Nr 32/2023 (9.10.2023)
Pierwsze połączenie 5G z wykorzystaniem satelitów.
Na początku września, firma AST SpaceMobile, wspierana przez amerykański międzynarodowy holding telekomunikacyjny AT&T zrealizowała pierwsze w historii połączenie satelitarne z wykorzystaniem techniki 5G. Połączenie udało się zrealizować na popularnym, niezmodyfikowanym smartfonie. Do przeprowadzenia testu użyto smartfona Samsung Galaxy S22.Połączenie wykonano z niemal całkowicie pozbawionej infrastruktury telekomunikacyjnej wyspy Maui na Hawajach (wyspa ucierpiała znacznie w skutek niedawnych pożarów) z miejsca całkowicie odciętego od jakiejkolwiek sieci. Odbiorcą połączenia byli znajdujący się w Madrycie w Hiszpanii inżynierowie operatora Vodafone współodpowiedzialnego za realizację połączenia. W celu wykonania połączenia AST SpaceMobile wykorzystał satelitę testowego znajdującego się na niskiej orbicie okołoziemskiej - BW3 (BlueWalker 3). Satelita ten z punktu widzenia telefonu komórkowego działa jak standardowy, naziemny nadajnik BTS.
Pierwsze połączenie 5G przez satelitę.
Wrześniowe wydarzenie poprzedzone było kilkoma testami. W kwietniu firma SpaceMobile przeprowadziła pierwszą "kosmiczną" rozmowę telefoniczną wykorzystując satelitarną sieć 2G. Następnie z satelity wysłano sygnał 4G LTE, który został odebrany przy pomocy smartfona codziennego użytku, jednocześnie zachowując prędkość pobierania danych na poziomie 10 Mb/s.
Podczas gdy Apple wprowadziło funkcję wysyłania SMS-ów w sytuacjach awaryjnych za pośrednictwem satelity przy pomocy iPhone'a 14, a T-Mobile pracuje nad łącznością satelitarną z pomocą satelitów Starlink firmy SpaceX , AST SpaceMobile nawiązuje rozmowy i transmisje danych w przestrzeni kosmicznej, wykorzystując technikę 5G. Spółka planuje wyniesienie na orbitę pięciu komercyjnych satelitów BlueBird w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jak poinformował dyrektor generalny AST SpaceMobile Abel Avellan w swoim oświadczeniu, firmie udało się osiągnąć pełną kompatybilność z producentami wszystkich głównych producentów smartfonów.
Obsługa kamer CCTV przez monitor systemu wideodomofonowego IP Hikvision.
Kamera wbudowana w wideodomofon pozbawiona jest zwykle możliwości skierowania w wybrane miejsce, a jej pole widzenia może być przysłonięte przez dzwoniącego. Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie kamer z istniejącego monitoringu i dodanie ich do monitora wideodomofonowego. Integracja możliwa jest poprzez dodanie:- kamer IP Hikvision do monitora wideodomofonu,
- kamery IP innego producenta za pomocą protokołu ONVIF (2 gen. monitorów od wersji firmware v2.1.2),
- dowolnej kamery (HIKVISION, ONVIF) za pośrednictwem rejestratora HD-TVI/IP.
Do najpopularniejszego monitora DS-KH6320-WTE1 G74001 można dodać maksymalnie 16 kamer IP. Może on zdekodować obraz z kamer o maksymalnej rozdzielczości 720p z ustawioną kompresją H.264. Nie oznacza to jednak, że nie można do niego dodać kamer o wyższej rozdzielczości. Przykładowo jeśli dodawana jest kamera o rozdzielczości 8 Mpix gdzie w strumieniu głównym ustawiona jest max. rozdzielczość i kompresja H.265, a w strumieniu pomocniczym jest ustawiona rozdzielczość 640 x 480 z kompresją H.264, monitor automatycznie zdekoduje strumień pomocniczy. Gdyby w strumieniu głównym została obniżona rozdzielczość do 720p i włączona kompresja H.264, monitor zdekodowałby strumień główny. Dodawanie kamer możliwe jest bezpośrednio z poziomu monitora, bądź za pomocą aplikacji klienckiej iVMS-4200. W tym celu należy przejść do ustawień zdalnych a następnie: Ustawienia zdalne->Domofon->Informacje o kamerze internetowej.
Przykład bezpośredniego dodania kamery IP Hikvision
oraz wyboru protokołu ONVIF w monitorze G74001 DS-KH6320-WTE1/EU
oraz wyboru protokołu ONVIF w monitorze G74001 DS-KH6320-WTE1/EU
Światłowodowa instalacja telewizyjna w budynkach wielorodzinnych.
Instalacje światłowodowe stanowią gwarancję niskich strat sygnału i bardzo dużą odporność na zakłócenia. Innowacyjny osprzęt firmy TERRA do instalacji RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych z wykorzystaniem światłowodu oraz techniki PON (Passive Optical Network) stanowi doskonałą alternatywę dla typowej instalacji bazującej tylko i wyłącznie na kablu koncentrycznym. PON jest techniką wykorzystującą wyłącznie pasywną infrastrukturę (okablowanie światłowodowe, splittery optyczne) na odcinku nadajnik - odbiornik. Maksymalny budżet mocy optycznej pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem optycznym wynosi aż 21 dB. Oznacza to, że sygnał może zostać podzielony za pomocą splitterów na kilkadziesiąt torów, co z kolei przekłada się na kilkadziesiąt odbiorników optycznych i podłączanych do nich multswitchy lub grup multiswitchy.Na poniższym schemacie zilustrowany został przykładowy schemat instalacji RTV/SAT w budynku wielorodzinnym. Rozwiązanie to stosować można w dużych obiektach, gdzie odległości między klatkami wynoszą więcej niż kilkadziesiąt metrów i chcemy przesłać sygnał RTV/SAT w jednym włóknie światłowodowym. Kabel światłowodowy stanowi doskonałą izolację od przepięć. Oznacza to, że wszelkie wyindukowane w okolicy anten przepięcia zatrzymają się na zainstalowanym zaraz za nimi nadajniku optycznym – wszystkie pozostałe elementy instalacji są w 100% chronione.
Zastosowanie nadajników optycznych Terra umożliwia dystrybucję sygnałów: DVB-T/T2 oraz SAT z dwóch pozycji, przez 1 włókno światłowodowe. Diody LED na obudowie nadajników pozwalają na natychmiastową weryfikację poprawności połączeń oraz diagnostykę sieci. Sygnał z dwóch pozycji satelitarnych transmitowany jest osobno na dwóch długościach fali: 1310 nm i 1550 nm. Następnie w celu przesłania sygnałów w jednym włóknie światłowodowym wykorzystano sprzęgacz WDM 1x2 L383521. Splitter optyczny FOS 102 E A98882 umożliwia podział sygnału optycznego na 2 tory. Kolejnym krokiem jest zastosowanie ponownie sprzęgacza WDM 1x2 L383521 dla każdego z dwóch torów optycznych w celu wydzielenia sygnału na 2 długości fali i wprowadzenie sygnału na odbiornik optyczny ORQ302 E A3133, który dokonuje konwersji światło-miedź i podziału całego pasma na cztery pary polaryzacja/pasmo (VL–HL–VH–HH) - tak, jak dla klasycznego konwertera typu QUATRO oraz sygnał DVB-T2, DAB, FM.
Regulacja noża do cięcia włókien przed spawaniem.
Instalatorom światłowodów znane są sytuacje, w których nóż do cięcia włókien odmawia posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie, tj. w trakcie prac instalacyjnych. Sytuacje takie nasilają się w okresie jesienno-zimowym. Ma to najprawdopodobniej związek z faktem, że noże poddawane działaniu naprzemiennie niskich i wyższych temperatur mogą "pracować". Przezorni użytkownicy spawarek posiadają w zanadrzu zapasowe noże tak, aby w sytuacji takiej móc kontynuować prace bez niepotrzebnego przestoju.Osoby dysponujące 1 nożem zmuszone są w takiej sytuacji przerwać pracę. Większość instalatorów decyduje się na odesłanie noża do serwisu w celu regulacji i sprawdzenia. Warto jednak podjąć próbę samodzielnej regulacji. Proces ten jest niestety dość nieprzewidywalny w kontekście czasu jego przeprowadzenia - czasami nóż uda się wyregulować w mniej niż minutę, czasami - ze względu na konieczność wykonania wielu prób, może zając znacznie dłużej. Niemniej jednak warto spróbować.
Nóż do cięcia włókien światłowodowych Signal Fire S-06 L5882
Proces regulacji noża, na przykładzie dołączanego do spawarki Signal Fire Ai-9 noża S-06 L5882, opisano w bibliotece.
Dokładne wyszukiwanie nagrań z monitoringu Dahua.
AcuPick to zaawansowany algorytm analizujący nagrany materiał wideo. Aby korzystać z tej funkcji, konieczna jest kamera, która jest zdolna do obsługi tego rozwiązania. Kamera dokonuje analizy obiektów i zapisuje ich metadane. W trakcie wyszukiwania, rejestrator również dokonuje analizy obiektów i porównuje je z danymi zapisanymi przez kamerę.Podczas odtwarzania materiału wideo użytkownik ma możliwość wskazania konkretnego obiektu i przeszukania archiwum w poszukiwaniu nagrań zawierających ten obiekt. Wystarczy wcisnąć pauzę, wybrać funkcję AcuPick i myszką zaznaczyć wybrany obiekt. Algorytm wyszuka nagrania obiektu, który może być filmowany w różnych pozycjach i pod różnymi kątami.
Główną różnicą między funkcją AcuPick a funkcją QuickPick, dostępną w niższych seriach kamer i rejestratorów, jest możliwość analizy większej liczby cech charakteryzujących dany obiekt, takich jak wiek, płeć, obecność wąsów czy sylwetka. Dzięki temu osiągamy znacznie wyższą dokładność wyników.
Rejestrator obsługujący tą funkcję:
- NVR5232-EI Q24536
Zasilanie switcha i kamer bez dostępu do zasilania - funkcja "Powered Device".
Switch PoE ULTIPOWER 352SFP N299707 posiada funkcję PD (ang. Powered Device), która umożliwia jego zasilanie poprzez podłączenie do innego switcha PoE. Funkcja ta jest niezwykle przydatna, gdy do miejsca instalacji switcha (oraz kamer, jeśli kamery montowane są w tym samum miejscu, np. na słupie) doprowadzona jest tylko jedna skrętka komputerowa.Przykładowa instalacja switcha PoE z funkcją PD
Dodatkowo switch jest wyposażony w takie funkcje jak:
- funkcja Extend umożliwiająca zasilanie urządzeń podłączonych skrętką o długości do 250 m,
- funkcja PoE Auto Check automatycznie wykonuje restart prądowy podłączonego urządzenia w przypadku jego zawieszenia. (UWAGA! Podczas wykonywania aktualizacji oprogramowania podłączonych urządzeń należy tę funkcję wyłączyć).
Kamera IP tubowa Sunell SN-IPR8140BYBN-B (4 Mpix, 2,8 mm, 0,03 lx, IR do 30 m, H.265) K1654 należy do serii ECO, która została zaprojektowana z myślą o szerokim zakresie zastosowań w monitoringu, niezależnie od rozmiaru instalacji. Urządzenie posiada podstawowe, najczęściej wykorzystywane funkcje oraz zaawansowane algorytmy umożliwiające wykrywanie ludzi i pojazdów podczas detekcji ruchu oraz zdarzeń inteligentnych jak wykrywanie przekroczenia linii czy wtargnięcia. Dostępny tryb korytarzowy pozwala na wykorzystanie kamer do monitorowania miejsc charakteryzujących się dużymi dysproporcjami, takimi jak wąskie i wysokie pomieszczenia. | ||
Rejestrator IP NVR Sunell SN-NVR3804E1-J (III) (4 kanały, 40 Mb/s, AI, 1xSATA, VGA, HDMI, H.265) K26304 należy do serii Eko, złożonej z niezawodnych i elastycznych rozwiązań dla instalacji różnej wielkości. Rejestrator obsługuje 4 kanały IP, umożliwiając zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Urządzenie obsługuje inteligentną analizę obrazu, funkcje oparte na sztucznej inteligencji, a także zaawansowane rozwiązania kamer, takie jak ANPR, systemy zliczania osób czy rozpoznawanie twarzy. Dodatkowo na 4 kanałach może samodzielnie realizować funkcję inteligentnej detekcji ruchu. | ||
Uchwyt słupowy SN-CBK101 do kamer Sunell M4562 to wykonany ze stali i aluminium uchwyt z adapterem słupowym, przeznaczony do montażu kamer na maszcie o średnicy 130 - 152 mm. Nośność uchwytu wynosi max. 4 kg. | ||
Warto przeczytać:
System wideodomofonowy Hikvision w standardzie 2-Wire. Często zachodzi potrzeba wymiany istniejącego systemu (wideo) domofonowego na nowszy, oferujący większe możliwości. Tego typu modernizacja może wymagać wymiany okablowania, np. na skrętkę komputerową w przypadku systemów IP. Z pomocą przychodzi tutaj wideodomofon Hikvision pracujący w standardzie 2 żyłowym, tzw. 2-Wire, który posiada taką samą funkcjonalność jak wideodomofon IP Hikvision 2 generacji...>>>więcej