Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2024 (29.04.2024)

DAS (Distributed Acoustic Sensing) - światłowody jako detektory.

Światłowody umożliwiają transmisję ogromnych ilości danych na duże odległości. Ale czy to jest ich jedyna zaleta ? Jak się okazuje, nie. Kolejnym ważnym zastosowaniem światłowodów jest technologia DAS (ang. Distributed Acoustic Sensing), która pozwala na pomiary w czasie rzeczywistym na całej długości kabla. Zasada działania rozproszonej detekcji akustycznej DAS jest dość prosta. Każdy dźwięk to drganie, które powoduje delikatne ruchy włókien światłowodowych. Ruchy te z kolei powodują zakłócenia przesyłanych impulsów światła. Analiza tych zakłóceń pozwala na zidentyfikowanie ich charakteru i przyczyn. Podłączony do jednego końca kabla czujnik DAS wysyła impulsy optyczne i analizuje cząsteczki światła, które powracają z każdego mikroskopijnego fragmentu kabla. Wszelkie zakłócenia, które są generowane wzdłuż kabla, zmieniają właściwości światła, dostarczając tym samym informacji o charakterze, lokalizacji i intensywności zakłócenia. Następnie dane te są przetwarzane i interpretowane, tworząc w ten sposób w czasie rzeczywistym profil akustyczny środowiska.
Teraz naukowcy eksperymentują z technologią rozproszonej detekcji akustycznej DAS w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowych. Gdy pociąg porusza się po odcinku toru, powstają wibracje, które analitycy mogą monitorować w czasie rzeczywistym. Jeśli sygnał nagle się zmieni, może to wskazywać np. na pęknięcie szyny. Zaletą tego podejścia w stosunku do obecnie stosowanych systemu monitorujących jest możliwość pracy na całej długości trasy a nie w jej wybranych punktach. Obecnie, czujniki monitorujące stan infrastruktury kolejowej rozmieszczone są punktowo.
Technologia DAS znalazła również zastosowanie w przemyśle naftowym i gazowym, dając możliwość ciągłego monitorowania rurociągów wykrywając wycieki. Wraz z ciągłym rozwojem technologii potencjalne zastosowania DAS rosną wykładniczo. Postępy w sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i analizie danych zwiększają możliwości tej technologii, umożliwiając bardziej wyrafinowane i dokładne interpretacje zebranych danych.

Jak zasilić urządzenie IP bez PoE za pomocą skrętki komputerowej?

W sytuacjach, w których istnieje potrzeba zainstalowania urządzenia IP, np. kamery, nieobsługującego standardu PoE 802.3af/at, w miejscu, gdzie poprowadzona jest tylko skrętka komputerowa, powstaje problem z jego zasileniem. Rozwiązaniem może być zastosowanie adaptera PoE N9205, który umożliwia przesyłanie danych oraz zasilania w jednej skrętce (dane w żyłach 1, 2, 3 oraz 6, natomiast zasilanie z wykorzystaniem żył 4, 5, 7 i 8).

Nagrywanie zdarzeniowe w rejestratorach Dahua.

Systemy monitoringu Dahua umożliwiają konfigurację nagrywania tak, aby jego parametry były uzależnione od zdarzeń. Można zapisać nagrania z detekcji ruchu lub innych zdarzeń, korzystając ze strumienia głównego. Natomiast nagrania ciągłe można zapisywać z użyciem strumienia pomocniczego. Parametry obu strumieni, takie jak: rozdzielczość, kompresja i ilość kl./s, mogą być ustawione niezależnie. Dzięki ustawieniu nagrywania zdarzeniowego i niskiego bitrate dla strumienia pomocniczego, można znacznie zaoszczędzić miejsce na dysku. Odróżniając to od zwykłego nagrywania ze zdarzeń, w nagrywaniu hybrydowym możliwe jest odtworzenie każdej minuty przed i po zdarzeniu.
Ponadto, kamery serii 1 i serii 2 posiadają jeden strumień pomocniczy o niskiej rozdzielczości, ale od serii 3 dodatkowo jest dostępny strumień 720p lub wyższej rozdzielczości, zależnie od modelu.
Sposób konfiguracji parametrów nagrywania - nagrywanie strumienia głównego wyzwalane jest zdarzeniami (Automat), a podstrumień 1 nagrywany jest ciągle (ustawienie Intr. (Ręcznie))

Pomiary w instalacjach światłowodowych. Część 2.4 – pomiar metodą transmisyjną – dlaczego warto robić pomiar na długości fali 1310 nm oraz 1550 nm?

Weryfikacja poprawności wykonania instalacji światłowodowej zbudowanej w oparciu o światłowody z włóknami jednomodowymi powinna obejmować pomiar na długości fali 1310 nm oraz 1550 nm. Nawet jeśli w sieci tej funkcjonować mają wyłącznie wkładki SFP 1310 nm, powinniśmy mieć pewność, że w razie ich zmiany np. na wkładki WDM 1310 nm/1550 nm sieć będzie działać prawidłowo.
Pomiary dla obu długości fali mogą dać nieco różne wyniki i uwydatnić pewne problemy w instalacji, które nie zostałyby zauważone w przypadku wykonania wyłącznie jednego pomiaru. Pierwszym czynnikiem wpływającym na różnicę w wyniku jest różna wartość tłumienia jednostkowego włókna dla różnych długości fali (więcej na ten temat tutaj). Nie ma to jednak znaczenia dla krótkich odcinków – dopiero dla odcinków powyżej 1000 m różnica ta przekraczać może 0,1 dB i powinna się zwiększać liniowo mniej więcej o kolejne 0,1 dB dla kolejnych 1000 m. Dla krótszych połączeń, wyniki pomiaru powinny być zbliżone z delikatnie mniejszym tłumieniem dla długości fali 1550 nm.
W przypadku, gdy pomiar dla długości fali 1550 nm daje gorszy wynik, oznacza to najprawdopodobniej makrozgięcie włókna gdzieś na trasie. Często jest to zgięcie w przełącznicy – takie łatwo odszukać wizualnym lokalizatorem uszkodzeń VFL. W miejscu zgięcia zaobserwujemy wyraźny wyciek światła. Może się jednak okazać, że zgięcie włókna jest konsekwencją zgięcia kabla gdzieś na trasie. W takiej sytuacji metoda transmisyjna nie da odpowiedzi na temat dokładnej lokalizacji uszkodzenia. Konieczna jest weryfikacja za pomocą reflektometru.
W przypadku przeciwnym – gdy pomiar dla 1310 nm daje gorszy rezultat (i różnica jest większa niż wynika to z tłumienia włókna światłowodowego), wówczas oznacza to najprawdopodobniej problem z pozycjonowaniem włókien, a pisząc precyzyjniej - rdzeni włókien. Z reguły będzie to problem gdzieś na złączu / złączach, ale może to być również kwestia źle wykonanego spawu. Oczywiście bez dodatkowej diagnostyki za pomocą reflektometru, ewentualna lokalizacja usterki może odbywać się wyłącznie metodą prób i błędów.
Warto zastanowić się nad tym, dlaczego długość fali 1550 nm uwydatni zgięcia włókna, a 1310 nm uwydatni gorsze połączenia włókien. Aby to określić konieczne jest zapoznanie się z budową włókna światłowodowego i wprowadzenie definicji MFD włókna (ang. Mode Field Diamemeter), czyli średnicy pola modu.
Budowa włókna światłowodowego. Fale świetlne propagują w rdzeniu oraz część z nich - w płaszczu włókna.
Struktura typowego włókna światłowodowego obejmuje rdzeń oraz otaczający go płaszcz. Posiadają one różne współczynniki załamania światła (rdzeń nieco większy), dzięki czemu światło wprowadzone do rdzenia pod odpowiednim kątem ulega całkowitemu wewnętrznemu odbiciu i propaguje od nadajnika do odbiornika. Fizyczna średnica rdzenia jest oczywiście stała i wynosić może np. 8,2 μm, niezależnie od długości fali, którą przenosi. Fale świetlne nie propagują jednak wyłącznie w rdzeniu. Część z nich przenoszona jest w również płaszczu, a obszar rdzenia i płaszcza, który odpowiada za propagację fali świetlnych to wspomniana wcześniej MFD nazywana również efektywną powierzchnią rdzenia. To właśnie średnica MFD podawana jest przez producentów włókien jako podstawowy parametr włókna. Fizyczna średnica rdzenia ma znaczenie drugorzędne. Przykładowa wartość MFD dla włókna Corning SMF-28e+ zgodnego z rekomendacją ITU-T G.652.D, to 9,2 μm dla długości fali 1310 nm oraz 10,4 μm dla długości fali 1550 nm.
Fakt, że MFD jest różna dla różnych długości fali może wpływać na pomiary w sposób w jaki opisano powyżej. Większa średnica dla 1550 nm oznacza, że sygnał dla tej długości fali biegnie bliżej granicy płaszcza. Przekroczenie minimalnego promienia gięcia włókna będzie więc owocowało większym tłumieniem dla tej długości fali, ponieważ część sygnału szybciej „ucieknie” z płaszcza. Z kolei mniejszy obszar MFD dla 1310 nm oznacza, że będzie on bardziej wrażliwy na przesunięcie rdzeni względem siebie.
Była to ostatnia notka z serii notek dotyczących pomiarów w instalacjach światłowodowych z naciskiem na metodę transmisyjną. Tematy wszystkich poprzednich notek zestawiono poniżej. W niedalekiej przyszłości kontynuować będziemy temat pomiarów, ale skupimy się na szczegółowych informacjach związanych z pomiarami Tier 2, czyli pomiarami reflektometrycznymi OTDR.

DVB-T2 oraz DVB-S/S2 z dwóch pozycji satelitarnych w jednym włóknie światłowodowym.

Instalacje światłowodowe odgrywają coraz większą rolę w transmisji sygnałów RTV/SAT. Dają one gwarancję niskich strat sygnału i bardzo dużą odporność na zakłócenia. W ofercie firmy DIPOL dostępne jest rozwiązanie firmy TERRA pozwalające na realizację instalacji SMATV przy pomocy światłowodów. System dystrybucji sygnałów RTV/SAT TERRA wyróżnia wysoka jakość oraz konkurencyjna cena.
Cechy szczególne systemu:
  • kompaktowe wymiary urządzeń pozwalające na wygodną instalację razem z innymi elementami instalacji w szafkach RTV
  • szerokie spektrum urządzeń pozwalające na realizację instalacji w oparciu o multiswitche tradycyjne i/lub dSCR/Unicable
  • możliwość dystrybucji sygnałów 2x SAT + DVB-T2 w jednym włóknie światłowodowym
  • diody LED na urządzeniach znacznie ułatwiające diagnostykę ewentualnych problemów z z sygnałami.
Poniżej prezentujemy przykładowe rozwiązanie optyczno-miedzianej instalacji RTV/SAT TERRA.
Antena satelitarna DIPOL DPL-120 + zez [ciemny grafit, RAL7016]Konwerter satelitarny LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRAAntena telewizyjna DIPOL SMART HORIZON DVB-T2Antena telewizyjno-radiowa DIPOL-4/5-12 DAB DVB-T/T2Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena satelitarna DIPOL DPL-120 + zez [ciemny grafit, RAL7016]Konwerter satelitarny LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRAZwrotnica antenowa DC015L VHFI/II+FM-VHFIII-UHF TerraPrzemiennik DTT MCA101T TERRAZasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCRNadajnik optyczny RTV/SAT OTF302 6F31 E 1x6 dBm FP 1310 nm TERRASplitter optyczny 1/2 FC/UPC FOS102 E TERRAOdbiornik optyczny ORQ302 E z wyjściem QUATRO + DVB-T2 TERRAOdbiornik optyczny ORQ302 E z wyjściem QUATRO + DVB-T2 TERRAMultiswitch MV-932L TERRA klasa A, 9-wejściowy, 32-wyjściowy z aktywną naziemną - bez zasilaczaZasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSVOdbiornik optyczny ORQ302 E z wyjściem QUATRO + DVB-T2 TERRAOdbiornik optyczny ORQ302 E z wyjściem QUATRO + DVB-T2 TERRAMultiswitch MV-932L TERRA klasa A, 9-wejściowy, 32-wyjściowy z aktywną naziemną - bez zasilaczaZasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSV Optical splitter FOS102 Konwerter satelitarny LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRAA98210 Nadajnik optyczny RTV/SAT OTF302 6F31 E 1x6 dBm FP 1310 nm TERRAA3031 Nadajnik optyczny RTV/SAT OTF302 6F55 E 1x6 dBm FP 1550 nm TERRAA3055 Zasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCRR71468 Zasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCRR71468 Antena satelitarna DIPOL DPL-120 + zez [ciemny grafit, RAL7016]A9684 Antena satelitarna DIPOL DPL-120 + zez [ciemny grafit, RAL7016]A9684 Konwerter satelitarny LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRAA98210 Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BA0221 Przemiennik DTT MCA101T TERRAR82101 Splitter optyczny 1/2 FC/UPC FOS102 E TERRAA98882 Odbiornik optyczny ORQ302 E z wyjściem QUATRO + DVB-T2 TERRAA3133 Puszka abonencka ULTIMODE TB-04H (wewnętrzna, max 4 spawy, 4 adaptery typu SC simplex, tacka dodatkowa)L5304 Sprzęgacz WDM 1x2, 1310/1550nm, steel tube, 0,9mm, 3x SC/APCL383521 Sprzęgacz WDM 1x2, 1310/1550nm, steel tube, 0,9mm, 3x SC/APCL383521 Sprzęgacz WDM 1x2, 1310/1550nm, steel tube, 0,9mm, 3x SC/APCL383521 Puszka abonencka ULTIMODE TB-04H (wewnętrzna, max 4 spawy, 4 adaptery typu SC simplex, tacka dodatkowa)L5304 Puszka abonencka ULTIMODE TB-04H (wewnętrzna, max 4 spawy, 4 adaptery typu SC simplex, tacka dodatkowa)L5304 Odbiornik optyczny ORQ302 E z wyjściem QUATRO + DVB-T2 TERRAA3133 Multiswitch MV-932L TERRA klasa A, 9-wejściowy, 32-wyjściowy z aktywną naziemną - bez zasilaczaR70882 Antena telewizyjno-radiowa DIPOL-4/5-12 DAB DVB-T/T2A0140 Antena telewizyjna DIPOL SMART HORIZON DVB-T2A2230 Zwrotnica antenowa DC015L VHFI/II+FM-VHFIII-UHF TerraR82018 Zasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSVR71465 Odbiornik optyczny ORQ302 E z wyjściem QUATRO + DVB-T2 TERRAA3133 Odbiornik optyczny ORQ302 E z wyjściem QUATRO + DVB-T2 TERRAA3133 Multiswitch MV-932L TERRA klasa A, 9-wejściowy, 32-wyjściowy z aktywną naziemną - bez zasilaczaR70882 Zasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSVR71465
Zastosowanie nadajników optycznych Terra umożliwia dystrybucję sygnałów: DVB-T/T2 oraz SAT z dwóch pozycji, przez 1 włókno światłowodowe. Diody LED na obudowie nadajników pozwalają na natychmiastową weryfikację poprawności połączeń oraz diagnostykę sieci. Sygnał z dwóch pozycji satelitarnych transmitowany jest osobno na dwóch długościach fali: 1310 nm i 1550 nm. Następnie w celu przesłania sygnałów w jednym włóknie światłowodowym wykorzystano sprzęgacz WDM 1x2 L383521. Splitter optyczny FOS 102 E A98882 umożliwia podział sygnału optycznego na 2 tory. Kolejnym krokiem jest zastosowanie ponownie sprzęgacza WDM 1x2 L383521 dla każdego z dwóch torów optycznych w celu wydzielenia sygnału na 2 długości fali i wprowadzenie sygnału na odbiornik optyczny ORQ302 E A3133, który dokonuje konwersji światło-miedź i podziału całego pasma na cztery pary polaryzacja/pasmo (VL–HL–VH–HH) - tak, jak dla klasycznego konwertera typu QUATRO oraz sygnał DVB-T2, DAB, FM.

Czy jest możliwe sterowanie trzecią i czwartą bramą w systemie wideodomofonowym IP Hikvision z jedną stacją bramową?

Stacje bramowe wideodomofonu IP/2-Wire Hikvision w zależności od modelu posiadają maksymalnie dwa wyjścia przekaźnikowe przeznaczone do sterowania furtką i bramą wjazdową. Wprawdzie do stacji bramowych można podłączyć dodatkowy moduł sterownika DS-K2M061 G77253 po magistrali RS-485, jednak moduł ten pozwala na zastąpienie drugiego wyjścia przekaźnikowego w stacji bramowej w celu zwiększenia bezpieczeństwa otwierania a nie dodanie dodatkowego wyjścia. Rozwiązaniem tego problemu może być skorzystanie z wyjść przekaźnikowych w monitorze wideodomofonu np. DS-KH6320-WTE1 G74001 pod warunkiem, że do monitora zostało podciągnięte dodatkowe okablowanie umożliwiające taką integrację. Wspomniany monitor posiada 2 wyjścia przekaźnikowe, które mogą być ustawione jako mono lub bistabilne. Aktywacja wyjść z poziomu interfejsu graficznego monitora oraz ich konfiguracja odbywa się w zakładce Ustawienia -> Ustawienia zaawansowane -> Ustawienia wyjścia. Wyjścia mogą zostać ustawione na określony czas (1-180 s) lub do momentu wyłączenia przez użytkownika. Po włączeniu obsługi wyjść, w oknie głównym monitora pojawi się ikona pozwalająca na wejście w opcje sterowania. Wyjścia widoczne będą również z poziomu aplikacji Hik-Connect.
Na powyższym zdjęciu widoczne są przyciski pozwalające na sterowanie wyjściami przekaźnikowymi widocznymi w systemie. Wyjścia będą dostępne jeżeli fizycznie występują one w monitorze. Powyższa konfiguracja testowana była przy wersji firmware monitora 2.1.34 build 211118

Nowości produktowe:

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD3643G2-IZS (4 Mpix, 2,7-13,5 mm MZ, 0,005 lx, IR do 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD3643G2-IZS (4 Mpix, 2,7-13,5 mm MZ, 0,005 lx, IR do 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense) K05161 to kamera tubowa IP marki Hikvision z serii Ultra(SmartIP). Zaimplementowane w kamerze technologie Detekcji Ruchu 2.0 i AcuSense, znacząco poprawiają skuteczność detekcji. Funkcje te bazują na algorytmach sztucznej inteligencji, opartych na głębokim uczeniu, filtrując wykryte obiekty pod kątem sylwetki człowieka i pojazdu, zarówno przy detekcji ruchu jak i ochronie perymetrycznej typu VCA (linia wirtualna, obszar wtargnięcia, itp). Takie podejście pozwala na eliminację fałszywych alarmów (np. padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście, itp), podniesienie skuteczności całego systemu oraz szybkie odnalezienie interesujących zdarzeń alarmowych.
Patchcord wielomodowy PC-1303D-1 2xSC - 2xLC, duplex, OM3, 1m
Patchcord wielomodowy PC-1303D-1 2xSC - 2xLC, duplex, OM3, 1m L3321303_1 to odcinek wielomodowego kabla światłowodowego o długości 1 metra zakończony złączami SC oraz LC. Patchcordy ULTIMODE wykonywane i testowane są zgodnie z wytycznymi norm Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej IEC 613000-3-34 oraz IEC 61300-3-6. Do każdego pigtaila dołączona jest stosowna etykieta potwierdzająca zgodność parametrów (tłumienie wtrąceniowe oraz tłumienie odbić) z klasą definiowaną przez ww. normy. Standard włókna: OM3.
Włókno rozbiegowe 500 m SC/APC-SC/APC ULTIMODE FLC-500-SCA-SCA
Włókno rozbiegowe 500 m SC/APC-SC/APC ULTIMODE FLC-500-SCA-SCA L58511 przeznaczone jest do wykonywania pomiarów reflektometrycznych w instalacjach światłowodowych. Pozwala na wyeliminowanie strefy martwej reflektometru na początku odcinka pomiarowego. Stosowane jako "dobiegówka" pozwala również na prawidłowy pomiar ostatniego złącza w torze optycznym. Włókno jednomodowe w standardzie G.652D o długości 500 m pozwala na wykonanie pomiarów z krótkimi i średnimi czasami trwania impulsu. Długość ta jest często wymagana przy pomiarach wykonywanych dla operatorów telekomunikacyjnych. Włókno zakończone jest obustronnie wtykami SC/APC, dzięki czemu stosować je można bez dodatkowych przejściówek z reflektometrem ULTIMODE OR-20-S3S5-iSMV L5830.

Warto przeczytać:

Telewizja hotelowa. Stacja czołowa to podstawowe urządzenie bądź grupa urządzeń dedykowana do obiektów i instytucji, w których pożądane jest centralne zarządzanie ofertą programową dystrybuowaną w instalacji telewizyjnej. Oprócz stacji czołowej składającej się z wybranych przez instalatora modułów (transmodulatorów, wzmacniaczy, nadajników optycznych, streamerów IP) służących do odbioru i przetwarzania sygnałów RTV/SAT wchodzi zestaw antenowy (anteny satelitarne, anteny TV naziemnej i radia)...>>>więcej
Kolejne 3 moduły na powyższym zdjęciu pominąwszy zasilacz, który znajduje się w centralnej części instalacji to wzmacniacze kanałowe marki TERRA umożliwiające dystrybucję sygnału DVB-T2 w instalacji bazującej na kablu koncentrycznym.
Sunell o firmie
Sunell - Twój zaufany partner CCTV.