Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 19/2024 (6.05.2024)

Ultracienkie ogniwa słoneczne.

Konwencjonalne rozwiązania energetyczne - w tym paliwa kopalne, baterie i inne metody alternatywnego wytwarzania energii - mają swoje wady. Są na przykład zbyt duże, wymagają kabli lub stacjonarnego ładowania. Ultracienkie i elastyczne ogniwa słoneczne, wykonane z nowego materiału o nazwie „perowskit”, okazują się efektywnym i lekkim rozwiązaniem, umożliwiającym przetwarzanie energii przez długi czas.
Naukowcy z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu w Austrii zaprezentowali swoje najnowsze osiągnięcie - ultralekkie i ultracienkie ogniwa fotowoltaiczne. Perowskitowe ogniwa słoneczne mają grubość mniejszą niż 2,5 mikrometra. Oferują imponującą efektywność 20,1% przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego stopnia elastyczności, co oznacza, że można je wyginać niemal w dowolny kształt. Do zalet trzeba dodać też niezwykłą gęstość mocy ogniw wynoszącą 44 W/g.
Dron z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi z perowskitu
Ultralekki i elastyczny moduł jest 20 razy cieńszy od ludzkiego włosa. Może zasilać praktycznie wszystkie urządzenia elektroniczne, oczywiście wszędzie tam, gdzie jest światło. Aby zademonstrować możliwości swojej nowej technologii, naukowcy wyposażyli komercyjny quadrocopter o wielkości dłoni w ultralekkie ogniwa słoneczne. Dwadzieścia cztery ogniwa stanowiły zaledwie 1/400 całkowitej masy drona. Konfiguracja umożliwiła dronowi samowystarczalną pracę i przeprowadzenie kolejnych cykli ładowania-lotu-ładowania, co demonstruje efektywność tego rozwiązania.
Nowa technologia może znaleźć zastosowania w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, mapowaniu na dużą skalę czy wytwarzaniu energii słonecznej w kosmosie.

Instalacja wideodomofonowa dla domu jednorodzinnego - IP Dahua.

Poniższy schemat przedstawia koncepcję instalacji wideodomofonowej IP Dahua dla dużego domu jednorodzinnego z kilkoma kondygnacjami. Dwa wejścia są obsługiwane przez stacje bramowe VTO2202F-P-S2 Q6035. Główna stacja bramowa umożliwia podłączenie głównego wejścia, a za pomocą modułu DEE1010B-S2 Q6801 można podłączyć bramę wjazdową. Kolejna, podrzędna stacja bramowa, umożliwia otwarcie bocznej furtki. Sterowanie wejściami jest możliwe zarówno z poziomu monitora, jak i za pomocą aplikacji klienckiej w telefonie. Na każdej kondygnacji znajdują się monitory VTH2421FW-P Q6523W z dotykowymi, 7-calowymi wyświetlaczami. Monitory posiadają 1 wyjście przekaźnikowe (NO) oraz 6 wejść alarmowych typu NO / NC, które umożliwiają integrację z systemem alarmowym oraz podgląd obrazu z kamer systemu monitoringu. Do instalacji można przykładowo podłączyć kamerę IPC-HFW1239TL1-A-IL Q0359 o rozdzielczości 2 Mpix.
Do zasilenia stacji bramowych, monitorów i kamery użyto wydajnego switcha Ultipower N29995, wyposażonego w 8 portów PoE zgodnych ze standardem 802.3af.

Po naciśnięciu przycisku, wszystkie panele w domu zaczynają dzwonić jednocześnie. Po odebraniu rozmowy możliwa jest płynna dwukierunkowa komunikacja audio/wideo oraz zdalne otwarcie zamka. Jeśli lokator jest nieobecny, rozmowa może zostać przekierowana na smartfon, za pomocą którego można zdalnie otworzyć furtkę. Wbudowana pamięć monitorów o pojemności 8 GB pozwala na zapis zdjęć, wiadomości i pozostawienie komunikatu w przypadku nieobecności lokatora.

Czy dobry spaw "świeci"?

Instalatorzy, który sprawdzają instalacje budowane w oparciu o okablowanie światłowodowe często posługują się tzw. wizualnym lokalizatorem uszkodzeń. Narzędzie to pozwala na sprawdzenie ciągłości okablowania oraz m.in. lokalizację miejsc nadmiernego zgięcia włókien w mufach, przełącznicach, kasetach spawów itp.
Często otrzymujemy pytania dotyczące "świecenia na spawie". Zjawisko to spotykane jest stosunkowo często, jednak wyciek światła w miejscu łączenia włókien nie zawsze oznacza uszkodzony (pęknięty) spaw. Często wynika ono z tego, że urządzenia generujące światło, wprowadzają je do całego przekroju włókna - oświetlany jest nie tylko rdzeń, ale również płaszcz, a nawet zewnętrzna powłoka włókna. Konsekwencją tego są wycieki światła w miejscach niekoniecznie uszkodzonych. Wystarczy na przykład delikatne wygięcie pigtaila czy patchcordu, aby zaobserwować delikatne świecenie powłoki. Nie inaczej jest ze spawami - świecenie w tym miejscu może być konsekwencją przesunięcia płaszczy włókien, niemającego wpływu na parametry spawu. Dodatkowo, obecność osłony spawu może potęgować ten efekt, ponieważ wydostające się z płaszcza światło trafia na materiał o większym współczynniku załamania.
Powyższe zdjęcie przedstawia różnicę w "świeceniu" na złym oraz na dobrym spawie. Pęknięty spaw (w skutek nieumiejętnego obchodzenia się z osłonką bezpośrednio po wygrzaniu) świeci intensywnie i punktowo. Prawidłowe połączenie emituje znacznie mniej intensywne i bardziej rozproszone światło.
Intensywność świecenia jest również uzależniona od mocy wizualnego lokalizatora uszkodzeń. Urządzenia o większej mocy będą pozwalały na testowanie dłuższych odcinków kabli, jednak generowane przez nie światło może wyciekać wyraźniej w miejscach nieuszkodzonych, niepotrzebnie absorbując uwagę instalatora.

AS07STCA-4K - certyfikowany miernik do instalacji TV.

W budynkach mieszkalnych przed odbiorem przez inspektora należy zweryfikować poprawność wykonanej instalacji RTV/SAT - czy urządzenia zostały podłączone w odpowiedni sposób oraz czy nie popełniono żadnych błędów podczas projektowania sieci. Błędy te mogą być związane między innymi z nieodpowiednimi odległościami od urządzeń wydzielających ciepło lub instalacją sieci w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć. Na pierwszym etapie przeglądu stwierdza się, czy nie występują widoczne uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzany jest również stan przewodów i połączeń. Wszystkie te informacje powinny być zawarte w protokole przygotowywanym przed oddaniem instalacji do użytku.
Kolejnym ważnym elementem jest wykonanie pomiarów sygnałów telewizji naziemnej oraz satelitarnej. W tym celu najlepiej skorzystać z urządzenia, które posiada odpowiedni certyfikat.
Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C/J.83B/ISDB-T oraz DVB-S/S2 AS07STCA-4K z analizatorem widma i certyfikatem kalibracji
Certyfikowany miernik sygnału AS07STCA-4K umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (4K), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2 (4K) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej C/J.83B/ISDB-T.
Do każdego miernika AS07STCA-4K R10206 dołączony jest certyfikat kalibracji, który potwierdza jego wysoką jakość wykonania oraz zapewnia wiarygodność wykonanych pomiarów w instalacjach telewizyjnych.

Zmiana czasu przekierowania rozmów w monitorze wideodomofonowym IP Hikvision.

W systemie wideodomofonowym IP Hikvision istnieje możliwość przekierowania rozmowy osoby wywołującej połączenie z zewnętrznej stacji bramowej, bezpośrednio na aplikację zainstalowaną w smartfonie. Aby było to możliwe należy założyć konto Hik-Connect, dodać wideodomofon do konta, zainstalować aplikację Hik-Connect w smartfonie i zalogować się na konto. Do konta należy dodać monitor wideodomofonowy, przez który nastąpi połączenie ze stacją bramową (w przypadku posiadania stacji jednoabonentowej typu Villa, istnieje możliwość dodania do chmury Hik-Connect bezpośrednio samej stacji bramowej). Po włączeniu i prawidłowym skonfigurowaniu usługi Hik-Connect, naciśnięcie przycisku wywołania na stacji bramowej wywoła połączenie zarówno na monitorze jak i na smartfonie z zainstalowaną aplikacją. Domyślnie czas przekierowania połączenia w monitorze ustawiony jest na "0 s", co oznacza, że w przypadku naciśnięcia przycisku wywołania na stacji bramowej w tym samym czasie zadzwoni i monitor, i aplikacja w smartfonie. W przypadku zmiany tego czasu na np. "10 s", jeśli lokator nie odbierze połączenia przed jego upływem, dopiero wtedy zostanie ono przekierowane na aplikację. Aby zmienić czas z poziomu iVMS-4200 należy po wejściu w ustawienia stacji bramowej, przejść do zakładki: Domofon -> Ustawienia czasowe -> Czas przekierowania połączenia.
Widok okna zmiany czasu wywołania połączenia w monitorze DS-KH8350-WTE1 G74003 za pomocą aplikacji iVMS-4200

Zewnętrzna szafa RACK.

W przypadku konieczności zainstalowania osprzętu sieciowego na zewnątrz budynku, należy zastosować dedykowane do tego elementy. Jednym z nich jest szafa hermetyczna Signal 5U SH-567/426/369 IP55 R90630 wykonana w całości z aluminium, wyposażona w drzwi zamykane zamkiem hermetycznym i zabezpieczone gumową uszczelką. Szafa przeznaczona jest zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Dzięki odporności na korozję i niewielkiej masie, ok. 6 kg, jest idealną alternatywą dla szaf stalowych. Przeznaczona jest do montażu na masztach (za pomocą uchwytu R90610F) i w innych uciążliwych miejscach.
Szafa hermetyczna Signal 5U SH-567/426/369 IP55 R90630
W większości sytuacji przydatnym akcesorium stanowiącym wyposażenie szafy będzie patch panel Keystone np. R9120320, na którym zakończyć można okablowanie różnego typu. W przypadku każdego zainstalowanego w szafie urządzania należy pamiętać, że jego parametry powinny umożliwiać montaż w tego typu szafach (dopuszczalna temperatura pracy).

Nowości produktowe:

Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-1172-05 SC/UPC - SC/UPC, simplex, G.657.A2, LSZH, 0,5m
Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-1172-05 SC/UPC - SC/UPC, simplex, G.657.A2, LSZH, 0,5m L3211172_05 to odcinek jednomodowego kabla światłowodowego o długości 0,5 metra zakończony z obu stron złączem SC/UPC. Patchcordy ULTIMODE wykonywane i testowane są zgodnie z wytycznymi norm Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej IEC 613000-3-34 oraz IEC 61300-3-6. Do każdego pigtaila dołączona jest stosowna etykieta potwierdzająca zgodność parametrów (tłumienie wtrąceniowe oraz tłumienie odbić) z klasą definiowaną przez ww. normy.
Patchcord jednomodowy ULTIMODE  PC-1172-1 SC/UPC - SC/UPC, simplex, G.657.A2, LSZH, 1m
Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-1172-1 SC/UPC - SC/UPC, simplex, G.657.A2, LSZH, 1m L3211172_1 to odcinek jednomodowego kabla światłowodowego o długości 1 metra zakończony z obu stron złączem SC/UPC. Patchcordy ULTIMODE wykonywane i testowane są zgodnie z wytycznymi norm Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej IEC 613000-3-34 oraz IEC 61300-3-6. Do każdego pigtaila dołączona jest stosowna etykieta potwierdzająca zgodność parametrów (tłumienie wtrąceniowe oraz tłumienie odbić) z klasą definiowaną przez ww. normy.
Puszka instalacyjna Hikvision DS-1260ZJ czarna Hikvision
Puszka instalacyjna Hikvision DS-1260ZJ czarna Hikvision M5716B przeznaczona jest do kamer HIKVISION serii DS-2CD26xxF, DS-2CE16C5T-VFIR3, DS-2CE16D5T-AVFIT3. Pozwala na ukrycie połączeń kablowych, transformatorów wideo itp.

Warto przeczytać:

Jak zasilić urządzenie IP bez PoE za pomocą skrętki komputerowej? W sytuacjach, w których istnieje potrzeba zainstalowania urządzenia IP, np. kamery, nieobsługującego standardu PoE 802.3af/at, w miejscu, gdzie poprowadzona jest tylko skrętka komputerowa, powstaje problem z jego zasileniem...>>>więcej
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-MINI DVB-T2 HEVC USB 5V
SIGNAL T2-MINI telewizja cyfrowa w zasięgu ręki