Nr 8/2024 (19.02.2024)
Kosmiczne reflektory mogą zwiększyć efektywność farm fotowoltaicznych.
Inżynierowie z Uniwersytetu w Glasgow zaprezentowali pomysł i zamodelowali działanie reflektorów orbitujących 1000 kilometrów nad Ziemią. Ich zadaniem będzie odbijanie światła słonecznego w celu zwiększenia wydajności farm fotowoltaicznych.Modele symulacyjne pokazały, że umieszczenie 20 reflektorów zrobionych ze specjalnego, cienkiego jak pajęczyna materiału na orbicie 1000 kilometrów nad powierzchnią Ziemi mogłoby odbijać światło słoneczne dodatkowo przez średnio dwie godziny każdego dnia. Pomogłoby to zwiększyć wydajność farm słonecznych zwłaszcza po zachodzie słońca, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe. Efektywność tego rozwiązania można jeszcze podnieść dodając więcej reflektorów lub zwiększając ich rozmiar.
Zespół opracował algorytm określający, w jaki sposób reflektory mają być rozmieszczone oraz ukierunkowane, aby najefektywniej uchwycić promienie słoneczne, maksymalizując dodatkowe światło wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Reflektory powinny utrzymywać orbitę blisko linii terminatora Ziemi, czyli granicy, gdzie światło dzienne po jednej stronie planety przechodzi w noc po drugiej i pracować w układzie znanym jako konstelacja Walkera. Jest on powszechnie stosowany w systemach komunikacji satelitarnej.
Badacze sugerują, że 20 reflektorów mogłoby generować dodatkowe 728 megawatogodzin (MWh) energii elektrycznej dziennie – czyli tyle, ile wytwarza ogromna, tradycyjna farma fotowoltaiczna, (wielkości kilku tysięcy hektarów), a koszt systemu byłby znacznie mniejszy.
Badacze sugerują, że 20 reflektorów mogłoby generować dodatkowe 728 megawatogodzin (MWh) energii elektrycznej dziennie – czyli tyle, ile wytwarza ogromna, tradycyjna farma fotowoltaiczna, (wielkości kilku tysięcy hektarów), a koszt systemu byłby znacznie mniejszy.
Pomysł orbitujących reflektorów słonecznych nie jest nowy. Już pod koniec lat 20. XX wieku dyskutowano o oświetlaniu miast światłem odbitym z kosmosu. Udokumentowane prace miały miejsce tylko raz, kiedy rosyjscy badacze wypuścili ze stacji kosmicznej MIR 20-metrowy reflektor pokryty folią aluminiową, która była rozkładana za pomocą centralnego mechanizmu. W czasie testów, reflektor miał odbić światło równoważne mocy 3 - 5 Księżyców w pełni, które oświetliło powierzchnię Ziemi o średnicy około 4-5 kilometrów. Pomimo krótkoterminowego sukcesu, projekt ostatecznie zakończył się niepowodzeniem z powodu kosztów i technicznych trudności.
Otwieramy zapisy na kursy stacjonarne!
Serdecznie zapraszamy instalatorów i projektantów na wiosenny cykl szkoleń DIPOLa. Odwiedzimy największe polskie miasta z praktycznymi warsztatami dotyczącymi, między innymi, pomiarów w instalacjach światłowodowych, monitoringu, wideodomofonów, zaawansowanych rozwiązań CCTV i podstaw sieci IP. Więcej informacji, agenda i zapisy na stronie kursowej.Po co w rejestratorze NVR dwie karty sieciowe?
Rejestratory NVR Sunell są wyposażone w dwie karty sieciowe, co pozwala dodatkowo zabezpieczyć sieć. Każdą kartę sieciową można niezależnie zaadresować, ustawić inną maskę oraz bramę sieciową, co daje następujące możliwości:- segmentacja ruchu sieciowego - pozwala na odseparowanie danych płynących z kamer IP od Internetu oraz innych urządzeń w sieci lokalnej. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo oraz niezawodność działania systemu, ponieważ ruch sieciowy kamery jest izolowany od innych urządzeń
- balansowania sieci - rejestratory NVR mogą wykorzystywać obie karty sieciowe do równoważenia obciążenia sieciowego. W przypadku dużego przepływu danych z kamer IP możliwe jest podzielenie ruchu na dwie sieci, co pozwala efektywnie zarządzać dostępną przepustowością. Kamery mogą być adresowane zgodnie z pierwszą lub drugą kartą sieciową w zależności od potrzeb.
System wideodomofonowy Hikvision w standardzie 2-Wire.
Często zachodzi potrzeba wymiany istniejącego systemu (wideo) domofonowego na nowszy, oferujący większe możliwości. Tego typu modernizacja może wymagać wymiany okablowania, np. na skrętkę komputerową w przypadku systemów IP. Z pomocą przychodzi tutaj wideodomofon Hikvision pracujący w standardzie 2-żyłowym, tzw. 2-Wire, który posiada taką samą funkcjonalność jak wideodomofon IP Hikvision 2 generacji. Budowa niedużego systemu polega na podłączeniu do dystrybutora G74824 DS-KAD706Y za pomocą magistrali 2 żyłowej (2-Wire) monitorów (np. G74019 DS-KH6320Y-WTE2) i modułu głównego stacji bramowej ( G73646 DS-KD8003Y-IME2). Magistrala 2-Wire pozwala na zasilenie urządzeń i nawiązanie komunikacji. Po podłączeniu dystrybutora do sieci LAN, każde urządzenie (monitor, stacja bramowa) widoczne jest w sieci pod osobnym adresem IP. Konfiguracja odbywa się za pomocą aplikacji iVMS-4200(v3). Taki system oprócz podstawowej funkcjonalności do jakiej jest stworzony czyli wideo rozmowy, otwierania furtki i sterowania bramą wjazdową, pozwala również na obsługę za pomocą aplikacji Hik-Connect na smartfona. Dzięki niej można przekierować rozmowę na telefon podczas nieobecności lokatora oraz zdalnie otworzyć furtkę lub bramę.Cyfrowy modulator HDMI-DVB-T/C.
Zamiana sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF, oznaczająca wprowadzenie sygnału z dowolnego źródła, jak np.: komputery, odtwarzacze czy kamery monitoringu do instalacji telewizji naziemnej, jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora. Urządzenie to, wyposażone w jedno lub zestaw wejść A/V (RCA, HDMI itd. - w zależności od jego typu) oraz wyjście RF (zwane potocznie wyjściem "antenowym") umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika, wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej.W ofercie firmy DIPOL znajdziemy model cyfrowego modulatora HDMI do DVB-T/C WS-6990 Signal R86701. Kompaktowe wymiary, konkurencyjna cena, prosta instalacja, oraz intuicyjna konfiguracja przy pomocy przycisków na przednim panelu to cechy, które doceni każdy instalator oraz użytkownik.
Jedno wejście HDMI (obsługa HDCP) modulatora WS-6990 Signal R86701 umożliwia wprowadzenie sygnału z jednego źródła w rozdzielczości Full HD do instalacji telewizyjnej w standardzie DVB-T lub DVB-C.