Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 9/2024 (26.02.2024)

Idealna amortyzacja to prosta droga do bezpiecznych kasków.

Inżynierowie z Uniwersytetu Kolorado w Boulder i Sandia National Laboratories opracowali nowy projekt wyściółki, który jest w stanie wytrzymać duże uderzenia. Badanie rzuca świeże spojrzenie na coś z czym większość ludzi spotyka się cały czas ale rzadko zwraca na to uwagę, czyli pianki. Pianki to miękkie, porowate struktury mające za zadanie absorbować energię podczas nacisku. Mają jednak poważną wadę, która polega na zwinięciu się w sztywny wałek przy mocnym ściśnięciu. Aby rozwiązać ten problem grupa naukowców napisała algorytmy komputerowe, które pomogły przeprojektować materiały amortyzujące tak aby odkształcały się według określonego wzoru.
Testowanie wyściółki wydrukowanej na drukarce 3D w University of Colorado Boulder
Podczas testów nowego rozwiązania okazało się, że zaprojektowana wyściółka jest w stanie wchłonąć 25% więcej energii niż dotychczasowe rozwiązania. Tym co nadaje piance sprężystość są małe, puste przestrzenie. Podczas ściskania gąbki, zamykają się pochłaniając energię. Wg najnowszych pomysłów wyściółka zbudowana jest z sieci sześciokątnych wież lub krat płytowych, wyglądających trochę jak plastry miodu. W wyniku nacisku, plastry miodu ulegają deformacji, tworząc falę, która efektywnie absorbuje siłę uderzenia.
Używając nowego oprogramowania zaprojektowano strukturę plastrów miodu, a następnie zmodyfikowano ją dodając kilka załamań przypominających miechy w akordeonie. Te załamania pomagają usystematyzować strukturę podczas odkształcania, umożliwiając znacznie płynniejsze zapadanie się. Za pomocą drukarki 3D stworzono bloki wielkości małej cegły ze sprężystego materiału zwanego termoplastycznym poliuretanem. Następnie ściśnięto je za pomocą maszyny do badania udarności. Grupa odkryła, że ​​jej bloki mogą absorbować około sześć razy więcej energii niż standardowe pianki wykonane z tego samego materiału i do 25% więcej niż inne konstrukcje o strukturze plastra miodu. Struktury mogą być tworzone z różnych rodzajów materiałów, począwszy od sprężystych tworzyw sztucznych po twarde aluminium. Podsumowując: przywołane w tytule kaski mogą już niedługo dać znacznie lepszą ochronę niż obecnie.

Podłączenie dwóch urządzeń jedną skrętką.

Uwaga! Poniższe rozwiązanie jest "ratunkiem" podczas instalacji i nie należy go traktować jako standard instalacyjny. W instalacjach, gdzie poprowadzona jest tylko jedna skrętka pomiędzy dwoma punktami, a istnieje potrzeba podłączenia dwóch urządzeń, np. kamer IP, zachodzi potrzeba odpowiedniego rozszycia skrętki.
Poniżej przedstawiono rysunek jak poprawnie wykonać taką instalację. Transmisja danych w sieci FastEthernet (100 Mb/s) odbywa się na żyłach 1,2,3,6. Dlatego odpowiednie podpięcie żył do złączy RJ-45 umożliwi podłączenie dwóch urządzeń. Warto wspomnieć o zasilaniu PoE, które również może być zapewniane na tych samych pinach, co dane (kamera musi obsługiwać standard 802.3af opcja A).
Takie rozwiązanie niestety nie zawsze zadziała ze względu na długość skrętki, jak i potrzebę znacznego rozwinięcia żył na końcu skrętki. Jest to ratunek w sytuacji gdy została poprowadzona tylko jedna skrętka i nie ma możliwości zastosowania switcha (np. N29810).
Podłączenie dwóch urządzeń do jednego kabla UTP

Reset hasła kamery lub rejestratora Dahua przez aplikację DMSS na telefon.

Reset hasła jest to możliwy w dwóch przypadkach:
1. Urządzenie jest dodane do konta DMSS i jest online (można uzyskać podgląd obrazu) - najłatwiejszym sposobem na przywrócenie hasła jest jego zmiana za pośrednictwem aplikacji. Ze strony głównej należy przejść do szczegółów urządzenia → Modyfikacja urządzenia → Zmień hasło → Resetuj hasło. Następnie należy wpisać nowe hasło.
2. Urządzenie nie musi być dodane do konta oraz być online, ale jest powiązane z narzędziem resetu haseł w aplikacji DMSS:
  • W DMSS należy uruchomić : Ja→Menadżer narzędzi→Zarządzenie hasłami urządzenia.
  • Powiązanie polega na zeskanowaniu specjalnego kodu QR dostępnego w interfejsie przeglądarkowym urządzenia w menu Konto → Reset hasła.
  • Jeśli hasło jest zapomniane to przy logowaniu należy wybrać opcję Nie pamiętam hasła → Tryb resetowania → Kod QR do wiązania.
  • W aplikacji DMSS wejść w narzędzie resetu haseł w aplikacji DMSS i zeskanować kod QR do wiązania urządzenia. Wyświetli się specjalny kod umożliwiający reset hasła.

DVB-S2X/S2/S w IP.

Dzięki technice dystrybucji telewizji bazującej na sygnale IP, budynek w którym dostępny ma być sygnał można wyposażyć jedynie w skrętkę komputerową. Prócz niższego kosztu okablowania, zyskujemy dodatkowo szereg funkcji interaktywnych, a oferta kanałowa może zostać dostosowana do specyficznych wymogów klienta. Strumienie IP mogą być oglądane na telewizorach z wbudowanym odbiornikiem IP lub jeśli telewizor takiego nie posiada, z wykorzystaniem cyfrowego odbiornika VSA N5 IPTV TERRA R81612. Dodatkowo do pomocy wykorzystać można darmowe oprogramowanie do odtwarzania plików wideo i audio, np. VLC.
Streamer IPTV 16xDVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Streamer IPTV sdi416 FTA R81590.
Streamer IPTV sdi482C z podwójnym gniazdem CI R81594.
W celu wprowadzenia sygnału satelitarnego do instalacji IP wykorzystać możemy:
  • Streamer IPTV 16xDVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA R81590 z wbudowanym gniazdem USB TERRA - urządzenie umożliwia konwersję sygnału DVB-S2X/S2/S (16 transponderów) do strumienia IP multicast o maksymalnej przepustowości 1,2 Gbps.
  • Streamer IPTV 8xDVB-S2X/S2/S-IP sdi482C z podwójnym gniazdem CI i portem USB TERRA R81594 - urządzenie umożliwia konwersję sygnału DVB-S2X/S2/S (kanały kodowane z 8 transponderów) do strumienia IP multicast o maksymalnej przepustowości 0,6 Gbps.
Dzięki technice dystrybucji telewizji bazującej na sygnale IP, budynek w którym dostępny ma być sygnał można wyposażyć jedynie w skrętkę komputerową (jedną – dla danych oraz telewizji lub dwie – osobno dla danych oraz dla telewizji). Prócz niższego kosztu okablowania, zyskujemy dodatkowo szereg funkcji interaktywnych, a oferta kanałowa może zostać dostosowana do specyficznych wymogów klienta.

Nowa stacja bramowa dedykowana do obsługi wideodomofonów IP Hikvision drugiej generacji.

W ofercie firmy Dipol dostępna jest 1-abonentowa stacja bramowa IP Villa DS-KV9503-WBE1 G73615 z funkcją uwierzytelnienia za pomocą kodu PIN, kodu QR, twarzy oraz karty lub breloka działającego w standardzie Mifare (13,56 MHz). Estetyczne wykonanie i duża funkcjonalność sprawiają, że stacja ta doskonale sprawdzi się przy budowie systemów dla domków jednorodzinnych, willi, biur czy apartamentów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących eleganckiej stacji bramowej o dużej funkcjonalności. Stacja posiada 4" kolorowy, dotykowy ekran LCD typu IPS o rozdzielczości 800 x 600 pix. Wbudowane dwie kamery kolorowe o rozdzielczości 2 Mpix zapewniają dobrą jakość obrazu oraz skuteczne działanie funkcji autoryzacji za pomocą twarzy lub kodu QR. Jeden fizyczny przycisk wywołania pozwala na szybkie nawiązanie połączenia. Wbudowane 2 przekaźniki umożliwiają sterowanie furtką lub bramą wjazdową. Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 3 m zapewnia prawidłową obserwację w przypadku słabego oświetlenia. Stacja bramowa wyposażona jest w port Ethernet pozwalający na zasilenie i podłączenie do sieci oraz moduł Wi-Fi (2,4 GHz). Konfiguracja możliwa jest za pomocą aplikacji iVMS-4200 lub bezpośrednio po zalogowaniu przez przeglądarkę internetową. Zdalny podgląd i otwieranie możliwe są za pomocą aplikacji mobilnej Hik-Connect.
Stacja bramowa DS-KV9503-WBE1 IP Villa (1-abonentowa, RFID, Wi-Fi,  LCD, rozpoznawanie twarzy) Hikvision
Widok stacji bramowej IP DS-KV9503-WBE1 G73615

Przyczyny problemów z uruchomieniem optycznych instalacji RTV/SAT.

Kable światłowodowe są coraz częściej wykorzystywane w zbiorczych instalacjach telewizji naziemnej i satelitarnej. Ponieważ ten rodzaj okablowania ciągle stanowi nowość dla wielu instalatorów wykonujących od lat tego typu systemy bazując na tradycyjnym okablowaniu miedzianym, stosunkowo często mają oni problemy z ich uruchomieniem. Problemy te są zazwyczaj łatwe do zdiagnozowania oraz eliminacji.
Możliwość zastąpienia miedzianej, 9-cio kablowej magistrali jednym światłowodem o średnicy 3–5 mm jest jedną z głównych zalet stosowania kabli światłowodowych w zbiorczych instalacjach RTV/SAT
Poniżej zestawiono listę najczęstszych przyczyn usterek w światłowodowych instalacjach RTV/SAT:
  • problemy z okablowaniem wynikające ze zbyt dużego tłumienia na spawach, złączach, zgięciach kabli oraz brak możliwości weryfikacji tego tłumienia. Często bywa tak, że osoba instalująca zestaw antenowy oraz sprzęt aktywny podłącza go do wcześniej ułożonego już okablowania. Prace instalatorskie należy zacząć od sprawdzenia stanu kabli – zwłaszcza, że często jest to zaledwie jeden lub maksymalnie kilka kabli. Tłumienie kabla można sprawdzić za pomocą źródła światła, np. L5819 oraz miernika mocy optycznej, np. L5815.
  • stosowanie złączy o złym typie szlifu ferruli: APC zamiast PC oraz PC zamiast APC. Wielu instalatorów nie zwraca uwagi na typ złącza nadajnika optycznego, tymczasem w zależności od producenta oraz modelu mogą one wymagać zastosowania złączy o ferruli prostej, np. FC/PC, SC/PC (złącza niebieskie) lub ferruli ściętej pod kątem, np. SC/APC (złącza zielone). Pomyłka w tej kwestii, oprócz ryzyka uszkodzenia złącza w nadajniku optycznym, owocuje zwiększeniem tłumienia połączenia o około 4-7 dB, co stanowi często niemal połowę całkowitego budżetu mocy optycznej.
  • zbyt mocny sygnał na wejściu odbiorników optycznych. W przypadku, gdy światłowód łączy bezpośrednio nadajnik z odbiornikiem (brak splitterów), konieczne jest zastosowanie tłumików sygnału na wejściu odbiornika. Moc nadajnika optycznego oraz zakres czułości odbiornika optycznego różnią się nieco w zależności od marki i modelu sprzętu, w związku z tym należy upewnić się co do ich wartości, sprawdzając dane w karcie katalogowej.
  • błędne podłączenie wtyków typu FC. Podczas montażu konieczne jest prawidłowe pozycjonowanie wtyku względem gniazda. Jest tylko jedno ułożenie gniazda i wtyku, przy którym prowadnica na złączu wchodzi we wcięcie w gnieździe. Przy każdej innej relacji gniazdo i wtyk nie łączą się właściwie, pomimo nakręcenia nakrętki złącza na gniazdo. Przy błędnym montażu, między wtykiem a gniazdem pozostaje szczelina, która uniemożliwia transmisję sygnału. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.
  • zbyt wysoki lub zbyt niski poziom sygnału RTV na wejściu nadajnika optycznego. Nadajniki optyczne wyposażone są zazwyczaj w układ AGC wymagający do swego prawidłowego działania zapewnienia pewnego minimalnego poziomu. Przed podłączeniem sygnału z anten do nadajnika, należy zapoznać się z danymi technicznymi nadajnika związanymi z dopuszczalnym zakresem sygnałów na wejściu.
Urządzenia światłowodowe stosowane w instalacjach optycznych RTV/SAT to urządzenia typu „plug & play”. Dokładane zapoznanie się z danymi technicznymi urządzeń oraz świadomość opisanych wyżej problemów i sposobów ich rozwiązania gwarantuje 100% powodzenia przy realizacji tego typu instalacji.

Nowości produktowe:

Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 + 20 m przewodu + SMA [698-960, 1710-2700 MHz]
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 + 20 m przewodu + SMA [698-960, 1710-2700 MHz] A741024_20 jest logarytmiczną anteną kierunkową MIMO do montażu na zewnątrz budynków, przeznaczoną do odbioru i nadawania sygnału z modemu LTE/GSM/3G. Antena posiada zysk o wartości 10 dBi. Przeznaczona jest do współpracy z modemami LTE, telefonami lub modemami: GSM, DCS, 3G (wyposażonymi w dwa złącza antenowe). Pasmo pracy: 698-960, 1710-2700 MHz.

Antena TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 + 10 m przewodu + SMA [698-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz]
Antena TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 + 10 m przewodu + SMA [698-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz] A741027_10 jest logarytmiczną anteną kierunkową MIMO do montażu na zewnątrz budynków, przeznaczoną do odbioru i nadawania sygnału z modemu 5G/LTE/GSM/3G. Antena posiada zysk o wartości do 11 dBi. Przeznaczona jest do współpracy z modemami LTE, telefonami lub modemami: GSM, DCS, 3G, LTE, 5G (wyposażonymi w dwa złącza antenowe). Pasmo pracy: 698-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1H43G2-IZ (4 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,005 lx, IR do 30 m, MD2.0, H.265)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1H43G2-IZ (4 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,005 lx, IR do 30 m, MD2.0, H.265) K02008 to kamera sufitowa IP marki Hikvision, należąca do serii EasyIP Lite. Kamery z tej serii posiadają podstawowe, najczęściej wykorzystywane funkcje, dlatego stanowią idealne rozwiązanie do większości instalacji, gdzie wymagana jest stabilna i bezawaryjna praca. Kamera posiada funkcje detekcji ruchu 2.0, która eliminuje fałszywe alarmy poprzez filtrowanie obiektów typu człowiek / pojazd. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni wykonany w technice EXIR o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 96° - 29,2°.

Warto przeczytać:

Sprawdzenie instalacji światłowodowej. Ultimode OR-20-S3S5-iSMV L5830 jest prostym w obsłudze, ale funkcjonalnym urządzeniem do testowania instalacji światłowodowych. Urządzenie umożliwia realizację pomiarów reflektometrycznych w sposób tradycyjny (z reflektogramem i tabelą zdarzeń) lub w formie automatyzowanej (funkcja iOLA), w której urządzenie automatycznie dobiera parametry pomiaru, a jego wyniki prezentuje w przystępnej dla użytkownika formie graficznej...>>>więcej
Jedną z zalet reflektometru L5830 jest możliwość wygenerowania profesjonalnego raportu z wykonanych pomiarów...
Instalacja zbiorcza z odbiorem z dwóch nadajników DVB-T2 - test anten DIPOL SMART i wzmacniacza kanałowego TERRA