Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 37/2024 (11.11.2024)

Zmiana w świecie wyszukiwarek?

Google od dekad jest synonimem wyszukiwarki internetowej i niekwestionowanym hegemonem rynku, o tak dominującej pozycji, że nawet Unia Europejska podjęła działania mające na celu wzmocnienie pozycji konkurentów. Jednak dopiero wejście wyszukiwarki ChatGPT może realnie zagrozić dotychczasowej dominacji Google. Aktualnie, Google kontroluje ponad 90% rynku wyszukiwarek – żadna inna platforma nie zdołała dotychczas naruszyć tej pozycji. Bing, narzędzie Microsoftu, pozostaje wyszukiwarką dla bardziej niszowych odbiorców, Yahoo przypomina o swojej przeszłości, a DuckDuckGo zyskał popularność głównie wśród osób dbających o prywatność i anonimowość w sieci. Dominacja Google pozwala koncernowi Alphabet, właścicielowi tej wyszukiwarki, generować rekordowe przychody z reklam, osiągające takie rozmiary, że tylko zasady etyczne ograniczają ich globalną ekspansję. Alphabet płaci nawet Apple, aby zapewnić sobie domyślną obecność wyszukiwarki na urządzeniach iPhone.
Kontrola nad wyszukiwarką oznacza kontrolę nad znacznymi przychodami. W trzecim kwartale 2024 roku przychody reklamowe Google z wyszukiwania osiągnęły 50 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 12% rok do roku. Zważywszy na te wyniki, nic dziwnego, że OpenAI, twórca ChatGPT, zdecydował się spróbować swoich sił na tym rynku. Wyszukiwarka ChatGPT oficjalnie opuściła fazę testów. To wydarzenie wywołuje niepokój wśród inwestorów Alphabet, którzy od dwóch lat, tj. od momentu wprowadzenia ChatGPT, obawiali się, że OpenAI zacznie zagarniać część rynku reklamowego. Dzień ten stał się faktem. Twórcy ChatGPT deklarują, że nowa wyszukiwarka zaoferuje zupełnie nową jakość wyników.
Pierwsze udostępnione przez OpenAI demonstracje dają obraz nadchodzących zmian. Nowa wyszukiwarka nie tylko kompleksowo planuje przykładowe wycieczki do Amalfi, uwzględniając każdy szczegół – od pogody, przez kulinaria, po dostępne hotele i restauracje – ale czyni to w ramach płynnego, interaktywnego dialogu, bez potrzeby przeszukiwania wielu stron. Cała wiedza prezentowana jest w ramach jednej rozmowy, bez konieczności wychodzenia poza interfejs wyszukiwarki. Nowa wyszukiwarka ChatGPT wykorzystuje udoskonalony model GPT-4o, który korzysta z zewnętrznych dostawców treści, w tym partnerów z branży medialnej. Użytkownicy mają również możliwość rozszerzenia wyników, klikając w dodatkowe linki umieszczone w wysuwanym panelu bocznym, który umożliwia tradycyjne wyszukiwanie. Jednak najważniejszą innowacją jest podejście konwersacyjne, które umożliwia użytkownikowi naturalny dialog z wyszukiwarką, przypominający rozmowę z przyjacielem. System zapamiętuje wcześniejsze zapytania, co pozwala na dostarczanie odpowiedzi uwzględniających kontekst.
Nowy standard wyszukiwania przypominać ma rozmowę
Na ten moment wyszukiwarka ChatGPT jest dostępna dla użytkowników planów ChatGPT Plus i Team, a także dla klientów korporacyjnych (Enterprise) i edukacyjnych (Edu). Planowane jest również udostępnienie jej bezpłatnie, jednak dopiero za kilka miesięcy, co pozwoli ocenić reakcję rynku na nowe rozwiązanie.

Funkcja monitora pomocniczego w rejestratorach Sunell.

Rejestratory NVR Sunell wyposażone są w dwa wyjścia wizyjne – HDMI oraz VGA, które domyślnie prezentują ten sam obraz (wyjścia równoległe). Modele rejestratorów z 8 kanałami lub więcej oferują funkcję monitora pomocniczego, która umożliwia częściowo niezależne wyświetlanie obrazów z kamer. Liczba kanałów, które można wyświetlić na każdym z ekranów, jest ograniczona do połowy ich standardowej liczby. Na przykład, w przypadku rejestratora ośmiokanałowego, na każdym ekranie można wyświetlić podgląd maksymalnie czterech kanałów.
Menu główne zawsze jest wyświetlane na monitorze podłączonym za pomocą kabla HDMI, natomiast monitor pomocniczy może prezentować jedynie podgląd obrazu.
Działanie ekranu pomocniczego w 16 kanałowym rejestratorze Sunell.
Na ekranie, przez HDMI, wyświetlane jest menu rejestratora oraz podgląd z maksymalnie 8 kamer, a poprzez VGA z 8 kamer.

Instalacja dystrybuująca kanały naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2.

Właściciele nowobudowanych hoteli oraz pensjonatów, zaopatrujący pokoje swoich obiektów w telewizory z wbudowanym tunerem naziemnej telewizji cyfrowej (kompatybilnym z kodekiem HEVC/H.265), zadbać muszą jedynie o właściwe dostarczenie sygnału od anteny do gniazd. Zrealizować to można poprzez zastosowanie odpowiedniego do warunków sygnałowych wzmacniacza oraz liczby gniazd.
W przypadku mniejszych pensjonatów czy hoteli liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu gniazd telewizyjnych i położonych w miejscach z dobrym sygnałem, zasadnym będzie zastosowanie jednego ze wzmacniaczy kanałowych marki TERRA.
Z punktu widzenia instalatora, najciekawszą propozycją będzie tu model PA321TP R82513 TERRA lub PA420T R82516 TERRA z możliwością wzmocnienia aż 20 MUX-ów DVB-T2. Oferują one również automatyczne wyrównanie poziomów sygnału dla wszystkich kanałów, niezależnie od ich poziomu na wejściu urządzenia (przy zachowaniu minimum wymaganego dla poprawnej jakości sygnału wynoszące 113 dBμV dla 6 MUX-ów). Dzięki takiej funkcjonalności instalator nie musi martwić się o wyrównywanie poziomu wszystkich sygnałów na wejściu instalacji. Przekłada się to na realizację instalacji obejmującej nawet 80 gniazdek (choć liczba ta zależna jest od rodzaju i typów zastosowanych w instalacji elementów pasywnych oraz okablowania) bez stosowania dodatkowych wzmacniaczy. Alternatywną opcją w stosunku do wzmacniaczy TERRY może być zastosowanie wzmacniacza PROFINO Revolution 6711 R89062 marki Johansson czy WWK Alpha+ R89864 marki Telmor.
Na poniższym schemacie zaprezentowano przykładową instalację naziemnej TV cyfrowej w standardzie DVB-T2.

Przekierowanie rozmów ze stacji bramowej IP Villa Hikvision bezpośrednio na smartfona.

1-abonentowe stacje bramowe wideodomofonu IP Villa Hikvision mają możliwość bezpośredniego dodania ich do chmury Hikvision i przekierowania rozmów na smartfona z zainstalowaną aplikacją Hik-Connect bez potrzeby stosowania dodatkowego monitora wewnętrznego (w innych przypadkach zawsze wymagany jest monitor). Aby skorzystać z tej funkcjonalności, należy podłączyć stację bramową do Internetu przewodowo lub z wykorzystaniem interfejsu Wi-Fi, założyć konto na www.hik-connect.com, zainstalować aplikację Hik-Connect oraz dodać urządzenie do konta. Po skonfigurowaniu systemu, naciśnięcie przycisku wywołania na stacji bramowej, zestawi połączenie na smartfonie z zainstalowaną aplikacją. Po odebraniu będzie możliwość poprowadzenia dwukierunkowej rozmowy i otwarcia elektrozaczepu bądź bramy wjazdowej.
Na powyższym schemacie stacja bramowa została podłączona do routera z wykorzystaniem switcha PoE pozwalającego również na jej zasilenie. Sterowanie elektrozaczepem realizowane jest z wykorzystaniem dodatkowego zasilacza DC 12 V poprzez wbudowany pierwszy przekaźnik w stacji bramowej. Do drugiego przekaźnika podłączone zostało sterowanie bramą wjazdową. Użytkownik w dowolnym momencie może z poziomu aplikacji podglądnąć obraz ze stacji bramowej, nawet jeśli nikt nie wywoła połączenia, i wysterować przekaźniki w razie konieczności.

Kolorowe pigtaile z włóknem jednomodowym.

Firma Dipol posiada w swojej ofercie zestawy kolorowych pigtaili światłowodowych, dzięki którym możliwe jest zakończenie toru światłowodowego w sposób estetyczny oraz pozwalający na łatwą identyfikację poszczególnych włókien w przełącznicy, kasecie spawów itp.
Oferta uwzględnia 12 wariantów kolorystycznych pigtaili, które podzielone są na 3 grupy (po 4 kolory w zestawie):
  • czerwony, zielony, niebieski, żółty
  • biały, szary, brązowy, fioletowy
  • aqua, czarny, pomarańczowy, różowy
Dla każdego zestawu kolorystycznego występują 3 wersje złącza: SC/UPC ( L34171A, L34171B, L34171C ), SC/APC ( L34271A, L34271B, L34271C ), LC/UPC ( L34371A, L34371B, L34371C ).
Pigtail jednomodowy ULTIMODE PG-51S, 1xSC, G.652D 1m
Przełącznica SIGNAL PS-m DIN 2xSC duplex
Zestaw ze złączami SC/UPC L34171A (kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty) oraz przykład wykorzystania w mini przełącznicy L5312 (konieczny zakup dwóch zestawów). Wykorzystanie kolorów pozwala na identyfikację włókien odpowiedzialnych za poszczególne transmisje.

Kamery na słupach - jak zakończyć infrastrukturę sieciową?

Doprowadzenie osobnego kabla do każdego słupa (masztu, latarni), na którym zainstalowane mają być kamery, jest rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym i najmniej pracochłonnym, jeśli brać pod uwagę spawanie i zabezpieczanie włókien światłowodowych. Wiąże się jednak z większym nakładem pracy przy układaniu przewodów oraz koniecznością zapewnienia większej ilości miejsca na trasie kablowej.
W tej topologii bez większego znaczenia pozostaje konstrukcja samego kabla, tj. sposób zabezpieczenia w nim włókien. Ma on oczywiście posiadać wszystkie parametry niezbędne do prawidłowego działania w danych warunkach środowiskowych oraz być odpowiednio odporny na zerwanie w przypadku zaciągania kabla do kanalizacji.
Wybór topologii gwiazdy pozwala również na zaoszczędzenie miejsca na samym słupie - kabel światłowodowy wprowadzić możemy bezpośrednio do skrzynki, w której montowane będą urządzenia, takie jak mediakonwerter, switch PoE, wideo konwerter, zasilacz itp. Oczywiście kabel światłowodowy należy odpowiednio zakończyć pigtailem a samo połączenie (spaw) zabezpieczyć na kasecie spawów lub w dedykowanej puszce światłowodowej. Następnie pigtail wpiąć należy do adaptera światłowodowego, a połączenie z urządzeniem odpowiedzialnym za konwersję sygnału wykonywać należy za pomocą patchcordu. Nie należy wpinać kabla bezpośrednio do urządzenia! W przyszłości podczas jakichkolwiek prac serwisowych lub konserwacyjnych, instalator ryzykował będzie wyłącznie uszkodzeniem patchcordu, a nie kabla, co wiązać by się mogło z koniecznością ponownego spawania włókien.
Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 IP66
Przykład wykorzystania skrzynki SIGNAL CCTV R90601
Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 mm R90601 przeznaczona jest do montażu na słupie, maszcie lub ścianie. Wewnątrz szafki znajduje się płyta montażowa, którą w łatwy sposób można zdemontować, oraz dwie szyny DIN, które ułatwiają montaż elementów, takich jak switche, zasilacze, media konwertery czy mini przełącznice światłowodowe. Dodatkowo w szafce wyprowadzone są przewody ochronne, które można podłączyć do urządzeń aktywnych.
W szafce wygodnie umieścić można m.in. switch przemysłowy, zasilacz, wyłącznik główny oraz mini przełącznicę lub puszkę światłowodową w przypadku realizacji systemów bazujących na okablowaniu światłowodowym (w tej sytuacji zalecamy wykorzystanie mini przełącznicy ODF-DIN L5312). Wszystkie te elementy mogą być montowane na szynach DIN lub na aluminiowej płycie montażowej. Dzięki odpowiedniej liczbie i wielkości przepustów kablowych możliwe jest wygodne wprowadzenie oraz wyprowadzenie okablowania - zasilania, światłowodu, skrętek komputerowych - do podłączenia maksymalnie 4 kamer monitoringu.

Nowości produktowe:

Zasilacz Pulsar PSD12050 (12 V, 5 A, desktop)
Zasilacz Pulsar PSD12050 (12 V, 5 A, desktop) M18105 przeznaczony jest do pracy z urządzeniami zasilanymi napięciem stałym DC 12 V i maksymalnym poborem prądu 5 A. Wyposażony w diodę LED, która sygnalizuje jego działanie. Zasilacz posiada zabezpieczenia przeciwzwarciowe i przeciążeniowe.
Zestaw do monitoringu Sunell ZS02 (4 x SN-IPR8140HCBN-B, SN-NVR3804E1-J (III), ST1000VX013 , ULTIPOWER 0054af)
Zestaw do monitoringu Sunell ZS02 (4 x SN-IPR8140HCBN-B, SN-NVR3804E1-J (III), ST1000VX013, ULTIPOWER 0054af) K1602 zapewnia doskonałe odwzorowanie monitorowanej sceny i umożliwia rejestrację obrazu w rozdzielczości do 4 Mpix. Kamery kopułowe w kolorze białym wykorzystują zaawansowane algorytmy do rozróżniania rzeczywistych zagrożeń, takich jak ludzie czy pojazdy, od nieszkodliwych zjawisk, jak ruch liści czy cieni. Dzięki temu znacznie redukowana jest liczba fałszywych alarmów, co minimalizuje liczbę niepotrzebnych powiadomień. Nagrania przechowywane na rejestratorze można w łatwy sposób przeszukiwać, co ułatwia szybkie odnajdywanie zdarzeń z udziałem osób lub pojazdów.
Zestaw do monitoringu Sunell ZS02B (4 x SN-IPR8140HCBN-B(dark), SN-NVR3804E1-J (III), ST1000VX013 , ULTIPOWER 0054af)
Zestaw do monitoringu Sunell ZS02B (4 x SN-IPR8140HCBN-B(dark), SN-NVR3804E1-J (III), ST1000VX013, ULTIPOWER 0054af) K1602B zapewnia doskonałe odwzorowanie monitorowanej sceny i umożliwia rejestrację obrazu w rozdzielczości do 4 Mpix. Kamery kopułowe w kolorze czarnym wykorzystują zaawansowane algorytmy do rozróżniania rzeczywistych zagrożeń, takich jak ludzie czy pojazdy, od nieszkodliwych zjawisk, jak ruch liści czy cieni. Dzięki temu znacznie redukowana jest liczba fałszywych alarmów, co minimalizuje liczbę niepotrzebnych powiadomień. Nagrania przechowywane na rejestratorze można w łatwy sposób przeszukiwać, co ułatwia szybkie odnajdywanie zdarzeń z udziałem osób lub pojazdów.

Warto przeczytać:

Wsadowa synchronizacja czasu w urządzeniach Hikvision. Aplikacja iVMS-4200 pozwala na grupową synchronizację czasu we wszystkich urządzeniach, które dodane zostały do aplikacji. Błędne ustawienie czasu może być przyczyną wielu problemów. W przypadku systemów CCTV może utrudnić określenie dokładnego czasu wystąpienia zdarzenia, a w przypadku wideodomofonów może być powodem problemów z prawidłową obsługą tagów według ustalonego harmonogramu...>>>więcej
Spawarka światłowodowa Sendun SD-9+, skrzynka + zestaw narzędzi
Sendun SD-9+ - Spawarka z dużymi możliwościami