Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 1/2024 (01.01.2024)

Japońscy inżynierowie biją rekord transmisji danych. Przesłali cały ruch w Internecie w 1/20 sekundy!

Japońscy inżynierowie pobili rekord przesyłu danych z wykorzystaniem pojedynczego włókna światłowodowego, przekraczając prędkość 22,9 Pbit/s (Petabitów / sekundę). Jest to ponad dwa razy więcej niż poprzedni rekord, który wynosił 10,66 Pbit/s i ponad 20 razy więcej niż całkowita ilość danych przesłana przez całą światową sieć internetową w ciągu sekundy. Ruch z wykorzystaniem danych jakie były brane pod uwagę obejmuje wszelkiego rodzaju aktywności online, takie jak przeglądanie stron internetowych, streaming wideo, pobieranie plików, gry online oraz wszelką inną wymianę danych pomiędzy urządzeniami podłączonymi do internetu na całym świecie. Podczas gdy większość użytkowników na świecie surfuje po Internecie z prędkością maksymalnie kilkuset megabitów na sekundę, ta przełomowa prędkość osiągnięta przez Japoński Narodowy Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) pozostawia w tyle nawet najszybsze połączenia konsumenckie.
Aby obsłużyć większy ruch sieciowy, naukowcy z NICT wykorzystali technikę multipleksacji, czyli realizacji dwóch lub większej liczby kanałów komunikacyjnych w jednym medium transmisyjnym. Wielopoziomowa multipleksacja objęła też większą liczbę rdzeni we włóknie światłowodowym. Badacze stwierdzili, że każdy rdzeń w kablu światłowodowym może przesłać dane z prędkością 0,3 do 0,7 Pbit/s. Po ich zsumowaniu całkowita prędkość przesyłu wyniosła 22,9 Pbit/s. Naukowcy wykorzystali kabel składający się z 38 rdzeni z których każdy może przesyłać dane w trzech trybach, co sumarycznie daje 114 kanałów przestrzennych. Takie rozwiązanie zwiększa całkowitą zdolność transmisji, używając niezależnych kanałów danych w różnych zakresach długości falowej. Każdy mod jest osadzony w swoim kanale przestrzennym, obejmującym 750 kanałów w pasmach S, C i L o szerokości pasma 18,8 THz. Eksperci NICT sugerują, że dzięki dalszej optymalizacji korekcji błędów, system ten potencjalnie mógłby osiągnąć prędkość 24,7 Pbit/s, czyli ponad 1000 razy szybciej niż obecne systemy komunikacji światłowodowej.

Proste narzędzie do zarządzania systemami Dahua.

Zarówno dla małych systemów monitoringu jak i bardziej rozbudowanych systemów połączonych z innym instalacjami np. wideodomofonami lub kontrolą dostępu, warto rozważyć zastosowanie programu Dahua SmartPSS Lite. Ten lekki i uniwersalny program stanowi idealne narzędzie dla instalatorów oraz użytkowników domowych, którzy zajmują się małymi i średnimi instalacjami. SmartPSS Lite pozwala na konfigurację i zarządzanie urządzeniami monitoringu (kamery IP, rejestratory NVR, XVR), wideodomofonami, urządzeniami kontroli dostępu oraz rejestracji czasu pracy. Program dostępny jest w ramach bezpłatnej licencji.
Program ma następujące funkcje:
  • Zarządzanie, podgląd na żywo, odtwarzanie oraz zdalna konfiguracja urządzeń
  • Obsługa maksymalnie 64 urządzeń– w sumie do 256 kanałów wideo
  • Obsługa kompresji wideo H.265 i H.264
  • Tworzenie i obsługa schematów alarmów, wyświetlanie alarmów w rozbudowanym centrum alarmów
  • Obsługa alarmów IVS (analiza obrazu: przekroczenie linii, naruszenie strefy, pozostawienie/pojawienie się obiektu)
  • Możliwość uzyskania dostępu do interfejsu przeglądarkowego przy podłączeniu urządzenia poprzez P2P
  • Dziennik zdarzeń
  • Wielojęzyczne menu (również polskie)

Szafa RACK w budynku wielorodzinnym - zakończenie okablowania instalacji TV, LAN oraz światłowodowej.

Na poniższych zdjęciach prezentujemy przykład realizacji zakończenia okablowania w budynku wielorodzinnym liczącym 102 mieszkania. W myśl obowiązujących przepisów szafa zlokalizowana w pomieszczeniu technicznym stanowić ma punkt zbiegu kabli ze wszystkich mieszkań. Do każdego mieszkania doprowadzić należy: 2 kable koncentryczne, 2 skrętki komputerowe oraz 1 2-włóknowy kabel światłowodowy.
Szafa RACK SIGNAL R912016 wykorzystana do zakończenia okablowania w budynku wielorodzinnym. Z tyłu szafy zamontowany został system multiswitchowy Terra.
Dobierając szafę RACK do takiego scenariusza przewidzieć należy oczywiście liczbę paneli, które stanowić będą właściwe zakończenie kabli. To jednak nie wszystko. Oprócz wysokości samej szafy warto pomyśleć o:
  • odpowiedniej ilości miejsca na montaż urządzeń aktywnych; w przypadku typowego budynku wielorodzinnego będzie to widoczny na zdjęciu zestaw wzmacniaczy i multiswitchy realizujący dosył sygnału RTV/SAT. Odpowiednia szerokość oraz głębokość szafy pozwoli na montaż z ww. urządzeń z boku lub z tyłu. Dzięki temu oszczędzane jest cenne miejsce na froncie.
  • pionowych organizerach przewodów - ponieważ liczba kabli, które wchodzą do szafy jest duża, duża będzie również liczba kabli krosujących urządzenia operatora (switch LAN, splitter optyczny, itp.) z panelami zakończeniowymi. W związku z tym wybór modelu szafy wyposażonego w pionowe organizery przewodów wydaje się być tym jedynym słusznym. Brak tego elementu prędzej, czy później, skutkował będzie ogromnym bałaganem na froncie szafy.
  • możliwości wygodnego i bezpiecznego wprowadzenia kabli od zewnętrznych operatorów - pionowe organizery przewodów mogą posłużyć rownież zewnętrznym operatorom do bezpiecznego i możliwie wygodnego wprowadzenia własnego okablowania do szafy. Mowa tu multipatchcordach, kablach zasiląjących splittery optyczne, itp. W przypadku, gdy kwestia ta nie zostanie przemyślana, a operatorom zostawi się wolną rękę w tym zakresie, skończy się to bałaganem, a ten z kolei wpłynie na możliwość pojawienia się awarii.
Szafą wykorzystaną w powyższym przykładzie i spełniającą opisywane wyżej założenia jest szafa RACK 19" 42U 800x1000 mm stojąca SIGNAL R912016.

AS07STCA-4K - profesjonalny pomiar sygnału RTV/SAT.

Oprócz pomiaru poszczególnych parametrów cyfrowych sygnałów telewizyjnych, które mają istotny wpływ na poprawne wykonanie i działanie instalacji RTV/SAT, jednym z podstawowych kryterium przy wyborze miernika będzie jego prostota obsługi i funkcjonalność. Z pewnością dużo wygodniejszym urządzeniem będzie miernik mający jedno wejście wspólne dla sygnałów DVB-T2 oraz DVB-S/S2. Rozwiązanie to pozwala wyeliminować uciążliwe przełączanie bądź przekładanie kabla pomiarowego przy pomiarze bezpośrednio z multiswitcha. Kolejną ważną funkcją jest pomiar sygnału RF w bardzo szerokim zakresie dynamicznym co pozwala wyeliminować problem z przesterowaniem sygnału na poszczególnych elementach w instalacji jak i samego miernika.
Miernik AS07STCA-4K R10206 umożliwia pomiar mocy sygnału RF wyrażany w dBμV w zakresie 25...100 dBμV. Na powyższym zrzucie ekranu zaprezentowano pomiar sygnału DVB-S/S2 jednocześnie z dwóch pozycji satelitarnych dla każdej pary polaryzacja/pasmo. Funkcjonalność ta jest szczególnie przydatna w instalacjach multiswitchowych.

Wysyłanie wiadomości do użytkowników systemu wideodomofonowego IP Hikvision z poziomu aplikacji iVMS-4200.

Aplikacja iVMS-4200 umożliwia wysyłanie wiadomości do wybranych lokatorów. Jest to opcja szczególnie przydatna, zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych systemów wideodomofonowych, gdyż pozwala w szybki sposób przekazać ważne informacje wszystkim użytkownikom jak np. informacje o awariach, konserwacjach czy administracyjne. Po skonfigurowaniu systemu, stworzeniu organizacji, dodaniu osób wraz z uprawnieniami oraz przypisaniu osoby do danej stacji wewnętrznej (uzupełnienie informacji o rezydencie), możliwe jest wysyłanie wiadomości. W tym celu po uruchomieniu aplikacji iVMS-4200 należy przejść do zakładki:
  • "Kontrola dostępu -> Wideofon -> Powiadomienie", wybrać "Dodaj" i w zakładce "Wyślij do" wskazać abonentów
Po uzupełnieniu dostępnych opcji (temat wiadomości, typ, zdjęcie, treść) i zatwierdzeniu przyciskiem Wyślij, wiadomość ukaże się na monitorach wskazanych abonentów.
Widok okna pozwalającego na wysyłanie wiadomości
do wskazanych abonentów systemu wideodomofonowego IP za pomocą aplikacji iVMS-4200(v3)

Podstawy adresacji IP - cz. 7 - DDNS.

Jeżeli chcemy uruchomić serwer, np. ze stroną www lub podglądem kamer monitoringu, dostępny z każdego miejsca w Internecie, a nie posiadamy stałego adresu IP, tylko otrzymujemy go dynamicznie z serwera DHCP, musimy skorzystać z usługi DDNS (Dynamic Domain Name System), czyli usługi dynamicznego serwera nazw.
Klienci przyłączeni do sieci Internet często nie posiadają stałego publicznego adresu IP lecz zmienia się on co pewien czas. W takim przypadku użytkownik nie jest w stanie bezpośrednio zdalnie połączyć się z taką lokalizacją. Z pomocą idzie usługa DDNS, która tak jak DNS posiada bazę danych z wpisami zależności adresu domenowego z numerycznym, ale może być aktualizowana w dowolnej chwili przez posiadacza domeny (dedykowana usługa/aplikacja zainstalowana na sprzęcie klienta informuje o zmianie adresu serwer DDNS). Dzięki temu serwer może być osiągalny pod jedną, ustaloną nazwą niezależnie od tego, jaki adres IP w danej chwili posiada. Z tego powodu z serwerem można komunikować się tylko za pomocą adresu domenowego przetłumaczonego przez serwer DDNS (chyba, że znamy aktualny adres numeryczny serwera, ale nigdy nie wiemy jak długo będzie on obowiązywał).
Poglądowy schemat komunikacji jednego cyklu pomiędzy klientem a serwerem bez stałego adresu IP
za pośrednictwem DDNS. Przy kolejnej zmianie adresu zostaje on powtórzony.
1. Twój adres IP to 83.17.30.134
2. Zmieniłem IP: dipol.no-ip.org to teraz 83.17.30.134
3. Jaki jest aktualny adres IP dla dipol.no-ip.org?
4. dipol.no-ip.org to teraz 83.17.30.134
5. Witaj, 83.17.30.134 wyślij mi swoją stronę www
6. Proszę, oto moja strona www
Należy pamiętać, że od zmiany adresu IP przez serwer DHCP do wykrycia tego faktu przez program lub ruter może minąć pewien krótki czas, a następnie, gdy zostanie wysłana informacja aktualizacyjna do serwera DDNS mija około minuty. Trzeba uwzględnić taką ewentualność, że w chwilach zmiany adresu IP serwer może być niedostępny przez jakiś czas.

Nowości produktowe:

Adapter jednomodowy SC/APC simplex bez flanszy
Adapter jednomodowy SC/APC simplex bez flanszy L4224 przeznaczony do łączenia jednomodowych włókien i kabli światłowodowych zakończonych złączami SC/APC. Obudowa bezflanszowa umożliwia wykorzystanie adapterów w produktach posiadających ograniczoną przestrzeń na montaż tego typu elementów.

Uchwyt odciągowy LINEO do kabla abonenckiego 2.5-3.5mm
Uchwyt odciągowy LINEO do kabla abonenckiego 2.5-3.5mm E857523 przeznaczony jest do realizacji linii napowietrznych bazujących na kablach o średnicy do 3,5 mm. Ze względu na swoje cechy szczególne uchwyt bardzo dobrze sprawdzi się na odcinkach linii napowietrznych między słupem a budynkiem użytkownika.
Gniazdo abonenckie NEXT natynkowe wewnętrzne FTTH 2HP
Gniazdo abonenckie NEXT natynkowe wewnętrzne FTTH 2HP L5303 abonenckie przeznaczone do montażu naściennego. Wykorzystywane w sieciach FTTH do zakończenia linii abonenckiej. Gniazdo NEXT posiada miejsce na zamontowanie opcjonalnie do 2 adapterów w standardzie SC simplex (w wersji bez flanszy) i dedykowane pola na max. 4 osłonki spawów. Gniazdo posiada zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym otwarciem. Cechą szczególną gniazda jest jego nowoczesny design i niewielka głębokość wynosząca 2 cm.

Warto przeczytać:

Sygnał satelitarny w standardzie IP. IPTV to metoda dostarczania treści telewizyjnych, która zamiast tradycyjnych sposobów, bazujących na kablu koncentrycznym, wykorzystuje technologie stosowane w sieciach komputerowych. W ofercie firmy DIPOL pojawił się streamer IP, który umożliwia dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej DVB-S2X/S2/S poprzez sieć Ethernet (LAN), bazującą na skrętce komputerowej...>>>więcej
Seria urządzeń ULTIMODE do testowania i pomiarów instalacji światłowodowych.
Ultimode - nowa gama urządzeń do pomiaru toru optycznego