Nr 35/2024 (28.10.2024)
Szklane anteny 5G.
Minęło ponad pięć lat od rozpoczęcia globalnego wdrażania 5G. Przyniosło ono setkom milionów użytkowników superszybki Internet o niskim opóźnieniu. Jednak rozbudowa sieci 5G nie obyła się bez trudności – sygnały o wyższej częstotliwości mają mniejszy zasięg, co oznacza konieczność budowy większej liczby stacji bazowych w porównaniu z siecią 4G. W obliczu ograniczonej dostępności atrakcyjnych lokalizacji, japońscy operatorzy telekomunikacyjni podjęli się próby znalezienia innowacyjnego rozwiązania.Z pomocą przyszły futurystyczne szklane anteny, stworzone dzięki współpracy producenta szkła AGC, operatora NTT Docomo oraz firmy JTower. Nowatorskie anteny, nazwane Waveantenna, zamieniają zwykłe okna w dyskretne stacje bazowe 5G. Specjalny, przezroczysty materiał przewodzący – podobny do tego stosowanego w laminowanych przednich szybach – jest umieszczany między dwiema taflami szkła.
Na zdjęciu udostępnionym przez JTower, antena niemal całkowicie wtapia się w powierzchnię okna. Shota Ochiai, dyrektor marketingu w AGC, opisuje to rozwiązanie jako „pierwszą na świecie antenę, która zamienia okno w stację bazową, pozwalając na rozszerzenie zasięgu na zewnątrz budynku bez psucia krajobrazu miejskiego ani wyglądu samego budynku."
Szklana antena przeznaczona do tworzenia stacji bazowych operatora.
Jeśli chodzi o łączność, AGC podkreśla, że antena została zoptymalizowana do pracy z częstotliwościami w paśmie 5G, między 3,7 a 4,5 GHz. Dodatkowo niższe częstotliwości zapewniają lepszy zasięg w przenikaniu przez ściany budynków. Szklane anteny mają zastosowanie nie tylko w miastach. AGC opracowało wersje przeznaczone do pojazdów - pomogą one ograniczyć utratę połączeń w czasie jazdy. Technologia ta dotarła już do USA, gdzie jednym z klientów jest platforma Halo (zdalnie sterowane samochody) w Las Vegas.
Warto zaznaczyć, że technologia ta została wprowadzona na rynek w 2020 roku. Nowa wersja, zaprezentowana w zeszłym roku, umożliwia korzystanie z tej samej infrastruktury okiennej przez wielu operatorów. Pierwsza z ulepszonych anten została uruchomiona w zeszłym miesiącu w oknie budynku w dzielnicy Shinjuku w Tokio.
Który system wideodomofonowy Hikvision wybrać: 2-Wire IP, 2-Wire HD a może IP?
Firma Hikvision posiada aktualnie w ofercie trzy systemy wideodomofonowe - 2-Wire IP, 2-Wire HD oraz system IP. Wybór odpowiedniego systemu dla klienta może być podyktowany dwoma czynnikami, do których należą funkcjonalność oraz rodzaj magistrali komunikacyjnej pomiędzy urządzeniami.W przypadku gdy system budowany jest od podstaw, łącznie z okablowaniem, najlepiej jest zastosować skrętkę komputerową i wybrać system IP. System ten charakteryzuje się największą funkcjonalnością i odpornością na zakłócenia. Ze względu na komunikację sieciową pomiędzy urządzeniami oraz zasilanie PoE zgodne ze standardem, mamy gwarantowany zasięg komunikacji oraz zasilania urządzeń na odcinku do 100 m. System IP pozwala między innymi na budowę dużych i funkcjonalnych systemów, sterowanie dwoma przekaźnikami w stacji bramowej, integrację z systemem monitoringu, zdalną obsługę za pomocą aplikacji Hik-Connect i wiele innych.
W przypadku kiedy chcemy modernizować stary system domofonowy, w którym istnieje okablowanie przewodem prostym lub parowanym, można zastosować system 2-Wire IP albo 2-Wire HD. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku zasilanie i nawiązanie komunikacji pomiędzy urządzeniami następuje z wykorzystaniem dwóch żył przewodu, jednak systemy te trochę się różnią. System 2-Wire IP to tak naprawdę system IP, w którym do komunikacji pomiędzy urządzeniami zostały wykorzystane dwie żyły przewodu prostego lub parowanego oraz specjalny dystrybutor (switch). Switch umożliwia nawiązanie komunikacji pomiędzy podłączonymi urządzeniami oraz ich zasilanie napięciem DC 24 V. Dystrybutor posiada interfejs sieciowy, który pozwala na podłączenie do switcha, routera lub bezpośrednio do komputera oraz aktywację, ustawienie adresów IP i konfigurację. System ten po uruchomieniu, od strony użytkownika nie różni się w zasadzie niczym od systemu IP. Przed jego wyborem należy jednak szczegółowo zapoznać się z wymaganiami instalacyjnymi i zasięgami komunikacji pomiędzy urządzeniami, ponieważ są one inne niż w typowym systemie IP.
Najnowszym rozwiązaniem firmy Hikvision w zakresie wideodomofonów jest system 2-Wire HD, który stanowi nieco inne podejście. Zasilanie i komunikacja pomiędzy urządzeniami realizowane są za pomocą magistrali dwużyłowej z wykorzystaniem dystrybutora głównego DS-KAD7060EY G74828 oraz dystrybutorów piętrowych DS-KAD7061EY G74830. Możliwe jest również zasilanie monitorów w obrębie danego lokalu z innego monitora. Zmienione zostało również podejście, co do konfiguracji adresacji urządzeń, która realizowana jest za pomocą przełączników DEC umieszczonych w tylnej części obudowy stacji bramowej i monitorów. Po odpowiednim ustawieniu adresów na przełącznikach i podłączeniu do magistrali zasilającej, system od razu zaczyna działać. Nie ma więc potrzeby zastanawiania się jaki adres IP oraz numer lokalu został przypisany do monitora, ponieważ taką konfigurację można wykonać bezpośrednio w lokalu przed zamontowaniem monitora, bez potrzeby korzystania z komputera. System ten, dzięki wykorzystaniu dystrybutorów piętrowych i możliwości zasilania monitorów z innych monitorów jest bardzo elastyczny pod względem budowy. Dodatkowa konfiguracja możliwa jest po uruchomieniu w stacji bramowej trybu Access Point i podłączeniu się do niej bezprzewodowo za pomocą smartfonu lub komputera wyposażonego w interfejs WiFi. W systemie 2-Wire HD napięcie na magistrali komunikacyjnej wynosi DC 48 V i nie jest ono kompatybilne z systemem 2-Wire IP. System ten ma możliwość zdalnej obsługi za pomocą aplikacji HikConnect po podłączeniu monitora do sieci internetowej za pomocą interfejsu WiFi, jednak nie można go integrować z systemem monitoringu. Przy jego wyborze również należy zwrócić uwagę na wymagania instalacyjne i zasięgi komunikacji pomiędzy urządzeniami.
Oprogramowanie do zarządzania systemem monitoringu Sunell.
SunView CMS to profesjonalne, darmowe oprogramowanie typu CMS (Central Management Software) do zarządzania systemem monitoringu. Działa w architekturze klient-serwer, co sprawia, że jest skalowalnym i scentralizowanym systemem. Oznacza to, że można go łatwo dostosować do rozmiaru obiektu i potrzeb monitoringu, a jednocześnie zarządzanie odbywa się z jednego centralnego punktu. Dzięki różnorodnym funkcjom, jest w stanie sprostać wielu wymaganiom stawianym monitoringowi wideo. Z podstawowych funkcji można wymienić podgląd obrazu na żywo z konfigurowalnymi widokami, przeglądanie i pobieranie nagrań wideo, zarządzanie prawami dostępu użytkowników, obsługę alarmów w czasie rzeczywistym, wyszukiwanie zdarzeń z inteligentnych funkcji kamer czy wizualizację systemu w formie e-map (pliki graficzne oraz mapy online i offline GIS - OpenStreetMap).Najważniejsze cechy:
- Obsługa do 10 000 kanałów kamer IP Sunell oraz do 4 kanałów Onvif.
- Obsługa do 500 użytkowników z możliwością przydzielania uprawnień.
- Podgląd obrazu na konfigurowalnym podziale 1/4/6/8/9/16/32/64.
- Obsługa kompresji H.264 i H.265.
- Odtwarzanie nagrań z maksymalnie 16 kanałów z możliwością przewijania (-8x~8x), obsługa kamer fisheye oraz wyszukiwanie po typie zdarzenia z graficzną prezentacją momentu zdarzenia.
- Możliwość grupowego pobierania nagrań.
- Obsługa alarmów w czasie rzeczywistym z możliwością przeszukiwania archiwum alarmów.
- Możliwość wyświetlania widgetu alarmowego po zminimalizowaniu okna.
- Wbudowane funkcje rozpoznawania twarzy (wymaga kamery z detekcją twarzy).
- Powiązanie wydarzeń – w reakcji na zdarzenie aplikacja może wysłać e-mail, wysterować PTZ lub aktywować wyjście alarmowe.
- Obsługa kamer PTZ.
- Obsługa wielopoziomowych E-map z możliwością naniesienia obrazu kamer (formaty PNG/XPM/JPG) oraz naniesienia na OpenStreetMap. Mapy są interaktywne – zmiana koloru ikon kamery (po alarmie, braku połączenia, odtwarzanie obrazu na żywo po podwójnym kliknięciu).
- Możliwość konfiguracji skrótów klawiaturowych.
- Obsługa kamer LPR (rozpoznawanie tablic rejestracyjnych) oraz kamer termowizyjnych.
Miernik do pomiaru zbiorczych instalacji RTV/SAT.
Na rynku instalacji telewizyjnych spotkać możemy różnej jakości mierniki. Od najtańszych i najprostszych wskaźników pokazujących kolejno zapalające się diody informujące o sile danego sygnału, po mierniki mierzące zaawansowane parametry sygnału cyfrowego z podglądem danego kanału. Dodatkową, dużą zaletą korzystania z profesjonalnego urządzenia pomiarowego jest wydany przez producenta certyfikat kalibracji. Dokument ten wydawany w procesie produkcji miernika potwierdza zachowanie spójności pomiarowej. Jest to dokument wydawany tylko dla fabrycznie nowych przyrządów pomiarowych.W budynkach mieszkalnych przed odbiorem przez inspektora należy zweryfikować poprawność wykonanej instalacji RTV/SAT - czy urządzenia zostały podłączone w odpowiedni sposób oraz czy nie popełniono żadnych błędów podczas projektowania sieci. Błędy te mogą być związane między innymi z nieodpowiednimi odległościami od urządzeń wydzielających ciepło lub instalacją sieci w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć. Na pierwszym etapie przeglądu stwierdza się, czy nie występują widoczne uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzany jest również stan przewodów i połączeń. Wszystkie te informacje powinny być zawarte w protokole przygotowywanym przed oddaniem instalacji do użytku. Kolejnym etapem jest pomiar sygnałów RTV/SAT oraz najważniejszych parametrów sygnałów cyfrowych.
Profesjonalny miernik do instalacji RTV/SAT powinien umożliwić pomiar takich parametrów jak:
- poziom sygnału RF Level wyrażony w dBμV
- współczynnik błędu modulacji MER (Modulation Error Ratio)
- Link Margin
- bitowa stopa błędów BER (Bit Error Rate)
Firma DIPOL poleca certyfikowany miernik sygnału AS07STCA-4K R10206. Umożliwia on pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (4K), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2 (4K) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej C/J.83B/ISDB-T.
Miernik Alpsat AS07STCA-4K - certyfikowany miernik przeznaczony do pomiarów w instalacjach zbiorczych. Więcej o miernikach i ich wykorzystaniu:
Pomiary sygnałów DVB-T2 i DVB-S/S2 w instalacjach telewizyjnych.
Pomiary sygnałów DVB-T2 i DVB-S/S2 w instalacjach telewizyjnych.
Szafa RACK w budynku wielorodzinnym - zakończenie okablowania instalacji TV, LAN oraz światłowodowej.
Na poniższych zdjęciach prezentujemy przykład realizacji zakończenia okablowania w budynku wielorodzinnym liczącym 102 mieszkania. W myśl obowiązujących przepisów szafa zlokalizowana w pomieszczeniu technicznym stanowić ma punkt zbiegu kabli ze wszystkich mieszkań. Do każdego mieszkania doprowadzić należy 2 kable koncentryczne, 2 skrętki komputerowe oraz 1 dwuwłóknowy kabel światłowodowy.Szafa RACK SIGNAL R912016 wykorzystana do zakończenia okablowania w budynku wielorodzinnym.
Z tyłu szafy zamontowany został system multiswitchowy Terra.
Z tyłu szafy zamontowany został system multiswitchowy Terra.
Dobierając szafę RACK do takiego scenariusza przewidzieć należy oczywiście liczbę paneli, które stanowić będą właściwe zakończenie kabli. To jednak nie wszystko. Oprócz wysokości samej szafy warto pomyśleć o:
- Odpowiedniej ilości miejsca na montaż urządzeń aktywnych - w przypadku typowego budynku wielorodzinnego będzie to widoczny na zdjęciu zestaw wzmacniaczy i multiswitchy realizujący dosył sygnału RTV/SAT. Odpowiednia szerokość oraz głębokość szafy pozwoli na montaż ww. urządzeń z boku lub z tyłu. Dzięki temu oszczędzane jest cenne miejsce na froncie.
- Pionowych organizerach przewodów - ponieważ liczba kabli, które wchodzą do szafy jest duża, duża będzie również liczba kabli krosujących urządzenia operatora (switch LAN, splitter optyczny itp.) z panelami zakończeniowymi. W związku z tym, wybór modelu szafy wyposażonego w pionowe organizery przewodów wydaje się być tym jedynym słusznym. Brak tego elementu prędzej czy później, skutkował będzie ogromnym bałaganem na froncie szafy.
- Możliwości wygodnego i bezpiecznego wprowadzenia kabli od zewnętrznych operatorów - pionowe organizery przewodów mogą posłużyć również zewnętrznym operatorom do bezpiecznego i możliwie wygodnego wprowadzenia własnego okablowania do szafy. Mowa tu o multipatchcordach, kablach zasilających splittery optyczne itp. W przypadku gdy kwestia ta nie zostanie przemyślana, a operatorom zostawi się wolną rękę w tym zakresie, skończy się to bałaganem, a ten z kolei wpłynie na możliwość pojawienia się awarii.
Szafą wykorzystaną w powyższym przykładzie i spełniającą opisywane wyżej założenia jest szafa RACK 19" 42U 800x1000 mm stojąca SIGNAL R912016.
Dlaczego warto stosować skrętki zewnętrzne?
Zewnętrzne kable teletechniczne posiadają najczęściej powłokę wykonaną z polietylenu (PE). Materiał ten jest twardszy i ma większą wytrzymałość mechaniczną w stosunku do polichlorku winylu (PVC) stosowanego przy produkcji kabli wewnętrznych. Jednak, co równie istotne, materiał ten jest znacznie bardziej odporny na działanie promieni UV, w związku z czym czas eksploatacji kabli zewnętrznych narażonych na działanie promieni słonecznych jest znacznie dłuższy w stosunku do pracującego w tych samych warunkach okablowania wewnętrznego.Na poniższym filmie przedstawiono typowy problem wynikający z zastosowania kabla w powłoce PVC, przy połączeniu anteny zewnętrznej z routerem. Kabel prowadzony wzdłuż elewacji, narażony na działanie wysokich i niskich temperatur, jak również promieni słonecznych oraz deszczu, najpóźniej po kilku latach pęka. Następnie do jego wnętrza dostaje się woda, która po niedługim czasie, na skutek działania siły grawitacji "wpływa" do routera. Grozi to oczywiście jego uszkodzeniem oraz, w przypadku dużego nagromadzenia się wody w okolicy urządzenia, uszkodzeniem innych elementów, takich jak np. meble.
Wyciekająca z kabla woda może być skutkiem zastosowania skrętki wewnętrznej na zewnętrz budynku. Instalatorzy ograniczają skutki pęknięć kabla poprzez tworzenie pętli uniemożliwiających przepływ wody w dół, jednak jest to działanie doraźne. Pewniejszym będzie połączenie tych działań z zastosowaniem okablowania właściwego rodzaju.
W ofercie firmy DIPOL dostępne są następujące rodzaje skrętek zewnętrznych:
Uchwyt odciągowy do kabli światłowodowych z linką nośną (3-5,5 mm) I-05.PAT E8579 to wysokiej jakości akcesorium montażowe przeznaczone do instalacji kabli z linką nośną o średnicy od 3 mm do 5,5 mm. Jest zaprojektowany z myślą o zapewnieniu niezawodnego mocowania i optymalnej trwałości w trudnych warunkach atmosferycznych. Uchwyt ten jest powszechnie stosowany w budowie sieci FTTH (Fiber to the Home) oraz innych projektach infrastruktury światłowodowej, w których wymagana jest stabilność i odporność na obciążenia dynamiczne. | ||
Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD2T47G2H-LISU/SL (4 MPix, 2,8 mm, 0,0005 lx, hybr. ośw. do 60 m, Audio, LED, ColorVu) K03725 to kamera IP tubowa marki Hikvision z oświetlaczem hybrydowym, wyposażona w technologię ColorVu i AcuSense (II gen.). Dzięki technologii ColorVu kamera może rejestrować obraz w nocy w trybie kolorowym z zachowaniem ważnych dla identyfikacji detali. Technologia AcuSense pozwala zwiększyć skuteczność działania systemu monitoringu poprzez eliminację fałszywych i uciążliwych alarmów dzięki filtrowaniu obiektów typu człowiek / pojazd. | ||
Patch panel 10" 12x Keystone R9120309 stanowi zakończenie okablowania strukturalnego dla kabli sieciowych. Panel umożliwia montaż modułów w standardzie Keystone w szafie RACK. | ||
Warto przeczytać:
Ekonomiczny monitoring domu jednorodzinnego. Poniższy schemat przedstawia system monitoringu domu jednorodzinnego zbudowanego w oparciu o kamery IP Hikvision VE-NC140F-LIU K03036 z funkcją filtrowania obiektów typu "człowiek". Kamery wyposażone są w przetwornik o rozdzielczości 4 Mpix i stałą ogniskową zapewniającą szeroki kąt widzenia 104°. W modelu tym zastosowano oświetlacz hybrydowy, który pozwala na pracę z oświetleniem IR w trybie nocnym oraz włączenie doświetlenia światłem białym w momencie wykrycia człowieka w zdarzeniu detekcji ruchu. Tego typu rozwiązanie pozwala na odstraszenie intruza oraz rejestrację w nocy ważnych dla identyfikacji detali...>>>więcej