Nr 12/2024 (18.03.2024)
Komunikacja za pomocą światła widzialnego.
Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego opracowali system komunikacji wykorzystujący światło do zapewnienia łączności w powietrzu, wodzie oraz w przestrzeni kosmicznej. Projekt zakłada wykorzystanie różnych długości fali: 275 nm, 452 nm, 519 nm i 585 nm w zależności od środowiska. Będzie one stanowić węzeł sieci dwukierunkowej o nazwie ALCN (All-Light Communication Network). Komunikacja niebieskim światłem (BLC) jest stosowana do podwodnej komunikacji, podczas gdy komunikacja białym światłem (WLC) ułatwia łączność na powierzchni. Komunikacja w ultrafiolecie (DUVC) i komunikacja oparta na diodach laserowych (LC) obsługują łączność powietrzną i kosmiczną. Urządzenia posiadają wbudowaną obsługę sieci Ethernet, umożliwiając zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy dostęp do sieci oraz podłączenie sensorów czy komputerów.Naukowcy zaprezentowali sieć, łączącą ośrodki w których został przesłany obraz z kamery IP o rozdzielczości 1920 × 1080 przy 22 kl./s z niewielkimi opóźnieniami wynoszącymi do 74 ms i wskaźnikiem utraty pakietów na poziomie 5,8%. Najkrótszy zasięg osiągnięto w wodzie (12 m) i w powietrzu (150 m) przy maksymalnej przepustowości 1,5 Mb/s. Komunikacja w ultrafiolecie okazała się bardziej wydajna osiągając 7,8 Mb/s, a LC nawet 10 Mb/s. Aby poprawić te wyniki badacze opracowują specjalne techniki modulacji sygnału oparte na multipleksowaniu z podziałem długości fali. Rozpoczęto też prace nad mobilnymi węzłami dostępowymi (np. dla poruszających się dronów).
Technika transmisji danych z wykorzystaniem fal świetlnych (LiFi) jest szeroko znana, a w 2023 organizacja IEEE ustanowiła standard dla takich połączeń: 802.11bb zapewniający integrację z sieciami komputerowymi. Komunikacja za pomocą światła widzialnego jako nośnika danych (Visible Light Communications) jest obecnie udoskonalana przez przemysł, grupy standaryzacyjne oraz inicjatywy rządowe. Jest wykorzystywana głównie w miejscach, gdzie tradycyjne sieci Wi-Fi mogą być zakłócone lub niewystarczające, takich jak biura, szpitale oraz sklepy samoobsługowe. Ciekawe może być zastosowanie w transporcie publicznym, np. w pociągach i autobusach, zapewniając łączność internetową dla pasażerów pomimo silnych zakłóceń elektromagnetycznych.
Dlaczego adresy DNS są tak ważne dla urządzeń sieciowych?
Do zamiany publicznych (zewnętrznych) adresów IP z postaci numerycznej na domenową służy usługa DNS (ang. Domain Name System). Oznacza to, że nie ma potrzeby pamiętania adresów w postaci 62.121.130.38 - wystarczy zapamiętać dużo bardziej przyjazny adres www.dipol.com.pl.Tłumaczeniem zapisu numerycznego na domenowy zajmuje się odpowiedni serwer DNS, do którego urządzenie wysyła zapytanie z prośbą o przetłumaczenie adresu. Po uzyskaniu odpowiedzi z adresem numerycznym host nawiązuje połączenie z odpowiednim serwerem.
Często podczas konfigurowania urządzeń sieciowych (ręcznego nadania im adresu IP) zapomina się o podaniu adresu serwera DNS. Większość urządzeń sieciowych, takich jak zarządzalne switche lub punkty dostępowe będą działały "prawie" normalnie. Problem, jaki pojawić może się w tym przypadku, to brak synchronizacji czasu. Wynika on z faktu, że adres serwera NTP podawany jest z reguły w postaci domenowej. Brak synchronizacji czasu skutkuje błędnym czasem w logach.
W przypadku niepodania adresu serwera DNS w urządzeniach, takich jak rejestratory NVR, problemy będą dużo bardziej odczuwalne. Z reguły objawią się już przy pierwszej próbie połączenia z rejestratorem z sieci zewnętrznej. Do tego połączenia konieczna będzie właściwa translacja adresów serwerów związanych z realizacją usług w tzw. "chmurze". Bez znajomości serwera DNS nie będzie to możliwe, co w konsekwencji uniemożliwi połączenie z rejestratorem.
Poglądowy schemat komunikacji pomiędzy klientem i serwerem z wykorzystaniem adresów DNS. 1. Jaki jest adres IP www.dipol.com.pl? (zapytanie do serwera DNS 8.8.8.8) 2. www.dipol.com.pl to 62.121.130.38. 3. Witaj, 62.121.130.38 ! Wyślij mi swoją stronę WWW. 4. Proszę oto moja strona WWW. | |
Miernik AS07STCA-4K ALPSAT do pomiarów RTV - jedno złącze dla różnych źródeł sygnału.
Oprócz pomiaru poszczególnych parametrów cyfrowych sygnałów telewizyjnych, które mają istotny wpływ na poprawne wykonanie i działanie instalacji RTV/SAT, jednym z podstawowych kryterium przy wyborze miernika jest prostota obsługi i funkcjonalność. Z pewnością dużo wygodniejszym urządzeniem będzie miernik mający jedno wejście wspólne dla sygnałów DVB-T2 oraz DVB-S/S2. Rozwiązanie to pozwala wyeliminować uciążliwe przełączanie bądź przekładanie kabla przy pomiarze bezpośrednio z multiswitcha. Kolejną ważną funkcją jest pomiar sygnału RF w bardzo szerokim zakresie co pozwala wyeliminować problem z przesterowaniem sygnału na poszczególnych elementach w instalacji jak i samego miernika.Na powyższych screenach pokazany został pomiar sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 oraz telewizji satelitarnej DVB-S2 (Satelita HotBird 13.0E, Transponder 11508 V). Widzimy główne parametry: POWER (poziom sygnału RF), margines szumu (Noise Margin), współczynnik błędu modulacji (MER), błędy przed korektą Viterbiego (CBER) i po (VBER). Wszystkie pomiary przedstawione są na jednym ekranie. Analizator rozkładu widma szczególnie w TV naziemnej pozwala na wizualizację silnych, zakłócających sygnałów LTE (funkcja umożliwiająca porównanie w czasie rzeczywistym), które mogą negatywnie wpłynąć na jakość sygnału DVB-T2, powodując interferencje i zakłócając prawidłowy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
Szybka konfiguracja systemu monitoringu przy użyciu wielofunkcyjnego testera CCTV.
Proces instalacji kamery polega takim ustawieniu kamery aby w polu widzenia znalazły się wszystkie interesujące nas szczegóły - do tego wymagany jest podgląd obrazu. Dodatkowo w przypadku kamer IP, urządzenia należy aktywować, sprawdzić poprawność przesyłu danych i zasilania oraz ustawić parametry pracy. Często odbywa się to w sytuacji, gdy do punktu kamerowego nie jest jeszcze doprowadzone zasilanie. W takiej sytuacji dla instalatora optymalne jest użycie wielofunkcyjnego testera CCTV ALPSAT AS33-IPCX M3214.Tester może zasilać różne urządzenia za pomocą wyjść zasilających 2 x DC 12 V / 3A, DC 24V / 2A, PoE (802.3af/at), oraz DC 5 V / 2 A (USB).
Jeśli do ustawienia są kamery analogowe, możliwe jest korzystanie z aplikacji CVBS HD-ACT, która automatycznie wykryje jaki system jest podłączony (HD-TVI, HD-CVI, AHD czy CVBS) i pozwoli szybko uzyskać obraz. W przypadku kamer IP dostępna jest aplikacja IP-Discovery (lub One-click video), która automatycznie dostosuje podsieć do wykrytych kamer, aktywuje urządzenia i pozwoli na szybkie uruchomienie podglądu przy użyciu programu Rapid Onvif. Program ma historię ustawianych haseł, więc nie trzeba ich za każdym razem wpisywać. Dodatkowo zainstalowane są specjalne wersje aplikacji producentów dedykowane do podglądu i konfiguracji m.in.: Hikvision, Dahua, Uniview, Tp-Link, Tiandy, Xmeye, Ezviz.
Jeśli do ustawienia są kamery analogowe, możliwe jest korzystanie z aplikacji CVBS HD-ACT, która automatycznie wykryje jaki system jest podłączony (HD-TVI, HD-CVI, AHD czy CVBS) i pozwoli szybko uzyskać obraz. W przypadku kamer IP dostępna jest aplikacja IP-Discovery (lub One-click video), która automatycznie dostosuje podsieć do wykrytych kamer, aktywuje urządzenia i pozwoli na szybkie uruchomienie podglądu przy użyciu programu Rapid Onvif. Program ma historię ustawianych haseł, więc nie trzeba ich za każdym razem wpisywać. Dodatkowo zainstalowane są specjalne wersje aplikacji producentów dedykowane do podglądu i konfiguracji m.in.: Hikvision, Dahua, Uniview, Tp-Link, Tiandy, Xmeye, Ezviz.
Podgląd obrazu z kamery IP Hikvision za pomocą programu Rapid Onvif - tester Alpsat AS33-IPCX M3214.
W procesie konfiguracji rejestratora np. w serwerowni tester można użyć jako zwykły monitor podłączając rejestrator do wejścia HDMI.
Urządzenie pomoże też w diagnostyce sieci komputerowej. Potrafi przeskanować sieć IP, porty, wysyłać pakiety ICMP (PING), pokazywać zajętość adresów IP w podsieci czy za pomocą funkcji NET-port Blinking – wykrywa podłączony port w switchu. W razie awarii pomoże w analizie sieci (szybkości połączenia, utraty pakietów, wykrywanie pętli), oraz ma funkcję Cable test - wykrywanie połączenia, ciągłości, maksymalnej szybkości transmisji oraz Cable TDR test - pomiar długości, wykrywanie par transmisyjnych, przerw, jakości przewodów.
Budujesz dom? Pomyśl o światłowodzie.
Przy projektowaniu lub budowie domu wiele mówi się o właściwym zaplanowaniu okablowania dla instalacji niskoprądowych. Często jednak zapomina się o tym, aby na odpowiednio wczesnym etapie ułożyć właściwe kable również na zewnątrz. Z reguły będą to, oprócz kabli elektrycznych, skrętki komputerowe (np. do wideo domofonu, kamer monitoringu, elementów systemu inteligentnego domu itp.).Na etapie prac budowlanych warto również pomyśleć o zakopaniu w ziemi światłowodu, który w przyszłości będzie mógł być wykorzystany przez dostawcę Internetu. Z roku na rok infrastruktura światłowodowa na obszarach mniej zurbanizowanych systematycznie się powiększa. Budowane są setki kilometrów sieci napowietrznych stanowiących własność zarówno gmin, jak i większych i mniejszych operatorów. Jest wielce prawdopodobne, że jeśli nie od razu, to w niedalekiej przyszłości w okolicy budowanego domu powstanie infrastruktura światłowodowa.
Kabel doziemny L79302 jest tanim, pewnym i prostym rozwiązaniem. Dwa włókna jednomodowe w standardzie G.657A1 pozwolą na dostarczenie Internetu i innych usług.
Dzięki ułożeniu kabla w ziemi i przy odrobinie dobrej woli dostawcy usługi, uniknąć można prowadzenia kabla napowietrznego nad działką, który nie dość, że psuć będzie ogólną estetykę, to po stronie domu musi być z reguły sprowadzony na dół - po zewnętrznej elewacji lub już wewnątrz budynku. Zakopanie światłowodu w ziemi i doprowadzenie go do szafki multimedialnej, stanowiącej punkt zbiegu całego okablowania już na etapie budowy, zaprocentuje w przyszłości.
Wyjścia zasilające w modułowych stacjach bramowych wideodomofonu IP Hikvision.
Po aktualizacji wersji sprzętowej modułowych stacji bramowych wideodomofonu IP Hikvision DS-KD8003-IME1(B) G73652 oraz 2-Wire DS-KD8003Y-IME2 G73646 zostało wyprowadzone wyjście zasilające DC 12 V o obciążalności do 0,5 A. Rozwiązanie to pozwala na bezpośrednie zasilenie elektrozaczepu ze stacji bramowej z wykorzystaniem wbudowanych przekaźników pod warunkiem, że elektrozaczep zasilany jest napięciem stałym i pobór prądu nie przekracza 500 mA. W przypadku zasilenia elektrozaczepu napięciem przemiennym, należy skorzystać z dodatkowego zasilacza. Wykorzystując wyjście zasilające zalecamy stosować elektrozaczepy o niskim poborze prądu, np. Bira z serii XS00.Schemat podłączenia elektrozaczepu Bira XS00U do stacji bramowej Hikvision DS-KD8003-IME1(B)
Streamer IPTV 4xDVB-T/T2/C-IP sti441C z wbudowanym gniazdem 2xCI i portem USB TERRA R81592 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji naziemnej oraz kablowej DVB poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującej na skrętce komputerowej. Jeden panel umożliwia konwersję sygnału z czterech multipleksów do strumienia IP umożliwiając dystrybucję kanałów telewizyjnych o łącznej efektywnej przepływności wynoszącej 200 Mbps. Dostępny na wyjściu strumień IP wprowadzany jest do sieci LAN i dostarczany do odbiorników końcowych – najczęściej z wykorzystaniem switchy. Wykorzystywana w tego typu systemach technika multicast pozwala na znaczną oszczędność zasobów sieciowych. | ||
Patchcord jednomodowy PC-5572-5 FC/UPC - FC/UPC, simplex, G.657.A2, 5m L3215572_5 to odcinek jednomodowego kabla światłowodowego o długości 5 metrów zakończony złączami FC/UPC. Patchcord wyprodukowany w oparciu o włókno jednomodowe w standardzie G.657.A2. Standard ten cechuje zmniejszony promień gięcia. Dzięki temu patchcord jest znacznie mniej narażony na uszkodzenia i zwiększone tłumienie wynikające z jego nadmiernego zagięcia. | ||
Rejestrator IP NVR Sunell SN-NVR3832E2 (III) (32 kanały, 160 Mb/s, 2xSATA, VGA, HDMI, H.265) K26332 należy do serii Eko, złożonej z niezawodnych i elastycznych rozwiązań dla instalacji różnej wielkości. Rejestrator obsługuje 32 kanały IP, umożliwiając zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Urządzenie obsługuje inteligentną analizę obrazu, funkcje oparte na sztucznej inteligencji, a także zaawansowane rozwiązania kamer, takie jak ANPR, systemy zliczania osób czy rozpoznawanie twarzy. 2 porty SATA pozwalają na podłączenie dysków twardych o pojemności do 12 TB każdy. | ||
Warto przeczytać:
DVB-T2/C w światłowodzie. Dostawcy usług transmisji sygnału DVB-T2/C światłowodem korzystają najczęściej z tradycyjnych nadajników oraz odbiorników optycznych, np. nadajnika mo418 R82522 oraz odbiornika OD-005P R81760. Połączenia takie wykorzystują wyłącznie wydzielone kable z włóknami jednomodowymi, a podział sygnału celem dostarczenia go w różne lokalizacje odbywa się z wykorzystaniem pasywnych splitterów optycznych...>>>więcej