Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 37/2023 (13.11.2023)

Nowa funkcja psa robota.

Boston Dynamics – firma projektowa zajmująca się inżynierią i robotyką, tworząca roboty przeznaczone dla armii amerykańskiej zamieniła swojego robota-psa Spota w mówiącego przewodnika turystycznego wykorzystując do tego ChatGPT.
Dotychczas widzieliśmy, jak Spot biegał, skakał, a nawet tańczył. Teraz możemy usłyszeć, jak Spot mówi. Film opublikowany przez Boston Dynamics przedstawia psa-robota z założonym cylindrem, wąsami oraz oczami. Pies rozmawia z członkami personelu oprowadzając ich po obiektach firmy. Oczywiście mówi z wyraźnym akcentem brytyjskim.
Mówiący pies robot wykorzystujący sztuczną inteligencję do generowania mowy.
Jak pokazano podczas prezentacji, Spot potrafi odpowiadać na pytania, a podczas rozmowy porusza ustami tak aby sprawić wrażenie, że faktycznie mówi. Boston Dynamics użył interfejsu ChatGPT od OpenAI wraz otwartymi bibliotekami zawierającymi modele językowe (LLM). Następnie wyposażył robota w głośnik, dodał zdolności przekształcania tekstu na mowę i sprawił, że jego "usta" naśladują mowę "jak u lalki".
Matt Klingensmith, główny inżynier oprogramowania zdradził iż zespół dostarczył Spotowi bardzo krótki scenariusz dla każdego z pomieszczeń w ich obiektach. Robot połączył ten scenariusz z obrazami, które otrzymuje z kamer zamontowany na swoim ciele. Połączenie to pozwala wygenerować dokładniejszą odpowiedź na zdawane mu pytania. Podczas testów zespół zapytał Spota, kim są jego "rodzice"? W odpowiedzi Spot udał się do miejsca w biurze firmy, gdzie prezentowane są starsze modele robota.
Mimo że Spot może brzmieć i wyglądać dość zabawnie, pamiętać należy, że stworzony został do celów militarnych. Trudno jednak nie pomyśleć o wykorzystaniu jego zdolności również w cywilnych sferach naszego życia. Koncepcja psa - przewodnika jest tego dobrym przykładem.

Tryb korytarzowy w kamerach IP Sunell.

Wszystkie kamery IP marki Sunell posiadają funkcję trybu korytarzowego, która jest szczególnie przydatna do obserwacji scen charakteryzujących się dużą wysokością w stosunku do szerokości. Dzięki niemu istnieje możliwość obserwacji scen wysokich, przez jedną kamerę zamontowaną w niewielkiej odległości od interesującego obszaru. Przykładowo, jeżeli obraz z kamery wyświetlany jest w formacie 16:9, po włączeniu trybu korytarzowego wyświetlany będzie w formacie 9:16. W przypadku korzystania z tej funkcjonalności, podczas montażu kamery należy obrócić ją o 90° w stosunku do normalnego położenia.

Tryb hotelowy w odbiornikach Signal T2-MINI.

Tryb hotelowy to praktycznie niespotykana w odbiornikach DVB-T2 funkcja pozwalająca na zablokowanie możliwości zmiany jakichkolwiek parametrów w menu odbiornika. Po jej aktywowaniu użytkownik może jedynie przeglądać listę kanałów, zmieniać program, zmieniać ścieżkę dźwiękową oraz regulować głośność. Wszystkie inne funkcje pozostają zablokowane, a ich zmiana wymaga podania zdefiniowanego wcześniej hasła. W trybie hotelowym tuner startuje na kanale nr 1. Można to wykorzystać emitując na tym kanale program reklamowy hotelu. Tryb hotelowy jest niezwykle przydatny w hotelach, szpitalach i innych obiektach, w których z odbiornika korzystać może wiele osób.
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-MINI DVB-T2 HEVC USB 5V
Tuner Signal T2-MINI A99313 zamontowany z tyłu telewizora.
Odbiornik Signal T2-MINI A99313 może być zamontowany z tyłu telewizora za pomocą dwóch podstawek montażowych E950231 oraz opasek zaciskowych E952054. Podstawki wykorzystać można również do estetycznego ułożenia okablowania. Tak zamontowany tuner oddalony jest od telewizora o 9 mm, co daje gwarancję dobrej wentylacji. Całkowita wysokość montażu nie przekracza 25 mm, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe powieszenie telewizora na ścianie za pomocą dowolnego uchwytu LCD bez ryzyka uszkodzenia ściany lub samego odbiornika.

Grupy urządzeń w aplikacji iVMS-4200.

Po dodaniu rejestratora do aplikacji iVMS-4200 może zdarzyć się sytuacja, że kamery obsługiwane przez rejestrator nie będą widoczne w oknie podglądu głównego. Sytuacja taka może wystąpić jeśli przy dodawaniu rejestratora opcja Importuj do grupy nie jest zaznaczona. Rozwiązaniem jest ponowne dodanie urządzenia z zaznaczoną opcją lub stworzenie grupy w zakładce Zarządzanie urządzeniem -> Grupa. W zakładce tej możliwe jest ręcznie stworzenie grupy i zaimportowanie wybranych przez użytkownika uprawnień lub utworzenie grupy według nazwy urządzenia z automatycznym importem dostępnych funkcji. Stworzona grupa może być również edytowana, czyli w przypadku systemu monitoringu mogą być dodawane lub usuwane kanały kodujące (kamery).
Widok okna pozwalającego na edycję, import i tworzenie grup

Funkcja DDM we wkładkach SFP.

DDM, czyli Digital Diagnostics Monitoring jest zestawem funkcji pozwalających na monitorowanie pracy światłowodowych modułów SFP w switchach sieciowych. Po umieszczeniu w switchu wkładki obsługującej DDM, zyskuje on dostęp do następujących parametrów pracy wkładki:
 • Temperatura modułu SFP
 • Napięcie zasilania
 • Prąd zasilania lasera/diody
 • Moc nadawania na porcie Tx
 • Moc odbierana na porcie Rx
Ponadto w zależności od implementacji protokołu w samym switchu możliwe jest wyświetlanie komunikatów dotyczących problemów z transmisją oraz całkowitą utratą sygnału. DDM w połączeniu z protokołem SNMP (Simple Network Management Protocol) pozwala na sprawniejsze zarządzenie siecią i monitorowanie jej parametrów na poziomie warstwy fizycznej. Jest to możliwe m.in. dzięki możliwości zdefiniowania poziomów alarmowania dla poszczególnych parametrów.
Widok okna z danymi DDM w switchu TP-Link TL-SG3428X z wkładką SFP+ Ultimode L1430

Podstawy adresacji IP - cz.1.

W celu wymiany danych pomiędzy przynajmniej dwoma komputerami należy stworzyć dedykowaną sieć komputerową. W sieci urządzenia komunikują się ze sobą przez media transmisyjne, wykorzystując odpowiednie protokoły komunikacyjne. Obecnie do sieci komputerowej podłączamy nie tylko komputery i serwery, ale również urządzenia CCTV, alarmy, elementy inteligentnego domu lub też urządzenia AGD.
Podczas konfigurowania interfejsów sieciowych takich urządzeń, użytkownik proszony jest o wprowadzenie dedykowanych ustawień sieciowych:
 • Adres IP,
 • Maska podsieci,
 • Brama sieciowa,
 • DNS,
 • Porty (dla konkretnych usług).
Każde urządzenie sieciowe posiada własny adres IP.
Przykład ustawiania adresu dla kamery CCTV IP.
Adres IP - jest to numer identyfikacyjny hosta, który służy do prawidłowej komunikacji między urządzeniami. Adres IP to liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (adresy typu broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej, służąca identyfikacji elementów sieci oraz będąca jednym z elementów umożliwiających komunikację między nimi.
Wyróżniamy dwie wersje adresów IP:
 • IP wersji 4 (IPv4) - adres IP to liczba 32-bitowa (od 0 do 4294967295), zapisywana w porządku big endian (zapis danych, w której najbardziej znaczący bajt umieszczony jest jako pierwszy). Adres zapisywany jest jako 4 oddzielne bajty, zwane oktetami, ponieważ w postaci binarnej mają one osiem bitów. Te osiem bitów daje 256 kombinacji, więc każdy oktet przedstawia liczbę od 0 do 255. Przykładowy adres IPv4: 62.121.130.38
 • IP wersji 6 (IPv6) - adres IP to liczba 128-bitowa w kodzie nie dziesiętnym, lecz szesnastkowym (heksadecymalnym). Oznacza to, że adres IP składa się z ośmiu grup cyfr, po cztery cyfry od 0 do F w każdej grupie. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji protokołu, zakres adresu, czyli obszar jego widoczności, jest ograniczony przez odpowiedni prefiks. Przykładowy adres IPv6: 2003:0db8:0000:0000:0000:0000:1428:57ac

Nowości produktowe:

Kamera IP kopułowa Hikvision DS-2CD2143G2-IS (4 Mpix, 2,8 mm, 0,005 lx, IR do 30 m, IK10, Audio, AcuSense, Czarna)
Kamera IP kopułowa Hikvision DS-2CD2143G2-IS K00911B należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w której zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek / pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście, itp).

APWK Przycisk awaryjnego wyjścia (klapka zabezpieczająca, zielony) Yotog
APWK Przycisk awaryjnego wyjścia (klapka zabezpieczająca, zielony) Yotog G77195 jest awaryjnym przyciskiem wyjścia, wykorzystywanym w systemach kontroli dostępu. Posiada styki NO/NC o obciążalności do 2 A, które mogą zostać wykorzystane do sterowania zworą lub elektrozaczepem. Po zadziałaniu przycisku, jego reset możliwy jest za pomocą dedykowanego kluczyka. Zastosowanie szybki ochronnej, zabezpiecza przycisk przed przypadkowym naciśnięciem. Przycisk przeznaczony jest do montażu natynkowego.
APPK Przycisk ostrzegania pożarowego (klapka zabezpieczająca, czerwony) Yotogi
APPK Przycisk ostrzegania pożarowego (klapka zabezpieczająca, czerwony) Yotogi G77196 jest awaryjnym przyciskiem pożarowym, wykorzystywanym w systemach kontroli dostępu. Posiada styki NO/NC o obciążalności do 2 A, które mogą zostać wykorzystane do sterowania zworą lub elektrozaczepem. Po zadziałaniu przycisku, jego reset możliwy jest za pomocą dedykowanego kluczyka. Zastosowanie szybki ochronnej, zabezpiecza przycisk przed przypadkowym naciśnięciem. Przycisk przeznaczony jest do montażu natynkowego.

Warto przeczytać:

Widoczność w sieciach bezprzewodowych. Należy zdać sobie sprawę, że zasięg sieci bezprzewodowej zależy od wielu czynników, na niektóre z nich możemy mieć wpływ a inne są nieznane. Strefa Fresnela (czyt. frenela) to jedno z najważniejszych pojęć pojawiające się w tematyce radiowej z którym koniecznie trzeba się zapoznać. Jest nią obszar aktywnie uczestniczący w przenoszeniu energii sygnału radiowego. Kształt tego obszaru w przekroju wzdłużnym jest elipsą, a w przekroju poprzecznym jest okręgiem. Promień tego okręgu zmienia się na długości całego łącza radiowego i przyjmuje wartość maksymalną w połowie odległości między antenami. Największe znaczenie ma pierwsza strefa Fresnela, gdyż to właśnie w niej przenoszona jest prawie cała energia sygnału radiowego...>>>więcej
Poprawnie zestawione łącze - widoczność anten i brak przeszkód w pierwszej strefie Fresnela.
Antena telewizyjna DIPOL SMART HORIZON DVB-T2
Antena SMART HORIZON DVB/T2 z bajpasem do 100 km od nadajnika