Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 7/2024 (12.02.2024)

Chińskie satelity w służbie autonomicznego transportu.

Chiński producent samochodów Geely Holding Group poinformował, że umieścił na niskiej orbicie okołoziemskiej 11 satelitów, które zapewnią dokładniejszą nawigację dla pojazdów autonomicznych. Satelity zostały wystrzelone z Centrum Startowego Satelitów w Xichang, w południowo-zachodniej prowincji Syczuan.
Geely prognozuje, że do końca 2025 roku będzie dysponował 72 satelitami na orbicie, a finalnie 240. Oprócz zapewniania wysokiej precyzji nawigacji dla samochodów autonomicznych, sieć satelitów będzie również udostępniać komercyjnie Internet dla urządzeń elektroniki użytkowej.
Chiński producent samochodów Grupa Geely Holding z Zhejiang, poinformował że 3 lutego nastąpił start drugiej rakiety z Centrum Startowego Satelitów w Xichang w Chinach
System satelitarny Geely ma się wyróżniać znacznie wyższą precyzją i rozpoznawać obiekty o rozmiarze nawet jednego metra. Oczywiście nowy system ma być tylko jednym z wielu źródeł danych, jakimi mają się posługiwać pojazdy autonomiczne.
W bieżącym planie na lata 2021-2025 Pekin wezwał do utworzenia zintegrowanej sieci satelitarnej do komunikacji, teledetekcji oraz nawigacji. Według mediów państwowych jest już ponad 400 chińskich satelitów na orbicie (w tym oczywiście komercyjne).

Miernik AS07STCA-4K sygnałów RTV/SAT.

W budynkach mieszkalnych przed odbiorem przez inspektora należy zweryfikować czy instalacja RTV/SAT została wykonana prawidłowo. Czy urządzenia zostały przyłączone w odpowiedni sposób oraz czy nie popełniono żadnych błędów podczas projektowania sieci, związanych np. z odległościami od urządzeń wydzielających ciepło czy w pomieszczeniach mokrych. Na pierwszym etapie przeglądu stwierdza się również, czy nie występują widoczne uszkodzenia mechaniczne, sprawdzany jest stan przewodów i połączeń. Wszystkie te informacje powinny być zawarte w protokole przygotowywanym przed oddaniem instalacji do użytku. Kolejnym ważnym elementem jest wykonanie pomiarów sygnałów telewizji naziemnej oraz satelitarnej. W tym celu najlepiej skorzystać z urządzenia, które posiada odpowiedni certyfikat kalibracji.
Miernik Alpsat AS07STCA-4K - przegląd funkcji
Na powyższym filmie demonstrujemy najważniejsze funkcje profesjonalnego miernika AS07STCA-4K R10206 marki ALPSAT, który umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (4K), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2 (4K) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej C/J.83B/ISDB-T./

Sprawdzenie instalacji światłowodowej.

Ultimode OR-20-S3S5-iSMV L5830 jest prostym w obsłudze, ale funkcjonalnym urządzeniem do testowania instalacji światłowodowych. Urządzenie umożliwia realizację pomiarów reflektometrycznych w sposób tradycyjny (z reflektogramem i tabelą zdarzeń) lub w formie automatyzowanej (funkcja iOLA), w której urządzenie automatycznie dobiera parametry pomiaru, a jego wyniki prezentuje w przystępnej dla użytkownika formie graficznej.
Reflektometr/ tester sieci światłowodowych ULTIMODE OR-20-S3S5-iSMV
Jedną z zalet reflektometru L5830 jest możliwość wygenerowania profesjonalnego raportu z wykonanych pomiarów. Postępujący rozwój światłowodów w branży instalacji niskoprądowych niesie ze sobą większą świadomość inwestorów, który coraz częściej wymagają sporządzenia stosownej dokumentacji pomiarowej, nawet przy stosunkowo niewielkich projektach. Darmowa aplikacja OTDR Assistant for PC pozwala na odczyt generowanych przez reflektometr Ultimode plików pomiarowych *.sor (standard Telcordia SR-4731) w celu dokładnej ich analizy. Możliwe jest swobodne poruszanie się po reflektogramie, powiększanie jego fragmentów, czy wyznaczanie tłumienności danego odcinka lub zdarzenia przy użyciu markerów (metoda 2-punktowa, metoda 4-punktowa, metoda LSA). Aplikacja posiada również plugin iOLA do odczytu plików *tor generowanych przy zapisywaniu wyników modułu iOLA.
Zapisane pliki oraz w/w oprogramowanie umożliwiają generowanie raportów pomiarowych w formacie *.pdf lub *.xls. Kreator raportów pomiarowych daje użytkownikowi wybór co do formatu oraz zawartości raportu. Wybierać można między jednostronicowym dokumentem zawierającym podstawowe informacje, a zaawansowanymi raportami uwzględniającymi takie dane, jak: reflektogram, tabele zdarzeń, czy graficzne przedstawienie mierzonego łącza.

Sterowanie drugim przekaźnikiem za pomocą hasła w modułowych stacjach bramowych wideodomofonu IP Hikvision.

Jeżeli do stacji bramowych modułowego systemu wideodomofonowego IP (DS-KD8003-IME1(B) G73652) lub 2-Wire (DS-KD8003Y-IME2 G73646) zostanie podłączona klawiatura, możliwe jest sterowanie pierwszym lub drugim przekaźnikiem wbudowanym w stację bramową za pomocą hasła. Aby sterowanie drugim przekaźnikiem było możliwe, należy zaktualizować stację bramową do wersji firmware 2.2.62 lub wyższej. Po wejściu w ustawienia stacji bramowej z aplikacji iVMS-4200 należy przejść do zakładki Domofon → Ustawienia i wybrać opcję dodawania hasła. Podczas procesu dodawania możliwe będzie nadanie hasła i wybranie przekaźnika, który będzie wyzwalany w momencie jego użycia. Bezpośrednio w stacji bramowej można dodać do 16 haseł publicznych.
Widok okna po dodaniu hasła publicznego i wskazaniu przekaźnika, który będzie wyzwalany w momencie jego wpisania.

Sieć WiFi w budynkach biurowych.

W przypadku projektowania sieci bezprzewodowej trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy ma to być sieć ogólnodostępna np. w bibliotece lub urzędzie czy też sieć zamknięta dla pracowników biura, urzędu, magazynu. Wiąże się to bezpośrednio z określeniem spodziewanej liczby klientów sieci.
Jeżeli sieć ma działać w budynku biurowym z dużą liczbą ścian, kilkoma kondygnacjami, wówczas głównym problemem jest wpływ tłumienia ścian i stropów na poziom sygnału radiowego. Z tego względu, aby pokryć zasięgiem cały budynek należy rozmieścić w nim kilka-kilkanaście (a czasem nawet kilkadziesiąt) punktów dostępowch.
Jeden punkt dostępowy obsłużyć może z reguły około 50 - 60 użytkowników. Oznacza to, że w większości przypadków sieć biurowa projektowana na kilkunastu lub kilkudziesięciu punktach dostępowych oferować będzie ogromną nadmiarowość w kwestii teoretycznej pojemności. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jeżeli pewne obszary sieci mają być ogólnodostępne, wówczas w miejscu takim o liczbie punktów dostępowych decydować będzie nie tylko możliwość pokrycia danego obszaru, a przede wszystkim pojemność. Duża liczba gromadzących się w jednym miejscu użytkowników wymusić może konieczność instalacji większej liczby punktów dostępowych, nawet w mniejszych pomieszczeniach.
Dobrym urządzeniem do budowy sieci w takich budynkach jest TP-LINK EAP610 N25690. EAP610 to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu i zarządzaniu przez przeglądarkę www (nie jest wymagany kontroler). Automatyczne zarządzanie pasmem radiowym oraz uwierzytelnianie przy pomocy strony powitalnej czyni EAP610 idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura. Urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz, w standardzie 802.11ax (WiFi 6).

Co oznacza SMD+, SMD 3.0, SMD 4.0?

SMD to skrót od angielskiej nazwy Smart Motion Detection, czyli Inteligentna Detekcja Ruchu (IDR). Jest to funkcja, kóra potrafi analizować zdarzenia detekcji ruchu pod kątem wykrycia człowieka bądź pojazdu. Dzięki temu powiadomienia alarmowe zostają przefiltrowane i zbędne alarmy zostają zablokowane. Jeśli mamy system z zapisem na kompatybilnym NVR, to nagrania mogą zostać przefiltrowane pod kątem detekcji człowieka lub pojazdu.
SMD/SMD+ to podstawowa wersja inteligentnej detekcji ruchu. Jej działanie wymaga mniejszej mocy układów AI, dlatego jest obecna w kamerach podstawowych serii. Jeśli potrzebna jest dokładniejsza analiza należy zastosować SMD 3.0 lub 4.0.
Porównanie poszczególnych generacji funkcji SMD przedstawia tabela poniżej:
  SMD/SMD+ SMD 3.0 SMD 4.0
Zasięg detekcji człowiek (2.8 mm) 7 m 12 m 12 m
Zasięg detekcji pojazd (2.8 mm) 10 m 18 m 18 m
Dokładność Ogólna 95 % 99,0 % 99,0 %
Małe zwierzęta - 99,0 % 99,5 %
Duże zwierzęta 95,0 % 98,0 %
W SMD 4.0 działa także funkcja Quick Pick, która pozwala wyszukać interesującą nas osobę (samochód) po kolorze ubrania (karoserii). Działa w połączeniu z rejestratorem – odtwarzając nagranie wystarczy zaznaczyć interesujący obiekt jak człowiek czy pojazd. Algorytm działający w oparciu o AI wyszuka i oznaczy nagrania z obiektami w podobnym schemacie barwnym.
Lista produktów Dahua z funkcją SMD znajduje się tutaj.

Nowości produktowe:

 Przewód NETSET BOX U/UTP kategorii 6 zewnętrzny PE żelowany, klasa palności Fca /1m/
Przewód NETSET BOX U/UTP kategorii 6 zewnętrzny PE żelowany, klasa palności Fca /1m/ E1611_1 to najwyższej jakości skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji w warunkach zewnętrznych. Opona zewnętrzna wykonana jest z polietylenu (PE) odpornego na działanie promieniowania słonecznego UV i wilgoci. Ośrodek kabla wypełniony jest żelem, co zapobiega penetracji wzdłużnej wody w kablu. Przewód przeznaczony jest do wykonywania instalacji prowadzonych w ziemi, w kanałach kablowych.

Zwora elektromagnetyczna MG280S HARTTE (mont. nawierzchniowy, sygn. LED, siła trzymania 280 kg) Bira
Zwora elektromagnetyczna MG280S HARTTE (mont. nawierzchniowy, sygn. LED, siła trzymania 280 kg) Bira G76863 jest wewnętrzną zworą magnetyczną z serii Hartte Bira, dedykowaną do pracy w systemach kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy. Charakteryzuje się niewielkimi wymiarami oraz brakiem magnetyzmy szczątkowego, dzięki czemu po odłączeniu zasilania zwalnia płytę trzymającą i umożliwia bezzwłoczne otwarcie drzwi. Zwora posiada siłę trzymania 280 kg i dedykowana jest do montażu nawierzchniowego. Wyposażona została również w sygnalizację LED.
MG280ZL Uchwyt montażowy typu ZL do zwory MG280S oraz MG280SR Bira
Uchwyt montażowy MG280ZL typu ZL Bira G76914 jest okuciem montażowym typu ZL, dedykowanym do montażu zwór elektromagnetycznych MG280S oraz MG280SR.

Warto przeczytać:

CCTV Sunell: HTML5 do obsługi monitoringu przez przeglądarkę. Urządzenia firmy Sunell umożliwiają wygodne przeglądanie i obsługę poprzez przeglądarkę internetową, korzystając z języka HTML5. Dzięki temu możliwe jest wyświetlanie obrazu bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek czy rozszerzeń, co odróżnia je od tradycyjnych rozwiązań wymagających przeglądarki Internet Explorer...>>>więcej
Sunell - Twój zaufany partner CCTV