Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 30/2023 (25.09.2023)

Czy miony zrewolucjonizują lokalizatory?

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego ogłosili wyniki pierwszych testów alternatywnego dla GPS systemu nawigacji, który bazuje na wykorzystaniu zjawisk związanych z promieniowaniem kosmicznym. Kluczowym elementem tego rewolucyjnego systemu jest wykorzystanie nowo odkrytych cząstek elementarnych zwanych mionami. Te niezwykłe cząstki powstają w wyniku interakcji promieni kosmicznych z atmosferą Ziemi, generując przy tym kaskadę wtórnych cząstek. Co ciekawe w ciągu minuty, metr kwadratowy powierzchni naszej planety jest bombardowany przez około 10 000 mionów.
Kluczem do funkcjonowania innowacyjnego systemu MuWNS (ang. Muometric Wireless Navigation System), jest możliwość detekcji mionów, które równomiernie pokrywają powierzchnię naszej planety i poruszają się z niezmienną prędkością, bez względu na materiał, przez który przechodzą. Co równie istotne, potrafią one przenikać przez skały, co umożliwia działanie systemu nawigacji w najbardziej wymagających warunkach, także pod ziemią i w budynkach.
Wizualizacja spadających mionów
System MuWNS opiera się na fundamentalnej zasadzie pomiaru czasu, jaki mionom zajmuje podróż między odbiornikiem, a wieloma strategicznie rozmieszczonymi detektorami referencyjnymi. Są one umieszczone powyżej odbiornika i pełnią rolę stałych punktów odniesienia. Poprzez pomiar czasu, jaki miony potrzebują na przejście przez detektor referencyjny i dotarcie do odbiornika, system może obliczyć odległość między nimi. Aby precyzyjnie określić lokalizację odbiornika, system trianguluje odległości między odbiornikiem a wieloma detektorami referencyjnymi. Proces ten umożliwia dokładne określenie lokalizacji nawet w złożonych środowiskach.
Obecnie system może pochwalić się dokładnością od 2 do 25 metrów i zasięgiem 100 m od stacji referencyjnej. Aby osiągnąć wyższy poziom dokładności, naukowcy chcą zintegrować zegary atomowe na mikroczipie (CSAC). Są one znacznie dokładniejsze niż obecnie używane zegary kwarcowe, co daje potencjał do pomiarów w czasie rzeczywistym z dokładnością na poziomie jednego metra. Chociaż ta technologia pozostaje obecnie kosztowna, eksperci przewidują, że w miarę jak CSAC staną się bardziej powszechne w elektronice konsumenckiej, takiej jak smartfony, koszty jej stosowania spadną, co umożliwi jej wdrożenie w MuWNS.
GPS jest powszechnie znanym i używanym narzędziem nawigacyjnym. Sygnały GPS mają jednak ograniczenia, szczególnie na większych szerokościach geograficznych, czy w miastach pomiędzy wysokimi budynkami, gdzie są słabsze i bardziej podatne na zakłócenia. Mogą być również łatwo zagłuszane lub sfałszowane, a także nie przenikają przez bariery takie jak ściany, budynki, skały czy woda. Nowy system nawigacyjny, oparty na kosmicznych mionach, ma potencjał do przezwyciężenia tych ograniczeń. Zastosowania tej technologii są obiecujące i wielokierunkowe. Oprócz zapewnienia dokładnej nawigacji wewnątrz budynków i pod ziemią, może ona stanowić niezastąpione wsparcie w przypadku katastrof. Można sobie wyobrazić sytuację, gdzie latające drony wyposażone w detektory referencyjne nad obszarami dotkniętymi katastrofą, umożliwiają dokładną nawigację ekip ratowniczych.

Konwersja sygnału ze źródła HDMI na przewód koncentryczny.

Zamiana sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF oznaczająca wprowadzenie sygnału z wszelkiego rodzaju źródeł sygnału takich, jak: komputery, odtwarzacze, czy kamery monitoringu do instalacji telewizji naziemnej jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora. Urządzenie to, wyposażone w jedno lub zestaw wejść A/V (RCA, HDMI, itd. - w zależności od jego typu) oraz wyjście RF (zwane potocznie wyjściem "antenowym") i umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale, na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej.
Modulator MHD002P R86104 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał w rozdzielczości Full HD (1920x1080-30p) podany na złącze HDMI moduluje w standardzie DVB-T COFDM. Model MHD002P R86104, oprócz wejścia HDMI, dodatkowo został wyposażony w wyjście HDMI umożliwiające podgląd obrazu z podłączonego źródła sygnału.
Przykład zastosowania cyfrowego modulatora MHD002P Terra R86104. Sygnał źródłowy (Blu-Ray) jest modulowany i może być oglądany na każdym telewizorze w sieci oraz jest udostępniany na wyjściu HDMI dla telewizora w tej lokalizacji.

DIPOL na targach Energetab 2023.

Mieliśmy wielką przyjemność spotkać się z instalatorami i uczniami szkół technicznych na targach Energetab 2023, podczas których prezentowaliśmy nasze najnowsze rozwiązania dla instalacji teletechnicznych. Na pierwszym miejscu pod względem zainteresowania wśród odwiedzających nas instalatorów znalazła się nowa seria urządzeń do diagnostyki połączeń światłowodowych. Na potrzeby targów stworzyliśmy stanowisko do testowania tych produktów ze specjalnie przygotowanym torem optycznym. Uzupełnieniem tej sekcji naszego stoiska była spawarka Signal Fire AI-9, na której zainteresowani mogli wykonać, często pierwsze w swoim życiu, spawy włókien optycznych. Na osobnym stanowisku pokazaliśmy optyczną instalację RTV/SAT marki TERRA polecaną do rozległych lokalizacji. Jej zaletą jest prowadzenie cienkich światłowodów zamiast dziewięciu przewodów koncentrycznych i 100% odporność na zewnętrzne zakłócenia.
Oprócz światłowodów, atencja wizytujących nasze stoisko najczęściej kierowała się na kamery, zarówno modele marki Sunell, wyróżniające się wysoką, jakością obrazu oraz produkty marki Dahua, przeznaczone do profesjonalnych zastosowań. Pokazaliśmy w pełni wyposażoną skrzynkę nasłupową Signal, gdzie z media konwertera N299714 ze swichem zasilane były kamery a sygnał IP był zamieniany i przesyłany dalej światłowodem.
Dużą uwagę przedstawicieli branży energetycznej wzbudzała prezentowana przez nas oferta anten 5G / LTE, które dzięki swojej niezawodności, tak chętnie wykorzystuje się w transmisji danych z urządzeń pomiarowych w terenie.
Odwiedzający kierowali wiele pytań o nowości w naszej ofercie RACK i możliwości systemu RACKBOARD, który umożliwia instalację niestandardowych elementów w tego typu szafach, szczególnie modułów przystosowanych do montażu na szynach DIN.
W rogu stoiska prowadziliśmy mistrzostwa w zaciskaniu na czas złączy kompresyjnych MASTER na przewodach koncentrycznych TRISET. Zadanie polegało na ściągnięciu poszczególnych warstw kabla ściągaczem E8010 i poprawnym zaciśnięciu złącza E80342 / E8277. Najlepszemu uczestnikowi zajęło to mniej niż 15 sekund.
Dziękujemy wszystkim, tak licznie odwiedzającym nasze stoisko. Jesteśmy wdzięczni za Państwa sugestie, pytania i wymianę doświadczeń. Dzięki takim spotkaniom wiemy co dla Was jest ważne z czego jesteście zadowoleni a nad czym musimy jeszcze popracować. Do zobaczenia na kolejnych targach.

Zbliża się koniec wakacyjnego konkursu fotograficznego!

Tylko do 29 września, można zgłaszać prace na dwudziestą drugą edycję wakacyjnego konkursu fotograficznego DIPOLa "Ciekawie o Antenach". Zwycięzców wskaże znany krakowski fotografik, pan Paweł Zechenter. Zapraszamy do udziału!
W tej edycji przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne nagrody: projektor Wanbo T6 Max, najnowszej generacji router i kamerę WiFi. Zdobywcy wyróżnień otrzymają kubek z kolekcji DIPOLa. Więcej informacji o konkursie i regulaminie nadsyłania zdjęć dostępne są tutaj.

Automatyczne logowanie przez przeglądarkę internetową w kamerach Dahua.

Kamery Dahua oferują opcję anonimowego logowania. Funkcja ta umożliwia użytkownikom zalogowanie się do urządzenia bez konieczności podawania nazwy użytkownika i hasła. Po wpisaniu do przeglądarki adresu IP kamery następuje automatyczne logowanie. Osoby korzystające z tej opcji uzyskują jedynie uprawnienia do podglądu obrazu z kamery. Nie mogą wykonywać żadnych innych operacji, takich jak zmiana ustawień kamery czy dostęp do nagranych materiałów.
Domyślnie funkcja ta jest zablokowana, nie można z niej skorzystać bez wcześniejszej konfiguracji. Ta może zostać przeprowadzona w ustawieniach konta kamery.
Panel logowania
Włączanie automatycznego logowania
Funkcja anonimowego logowania do kamer może być przydatna w niektórych przypadkach. Należy jej używać ostrożnie i z pełną świadomością potencjalnego ryzyka. Chociaż ułatwia dostęp do podglądu obrazu z kamery, może też być wykorzystana do nieautoryzowanego dostępu. Dlatego też, przed aktywowaniem tej funkcji, warto dobrze zastanowić się, czy jest to naprawdę niezbędne i jakie są możliwe konsekwencje jej użycia.
Okno podglądu na żywo dostępne bez logowania

Nowy konwerter HDMI 4K na IP.

Dystrybucja sygnału ultra wysokiej rozdzielczości 4K ze źródeł sygnału HDMI takich, jak tunery satelitarne, czy odtwarzacze multimediów jest popularnym typem instalacji w pubach, restauracjach, salach konferencyjnych, itp. Często sygnał ten musi być doprowadzony do kilku lub kilkunastu telewizorów, do których trasa kablowa od źródła sięga nawet kilkudziesięciu metrów. Istnieje kilka rozwiązań tego problemu. Jednym z nich jest stosowanie splitterów i standardowych kabli HDMI. W przypadku, gdy długość kabla przekraczać ma 30 m, skorzystać można z optycznych kabli HDMI, np. H1505 lub H1705.
Dużo bardziej elastycznym pod kątem możliwości rozbudowy rozwiązaniem jest zbudowanie instalacji w oparciu o konwerter HDMI na IP. Do podziału sygnału stosujemy wówczas standardowe switche sieciowe. W przypadku, gdy odległość telewizora od źródła sygnału przekracza 100 m, switch wykorzystać można do regeneracji sygnału. Inną ciekawą opcją jest możliwość zmiany medium na światłowód za pomocą media konwertera. Wówczas zasięg transmisji liczony jest w kilometrach.
Konwerter HDMI na IP H3612 marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału ultra wysokiej rozdzielczości (4K) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat 5e lub wyższej. W zestawie znajdują się nadajnik oraz odbiornik. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB np. w celu sterowania rejestratora myszką. Sygnał IP wychodzący z nadajnika może być podany na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników. Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 30 Mbit/s. Do poprawnego zdekodowania sygnału przy większej liczbie urządzeń wyświetlających obraz, konieczny jest dedykowany odbiornik H3612R - podgląd obrazu na komputerze PC wyposażonym w kartę sieciową jest niemożliwy.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB  4K