Nr 2/2024 (08.01.2024)
Konferencja WRC-23 wyznaczyła częstotliwości dla 5G i 6G.
15 grudnia 2023 roku w Dubaju zakończyła się, trwająca blisko miesiąc, Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna (WRC - World Radiocommunication Conference), podczas której podjęto istotne decyzje dotyczące komunikacji mobilnej. W konferencji uczestniczyło 3900 delegatów ze 163 krajów, a głównym tematem była przyszłość wykorzystania widma częstotliwości radiowych oraz orbit satelitów geostacjonarnych i niegeostacjonarnych. Delegacji doszli do wspólnego porozumienia dotyczącego nowego mobilnego widma dolnopasmowego (poniżej 1 GHz) i średniego pasma w zakresach 3,5 GHz i 6 GHz. Jedną z kluczowych decyzji było pozostawienie pasma UHF w zakresie 470-694 MHz do wykorzystania wyłącznie na usługi telewizji naziemnej. Decyzja obejmuje Region 1, czyli Europę, Bliski Wschód, Afrykę oraz Azję. Stan ten ma utrzymywać się co najmniej przez kolejne 8 lat. Kolejną analizę konieczności zwolnienia tego pasma na potrzeby transmisji danych zaplanowano na konferencję WRC-31 (2031 r.)Dużo emocji wzbudziła dyskusja na temat przyszłościowego wykorzystania pasma 6 GHz (6.425-7.125 GHz). Podczas konferencji zapadła decyzja o wykorzystaniu tego zakresu dla potrzeb technik mobilnej transmisji danych - 5G-Advanced w Europie, Afryce oraz kilku krajach w różnych częściach świata. Pewną niewiadomą stanowią tutaj Stany Zjednoczone, które już wcześniej postanowiły przeznaczyć to pasmo jako nielicencjonowane, na kolejne generacje technik WiFi. Dalsze dyskusje i być może ostatecznie wiążące decyzje dla wszystkich krajów zapadną podczas WRC-27. Podjęto decyzję, aby do następnej konferencji (2027 r.) przeanalizować możliwość wykorzystania pasma 7 - 8.5 GHz na potrzeby techniki 6G. Plany zakładają pierwsze wdrożenia dla 6G na rok 2030. Poruszono też kwestię integracji sieci komórkowych z satelitami i wydano regulacje, które usystematyzują tę kwestię.
Rejestratory NVR Sunell – wyłączenie powiadomień za pomocą wejścia alarmowego.
Jeśli w budynku oprócz systemu monitoringu istnieją inne systemy, np. system inteligentnego budynku, kontroli dostępu lub system alarmowy, warto zastanowić się nad implementacją funkcji rozbrajania rejestratora. Aktywacja tej funkcji skutkuje wyłączeniem powiadomień generowanych przez zdarzenia alarmowe, takie jak detekcja ruchu czy przekroczenie wirtualnej linii. Zdarzenia są normalnie rejestrowane w systemie, a zapis jest prowadzony, jednak można zdezaktywować akcje alarmowe, takie jak o wysyłanie wiadomości e-mail lub przesyłanie powiadomień do aplikacji klienckiej.Aktywacja wejścia alarmowego jest realizowana poprzez zwarcie lub rozwarcie styku alarmowego. Na przykład, dezaktywacja systemu alarmowego (oznaczająca, że użytkownik jest w domu) może wyłączyć powiadomienia, ponieważ w tym przypadku są one zbędne.
Sposób podłączenia sygnału z centrali alarmowej Satel Integra 32 do wejścia alarmowego w rejestratorze z wykorzystaniem przekaźnika.
W powyższym przykładzie wyjście niskoprądowe OUT3 centrali Integra 32 wysterowuje przekaźnik, który zwiera wejście alarmowe 1 rejestratora z masą. W ustawieniach rejestratora taki stan zdefiniowano dla wyłączenia powiadomień e-mail i push na telefon właściciela.
Światłowodowa linia napowietrzna - uchwyt LINEO.
Światłowody samonośne (ADSS - All Dielectric Self-Supporting) o średnicy około 3 mm wykorzystywane są najczęściej w realizacji przyłączy abonenckich. Światłowód taki doprowadzany jest domu abonenta z najbliższego słupa, a po obu stronach połączenia instalowany jest tzw. uchwyt odciągowy. Światłowody takie ze względu na niską cenę, prostą konstrukcję oraz względnie niewielką liczbę włókien, wykorzystywane są również np. w instalacjach CCTV, w których część okablowania prowadzona jest napowietrznie.Uchwyt odciągowy LINEO E857523
Uchwyt LINEO E857523 przeznaczony jest do realizacji linii napowietrznych bazujących na kablach o średnicy do 3,5 mm. Cechą unikatową uchwytu odróżniającą go od innych, podobnych konstrukcji jest możliwość naciągnięcia kabla z ziemi, a nie z drabiny przy słupie. Oznacza to, że długość oraz stopień napięcia przęsła kablowego może być regulowany po instalacji kabla w uchwycie. To bardzo wygodne i przyspieszające instalację rozwiązanie. Uchwyt jest przy tym wytrzymały i odporny na działanie warunków atmosferycznych.
Pomiar sygnału DVB-T2 na wzmacniaczu kanałowym.
Wzmacniacze kanałowe pełnią ważną funkcję w każdej zbiorczej instalacji telewizyjnej. Montowane są na wejściu instalacji w celu wzmocnienia i wyrównania wszystkich multipleksów DVB-T2. Sama konfiguracja wzmacniacza kanałowego jest prosta i dosyć intuicyjna. Zazwyczaj wzmacniacze kanałowe konfigurowane są przy pomocy pokrętła (przycisków) zlokalizowanego na przedniej obudowie urządzenia lub przy pomocy dowolnego urządzenia mobilnego wyposażonego w system Android (ewentualnie komputer z systemem Windows). Wybór sposobu konfiguracji uzależniony jest od producenta danego produktu. Dobra praktyka instalatorska w pierwszej kolejności zaleca pomiar sygnału telewizji naziemnej DVB-T2 sygnału mierzonego bezpośrednio z anteny, a następnie pomiar tego sygnału dla każdego multipleksu na wyjściu wzmacniacza. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z certyfikowanego miernika sygnału telewizyjnego marki ALPSAT AS07STCA-4K R10206.Na powyższym zdjęciu został zaprezentowany pomiar naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC miernikiem ALPSAT AS07STCA-4K R10206 na wyjściu wzmacniacza kanałowego PROFINO Revolution 6711 R89062 dla przykładowego kanału 23 w paśmie UHF. Analogiczny pomiar należy wykonać dla pozostałych MUX-ów w instalacji. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z analizatora widma sygnału lub funkcji Tilt Limit, która umożliwia słupkowy pomiar do 12 MUX-ów naziemnej TV cyfrowej. Na wzmacniaczu został ustawiony poziom wyjściowy RF 90 dBuV dla każdego z 5 multipleksów. Taki poziom sygnału RF w zupełności wystarcza do rozprowadzenia i poprawnego odbioru na kilkadziesiąt odbiorników w instalacji.
Moduł wyświetlacza DS-KD-TDM dla wideodomofonu IP Hikvision.
DS-KD-TDM G73671 jest 4" modułem wyświetlacza, dedykowanym do pracy z modułami głównymi stacji bramowych IP Hikvision DS-KD8003-IME1(B) G73652 oraz DS-KD8003Y-IME2 G73646. Wyposażony jest w dotykowy ekran typu IPS o rozdzielczości 480 x 480 px. Posiada wbudowany czytnik tagów w standardzie Mifare (13,56 MHz), klawiaturę dotykową za pomocą której można dzwonić do lokatorów oraz otwierać elektrozaczep z wykorzystaniem kodu, listę lokatorów oraz możliwość wyświetlania grafiki reklamowej. Jego duża funkcjonalność pozwala na integrację i zastąpienie kilku modułów jednym urządzeniem. Za pomocą aplikacji iVMS-4200 możliwe jest ustawienie tego co będzie wyświetlane na ekranie po jego wybudzeniu. Do wyboru są cztery opcje:- okno połączenia telefonicznego (możliwość dzwonienia i otwierania za pomocą kodu),
- okno kontaktów,
- naciśnij przycisk, aby wyświetlić okno połączenia (lista kontaktów),
- okno odczytu karty.
Widok okna konfiguracji modułu DS-KD-TDM G73671 w programie iVMS-4200
Switche przemysłowe ULTIPOWER.
Przeznaczone są do obiektów przemysłowych, w których możliwe jest występowanie niekorzystnych warunków, takich jak: zwiększone zapylenie, wysoka lub niska temperatura, czy duża wilgotność. Montaż tego typu switchy zalecany jest również w przypadku instalacji realizowanych na słupach lub w studzienkach telekomunikacyjnych - w hermetycznych obudowach. Switche posiadają porty Ethernet (w zależności od modelu Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet) do podłączania takich urządzeń, jak kamery IP lub komputery. Switche przemysłowe ULTIPOWER posiadają obudowę spełniającą standard IP40 (ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych, ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy powyżej 1 mm). Wszystkie porty posiadają możliwość zasilania PoE (switch musi być zasilany napięciem DC 48 V). Przełączniki wyposażone są w port SFP w celu zamiany medium transmisyjnego na światłowód.Urządzenia posiadają również następujące funkcje dodatkowe:
- funkcja Extended umożliwiająca zasilanie urządzeń podłączonych skrętką o długości do 250 m,
- funkcja PoE Auto Check automatycznie wykonuje restart prądowy podłączonego urządzenia w przypadku jego zawieszenia,
- Obsługa HiPoE 90 W dla portów 1 oraz 2 (tylko model N299704),
- Funkcja PD umożliwia zasilanie switcha poprzez port Ethernet (tylko model N299707).
W powyższym przykładzie switche zostały zainstalowane w hermetycznych obudowach znajdujących się na słupach. Do switcha zostały podłączone kamery IP, zasilane ze switcha poprzez PoE (48V 802.3af). Pomiędzy słupami poprowadzono światłowód (jednomodowy zakończony złączami LC oraz zastosowano wkładki SFP) tak, aby stworzyć sieć składającą się z pięciu kamer oraz rejestratora kamer IP (NVR). Zastosowanie switchy przemysłowych zwiększa niezawodność takiej instalacji, ponieważ są one odporniejsze na przepięcia oraz trudne warunki atmosferyczne. Dodatkowo światłowód poprowadzony pomiędzy dwoma słupami skutecznie izoluje elektrycznie dwie lokalizacje punktów kamerowych.
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-E04HQHI-B (2 Mpix, 15 kl./s, H.265, SSD 512 GB, HDMI, VGA) TURBO HD 5.0 M75404 to 4-kanałowy, wielosystemowy rejestrator umożliwiający zapis obrazu z kamer: HD-TVI, HD-CVI, AHD, CVBS oraz IP. Urządzenie dla systemu analogowego potrafi nagrywać obraz z kamer 1080p i 720p przy 15kl./s. Archiwizacja nagrań jest możliwa na wbudowanym dysku eSSD o pojemności 512 GB (dostępne jest 480 GB). Przy domyślnych parametrach dla 4 kamer o rozdzielczości 2 Mpix przekłada się to na ok. 10 dni ciągłego zapisu. Rejestrator umożliwia podłączenie 4 kamer analogowych do wejść BNC, a także 1 kamery IP (o rozdzielczości do 6 Mpix). | ||
Cyfrowy rejestrator mobilny Protect 207 (4 x 1080p, H.265, 25 kl./s, 1 slot HDD/ SSD, GPS, RJ-45) M80207 to 4-kanałowy rejestrator mobilny przeznaczony do zastosowań w autokarach, autobusach miejskich, busach, tramwajach, metrze, pojazdach firmowych i osobowych oraz pojazdach specjalnych tj. TIR-ach, radiowozach, samochodach więziennych lub wojskowych oraz karetkach. Jego konstrukcja zapewnia podwyższoną odporność na drgania i wstrząsy. Rejestrator przeznaczony jest do montażu wewnątrz kabiny pojazdu, np. pod siedzeniem, w schowku, czy bagażniku. Przewody zasilające podłącza się do akumulatora oraz zapłonu (analogicznie jak radio), dzięki czemu po przekręceniu stacyjki urządzenie automatycznie rozpoczyna zapis audio-wideo. | ||
Kamera 4 w 1 tubowa ColorVu Hikvision DS-2CE12HFT-F28 (5 Mpix, 2.8 mm, 0,0005 lx, św. białe do 40 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS M75679 to kamera serii ColorVu przeznaczona do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje za pomocą microswitcha umieszczonego na przewodzie. Kamera generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 5 MPix, charakteryzujący się wysoką wyrazistością, jasnością oraz żywymi kolorami. Dzięki wysokiej czułości wynoszącej 0.0005 lx i wbudowanemu oświetlaczowi światła białego o zasięgu do 40 m, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym lub braku oświetlenia. | ||
Warto przeczytać:
Wysyłanie wiadomości do użytkowników systemu wideodomofonowego IP Hikvision z poziomu aplikacji iVMS-4200. Aplikacja iVMS-4200 umożliwia wysyłanie wiadomości do wybranych lokatorów. Jest to opcja szczególnie przydatna, zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych systemów wideodomofonowych, gdyż pozwala w szybki sposób przekazać ważne informacje wszystkim użytkownikom jak np. informacje o awariach, konserwacjach czy administracyjne. Po skonfigurowaniu systemu, stworzeniu organizacji, dodaniu osób wraz z uprawnieniami oraz przypisaniu osoby do danej stacji wewnętrznej (uzupełnienie informacji o rezydencie), możliwe jest wysyłanie wiadomości...>>>więcej