe, lecz, co ważniejsze, wykorzystano sieć 5G, aby odebrać rozmowę już w sieci operatora.
Transmisja 5G obrazu holograficznego z sieci KT w Korei Płd.
do siedziby Verizona w New Jersey w USA
(Źródło: www.businesskorea.co.kr)
Obaj operatorzy prowadzą testy sieci 5G pracujących w paśmie 28 GHz. Zastosowana częstotliwość świadczy, iż sieci komórkowe nowej generacji będą oferować stosunkowo małe zasięgi i początkowo występować będą tylko w specyficznych, gromadzących dużą liczbę użytkowników lokalizacjach, jak stadiony, dworce, lotniska, czy centra handlowe.
Korea Telecom rozwija holograficzne połączenia, jako jeden z najważniejszych elementów oferty 5G. W przyszłości do oferty operatora wejdzie 360-stopniowe strumieniowanie na żywo oraz, co ciekawsze, transmisja wydarzeń sportowych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Prawdopodobnie sieć 5G będzie dostępna w Pjongczang podczas zimowych igrzysk olimpijskich 2018.

DVB-T w standardzie IP.

IPTV to najczęściej stosowana nazwa systemu dystrybucji sygnałów TV i wideo korzystającego z sieci IP. Telewizja IP powstała na bazie tego, co nazywamy streamingiem wideo. IPTV to metoda dostarczania treści telewizyjnych, która zamiast tradycyjnych sposobów, bazujących na kablu koncentrycznym, wykorzystuje technologie stosowane w sieciach komputerowych.
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 TERRA R81606 umożliwiający dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji naziemnej oraz kablowej DVB poprzez sieć Ethernet (LAN), bazującą na skrętce komputerowej. Jeden panel konwertuje sygnał z czterech multipleksów (kanały niekodowane) do strumienia IP o łącznej przepływności do 200 Mbps.
Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti 410C z wbudowanym gniazdem CI TERRA
Diplekser wo410 1x2 Terra WDM 1310/1550 nm - WYPRZEDAŻ
Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 R81606
z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Zasilacz UP410S 12V/4.5A R82535
do urządzeń modułowych TERRA

Strumienie IP mogą być oglądane z wykorzystaniem cyfrowego odbiornika IF-442HD IPTV R81612 lub przy pomocy darmowego oprogramowania do odtwarzania plików wideo i audio, np. VLC.

Inteligentne zdalne wyszukiwanie nagrań z rejestratorów HD-TVI Hikvision.

W rejestratorach HD-TVI operator ma do dyspozycji funkcję inteligentnego przeszukiwania nagrań. Analiza nagrań dostępna jest zarówno przy dostępie lokalnym, jak i zdalnym przez przeglądarkę internetową. Przy dostępie zdalnym wymagana jest aktualizacja firmware do wersji co najmniej v3.4.81 Build170227.
Przykład inteligentnej analizy nagrań. Nagrania przeszukane zostały pod kątem wykrycia przekroczenia żółtej linii. W zielonym prostokącie rejestrator oznaczył poruszający się obiekt. Momenty wykrycia przekroczenia linii zaznaczone są na osi czasu na czerwono, niebieski kolor oznacza, że było włączone nagrywanie ciągłe.
Analiza nagrań może być przeprowadzona poprzez wykrycie:
  • przekroczenia linii,
  • wtargnięcia do zaznaczonego obszaru,
  • detekcji ruchu na całym ekranie.
Po przeszukaniu nagrań, momenty, gdzie wykryto dane zdarzenie oznaczone są kolorem czerwonym na osi czasu. W ten sposób można szybko i efektywnie przeszukać nagrania. Dla wykrycia przekroczenia linii oraz wtargnięcia do zaznaczonego obszaru funkcje VCA dla danego kanału muszą być aktywne w momencie nagrywania materiału (sposób ich konfiguracji nie ma znaczenia). Dla pełnoekranowej detekcji ruchu nie jest to wymagane.

Jaki switch do zastosowań przemysłowych?

Switche ULTIPOWER dedykowane są do obiektów, w których możliwe jest występowanie niekorzystnych warunków, takich jak: zwiększone zapylenie, wysoka lub niska temperatura, czy duża wilgotność. Montaż switchy przemysłowych zalecany jest również w przypadku instalacji realizowanych na słupach, czy w studzienkach telekomunikacyjnych - w hermetycznych obudowach. Switche posiadają porty Ethernet (w zależności od modelu Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet) do podłączania takich urządzeń, jak kamery IP, czy komputery. Switche przemysłowe ULTIPOWER posiadają obudowę spełniającą standard IP40 (ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych, ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy powyżej 1 mm). Wszystkie porty posiadają możliwość zasilania PoE (switch musi być zasilany napięciem DC 48 V). Przełączniki wyposażone są w moduł optyczny lub port SFP w celu zamiany medium transmisyjnego na światłowód.
W poniższym przykładzie switche zostały zainstalowane w hermetycznych obudowach R90603 znajdujących się na słupach. Do switcha zostały podłączone kamery IP zasilane ze switcha poprzez PoE (48V 802.3af). Pomiędzy słupami poprowadzono światłowód (jednomodowy, zakończony złączami SC) tak, aby stworzyć sieć składającą się z pięciu kamer oraz rejestratora kamer IP (NVR). Zastosowanie switchy przemysłowych zwiększa niezawodność takiej instalacji, ponieważ są one odporniejsze na przepięcia oraz trudne warunki atmosferyczne. Dodatkowo światłowód poprowadzony pomiędzy dwoma słupami skutecznie izoluje elektrycznie dwie lokalizacje punktów kamerowych.
 Switch przemysłowy PoE ULTIPOWER 114P-4POE-20 4xFE PoE, 1xFO SC 100Mb/s 20 kmSwitch przemysłowy PoE ULTIPOWER 112P-2POE-20 2xFE PoE, 1xFO SC 100Mb/s 20 km
Przykładowy schemat zastosowania

Światłowód w budynku - przełącznica RACK.

Realizacja instalacji FTTH na bazie światłowodowych kabli abonenckich układanych w topologii gwiazdy, to obecnie najpopularniejszy sposób okablowania budynków wielorodzinnych. Do największych zalet tego rozwiązania zaliczyć można jego względnie niski koszt oraz prostotę realizacji.
Kabel Ultimode ILB-2SM-A L7102 jest najczęściej wybieranym kablem dla tego typu sieci. Jego płaska konstrukcja oraz dodatkowe wzmocnienia z prętów aramidowych powodują, że jest on kablem niezwykle wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jednomodowe włókna w standardzie G.657.A posiadają zmniejszony promień gięcia, dzięki czemu prowadzenie kabli jest znacznie prostsze, a parametry transmisyjne zostaną zachowane nawet w przypadku łuków o małym promieniu (minimalny promień gięcia włókien wynosi 7,5 mm).
Przełącznice światłowodowe typu RACK są częstym wyborem przy okazji wyposażania pomieszczeń teletechnicznych w budynkach wielorodzinnych. Poniżej przedstawiono przykład realizacji przełącznicy Ultimode MT-524 L5124 z założeniem wprowadzenia do niej opisywanych wcześniej kabli L7102 oraz wykonania zakończeń na bazie najpopularniejszych w ofercie firmy DIPOL pigtaili jednomodowych PG-52S2 L35522.
Przykład zakończenia w kasecie L5124 toru światłowodowego 4 kabli ULTIMODE ILB-2SM-A L7102
ośmioma pigtailami ULTIMODE PG-52S2, 1xSC/APC L35522
Instalację rozpocząć należy od wpięcia pigtaili w odpowiednie adaptery. Pamiętać należy o tym, aby przy pomocy narzędzia L5916 wyczyścić czoła ferrul pigtaili. Należy również zadbać o odpowiednie oznaczenie pigtaili tak, aby uniknąć problemów po spawaniu włókien. W przeciwnym razie jedyną szansą na identyfikację włókien jest zastosowanie wizualnego lokalizatora uszkodzeń L5935, przy czym jeśli kable zostały już doprowadzone do mieszkań będzie to bardzo czasochłonne.
W przedstawionym przykładzie do przełącznicy wprowadzono 4 kable L7102 (w sumie 8 włókien). Wykorzystana przełącznica umożliwi swobodne wprowadzenie nawet 16 kabli (32 włókna) przy wykorzystaniu jednej kasety spawów. Istnieje możliwość kaskadowego dołożenia drugiej kasety L5506. Wówczas możliwe będzie zakończenie maksymalnie 48 włókien (możliwości przełącznicy przy montażu 24 adapterów typu duplex).

GPRS-T4 Moduł monitoringu GPRS/SMS SATEL.

Moduł GSRS-T4 G5014 jest urządzeniem dedykowanym do monitorowania stanu wejść, używanym w systemach sygnalizacji włamania i alarmu. Po naruszeniu wejścia zostaje wysłany komunikat do stacji monitorującej lub zdefiniowanych numerów telefonu. Powiadamianie odbywa się za pośrednictwem sieci GSM w formie transmisji GPRS lub SMS. Moduł GPRS-T4, dzięki swej funkcjonalności, może zostać wykorzystany w różnych celach. Może zostać użyty do np.: sterowania bramami wjazdowymi na niedużych osiedlach, monitorowania stanu zasilania, jako moduł powiadamiania w miejscach, w których z przyczyn ekonomicznych nie chcemy zakładać instalacji alarmowej i zależy nam na zwykłym powiadomieniu, a nie na profesjonalnym zabezpieczeniu obiektu. Do takiego modułu można podpiąć np. czujkę ruchu i 2 kontaktrony zamontowane w drzwiach i oknie. Oczywiście, w zależności od potrzeb, należy odpowiednio zabezpieczyć urządzenie przed zanikiem zasilania i zapewnić odpowiedni sposób ładowania akumulatora.
GPRS-T4 Moduł monitoringu GPRS/SMS SATEL
Przykładowy schemat wykorzystania modułu GPRS-T4 G5014.
Sterowanie dwoma bramami wjazdowymi na osiedlu.

Nowości produktowe:

Zewnętrzny bezprzewodowy punkt dostępowy EAP110-Outdoor TP-Link 802.11n/300Mb/s PoE
Zewnętrzny bezprzewodowy punkt dostępowy EAP110-Outdoor TP-Link N2569 to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na maszcie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, EAP110-Outdoor jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe czy parkingi.
Zasilacz buforowy do 5 kamer analogowych PSDCB05125C (13,8V/5A/5x1A/17Ah)
Zasilacz buforowy do 5 kamer analogowych PSDCB05125C M1866 przeznaczony jest do bezprzerwowego zasilania urządzeń wymagających stabilizowanego napięcia DC 12 V (+/-15%). Zasilacz dostarcza napięcie DC w zakresie 11...13,8 V.



AT-SMAm-20-SMAf Konektor antenowy, przejście z SMAf na obudowę metalową ROPAM.
Konektor antenowy AT-SMAm-20-SMAf ROPAM G7135 o długości 20 cm, wyposażony w złącza SMAm i SMAf panelowe, dedykowany do przejścia ze złącza SMAf (z płytki PCB, np. BasicGSM 2) na obudowę metalową.

Warto przeczytać:

Instalacja RTV/SAT w domu jednorodzinnym. Uniwersalna instalacja przewiduje doprowadzenie niezależnych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych DVB-T oraz radiowych FM do 4 gniazd końcowych. W proponowanej instalacji zastosowano profesjonalny zestaw antenowy do odbioru DVB-T w paśmie VHF (174-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz). Uniwersalna konstrukcja anteny umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H zarówno dla pasma VHF, jak i UHF. Taką konfigurację wykorzystają wszyscy ci, którzy zmuszeni są odbierać sygnał z jednego nadajnika w paśmie VHF oraz UHF w tej samej, bądź różnej polaryzacji (na przykład: VHF-polaryzacja pionowa, UHF-polaryzacja pozioma)...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Instalacja RTV/SAT wykorzystująca multiswitch MP-0504L R6944504
i umożliwiająca niezależną dystrybucję sygnałów do 4 gniazd końcowych
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Rejestratory mobilne PROTECT