Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 34/2023 (23.10.2023)

Naklejki RFID z pomiarem siły.

Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali bezprzewodowe, pozbawione baterii, niewielkie elektroniczne naklejki, które mierzą siłę nacisku.
Urządzenia o nazwie Force Sticker są proste w budowie, bo składają się jedynie z dwóch elementów: malutkiego kondensatora oraz anteny. Przełomowa jest tu budowa kondensatora, który wykonano z miękkiej warstwy polimerowej umieszczonej między dwoma przewodzącymi paskami miedzi. Pod wpływem nacisku polimer ulega ściśnięciu, zbliżając do siebie paski miedzi, co zwiększa ładunek elektryczny w kondensatorze.
Force sticker zaprojektowany do mierzenia większych sił. Konstrukcja składa się z niewielkiego kondensatora zmieniającego ładunek
pod wpływem siły (pomarańczowa część) połączonego z anteną RFID (biała część).
Antena komunikuje się z odbiornikiem radiowym wykorzystując metodę znaną z systemów RFID, gdzie pod wpływem pola elektromagnetycznego generowanego przez układ odbiorczy (np. czytnik) gromadzi energię w kondensatorze. Po odebraniu wystarczającej ilości energii, wysyłana jest odpowiedź. Kondensator w zwykłym tagu RFID ma stałą wartość, natomiast tu kluczowy jest wzrost ładunku elektrycznego w kondensatorze spowodowany zmianą przyłożonej siły, ponieważ powoduje to zmiany w sygnale wysyłanym przez układ RFID. Czytnik RFID mierzy te zmiany i przekształca je na konkretną wartość przyłożonej siły. Inną cechą konstrukcyjną jest to, że kondensator można dostosować do różnych zakresów sił wymieniając warstwę polimerową na bardziej miękką lub sztywniejszą.
Możliwe zastosowanie w stawach. Kondensator (niebieski) został zbudowany z nadzwyczaj miękkiego polimeru, co pozwoliło na pomiar mniejszych sił.
Force sticker można wykorzystać do poprawienia wrażeń wirtualnej rzeczywistości, konstrukcji inteligentnych urządzeń biomedycznych, monitorowania bezpieczeństwa urządzeń przemysłowych oraz wyposażenia robotów w zmysł dotyku. Dobry przykład stanowią implanty kolanowe, gdzie naklejki mogą pomóc w pomiarze sił, jakie implant wywiera na staw. Ciekawym projektem są tanie, zdalnie odczytywalne kody kreskowe, które mogą dostarczać informacji o wadze, zwiększając efektywność zarządzania zapasami w magazynie.

22 edycja wakacyjnego konkursu fotograficznego DIPOLa rozstrzygnięta!

Dziękujemy Państwu za wszystkie, liczne zgłoszenia! Gratulujemy laureatom i osobom wyróżnionym; kolejny raz udowodniliście Państwo, że z udziałem tak niepozornych i wydawałoby się pospolitych przedmiotów, jak anteny, można tworzyć sztukę. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji!
I miejsce: Łukasz - Zapiski z ulicy Łukowej
II miejsce: Sebastian - Kamuflaż, Nieskończość, W pojedynkę
III miejsce: Elżbieta - w oczekiwaniu na zamówienie.
Wyróżnienie: Jolanta - Łącznik, Bezprzewodowy, wzmacniacz dźwięku, bryle
Wyróżnienia: Agnieszka - Berlin, Anna - Samotność człowieka współczesności
Wyróżnienia: Przemysław - Hidden Life, Grzegorz - 01100011 01111010 01100001 01110011
Wyróżnienia: Agnieszka - Schody, Paulina - Skrzypek na dachu
Wyróżnienia: Oliwia - W zasięgu, Justyna - Patrz do góry, Anna - Antena na balkonie
Wyróżnienia: Karolina - Podziw dla technologii komunikacji, Kinga -Antenmoonlight, Sisters of shadows
Wyróznienia: Sebastian - Anteny w Meknes, Agnieszka - Pomiędzy
Wyróżnienie: Marcin - W dziczy, Tradycja i nowoczesność I, Tradycja i nowoczesność II
Wyróżnienie: Andrzej - bez tytułu
Wyróżnienie: Julien - Frankfurter TV

Kamery panoramiczne Dahua TioC Duo.

Obraz z kamer panoramicznych z serii Duo jest tworzony przez połączenie obrazu z dwóch współpracujących kamer. Dzięki temu uzyskuje się obraz o doskonałych parametrach pracy w nocy, dużym pokryciu terenu i wysokiej rozdzielczości. Kamery te charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami oraz posiadają funkcje takie jak: EPTZ, optyczno-akustyczna sygnalizacja oraz możliwość działania w kolorze przez całą dobę. Dzięki technologii WizSense i SMD 4.0 system monitoringu staje się bardziej wydajny - zostają wyeliminowane fałszywe alarmy.
Kamery zostały wyposażone w dwa przetworniki o rozmiarze 1/1,8", co pozwala na uzyskanie obrazu o łącznej rozdzielczości 8 Mpix. Dodatkowo, obiektywy tych kamer posiadają bardzo jasny obiektyw F1,0 z ogniskową 2,8 mm, co umożliwia obserwację sceny pod kątem 180°. Kamery mają wbudowany głośnik i mikrofon, co umożliwia emitowanie ostrzeżeń dźwiękowych oraz prowadzenie komunikacji audio. W przypadku ekstremalnych warunków oświetlacz hybrydowy IR oraz białe światło mogą automatycznie włączyć się, aby zapewnić obraz o wysokiej jakości. Dodatkowo, kamera może aktywować alarm świetlny, który odstrasza potencjalnych intruzów.
Dostępne są 2 kamery serii Duo: kopułowa Q1236 oraz tubowa Q1262.

Wykorzystanie numeru karty do otwierania drzwi w kontrolerze z serii DS-K26XXT.

W systemie kontroli dostępu Hikvision, przy wykorzystaniu kontrolerów np. z serii DS-K26XXT istnieje możliwość wykorzystania numeru tagu RFID przypisanego do użytkownika jako kodu otwierania. Dodatkowo w sekcji przypisywania tagów do użytkownika zamiast numeru karty można wprowadzić własny kod, który jeśli zostanie wpisany na klawiaturze i zatwierdzony przyciskiem #, pozwoli na uwierzytelnienie użytkownika i otwarcie drzwi. System wykryje wówczas autoryzację jako użycie karty. Domyślnie opcja ta jest wyłączona i należy ją aktywować. Aby ją włączyć, należy po skonfigurowaniu systemu kontroli dostępu w aplikacji iVMS-4200, przejść do zakładki Kontrola dostępu -> Funkcje zaawansowane->Parametry urządzenia, wybrać kontroler i zaznaczyć opcję Wprowadź numer karty przy użyciu klawiatury.
Włączenie funkcji wprowadzania numeru karty przy użyciu klawiatury

Pomiar światłowodów z pełnym raportowaniem.

Firma Dipol wprowadziła do oferty funkcjonalny, a zarazem prosty w obsłudze tester połączeń światłowodowych Ultimode OR-20-S3S5-iSMV L5830. Urządzenie umożliwia realizację pomiarów reflektometrycznych w sposób tradycyjny (z reflektogramem i tabelą zdarzeń) lub w formie automatyzowanej (funkcja iOLA), w której urządzenie automatycznie dobiera parametry pomiaru, a jego wyniki prezentuje w przystępnej dla użytkownika fomie graficznej.
Jedną z zalet reflektometru L5830 jest możliwość wygenerowania profesjonalnego raportu z wykonanych pomiarów. Postępujący rozwój światłowodów w branży instalacji niskoprądowych niesie ze sobą większą świadomość inwestorów, który coraz częściej wymagają sporządzenia stosownej dokumentacji pomiarowej, nawet przy stosunkowo niewielkich projektach. Darmowa aplikacja OTDR Assistant for PC pozwala na odczyt generowanych przez reflektometr Ultimode plików pomiarowych *.sor (standard Telcordia SR-4731) w celu dokładnej ich analizy. Możliwe jest swobodne poruszanie się po reflektogramie, powiększanie jego fragmentów, czy wyznaczanie tłumienności danego odcinka lub zdarzenia przy użyciu markerów (metoda 2-punktowa, metoda 4-punktowa, metoda LSA). Aplikacja posiada również plugin iOLA do odczytu plików *tor generowanych przy zapisywaniu wyników modułu iOLA.
Zapisane pliki oraz w/w oprogramowanie umożliwiają generowanie raportów pomiarowych w formacie *.pdf lub *.xls. Kreator raportów pomiarowych daje użytkownikowi wybór co do formatu oraz zawartości raportu. Wybierać można między jednostronicowym dokumentem zawierającym podstawowe informacje, a zaawansowanymi raportami uwzględniającymi takie dane, jak: reflektogram, tabele zdarzeń, czy graficzne przedstawienie mierzonego łącza.

Antena DIPOL SMART HORIZON DVB-T2 - parametry odbiorcze potwierdzone testami w terenie.

Idealna antena to taka, która ma wysoki zysk, optymalną kierunkowość, stosunkowo niewielkie rozmiary i nie będzie wymagała dodatkowego zasilania. Anteny serii SMART zostały zoptymalizowane pod kątem powyższych wymagań.
Antena DIPOL SMART HORIZON A2230 poddana została wielu testom terenowym uwzględniającym analizę działania w zakresie odległości od 10 do 100 km od nadajnika o mocy 100 kW. Testy uwzględniały pomiary w lokalizacjach o różnym zagęszczeniu zabudowy, jak również testy porównawcze z innymi dostępnymi na rynku antenami DVB-T2. Testy wykazały, że antena ta plasuje się w czołówce pod względem możliwości odbiorczych. Bez większych problemów uzyskano odbiór w odległości 94 km od nadajnika (100 kW, niski zakres pasma UHF, profil terenu bez przeszkód terenowych na trasie), przy czym wartość mocy sygnału w trybie pasywnym pracy anteny wyniosła średnio 50 dBμV dla 3 kanałów, natomiast wartość MER średnio 30 dB. Wartości te należy uznać za wystarczające dla odbioru przez 1 odbiornik. W przypadku chęci realizacji większej instalacji należało w tej sytuacji skorzystać z trybu aktywnego, który podniósł moc sygnału o 15-20 dB, natomiast wartość MER o 2-3 dB.

Separacja sieci IP w domu.

W jednej sieci IP nie powinny znajdować się jednocześnie urządzenia odpowiedzialne za zabezpieczenie domu (monitoring, domofon, sterowniki bram itd.) oraz domowy sprzęt komputerowy. Odseparowanie od siebie tych urządzeń jest jednym z czynników wpływających na wzrost bezpieczeństwa systemu zabezpieczeń.
Sposobem na rozdzielenie tych urządzeń jest stworzenie wirtualnych sieci lokalnych. Wymaga to zastosowania switcha zarządzalnego i stworzenie dedykowanych VLANów (lokalnych sieci wirtualnych). W poniższym przykładzie użytkownik przy pomocy zmiany parametrów na switchu ma możliwość stworzenia dwóch wydzielonych sieci. Pierwsza z nich będzie obejmować monitoring, a kolejna sieć domową. Działanie obu tych sieci jest niezależne - urządzenia znajdujące się w różnych sieciach wirtualnych nie mogą się komunikować, chyba, że skonfigurowane zostaną specjalne wyjątki.
Bardzo ważne podczas konfiguracji (a zarazem często pomijane) jest ręczne przydzielenie urządzeniom adresów IP bez podania im bramy domyślnej. Urządzenia służące do zabezpieczania domu nie powinny mieć bezpośredniego dostępu do sieci Internet. Należy również pamiętać o wyłączeniu wszelkich usług opierających się o chmurę (np. zdalny podgląd). Administrator powinien umożliwić dostęp do wewnętrznej sieci z zewnątrz tylko za pomocą VPNa (oczywiście wiąże się to z potrzebą posiadania zewnętrznego adresu IP).

Switch PoE ULTIPOWER 2224af 24xFE(24xPoE) 2xGE 2xSFP (Combo) 802.3af 370W Switch PoE ULTIPOWER 2224af 24xFE(24xPoE) 2xGE 2xSFP (Combo) 802.3af 370WN29987
Schemat rozbudowanej sieci IP z wykorzystaniem VLAN-ów

Nowości produktowe:

Kamera IP tubowa Sunell SN-IPR8140BYBN-B(dark) (4 Mpix, 2,8 mm, 0,03 lx, IR do 30 m, H.265, czarna)
Kamera IP tubowa Sunell SN-IPR8140BYBN-B(dark) (4 Mpix, 2,8 mm, 0,03 lx, IR do 30 m, H.265, czarna) K1654B należy do serii Eko, która została zaprojektowana z myślą o szerokim zakresie zastosowań w monitoringu, niezależnie od rozmiaru instalacji. Urządzenie posiada podstawowe, najczęściej wykorzystywane funkcje oraz zaawansowane algorytmy umożliwiające wykrywanie ludzi i pojazdów podczas detekcji ruchu oraz zdarzeń inteligentnych jak wykrywanie przekroczenia linii czy wtargnięcia. Dostępny tryb korytarzowy pozwala na wykorzystanie kamer do monitorowania miejsc charakteryzujących się dużymi dysproporcjami, takimi jak wąskie i wysokie pomieszczenia.
Kamera IP kopułowa Sunell SN-IPR8140HCBN-B(dark) (4 Mpix, 2,8 mm, 0,03 lx, Audio, IR do 30 m, H.265, czarna)
Kamera IP kopułowa Sunell SN-IPR8140HCBN-B(dark) (4 Mpix, 2,8 mm, 0,03 lx, Audio, IR do 30 m, H.265, czarna) K1621B należy do serii Eko, która została zaprojektowana z myślą o szerokim zakresie zastosowań w monitoringu, niezależnie od rozmiaru instalacji. Urządzenie posiada podstawowe, najczęściej wykorzystywane funkcje oraz zaawansowane algorytmy umożliwiające wykrywanie ludzi i pojazdów podczas detekcji ruchu oraz zdarzeń inteligentnych jak wykrywanie przekroczenia linii czy wtargnięcia. Dostępny tryb korytarzowy pozwala na wykorzystanie kamer do monitorowania miejsc charakteryzujących się dużymi dysproporcjami, takimi jak wąskie i wysokie pomieszczenia.


Wizualny lokalizator uszkodzeń VFL ULTIMODE VFL-V1-10
Wizualny lokalizator uszkodzeń VFL ULTIMODE VFL-V1-10 L5936 przeznaczony jest do diagnozowania problemów z okablowaniem światłowodowym. Emituje widzialne światło o długości fali 650 nm (kolor czerwony), które wprowadzone do włókna, wycieka w miejscach nadmiernych zgięć, czy złamań.

Warto przeczytać:

Sunell to jeden ze światowych liderów branży CCTV, oferujący szeroki wachlarz rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa. Dzięki wysokiej jakości i niezawodności, produkty tej marki cieszą się zasłużoną renomą i zaufaniem wśród instalatorów i projektantów na całym świecie...>>>więcej
Anteny SAT 120 cm do instalacji zbiorczych