Nr 11/2024 (11.03.2024)
Figure AI - czyli roboty zastępują ludzi.
Ludzkie roboty stają się kolejnymi maszynami wykorzystującymi sztuczną inteligencję. W niedalekiej przyszłości, roboty przypominające ludzi swoim wyglądem i wykorzystujące zaawansowane rozwiązania sztucznej inteligencji, mogą zacząć samodzielnie montować samochody marki BMW w USA. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o potencjalne możliwości. Za tą innowacyjną koncepcją stoi startup Figure, który już teraz wyceniany jest na miliardy dolarów i właśnie pozyskał znaczne środki na rozwój od czołowych graczy technologicznych.Microsoft, OpenAI, Nvidia oraz Amazon dofinansują startup kwotą 675 mln USD. wyceniany na 2,6 mld dol. Dodatkowo, Figure AI podpisało kontrakt z Microsoftem dotyczący infrastruktury sieciowej dla modeli uczenia maszynowego, co zapewni im solidne wsparcie technologiczne w realizacji ambitnych celów. Inwestycje i partnerstwa umacniają pozycję Figure AI jako kluczowego gracza w rozwijającym się obszarze technologii związanej z robotyką i sztuczną inteligencją.
Przedstawiciele Figure AI uważają, że ich humanoidalne roboty, zdolne np. do przenoszenia skrzyń na przenośnik taśmowy, mogą zredukować niedobór siły roboczej i obsłużyć nawet 10 mln "niepożądanych lub niebezpiecznych" miejsc pracy w samych Stanach Zjednoczonych.
Prognozy sugerują, że do 2030 r. sektor produkcyjny w USA będzie miał 2,1 mln nieobsadzonych miejsc pracy. Startup podpisał w styczniu umowę z BMW, co stanowiło jego pierwszy komercyjny kontrakt na wdrożenie robotów w fabrykach producenta samochodów w USA. Wdrożenia testowe mają mieć miejsce jeszcze w tym roku.
Częstotliwości LTE/5G.
W zależności od potrzeb, sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 700 MHz do 2,6 GHz (rejony wielkomiejskie). W Europie najczęściej wykorzystywane są częstotliwości: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz. Dodatkowo należy wspomnieć o rozdysponowaniu pasma pod usługi 5G: 3400–3800 MHz oraz 700 MHz. Alokacja tych pasm dokonuje się w wielu krajach europejskich.Podczas wyboru anteny warto kupić taką, która jest przygotowana na pracę we wszystkich pasmach - tak aby router mógł agregować wiele pasm. Da to gwarancję możliwie optymalnego odbioru. Jedną z polecanych anten jest TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 A741027_5. Jest to antena kierunkowa MIMO przeznaczona do montażu na zewnątrz budynków. Dedykowana do odbioru i nadawania sygnału z modemu LTE/5G. Antena posiada zysk o wartości od 9,5 do 11 dBi (w zależności od pasma).
Antena TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 + 5 m przewodu + SMA A741027 pozwoli na odbiór sygnału LTE oraz 5G
niezależnie od tego, w jakim paśmie będzie on nadawany.
niezależnie od tego, w jakim paśmie będzie on nadawany.
DVB-T2/C w światłowodzie.
Dostawcy usług transmisji sygnału DVB-T2/C światłowodem korzystają najczęściej z tradycyjnych nadajników oraz odbiorników optycznych, np. nadajnika mo418 R82522 oraz odbiornika OD-005P R81760. Połączenia takie wykorzystują wyłącznie wydzielone kable z włóknami jednomodowymi, a podział sygnału celem dostarczenia go w różne lokalizacje odbywa się z wykorzystaniem pasywnych splitterów optycznych.Alternatywnym rozwiązaniem jest zamiana sygnału DVB-T2/C (pochodzącego np. ze stacji czołowej) na strumień IP, przesłanie go za pomocą tradycyjnej sieci światłowodowej (tzw. aktywny ethernet), a następnie ponowna zamiana na postać DVB-T. Do takiej konwersji sygnałowej można zastosować:
- streamer IPTV sti441C TERRA R81592, który umożliwia konwersję 4 multipleksów cyfrowych DVB-T/T2/C do strumienia IP
- transmodulator IP mix-440 TERRA R81611, który konwertuje strumień IP do standardu DVB-T COFDM lub transmodulator IP miq-440 TERRA R81631, który konwertuje strumień IP do standardu DVB-C QAM
Sam strumień IP przesłany może być światłowodem łączącym dowolne urządzenia Ethernet - media konwertery, switche z modułami SFP itp. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość transmisji zarówno w sieciach jednomodowych, jak i wielomodowych. Podział sygnału odbywa się na tradycyjnych switchach, wobec czego w większości przypadków nie jest konieczna modyfikacja istniejącej sieci.
Transmisja sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 z czterech multipleksów cyfrowych na odcinku 20 km
przy użyciu światłowodu jednomodowego.
przy użyciu światłowodu jednomodowego.
Tłumiki optyczne - gdzie i jak stosować.
Tłumiki optyczne są pasywnym elementem toru optycznego mającym za zadanie zmniejszyć poziom sygnału i dostosować go do poziomu czułości odbiornika. W instalacjach ze światłowodem wielomodowym nie stosuje się tłumików ze względów praktycznych - nie są to instalacje z nadajnikami o wysokiej mocy i stosowanie w nich tłumików jest zbędne. Te wykorzystujemy najczęściej w przypadku krótkich odcinków opartych na włóknach jednomodowych.W ofercie firmy DIPOL dostępne są tłumiki SC/UPC oraz FC/UPC. Te pierwsze stosowane są najczęściej w sieciach LAN na wejściach media konwerterów lub modułów SFP, te drugie w instalacjach, w których urządzenia aktywne wyposażone są w gniazda FC. Najczęściej będą to optyczne instalacje telewizji naziemnej i satelitarnej.
Aby określić, czy w określonym przypadku stosowanie tłumika jest konieczne, należy sprawdzić budżet mocy optycznej. Będzie do tego potrzebna znajomość mocy nadajnika i czułości odbiornika, a także tłumienie toru optycznego między nimi. Teoretycznie przed przystąpieniem do instalacji możemy wyznaczyć spodziewane wartości tłumienia. Zasady oraz przykładowe obliczenia pokazane zostały w bibliotece Bilans mocy linii światłowodowej. Rzeczywiste tłumienie toru optycznego możemy jednak zmierzyć dopiero po ułożeniu kabli w rzeczywistej instalacji, z wykorzystaniem stabilnego źródła światła oraz profesjonalnego miernika mocy optycznej.
Schemat pokazujący stosowanie tłumików w połączeniu dwóch media konwerterów.
Tłumiki zaznaczone są czerwonym X-em.
Tłumiki zaznaczone są czerwonym X-em.
Jeśli stosowanie tłumika okaże się uzasadnione, należy zawsze montować go przy samym odbiorniku. Pierwszym powodem jest wygoda - lepiej jest nam mierzyć i dostosować tłumienie do żądanego poziomu. Po drugie przy połączeniu światłowód-tłumik występuje zjawisko reflektancji. Część lub całość sygnału tak odbitego zostanie wytłumiona na długości kabla, zanim wróci do nadajnika.
Obsługa dodatkowych kamer przez system wideodomofonowy Dahua.
Kamera wbudowana w wideodomofon pozbawiona jest zwykle możliwości skierowania w wybrane miejsce, a jej pole widzenia może być przysłonięte przez dzwoniącego. Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja dodatkowej kamery albo wykorzystanie kamer z istniejącego monitoringu i dodanie ich do monitora wideodomofonowego. Możemy to zrealizować poprzez dodanie:- kamer IP Dahua do monitora wideodomofonu,
- kamery IP innego producenta za pomocą protokołu ONVIF,
- kamer analogowych HD za pośrednictwem rejestratora HD-CVI Dahua.
Monitor wideodomofonowy może obsługiwać maksymalnie 32 kamery. W przypadku dekodowania obrazu, monitor może obsłużyć kamery o maksymalnej rozdzielczości 720p, które korzystają z kompresji H.264. Te parametry obrazu mogą być ustawione na większości kamer i rejestratorów dla pomocniczego lub trzeciego strumienia obrazu.
System kontroli dostępu dla dwóch przejść obustronnie kontrolowanych.
Zadaniem systemu kontroli dostępu jest uniemożliwienie wejścia do stref chronionych osobom, które nie powinny się tam znajdować. Poniżej przedstawiony został schemat systemu kontroli dostępu dla dwóch przejść dwustronnie kontrolowanych. Sercem systemu jest dwu-przejściowy kontroler DS-K2602T(O-STD) G75016 realizujący funkcję sterowania do którego podłączone są wszystkie urządzenia. Po obu stronach drzwi zamontowane zostały czytniki z klawiaturą DS-K1107AMK G75662 pracujące w standardzie Mifare (13,56 MHz). Do kontrolera poprzez awaryjne przyciski wyjścia K7PEB zostały podłączone elektrozaczepy rewersyjne XS12R G74232. Po wyzwoleniu przycisku wyjścia obwód łączący kontroler z elektrozaczepem zostaje przerwany, co powoduje otwarcie drzwi. Na drzwiach zamontowane zostały kontaktrony B-3A G3522, które przekazują do kontrolera informacje o statusie otwarcia drzwi. Podczas procesu konfiguracji instalator nadaje uprawnienia użytkownikom takie jak: sposób autoryzacji (np. karta, pin), uprawnienia dostępu do danych drzwi, harmonogram, itp. dzięki czemu użytkownicy mogą poruszać się po budynku według przydzielonych im uprawnień. W kontrolerze przechowywana jest również historia zdarzeń.Schemat systemu kontroli dostępu dla dwóch przejść dwustronnie kontrolowanych
Rejestrator projektowy IP 4k NVR Hikvision DS-9664NI-M16 (64 kanały, 400 Mb/s, 16xSATA, 2xVGA, 2xHDMI, RAID, H.265) K22366 jest nowoczesnym 64-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 32 Mpix. Wyposażony jest w dwa wyjścia HDMI oraz dwa wyjścia VGA, za pomocą których urządzenie można bezpośrednio podłączyć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera. Obraz pomiędzy wyjściami HDMI1 / VGA1 a wyjściami HDMI2 / VGA2 może być wyświetlany niezależnie. 16 portów SATA pozwalają na podłączenie do 16 dysków twardych o łącznej pojemności do 256 TB. Dodatkowo, wspierana jest obsługa sieciowych macierzy dyskowych NAS (NFS) oraz SAN (iSCSI). | ||
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2386G2-I(C) (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 30 m, WDR, H.265, AcuSense) K00336 należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense, charakteryzującej się jeszcze większą skutecznością filtrowania fałszywych alarmów. Dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/1,8" CMOS o rozdzielczości 8 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 111°. | ||
Patchcord jednomodowy PC-2372D-1 2xSC/APC - 2xLC/UPC, duplex, G.657.A2, LSZH, 1m L3222372_1 to odcinek jednomodowego kabla światłowodowego o długości 1 metra zakończony złączami SC/APC oraz LC/UPC. Patchcord wyprodukowany w oparciu o włókno jednomodowe w standardzie G.657.A2. Standard ten cechuje zmniejszony promień gięcia. | ||
Warto przeczytać:
Budowa domu - jakie okablowanie pod Internet? Ze względu na postępujący rozwój techniki, zmiany w ofercie dostawców usług, jak również pojawiające się na rynku nowinki techniczne, polecany obecnie sposób kablowania budynku znacznie różni się od tego sprzed kilku lat. Stojąc przed zadaniem zaprojektowania okablowania pod Internet, osoba planująca instalację musi wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpłynąć mogą na ostateczny układ przewodów. Ułożenie zbyt małej ilości przewodów lub wybór nieodpowiedniego typu kabli spowodować może znaczne ograniczenia użytkowe w przyszłości. Z drugiej jednak strony należy uwzględnić czynnik ekonomiczny i nie planować zbyt dużej liczby przewodów, które nigdy nie zostaną wykorzystane. Jak wobec tego obecnie poprawnie okablować dom...>>>więcej