Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 36/2024 (4.11.2024)

Przełom w druku aktywnych elementów elektronicznych.

Naukowcy z MIT opracowali metodę produkcji układów logicznych, które nie wykorzystują półprzewodników i mogą być drukowane przy użyciu standardowych drukarek 3D. Dzięki tanim, biodegradowalnym materiałom i konwencjonalnej drukarce 3D, nowe układy są w stanie pełnić podobne funkcje jak współczesne tranzystory półprzewodnikowe.
Badacze podczas prac nad innym projektem odkryli wyjątkowe właściwości polimeru z domieszką nanocząsteczek miedzi. Gdy przez materiał przepływa duży prąd, opór gwałtownie wzrasta, lecz powraca do pierwotnego poziomu po zatrzymaniu przepływu. Dzięki temu możliwe jest tworzenie tranzystorów działających jak przełączniki – funkcja ta jest typowa dla krzemu i innych półprzewodników, a nie dla materiałów drukowanych. Tranzystory te są kluczowe w tworzeniu bramek logicznych, które wykonują podstawowe operacje obliczeniowe. Chociaż wydajność tych urządzeń nie dorównuje jeszcze tranzystorom półprzewodnikowym, technologia ta może znaleźć zastosowanie w podstawowych funkcjach kontrolnych. Nowe podejście nie ma na celu zastąpienia technologii krzemowych, lecz rozszerzenie możliwości druku 3D na nowe obszary, co przyczyniłoby się do upowszechnienia technologii i umożliwienia tworzenia inteligentnych urządzeń bez konieczności korzystania z konwencjonalnych centrów produkcyjnych.
Element elektroniczny wydrukowany na drukarce 3D.
Dzięki opracowaniu półprzewodnikowych bramek logicznych zdolnych do wykonywania obliczeń, naukowcy liczą na uproszczenie procesu produkcji elektroniki. W tradycyjnym procesie produkcji elektroniki niezbędne są sterylne warunki i zaawansowane technologie, dostępne jedynie w kilku specjalistycznych ośrodkach produkcyjnych. Możliwość druku 3D w pełni funkcjonalnych elementów elektronicznych bez półprzewodników może zrewolucjonizować produkcję elektroniki i umożliwić jej wytwarzanie w firmach, laboratoriach, a nawet przez indywidualnych użytkowników na całym świecie.

Jak zresetować hasło kamery lub rejestratora Dahua przez DMSS?

Reset hasła jest to możliwy w dwóch przypadkach:
1. Urządzenie jest dodane do konta DMSS i jest online (można uzyskać podgląd obrazu) - najłatwiejszym sposobem na przywrócenie hasła jest jego zmiana za pośrednictwem aplikacji. Ze strony głównej należy przejść do szczegółów urządzenia → Modyfikacja urządzenia → Zmień hasło → Resetuj hasło. Następnie należy wpisać nowe hasło.
2. Urządzenie nie musi być dodane do konta oraz być online, ale jest powiązane z narzędziem resetu haseł w aplikacji DMSS:
  • W DMSS należy uruchomić : Ja → Menadżer narzędzi → Zarządzenie hasłami urządzenia.
  • Powiązanie polega na zeskanowaniu specjalnego kodu QR dostępnego w interfejsie przeglądarkowym urządzenia w menu Konto → Reset hasła.
  • Jeśli hasło jest zapomniane, to przy logowaniu należy wybrać opcje: Nie pamiętam hasła → Tryb resetowania → Kod QR do wiązania.
  • W aplikacji DMSS wejść w narzędzie resetu haseł i zeskanować kod QR do wiązania urządzenia. Wyświetli się specjalny kod umożliwiający reset hasła.

Zbiorcza instalacja antenowa w kamienicy.

Zarządca jednej z kamienic postanowił zmodernizować system odbioru telewizji. Zdecydował się na usunięcie indywidualnych anten telewizyjnych z budynku i zastąpienie ich zbiorczą instalacją telewizyjną. Dzięki temu rozwiązaniu przy pomocy jednego zestawu antenowego mieszkańcy będą mogli korzystać z darmowej telewizji cyfrowej DVB-T2 oraz satelitarnej DVB-S/S2, a także zyskają bardziej estetyczny wygląd budynku, pozbawionego licznych anten na elewacji. Decyzja ta ma na celu zarówno podniesienie komfortu mieszkańców, jak i dostosowanie kamienicy do nowoczesnych standardów technicznych oraz wizualnych. Zdecydowano się na zastosowanie rozwiązania opartego o urządzenia marki TERRA.
Przy pomocy obejmy OK-43T13 E8514 przymocowano do komina 2 metrowy maszt stalowy o średnicy 50 mm E905121. Następnie zamontowano zestaw anten telewizyjnych: DIPOL SMART HORIZON DVB-T2 A2230 i DIPOL-4/5-12 DAB DVB-T2 A0140, antenę radiową Dipol 1RUZ PM B A0221 oraz satelitarną TRX-EL 100 FAMAVAL A9666 z konwerterem typu quatro A98257. W celu wprowadzenia sygnału DVB-T2 do instalacji multiswitchowej opartej na multiswitchu MR-908L R70808 marki TERRA wykorzystano wzmacniacz kanałowy PA-420T R82516. Programowany, wielozakresowy, kanałowy wzmacniacz PA420T TERRA przeznaczony jest do wzmocnienia i wyrównania poziomu sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 w budynkach wielorodzinnych, rezydencjach, hotelach, pensjonatach, domach wypoczynkowych, szkołach, szpitalach itp. Wzmacniacz może być stosowany w instalacjach telewizji naziemnej (MATV), instalacjach multiswitchowych (SMATV) lub systemach bazujących na dystrybucji sygnału ze stacji czołowych, modulatorów itp.

Wsadowa synchronizacja czasu w urządzeniach Hikvision.

Aplikacja iVMS-4200 pozwala na grupową synchronizację czasu we wszystkich urządzeniach, które dodane zostały do aplikacji. Błędne ustawienie czasu może być przyczyną wielu problemów. W przypadku systemów CCTV może utrudnić określenie dokładnego czasu wystąpienia zdarzenia, a w przypadku wideodomofonów może być powodem problemów z prawidłową obsługą tagów według ustalonego harmonogramu. Synchronizacji czasu można dokonać na wiele sposobów, np. podczas dodawania do aplikacji lub po bezpośrednim zalogowaniu do urządzenia. Aby grupowo zaktualizować czas w iVMS-4200, należy po dodaniu urządzeń przejść do zakładki: Menu główne → Narzędzia → Wsadowa synchronizacja czasu.
Grupowa synchronizacja czasu dla urządzeń Hikvision za pomocą iVMS-4200

Wysoka jakość pigtaili ULTIMODE.

Masowy rozwój rynku FTTH (ang. Fiber To The Home) powoduje znaczący wzrost konkurencyjności cenowej w segmencie elementów pasywnych, takich jak adaptery, pigtaile oraz patchcordy. Niestety obniżanie cen wiąże się nierzadko z obniżeniem jakości produktu.
W przypadku pigtaili, parametry jakościowe podzielić możemy na te związane z wyglądem i łatwością obróbki oraz te związane z parametrami transmisyjnymi. Firma DIPOL dokłada wszelkich starań, aby oferowane przez nią pigtaile ULTIMODE cechowała wysoka jakość w każdym z wymienionych aspektów. Do cech charakterystycznych pigtaili ULTIMODE zaliczyć można:
  • Kontrolę parametrów na etapie produkcji - każdy pigtail jest sprawdzany pod kątem tłumienności oraz reflektancji. Opakowanie pojedyczego pigtaila zawiera naklejkę informacyjną z deklarowanymi parametrami oraz ich rzeczywistymi wartościami zmierzonymi przed opuszczeniem fabryki.
  • Wysokiej jakości powłoka LS0H - pigtaile ULTIMODE wykonane są w powłoce bezhalogenowej. Oprócz pozytywnych właściwości związanych z reakcją powłoki na działanie ognia, powłokę taką cechuje łatwiejsze układanie w kasetach spawów, przełącznicach itd.
  • Powłoka typu "easy-strip" pozwala na obranie pigtaila na dowolnym odcinku praktycznie w 1 sekundę. Jest to niezwykle przydatne, gdy instalator stosuje standard układania w kasetach włókien pozbawionych powłoki 900 μm.
  • Bardzo dobre parametry transmisyjne potwierdzone pomiarami wykonanymi po instalacji.
Rzeczywisty przykład realizacji instalacji oraz pomiaru łącza światłowodowego wykonanego w oparciu o kabel ULTIMODE L76008 oraz pigtail ULTIMODE G.652.D SC/APC L34252. Po lewej stronie zdjęcie naklejki z opakowania pigtaila. Po prawej pomiar reflektometryczny wykonany testerem UlTIMODE OR-20 L5830. Tłumienie zdarzenia numer 2 (złącze: włókno rozbiegowe - pigtail + spaw) wyniosło 0,27 dB. Wartość spełnia wymóg praktycznie wszystkich standardów i norm zakładowych wykorzystywanych przez operatorów (zwykle tłumienie to powinno być mniejsze niż 0,3 dB lub nawet 0,5 dB). Reflektometr nie zarejestrował odbicia na ww. połączeniu. Oznacza to, że wartość tłumienia odbić (RL - Return Loss) przekroczyła próg czułości urządzenia, który według danych producenta wynosi 70 dB. Pozostaje to w zgodzie z deklarowanymi parametrami. Warto dodać, że występujące w pomiarze połączenie nie było czyszczone. Pomiar w kierunku odwrotnym wykazał podobne wartości.

Strefa Fresnela.

Zasięg sieci bezprzewodowej zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich możemy mieć wpływ, a inne są nieznane. Strefa Fresnela (czyt. frenela) to jedno z najważniejszych pojęć pojawiające się w tematyce radiowej, z którym koniecznie trzeba się zapoznać. Jest nią obszar aktywnie uczestniczący w przenoszeniu energii sygnału radiowego. Kształt tego obszaru w przekroju wzdłużnym jest elipsą, a w przekroju poprzecznym jest okręgiem. Promień tego okręgu zmienia się na długości całego łącza radiowego i przyjmuje wartość maksymalną w połowie odległości między antenami. Największe znaczenie ma pierwsza strefa Fresnela, gdyż to właśnie w niej przenoszona jest prawie cała energia sygnału radiowego.
Promień przekroju każdej strefy Fresnela jest największy w środkowej jej części i zmniejsza się do punktu anteny na każdym końcu. Często użyteczną informacją jest maksymalny promień pierwszej strefy Fresnela. Występuje on w połowie drogi pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem.

Obiekty (wzgórza, drzewa, budynki itp.) znajdujące się w strefach Fresnela mają duży wpływ na propagację fali (szczególnie, jeśli znajdują się w pierwsze strefie). Im jest ich więcej i im są większe, tym gorsze warunki dla transmisji sygnału. Dla łączy o podwyższonej niezawodności działania cały obszar pierwszej strefy Fresnela powinien być wolny od przeszkód.
W praktyce zapewnienie czystości 60% I strefy Fresnela gwarantuje minimalne starty mocy.

Poprawnie zestawione łącze - widoczność anten i brak przeszkód w pierwszej strefie Fresnela.

Nowości produktowe:

Zasilacz Pulsar PSD12010 (12 V, 1 A, desktop)
Zasilacz Pulsar PSD12010 (12 V, 1 A, desktop) M18101 przeznaczony jest do pracy z urządzeniami zasilanymi napięciem stałym DC 12 V i maksymalnym poborem prądu 1 A. Wyposażony jest w diodę LED, która sygnalizuje poprawne działanie. Zasilacz posiada zabezpieczenia przeciwzwarciowe i przeciążeniowe.
Zestaw do monitoringu Sunell ZS02 (4 x SN-IPR8140HCBN-B, SN-NVR3804E1-J (III), ST1000VX013 , ULTIPOWER 0054af)
Zestaw do monitoringu Sunell ZS02 (4 x SN-IPR8140HCBN-B, SN-NVR3804E1-J (III), ST1000VX013 , ULTIPOWER 0054af) K1602 zapewnia doskonałe odwzorowanie monitorowanej sceny i umożliwia rejestrację obrazu w rozdzielczości do 4 Mpix. Kamery wykorzystują zaawansowane algorytmy do rozróżniania rzeczywistych zagrożeń, takich jak ludzie czy pojazdy, od nieszkodliwych zjawisk, jak ruch liści czy cieni. Dzięki temu znacznie redukowana jest liczba fałszywych alarmów, co minimalizuje liczbę niepotrzebnych powiadomień. Nagrania przechowywane na rejestratorze można w łatwy sposób przeszukiwać, co ułatwia szybkie odnajdywanie zdarzeń z udziałem osób lub pojazdów.
Złączka FGZ do mikrorurki 12/8 mm
Złączka FGZ do mikrorurki 12/8 mm E60815 ma za zadanie złączyć mikrorurki o średnicy zewnętrznej 12 mm i wewnętrznej 8 mm E60812. Produkt przeznaczony jest do zastosowań doziemnych oraz zewnętrznych — jest odporny na działania atmosferyczne oraz jest gazoszczelny. Odporność na ciśnienie 18 bar. Złączka stanowić może element łączący mikrorurki bezpośrednio w ziemi.

Warto przeczytać:

Czy można spawać światłowodowe włókna G.652.D z włóknami G.657.A1/A2? W światłowodowej technice instalacyjnej mogą występować kable zawierające włókna w różnych standardach. W instalacjach LAN, CCTV, automatyce czy FTTH spotyka się włókna w standardzie G.652.D, G.657.A1 lub G.657.A2. Standard G.652.D stosowany jest w telekomunikacji od ponad 20 lat. Grupa włókien G.657.A ze względu na swoje większe możliwości mechaniczne (mniejszy minimalny promień gięcia), zgodnie z pierwotnym założeniem stosowana być miała na odcinkach ostatniej mili w sieciach FTTH. Popularność kabli z tymi włóknami powoduje, że na dzień dzisiejszy włókna te spotkać można niemal w każdej instalacji. Instalatorzy często pytają o to, czy dopuszczalne jest łączenie (spawanie) włókien wyprodukowanych w różnych standardach...>>>więcej
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-MINI DVB-T2 HEVC USB 5V
SIGNAL T2-MINI telewizja cyfrowa w zasięgu ręki