Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 31/2023 (2.10.2023)

Chińczycy będą mieli elektryczne, ciężarowe chłodnie.

Firma Singauto Technology zaprezentowała w Pekinie swój pierwszy model ciężarówki chłodni, przeznaczonej do przewożenia żywności i farmaceutyków. Budowa pojazdu chłodni z napędem elektrycznym, może być dochodową niszą dla Singauto na rynku chińskich pojazdów elektrycznych, który jest największy na świecie.
Rynek logistyczny transportu chłodniczego jest zdominowany przez pojazdy spalinowe, głównie dlatego, że proces chłodzenia zużywa dużo energii, co znacząco może ograniczyć zasięg wersji elektrycznej. Ograniczenie to spowalniało przyjęcie elektrycznych ciężarówek przez floty logistyczne łańcucha chłodzenia, choć producenci samochodów Geely czy Toyota (7203.T) oferują już modele hybrydowe i ciężarówki z napędem wodorowym jako alternatywę dla aut spalinowych. Firma zakłada jednak, że w miarę jak chiński przemysł EV staje się bardziej efektywny, a ograniczenia związane ze zmianą polityki dotyczącej samochodów ciężarowych w dużych miastach wzrosną, popyt na samochody czysto elektryczne stanie się znacznie większy.
Nowy model samochodu ciężarowego - chłodni S1 firmy Singauto Technology. Zgromadzona w akumulatorach energia 106 KWh może być uzupełniana na trzy sposoby: szybkie ładowanie 0-80% w 40 minut, wymiana akumulatora w 5 minut, oraz z autonomicznej mobilnej ładowarki E1 (na zdjęciu) którą można przywołać za pomocą aplikacji.
Singauto Technology na swój nowy model samochodu ciężarowego S1 ma już 20 000 zamówień. Ciężarówka wyposażona będzie w funkcję kontroli temperatury i funkcje wspomagania prowadzenia. S1 o długości 5,99 metra zaoferuje przestrzeń ładunkową o powierzchni ponad 18 metrów sześciennych. Wyposażona w akumulator o pojemności 106 kilowatogodzin, będzie miała zasięg do 300 kilometrów na jednym ładowaniu. Naładowanie akumulatora od 0 do 80% z wykorzystaniem szybkiego ładowania ma zająć nie więcej niż 40 minut. Bardzo interesująca wydaje się również procedura wymiany akumulatora, która zajmować ma... 5 minut.
Dzięki temu, że firma zleciła projektowanie, inżynierię i produkcję pojazdu podwykonawcom, Singauto może osiągnąć zyskowność przy sprzedaży już 30 000 samochodów. Podczas gdy producenci samochodów potrzebują dwóch lub trzech lat na opracowanie nowego pojazdu od podstaw, chińskiemu przemysłowi pojazdów elektrycznych udało się skrócić ten okres do 15-18 miesięcy, włączając w to również model S1.

System wideodomofonowy Hikvision w standardzie 2-Wire.

Często zachodzi potrzeba wymiany istniejącego systemu (wideo) domofonowego na nowszy, oferujący większe możliwości. Tego typu modernizacja może wymagać wymiany okablowania, np. na skrętkę komputerową w przypadku systemów IP. Z pomocą przychodzi tutaj wideodomofon Hikvision pracujący w standardzie 2 żyłowym, tzw. 2-Wire, który posiada taką samą funkcjonalność jak wideodomofon IP Hikvision 2 generacji. Budowa niedużego systemu polega na podłączeniu do dystrybutora G74824 DS-KAD706Y za pomocą magistrali 2 żyłowej (2-Wire) monitorów (np. G74019 DS-KH6320Y-WTE2) i modułu głównego stacji bramowej ( G73646 DS-KD8003Y-IME2). Magistrala 2-Wire pozwala na zasilenie urządzeń i nawiązanie komunikacji. Po podłączeniu dystrybutora do sieci LAN, każde urządzenie (monitor, stacja bramowa) widoczne jest w sieci pod osobnym adresem IP. Konfiguracja odbywa się za pomocą aplikacji iVMS-4200(v3). Taki system oprócz podstawowej funkcjonalności do jakiej jest stworzony czyli wideo rozmowy, otwierania furtki i sterowania bramą wjazdową, pozwala również na obsługę za pomocą aplikacji Hik-Connect na smartfona. Dzięki niej można przekierować rozmowę na telefon podczas nieobecności lokatora oraz zdalnie otworzyć furtkę lub bramę.

Instalacja telewizyjna TERRA w budynku wielorodzinnym.

Instalacje oparte na multiswitchach to profesjonalny i najpopularniejszy sposób dostarczania naziemnego sygnału RTV (FM/DAB i DVB-T2) oraz satelitarnego SAT (DVB-S/S2) do większej liczby gniazd abonenckich. To użytkownik końcowy decyduje o tym, jakie programy chce oglądać, kupując odpowiedni tuner satelitarny lub podpisując indywidualną umowę z jednym z operatorów platform cyfrowych. Produkty firmy TERRA dedykowane do montażu w zbiorczych instalacjach RTV/SAT to przede wszystkim sprzęt najwyższej klasy, objęty czteroletnią gwarancją. Realizowane przy ich pomocy sieci telewizyjne zapewniają doskonały odbiór sygnału przez długi czas.
Na jednym z krakowskich osiedli została wykonana zbiorcza instalacja multiswitchowa oparta na sprzęcie marki TERRA.
Pomiar sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC na wyjściu multiswitcha MV-912L TERRA R70862
za pomocą miernika combo Signal ST-50155 R10155.
Zastosowanie multiswitchy serii MV-9xxL marki TERRA umożliwia odbiór sygnału radiowego FM/DAB+, sygnału telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC oraz sygnału z dwóch pozycji satelitarnych: Hotbird 13°E i Astra 19,2°E. Odlewana obudowa urządzeń TERRA gwarantuje wysoki poziom ekranowania - klasa A. Dyskretne przełączniki w multiswitchach pozwalają na bardzo precyzyjną regulację poziomu sygnału oraz korekcję tłumienia przewodu. Rozwiązanie to zapewnia również wieloletnią stabilność nastawionych parametrów niezależnie od zmian temperatur w miejscu montażu urządzeń. Profesjonalizmu całej instalacji dodaje zastosowanie kompresyjnych złączy marki MASTER.

Jak zakończyć światłowody z mieszkań w budynku wielorodzinnym?

Najbardziej popularnym sposobem zakańczania okablowania światłowodowego zbiegającego się z mieszkań w pomieszczeniu teletechnicznym jest wykorzystanie przełącznic montowanych w szafie typu RACK. Przełącznice te instalowane są razem z panelami przeznaczonymi do okablowania miedzianego (skrętkami komputerowymi oraz kablami koncentrycznymi).
W przypadku, gdy inwestor życzy sobie, aby infrastruktura światłowodowa oddzielona była od miedzianej, możliwe jest skorzystanie z osobnej szafy RACK lub wykorzystanie metalowej skrzynki dystrybucyjnej. Skrzynki tego typu umożliwiają w zależności od wersji, zakończenie od 12 do 144 włókien, co przekłada się na od 6 do 72 mieszkań. Skrzynki te posiadają miejsce na umieszczenie splittera optycznego w przypadku, gdy infrastruktura optyczna podpięta jest do jednego operatora. W innym wypadku, splittery instalowane być powinny w dedykowanych szafkach operatorskich.
Skrzynka dystrybucyjna wewnętrzna ABS GXF6-15N5S 36 spawów
Skrzynka dystrybucyjna wewnętrzna ABS GXF6-15N5S L54036

W przypadku małych budynków, w których liczba mieszkań nie przekracza 18 istnieje możliwość wykorzystania przemyślanej, taniej, solidnie wykonanej skrzynki z tworzywa sztucznego GXF6-15N5S dostępnej pod kodem L54036. Skrzynkę wyposażono w 3 porty wejściowe/wyjściowe o dużym rozmiarze: 2x fi 25 mm, 1 x 43x13 mm. Dodatkowo przewidziano miejsce na montaż maksymalnie 4 splitterów optycznych 1/8 typu mini.

Nagrywanie redundantne w rejestratorach Dahua.

Pewność przechowywania nagrań zapisanych na dysku przez rejestrator jest kluczową kwestią przy budowie systemu monitoringu. Niestety trzeba brać pod uwagę możliwość awarii dysku i utratę zapisanych na nim danych. Awaryjność HDD nie jest wysoka i mocno zależy od warunków pracy (temperatura, drgania, wilgotność, zapylenie) oraz marki i modelu dysku twardego. Przy zapisie obrazu z kamer najlepiej sprawdzają się dedykowane serie dysków twardych (Seagate Skyhawk czy WD Purple), które są zoptymalizowane pod względem specyficznych warunków pracy. Jednak dużą pewność daje dopiero system monitoringu w którym nagrywanie realizowane jest redundantnie, czyli tworzona jest kopia nagrań na innym nośniku.
W systemie monitoringu Dahua można aktywować nagrywanie redundantne, które zapewnia jednoczesne nagrywanie obrazu na dwóch dyskach twardych. Jeśli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu, nagrania odczytywane są z drugiego. Dysk nadmiarowy nie musi mieć takiej pojemności jak główny. Można zastosować dysk o mniejszej lub większej pojemności. Można też wybrać kluczowe kamery, z których obraz będzie nagrywany redundantnie.
Konfiguracja dysku nr 2 jako redundantnego
Konfiguracja zapisu redundantnego z 1 kamery

Skrętka do miejsca gdzie wymagana jest mała średnica okablowania.

Skrętka NETSET Lite U/UTP kategorii 5e E1409 to, skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania prostych instalacji wewnątrz budynków. Dzięki niewielkiej średnicy Ø 4,6 mm oraz dobrej giętkości idealnie nadaje się do układania w takich miejscach jak przestrzeń za listwami przypodłogowymi, rynienki kablowe itp.
Cechy wyróżniające skrętki NETSET Lite U/UTP kategorii 5e E1409:
  • jakość potwierdzona 5 letnią gwarancją,
  • parametry przewyższające wymagania kategorii 5e,
  • przedprodukcyjna kontrola jakości surowców oraz poprodukcyjna kontrola jakości gotowego wyrobu,
  • znacznik metrowy,
  • żyły jednodrutowe miedziane o średnicy Ø 0,45 mm,
  • izolacja żył wykonana z polietylenu PE jednolitego, izolacyjnego, barwionego w masie, *średnica żył: Ø 0,84 mm, kolory izolacji żył: biało-zielony/zielony, biało-pomarańczowy/pomarańczowy, biało-brązowy/brązowy, biało-niebieski/niebieski,
  • żyły izolowane skręcone w pary, średnica pary Ø 1,75 mm,
  • pary skręcone w ośrodek, średnica ośrodka ~ Ø 3,8 mm,
  • powłoka kabla wykonana z polwinitu PCV w kolorze białym, średnica zewnętrzna Ø 4,6 mm.
Przewód NETSET Lite U/UTP 5e skrętka wewnętrzna, klasa palności Eca, Cu, 0,45 mm [305m]
Skrętka NETSET Lite U/UTP E1409_305

Nowości produktowe:

Mufo-przełącznica GFP-16G 2 wejścia, 16 wyjść, uncut port
Mufo-przełącznica GFP-16G 2 wejścia, 16 wyjść, uncut port L56318 posiada dwa wejścia na kable magistralne oraz 16 wyjść na kable abonenckie. Została zaprojektowana do montażu naściennego lub na słupie. Jej konstrukcja umożliwia łatwy montaż splitterów i adapterów oraz dobry dostęp do umieszczania spawów i organizację włókien. Szczelna obudowa została wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na wodę, kurz, wilgoć oraz zanieczyszczenia chemiczne, promieniowanie UV i temperaturę (-40°C...+60°C).

Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB  4K
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB 4K H3612 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (4K) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat 5e lub kat. 6. W zestawie znajdują się nadajnik oraz odbiornik. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB np. w celu sterowania rejestratora myszką.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB 4K - odbiornik
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB 4K - odbiornik H3612R przeznaczony jest do współpracy z zestawem H3612 i wymagany do poprawnego zdekodowania sygnału przy większej liczbie urządzeń wyświetlających obraz.

Warto przeczytać:

Jak rozbudować instalację wzmacniającą sygnał GSM? W przypadku instalacji które mają zapewnić odpowiedni poziom sygnału GSM w wielu pomieszczeniach (i/lub na wielu kondygnacjach), istnieje konieczność rozdzielenia sygnału pochodzącego z repeatera GSM np. A6785 i zastosowania wielu anten. Służy do tego rozgałęźnik GSM który pracuje na częstotliwościach od 800 do 2500 MHz oraz posiada impedancję 50 Ω...>>>więcej
Miernik mocy optycznej Ultimode OPM-2 (VFL, tester RJ45, latarka LED)
Miernik Ultimode OPM-2
poręczne urządzenie 3 w 1