Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 28/2023 (11.09.2023)

Akumulator podwójnego zastosowania.

Naukowcy z publicznego Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie w Chinach opracowali akumulator hybrydowy, który nie tylko magazynuje i dostarcza energię elektryczną, ale także wytwarza cenne substancje chemiczne, takie jak alkohol furfurylowy i kwas furoinowy (stosowane na szeroką skalę w przemyśle). Standardowe akumulatory po naładowaniu magazynują energię elektryczną w elektrodach (jony litu przemieszczają się z elektrody dodatniej poprzez elektrolit do elektrody ujemnej, w ten sposób energia zostaje zmagazynowana w elektrolicie). Przy rozładowaniu baterii kierunek ruchu jonów jest odwrotny, dzięki czemu uwalnia się energia elektryczna. Inny popularny typ baterii to baterie przepływowe typu redox, które wykorzystują reakcję redukcji i utleniania (oksydacji). Łącząc obie koncepcje, badacze zbadali, w jakim stopniu takie baterie są w stanie wytwarzać dodatkowe substancje chemiczne podczas magazynowania lub dostarczania energii.
Przełom nastąpił w postaci dwufunkcyjnego katalizatora metalicznego dla anody. Wykonany z jednoatomowego stopu rodu i miedzi katalizator płynnie przekształca, podczas ładowania akumulatora, furfural zawarty w elektrolicie w alkohol furfurylowy. Natomiast kwas furoinowy tworzy się podczas rozładowywania akumulatora. W przypadku katody badacze wykorzystali wodorotlenek niklu domieszkowany kobaltem, który jest podobny do materiałów katodowych stosowanych w tradycyjnych akumulatorach niklowo-cynkowych lub niklowo-metalowo-wodorkowych.
Jak poinformowali naukowcy, w trakcie przeprowadzonego eksperymentu wykorzystano zestaw czterech hybrydowych akumulatorów połączonych szeregowo do zasilenia lamp LED i smartfonów. Po naładowaniu hybrydowych akumulatorów za pomocą ogniwa słonecznego mogły one zasilać różne urządzenia, w tym lampy LED i smartfony, jednocześnie wytwarzając w sposób ciągły alkohol furfurylowy i kwas furoinowy. Autorzy odkryli, że nowy akumulator hybrydowy jest porównywalny z wieloma popularnymi akumulatorami pod względem gęstości energii i mocy. Podczas magazynowania 1 kWh energii powstaje 0,7 kg alkoholu furfurylowego (substacja wykorzystywana w produkcji żywic, polimerów, środków zwilżających i impregnujących, powłok kwasoodpornych i cementu). Koncepcja hybrydowa akumulatorów nowej generacji opracowana przez zespół stanowi milowy krok w kierunku poprawy zrównoważonego rozwoju i opłacalności akumulatorów, jednak nadal konieczne jest dalsze rozwijanie tej koncepcji.

Zbiorcza instalacja telewizyjna w hotelu.

Transmodulatory które konwertują sygnał DVB-S/S2 na DVB-T COFDM to popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji. Dostępny na wyjściu cyfrowy sygnał DVB-T COFDM dostarczany jest do odbiorników końcowych najczęściej z wykorzystaniem rozgałęźników / odgałęźników.
Transmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - 2xDVB-T (COFDM) TDX-420C z podwójnym gniazdem CI TERRA
Transmodulator TDX-420C R81619.
Moduł CAM PowerCam Pro wielostrumieniowy
Moduł CAM PowerCam ProA99852 wielostrumieniowy.
Transmodulator TDX-420C R81619 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej w instalacji telewizyjnej. Moduł TDX-420C R81619 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych (kompatybilny z CAM CI). Jeden panel TDX-420C R81619 odbiera cały pakiet sygnałów z dwóch transponderów satelitarnych oraz tworzy dwa sąsiednie multipleksy DVB-T o maksymalnej przepustowości wynoszącej zgodnie ze standardem 31,68 Mbit/s. Przekłada się to w praktyce na 6 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 2-3 kanały wysokiej rozdzielczości HD dla każdego z multipleksów. Administrator systemu wybiera interesujące go kanały z danego strumienia satelitarnego, po czym tworzy dwa multipleksy DVB-T. Istnieje możliwość stworzenia jednego multipleksu DVB-T z dwóch różnych transponderów satelitarnych, a następnie zdekodowanie kanałów płatnych dla nowo utworzonej paczki DVB-T. W przypadku zapotrzebowania na dystrybucję sygnałów niekodowanych, polecamy wykorzystanie modelu TDX-420 R81618.

Jak ustawić harmonogram powiadomień w aplikacji mobilnej Dahua DMSS?

Kluczowym zadaniem systemu monitoringu jest informowanie o zdarzeniach mających miejsce na obserwowanym obszarze. Za pomocą usługi P2P i bezpłatnej aplikacji mobilnej można odbierać powiadomienia push ze zdarzeń. Co zrobić gdy te powiadomienia mają być generowane jedynie w określonych godzinach (np. gdy właściciele mieszkania są w pracy)?
Rozwiązaniem problemu jest konfiguracja harmonogramu powiadomień w aplikacji klienckiej. Można określić przedziały czasu w których działają powiadomienia. Jest to lepsze rozwiązanie niż zmiana harmonogramu działania funkcji z której odbieramy powiadomienia (np. o detekcji ruchu) - zapisane na dysku twardym nagrania z detekcji ruchu mogą być przydatne.
Konfiguracja harmonogramu powiadomień możliwa jest po wyborze przycisku "Szczegóły urządzenia" i przejściu do zakładki
"Subskrypcja alarmów wielokanałowych".

Najmocniejsza antena LTE w ofercie.

W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego występują problemy z odpowiednią siłą sygnału. W celu jej polepszenia należy najczęściej podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Istnieją jednak przypadki, gdzie zastosowanie anteny zewnętrznej nie jest związane z potrzebą poprawy sygnału LTE, lecz np. wymuszeniem transmisji danych pomiędzy konkretną stacją bazową, a modemem. Warto pamiętać, iż antena LTE powinna być szerokopasmowa - wiąże się to z działaniem sieci LTE na wielu częstotliwościach oraz ich agregacji.
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024 jest logarytmiczną anteną kierunkową MIMO do montażu na zewnątrz budynków, przeznaczoną do odbioru i nadawania sygnału z modemu LTE/GSM/3G. Antena posiada zysk o wartości 10 dBi. Przeznaczona jest do współpracy z modemami LTE (wyposażonymi w dwa złącza antenowe).
Cechy wyróżniające anteny TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024:
 • Zewnętrzna, logarytmiczna, kierunkowa,
 • MIMO 2x2 ,
 • Szerokopasmowa: 698-960, 1700-2700 MHz,
 • Praca w sieciach: GSM, DCS, UMTS, WLAN, LTE,
 • Zysk:
  • 9,5 dBi (698-960 MHz),
  • 10 dBi (1710-2700 MHz),
 • Antena zwarta dla prądu stałego (DC),
 • 10 m przewodu zakończonego wtykiem SMA,
 • Obudowa wykonana z tworzywa ABS odpornego na promieniowanie UV i czynniki atmosferyczne,
 • Mocowanie do masztu za pomocą cybantów,
 • Możliwy montaż do rury pionowej, poziomej.
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 MIMO + 10 m przewodu z wtykiem SMA
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 MIMO + 10 m przewodu z wtykiem SMA A741024

Po co właściwe te wielomody?!

Pomimo ogromnej popularności światłowodów z włóknami jednomodowymi, "wielomody" ciągle pozostają w sprzedaży i są stosowane w wybranych aplikacjach. W teorii włókna wielomodowe uchodzą za "mniej przyszłościowe" - na krótkich i średnich dystansach nie są w stanie dorównać pod względem przepustowości włóknom jednomodowym, natomiast na dystansach dłuższych niż 2 km w ogóle nie znajdują zastosowania ze względu na zjawisko tzw. dyspersji modalnej. Co więcej, okazuje się, że kable wielomodowe pomimo swych ograniczeń przepustowych są droższe od kabli jednomodowych. Wynika to m.in. z tego, że rdzeń włókna wielomodowego posiadający gradientową budowę (współczynnik załamania światła zmienia się i nie jest jednorodny, jak w rdzeniu włókna jednomodowego) jest bardziej skomplikowany, a tym samym droższy w produkcji. Po co więc właściwie te wielomody?
Paradoksalnie okablowanie wielomodowe stosuje się często w serwerowniach łącząc szafy zawierające sprzęt operatorski. Specjalne lasery oraz najnowsze standardy włókien wielomodowych (OM4, OM5) sprawdzają się tam przy wysokoprzepływowych transmisjach na krótkim dystansie. Ponadto rozbudowując realizowane kilka lub kilkanaście lat temu instalacje, instalatorzy decydują się często na stosowanie tego samego typu okablowania - skoro działa, to nie ma sensu go zmieniać.
Do innych powodów wybierania kabli wielomodowych należy m.in. obiegowa opinia mówiąca o tym, że łatwiej się je spawa (ze względu na większy rdzeń). Zasada ta przestała obowiązywać już dawno - w dobie precyzyjnych spawarek centrujących do rdzenia, rozmiar rdzenia przestał mieć jakiekolwiek znaczenie. Inne teorie mówią, że kable wielomodowe stosować należy na krótkich odcinkach, a jednomodowe na odcinkach długich (> 2 km). Ta prawda również straciła na ważności w dobie, gdy oferowane urządzenia jednomodowe mogą działać bez przesterowania na łączach o dowolnej długości.
Wpływ zanieczyszczeń na transmisję w kontekście rodzaju włókna światłowodowego. To samo zabrudzenie będzie miało znacznie większy negatywny wpływ na transmisję we włóknie jednomodowym (rdzeń 9 μm), aniżeli w wielomodowym (rdzeń 50 μm).
Stosowanie okablowania z włóknami wielomodowymi wydaje się zasadne w sytuacji, gdy instalacja realizowana jest w trudnych warunkach środowiskowych, np. w obiektach przemysłowych, w których istnieje ryzyko zapylenia, bądź zabrudzenia. Większy rdzeń włókna wielomodowego działa tutaj korzystnie - to samo zabrudzenie (patrz rysunek powyżej) będzie miało znacznie większy negatywny wpływ na transmisję we włóknie jednomodowym (rdzeń 9 μm), aniżeli w wielomodowym (rdzeń 50 μm). Różnica ta może nie uwydatnić się przy spawaniu włókien, gdzie operator dba o czystość i ogranicza wpływa działania czynników zewnętrznych. Może natomiast odegrać rolę w przełącznicach oraz przy podłączaniu, odłączaniu lub przepinaniu urządzeń, jeśli osoba wykonująca tę czynność nie zadba o odpowiednie wyczyszczenie czoła ferruli złącza.

Wyjścia zasilające w modułowych stacjach bramowych wideodomofonu IP Hikvision.

Po aktualizacji wersji sprzętowej modułowych stacji bramowych wideodomofonu IP Hikvision DS-KD8003-IME1(B) G73652 oraz 2-Wire DS-KD8003Y-IME2 G73646 zostało wyprowadzone wyjście zasilające DC 12 V o obciążalności do 0,5 A. Rozwiązanie to pozwala na bezpośrednie zasilenie elektrozaczepu ze stacji bramowej z wykorzystaniem wbudowanych przekaźników pod warunkiem, że elektrozaczep zasilany jest napięciem stałym i pobór prądu nie przekracza 500 mA. W przypadku zasilenia elektrozaczepu napięciem przemiennym, należy skorzystać z dodatkowego zasilacza. Wykorzystując wyjście zasilające zalecamy stosować elektrozaczepy o niskim poborze prądu, np. Bira z serii XS00.
G73652 G74236 N299781 G74001
Schemat podłączenia elektrozaczepu Bira XS00U do stacji bramowej Hikvision DS-KD8003-IME1(B)

Nowości produktowe:

Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S2X/S2/S ST-5155 z wbudowanym tunerem
Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S2X/S2/S ST-5155 z wbudowanym tunerem R10155 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S2X/S2/S (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/DVB-T2 (HD) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej DVB-C. Posiada kolorowy wyświetlacz LCD wykonany w technologii TFT. Idealny do uruchamiania każdej instalacji TV/SAT. Pozwala na ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej oraz satelitarnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy itd. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest przejrzyste menu, które ułatwia prace osobom nieposiadającym dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Zewnętrzne wyjście HDMI umożliwia podłączenie źródła sygnału oraz wyświetlenie obrazu na TV poprzez kabel HDMI. Urządzenie pozwala na pomiar takich parametrów jak: poziom sygnału wyrażany w dBμV, C/N, MER.

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2347G2H-LIU (4 MPix, 2,8 mm, 0,0005 lx, hybr. oświetlacz do 40 m, Audio, ColorVu, AcuSense)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2347G2H-LIU K01304 została wyposażona w przetwornik 1/1,8" Progressive Scan CMOS o rozdzielczości 4 Mpix charakteryzujący się bardzo dużą czułością i zdolnością przechwytywania obrazu przy niskim natężeniu oświetlenia. Kamera posiada bardzo jasny obiektyw F1,0 z ogniskową 2,8 mm, który umożliwia obserwację pod kątem 111°. Wbudowany mikrofon pozwala na nagrywanie dźwięku. Oświetlacz podczerwieni IR oraz światła białego LED o zasięgu do 40 m zapewnia prawidłowa obserwację w warunkach nocnych.


Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2647G2HT-LIZS (4 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,0008 lx, hybr. oświetlacz do 60 m, ColorVu, AcuSense
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2647G2HT-LIZS K05151 wyposażona została w przetwornik 1/1,8" Progressive Scan CMOS o rozdzielczości 4 Mpix charakteryzujący się bardzo dużą czułością i zdolnością przechwytywania obrazu przy niskim natężeniu oświetlenia. Obiektyw ze zmienną ogniskową 2,8 - 12 mm typu Motozoom, wyposażony w jasną przesłonę F1,2, umożliwia zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 114,6 - 41,8°. Ostrość obiektywu ustawiana jest automatycznie po zmianie ogniskowej. Oświetlacz podczerwieni IR oraz światła białego LED o zasięgu do 60 m zapewnia prawidłowa obserwację w warunkach nocnych.

Warto przeczytać:

Montaż stacji czołowej TERRA. Urządzenia do instalacji LAN, RTV, CCTV wykonywane są tak, aby ich montaż był estetyczny a urządzenia były zabezpieczone przed przypadkowymi mechanicznymi uszkodzeniami. Specjalnie zaprojektowana obudowa metalowa CD001 R90001 z szyną DIN BD001 zamontowaną na tylnej ściance przeznaczona jest do montażu elementów stacji czołowej TERRA. Połączenie szyny wraz z blachą gwarantuje sztywne zamontowanie maksymalnie 8 urządzeń na szynie DIN...>>>więcej
Przykład montażu stacji czołowej TERRA do obudowy CD001 z szyną DIN BD001 R90001.
Antena telewizyjna DIPOL SMART CITY DVB-T2
Antena SMART CITY DVB/T2 z bajpasem do 40 km od nadajnika