Nr 29/2023 (18.09.2023)
Linux i Microsoft pracują nad nową wersją...Internetu.
W obecnych czasach zmienia się sposób użytkowania sieci Internet. Coraz częściej użytkownik wykorzystuje usługi bazujące na chmurze czy też korzysta z możliwości, które oferuje sztuczna inteligencja. To jednak w przyszłości może spowodować problemy z wydajnością sieci Internet bazującej na Ethernecie. Obecnie wykorzystywane protokoły i standardy sieciowe stanowiące bazę dla połączeń w Internecie opracowane zostały kilkadziesiąt lat temu i wymagają pewnych usprawnień.Aby unowocześnić Ethernet powstało Ultra Ethernet Consortium, które docelowo ma zająć się rozwojem standardu o tej samej nazwie. Internet nie należy do jednej osoby dlatego też The Linux Foundation - pomysłodawca konceptu, zaprosił do współpracy przedstawicieli takich firm jak: Microsoft, AMD, Arista, Broadcom, Cisco, Meta, Eviden, HPE oraz Intel. Firmy przez najbliższe lata zajmą się opracowaniem nowej wersji Internetu.
Według deklaracji przewodniczącego nowo powołanego konsorcjum dr J Meta, fundamentalne zmiany w standardzie Ethernet nie będą konieczne. Wymagane są pewne poprawki, które zwiększą jego wydajność. Należy spodziewać się głównie implementacji licznych poprawek na gruncie softwarowym. Warto zaznaczyć, iż firmy założycielskie doskonale uzupełniają się wiedzą i doświadczeniem w czterech głównych warstwach sieciowych: fizycznej, łącza, transportowej oraz w warstwie oprogramowania.
Ustawienie anteny satelitarnej z konwerterem typu QUATRO.
Aby zapewnić poprawny odbiór telewizji satelitarnej wiele osób, obawiając się samodzielnego ustawiania i montażu anteny satelitarnej, korzysta z usług instalatora. Rzeczywiście nie jest to proste zadanie dla niedoświadczonego majsterkowicza, a przecież odpowiednie wyregulowanie czaszy anteny ma kluczowy wpływ na jakość odbioru sygnału satelitarnego. W przypadku doprowadzenia sygnału satelitarnego do kilku odbiorników stosuje się multiswitche, do których należy podłączyć kable z konwertera typu quatro. Taka instalacja wymaga podłączenia 4 przewodów. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykorzystanie miernika ST-5155 R10155 Signal.Na powyższym filmie pokazano jak ustawić antenę satelitarną z konwerterem typu quatro A98257 za pomocą miernika Signal ST-5150 (został zastąpiony przez model ST-5155 R10155) dla satelity Hotbird 13°E. Zasada pomiaru sygnału satelitarnego DVB-S/S2 za pomocą miernika Signal ST-5150 jak i ST-5155 R10155 jest identyczna. Antenę należy montować na ścianie południowej, południowo‐wschodniej lub południowo-zachodniej budynku. Kierunek południowy można znaleźć za pomocą kompasu lub planów projektowych budynku. W zależności od położenia geograficznego należy określić ‐ kąt elewacji (kąt odchylenia anteny od pionu) anteny. W Polsce wynosi on od 27° na północy Polski do 33° na południu Polski. Następnie podłączamy kabel koncentryczny 75 Om do jednego z 4 wyjść (VL-VH-HL-HH) konwertera typu QUATRO (np. wyjście VL konwertera A98257 i miernika R10155). Pomiar sygnału miernikiem i finalne ustawienie anteny polega na korekcji pozycji czaszy w oparciu o wskazania miernika. Po "znalezieniu" sygnału z satelity i dokręceniu wszystkich śrub, obracamy konwerterem tak aby uzyskać sygnał najlepszej jakości.
Rejestratory Dahua: jak wyróżnić kolorem różnego typu nagrania?
W niedużych systemach monitoringu zwykle nie brakuje przestrzeni dyskowej i ustawione jest nagrywanie ciągłe. Sprawia to problem przy wyszukiwaniu nagrań bo jest tylko ciągły, zielony pasek odtwarzania przez co trudno jest znaleźć interesujące fragmenty.Można sobie z tym poradzić odpowiednio konfigurując zapis danych. Należy włączyć wybraną funkcję np. detekcję ruchu i uaktywnić nagrywanie z detekcji (zaznaczone pole kanał nagrywania w konfiguracji detekcji) oraz ustawić harmonogram nagrywania ciągłego - ogólne (zielony pasek) oraz z detekcji - ruch (zółty pasek). Analogicznie można zrobić dla zdarzeń inteligentnych (kolor niebieski) czy alarmów (kolor czerwony). Ustawienie harmonogramu z obsługą wszystkich zdarzeń wygląda następująco:
Z kolei pasek odtwarzania wygląda następująco:
Seria kamer Hikvision EasyIP Lite z detekcją ruchu 2.0.
Do oferty firmy Dipol zostały wprowadzone kamery z serii EasyIP Lite wyposażone w algorytm detekcji ruchu 2.0. Funkcja ta dotychczas dostępna była w wyższych liniach takich jak Easy IP 2.0+ czy EasyIP 4.0. Detekcja ruchu 2.0 pozwala przefiltrować wykryte obiekty pod kątem sylwetki człowieka lub pojazdu, co przekłada się na zwiększenie skuteczności całego systemu dzięki ograniczeniu ilości fałszywych alarmów jakie docierają do użytkownika. Po wyłączeniu filtra, detekcja może działać tak jak dotychczasowe rozwiązania biorąc pod uwagę wszystkie obiekty. Dzięki detekcji ruchu 2.0, nagrania zapisane na rejestratorze NVR wspierającym tę technologię, mogą być szybko przeszukane pod kątem sylwetki człowieka czy pojazdu bez potrzeby przeglądania wielu godzin materiału. Kamery z serii Easy IP Lite wyposażone w ten algorytm posiadają oznaczenie "DS-2CD1xx3G2-I".Jak rozbudować instalację wzmacniającą sygnał GSM?
W przypadku instalacji które mają zapewnić odpowiedni poziom sygnału GSM w wielu pomieszczeniach (i/lub na wielu kondygnacjach), istnieje konieczność rozdzielenia sygnału pochodzącego z repeatera GSM np. A6785 i zastosowania wielu anten. Służy do tego rozgałęźnik GSM który pracuje na częstotliwościach od 800 do 2500 MHz oraz posiada impedancję 50 Ω.O maksymalnej ilości i rodzaju rozgałęźników decyduje wyjściowa siła sygnału wzmacniacza GSM. Jest ona wypadkową kilku czynników, m.in.: siły sygnału na zewnątrz budynku, zysku anteny zewnętrznej, tłumienia przewodów i złączy oraz wzmocnienia samego wzmacniacza. Najlepiej przyjąć zasadę, że w przypadku silnego sygnału na zewnątrz budynku, przy zastosowaniu wzmacniacza GSM-305 A6765 można użyć jednego rozgałęźnika dwudrożnego. Dla GSM-505 A6775 można przyjąć rozgałęzienie na 2-3 anteny, natomiast dla wzmacniacza GSM-1205 A6785 sygnał rozgałęzić można nawet na 4-5 anten. Promień wiązki wzmocnionego sygnału z każdej anteny to ok. 8-9 m (bez przeszkód jakim są np. ściany).
Poniżej przedstawiono schemat instalacji, na którym zaprezentowano wykorzystanie rozgałęźnika trójdrożnego A6813 do podłączenia anten wewnętrznych znajdujących się na każdej kondygnacji budynku.
Schemat użycia rozgałęźnika w instalacji GSM
Oznaczenia kabli światłowodowych wg DIN/VDE0888.
Nazewnictwo oraz interpretacja oznaczeń kabli światłowodowych stanowi spory kłopot dla instalatorów, jak również osób, które pośredniczą w obrocie światłowodami. Problemem jest tutaj po pierwsze złożoność nazw (wieloliterowe oznaczenia), brak wiedzy na temat interpretacji poszczególnych oznaczeń, jak również obecność w obiegu zwykle dwóch standardów nazewnictwa - europejskiego DIN/VDE oraz innego, używanego lokalnie. W Polsce na przykład bardziej popularnym jest standard nazewnictwa bazujący na zakładowej normie Telefoniki, producenta okablowania.Analiza europejskiego standardu nazewnictwa dla kabla L79508 A-DQ(ZN)B2Y8E:
zewnętrzny, tuba wypełniona żelem, wodoodporny na całej długości ze względu na ułożenie włókien, centralny element wzmacniający wykonany z tworzywa, wzmocnienie antygryzoniowe wykonane z włókna szklanego lub aramidu, płaszcz zewnętrzny z PE, 8 włókien jednomodowych
Standard przewiduje jeszcze uwzględnienie w nazwie dwóch informacji: średnicy rdzenia i płaszcza włókna, jak również standardu włókna. W przypadku tego kabla byłoby to odpowiednio: 9/125 OS2. Producenci jednak często pomijają w nazwach te dwie informacje.
W poniższej tabeli pokazano możliwe warianty oznaczenia
wg europejskiego standardu nazewnictwa - norma DIN/VDE 0888:
przykładowe oznaczenie | Oznacznia wg europejskiego standardu nazewnictwa - norma DIN/VDE 0888 |
A | A/I lub U - kabel uniwersalny A - zewnętrzny I - wewnętrzny |
D | D - tuba wypełniona żelem V - tuba ścisła K - tuba elastyczna W - skręcone tuby luźne wypełnione żelem |
Q | Q - wodoodporny na całej długości ze względu na ułożenie włókien lub zastosowanie pęczniejącego materiału F - wodoodporność zapewniona poprzez zastosowanie materiału samowypełniającego ubytki w płaszczu |
(ZN) | centralny element wzmacniający wykonany z tworzywa |
B | B - wzmocnienie antygryzoniowe wykonane z włókna szklanego lub aramidu SR - zmocnienie antygryzoniowe, metalowe |
H | H - płaszcz zewnętrzny bezhalogenowy 2Y - płaszcz zewnętrzny z PE Y - płaszcz zewnętrzny z PVC |
24 | Liczba włókien lub liczba tub x liczba włókien w tubie |
G | G - włókno gradientowe, wielomodowe E - włókno jednomodowe |
9/125 | Średnica rdzenia włókna/średnica płaszcza włókna |
OS2 | Kategoria / Standard włókna |
Kabel światłowodowy wewnętrzny płaski B2CA BIAŁY (2 włókna G.657A1) 1000m L7103_1000 jest kablem typu duplex, czyli dwuwłóknowym kablem światłowodowym do zastosowań wewnątrz budynków. Kabel zawiera włókna jednomodowe o średnicy 250 μm. Zastosowany w konstrukcji kabla specjalny, prostokątny przekrój powłoki ogranicza możliwość gięcia go wzdłuż jednej płaszczyzny.Wbudowane pręty FRP mają na celu dodatkowe wzmocnienie konstrukcji. Powłoka kabla wykonana jest z materiału o ograniczonej palności - klasa B2ca zgodnie z normą EN50575. | ||
Kamera IP DS-2CD2387G2H-LIU K01507 sufitowa marki Hikvision z oświetlaczem hybrydowym, wyposażona w technologię ColorVu i AcuSense (II gen.). Dzięki technologii ColorVu kamera może rejestrować obraz w nocy w trybie kolorowym z zachowaniem ważnych dla identyfikacji detali. Technologia AcuSense pozwala zwiększyć skuteczność działania systemu monitoringu poprzez eliminację fałszywych i uciążliwych alarmów dzięki filtrowaniu obiektów typu człowiek / pojazd. Zastosowanie oświetlacza IR oraz LED w jednej kamerze, pozwala na pracę w kilku trybach: klasyczna podczerwień, białe światło LED oraz tryb inteligentny w którym po wykryciu obiektu typu człowiek lub pojazd włącza się doświetlenie LED umożliwiając obserwację w trybie kolorowym, natomiast po zniknięciu obiektu kamera ponownie przełącza się w tryb IR. | ||
Uchwyt ścienny DS-1273ZJ-140 M51321 przeznaczony jest do kamer sufitowych HIKVISION. Wykonany jest ze stopu aluminium, pozwala na montaż kamery kopułowej na ścianie i ukrycie połączeń kablowych. | ||
Warto przeczytać:
Dobre praktyki: wykorzystanie kolorowych pigtaili w instalacjach światłowodowych. Zakończenie kabli światłowodowych realizuje się zwykle poprzez dospawanie do jego włókien pigtaili. Typowe kolory pigtaili, to: żółty dla pigtaili jednomodowych (ewentualnie biały dla włókien G.675B3) oraz pomarańczowy dla włókien wielomodowych (turkusowy dla włókien OM3, fioletowy dla włókien OM4).
Wykorzystanie innych kolorów - zwłaszcza przy instalacjach jednomodowych, jest dobrą praktyką, która poprawia estetykę wykonania oraz umożliwia łatwiejszą identyfikację poszczególnych włókien lub par włókien w przypadku transmisji typu duplex...>>>więcej
Wykorzystanie innych kolorów - zwłaszcza przy instalacjach jednomodowych, jest dobrą praktyką, która poprawia estetykę wykonania oraz umożliwia łatwiejszą identyfikację poszczególnych włókien lub par włókien w przypadku transmisji typu duplex...>>>więcej
Przykład wykorzystania kolorowych pigtaili w praktyce: 4-włóknowy kabel jednomodowy zakończono dwoma pigtailami w kolorze czerwonym oraz dwoma pigtailami w kolorze zielonym z wykorzystaniem 2 zestawów L35511A. Dzięki temu każda z par włókien jest łatwiej identyfikowalna.