Nr 27/2023 (4.09.2023)
Technologia LiFi i nowy globalny standard komunikacji bezprzewodowej IEEE 802.11bb.
12 lipca 2023 roku organizacja IEEE opublikowała standard 802.11bb (LiFi), który wzbogaca rodzinę standardów 802.11 o technikę łączności bezprzewodowej, w której do transmisji wykorzystywane są fale świetlne. Teoretycznie, takie rozwiązanie pozwala zwiększyć szybkość i niezawodność komunikacji oraz zapewnić większe bezpieczeństwo w porównaniu z WiFi lub 5G, ponieważ światło nie jest w stanie przenikać przez ściany. Nowy standard definiuje między innymi specyfikacje warstwy fizycznej i architektury systemów dedykowanych do komunikacji bezprzewodowej przy użyciu fal świetlnych.W technologii LiFi dane od urządzenia nadawczego przesyłane są za pomocą migoczącego światła z wykorzystaniem zwykłych diod LED. Odbiorniki wykrywają fotony i przekształcają je z powrotem w informacje. Migotanie nie powinno wpłynąć na użytkowników, ponieważ przy częstotliwości powyżej 60 Hz jest ono zbyt szybkie aby ludzkie oko mogło je dostrzec. Sygnały LiFi mogą być 100 razy szybsze niż WiFi i osiągać prędkość nawet 224 GB/s.
Wprowadzenie standardu jest krytycznym krokiem pozwalającym na współpracę pomiędzy wieloma dostawcami. Po raz pierwszy rozwiązania LiFi mogą zostać wykorzystane w ekosystemie WiFi, co jest istotne dla rozwoju nowych i innowacyjnych zastosowań IoT. LiFi może zastąpić kable krótkodystansowymi optycznymi łączami bezprzewodowymi i łączyć liczne czujniki i aktywatory z Internetem, co w przyszłości może stworzyć rynek masowy. Kwestią czasu jest współpraca dostawców z branży oświetleniowej i komunikacyjnej w celu wdrożenia tego standardu. LiFi w połączeniu z WiFi pozwoli również na poprawę komunikacji w różnego rodzaju zastosowaniach, począwszy od dostępu do szybkiego i bezpiecznego Internetu w domu czy biurze, aż po rzeczywistość rozszerzoną. LiFi pozwala na szybkie połączenie mobilne w obszarach gdzie korzystanie z fal radiowych może być ograniczone, jak np. sale lekcyjne, medycyna czy przemysł. Firma pureLiFi wprowadziła na rynek antenę Light Antenna ONE, która po zastosowaniu w danym urządzeniu, pozwala na korzystanie z technologii LiFi, podobnie jak z WiFi. Aktualnie antenę mogą zamówić producenci w celu zastosowania jej w swoich urządzeniach.
Miernik ST-5155 marki Signal typu COMBO - dekoder HEVC 10 Bit.
Odpowiednie ustawienie anteny telewizji naziemnej DVB-T2 czy satelitarnej DVB-S2X/S2/S, które ma kluczowy wpływ na jakość odbieranego sygnału, wymaga zazwyczaj zastosowania profesjonalnego miernika. To instalator montując zestaw antenowy, wykonując i interpretując pomiar jest w stanie dokładnie skorygować ustawienie anten, tak aby uzyskać bezproblemowy odbiór sygnału DVB-T2 czy DVB-S2X/S2/S.Do oferty sprzedażowej firmy DIPOL wprowadzony został miernik typu Combo ST-5155 R10155, który umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S2X/S2/S (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2 (HD) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej DVB-C.
10-bitowy kodek wideo HEVC to kodek wideo o wysokiej wydajności, który wykorzystuje 10 bitów do reprezentowania koloru każdego piksela zamiast standardowych 8 bitów. Taka informacja zapewnia dokładniejsze odwzorowanie kolorów oraz jakość obrazu, ale wymaga również większej przepustowości. Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 przewiduje możliwość wykorzystania kodowania 10-bitowego. Wbudowany w miernik R10155 dekoder video 10-bit HEVC umożliwia podgląd kanałów zarówno w standardzie 8-bit jak i 10-bit HEVC.
Niewątpliwą zaletą miernika typu COMBO ST-5155 R10155 jest nowoczesny chipset oraz wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału. Podgląd kanałów na ekranie oraz intuicyjna obsługa to gwarancja szybkiej realizacji każdej instalacji. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest przejrzyste menu, które ułatwia pracę osobom nieposiadającym dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Ponadto, zewnętrzne wejście oraz wyjście HDMI umożliwia podłączenie źródła sygnału oraz wyświetlenie obrazu na TV poprzez kabel HDMI.
Hybrydowy (analog + IP) monitoring w rejestratorach XVR Dahua
. Systemy hybrydowe są stosowane w dwóch przypadkach: wtedy, kiedy istniejący monitoring analogowy (okablowanie koncentryczne 75 Ω) chcemy rozbudować o kamery IP lub wtedy kiedy projektowany nowy monitoring ma wykorzystywać kamery analogowe i IP. Rodzaj kamer należy dobrać w oparciu o wymagane własności kamer i instalacji kablowej. Często zdarza się, że konieczność bezprzewodowego przesłania sygnału lub przesłania światłowodem wymusza instalację w oparciu o technikę IP (takie urządzenia są znacznie tańsze). Za instalacją analogową przemawia prostota okablowania - każda kamera łączona jest osobnym kablem do rejestratora. W przypadku większych instalacji ta zaleta staje się wadą. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, to projektant powinien zdecydować, który system dla konkretnych wymagań jest lepszy. Stosując rejestrator hybrydowy możliwe jest połączenie kamer obu systemów w jednej instalacji.W przypadku rejestratorów XVR Dahua należy zwrócić uwagę na fakt, że wszelkie funkcje związane z analizą obrazu, czyli np. inteligentna detekcja ruchu SMD, ochrona perymetryczna czy rozpoznawanie twarzy będzie działać tylko na kanałach analogowych. Oznacza to, że rejestrator XVR nie obsługuje analityki na kanałach IP. Do takiego rejestratora najczęściej podłączone są kamery z serii 1.
Sieć WiFi w budynkach biurowych.
W przypadku projektowania sieci bezprzewodowej trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy ma to być sieć ogólnodostępna jak np. w przypadku sieci w bibliotece lub urzędzie czy też sieć zamknięta dla pracowników biura, urzędu, magazynu. Wiąże się to bezpośrednio z określeniem spodziewanej liczby klientów sieci.Jeżeli sieć ma działać w budynku biurowym z dużą liczbą ścian, kilkoma kondygnacjami, wówczas głównym problemem jest wpływ tłumienia ścian i stropów na poziom sygnału radiowego. Z tego względu, aby pokryć zasięgiem cały budynek należy rozmieścić w nim kilka-kilkanaście (a czasem nawet kilkadziesiąt) punktów dostępowch.
Jeden punkt dostępowy obsłużyć może z reguły około 50 - 60 użytkowników. Oznacza to, że w większości przypadków sieć biurowa projektowana na kilkunastu lub kilkudziesięciu punktach dostępowych oferować będzie ogromną nadmiarowość w kwestii teoretycznej pojemności. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jeżeli pewne obszary sieci mają być ogólnodostępne, wówczas w miejscu takim o liczbie punktów dostępowych decydować będzie nie tylko możliwość pokrycia danego obszaru, a przede wszystkim pojemność. Duża liczba gromadzących się w jednym miejscu użytkowników wymusić może konieczność instalacji większej liczby punktów dostępowych, nawet w mniejszych pomieszczeniach.
Przykładowe zastosowanie punktów dostępowych w holu biurowca, w którym gromadzić się może duża liczba użytkowników.
Dobrym urządzeniem do budowy sieci w takich budynkach jest TP-LINK EAP610 N25690. EAP610 to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu i zarządzaniu przez przeglądarkę www (nie jest wymagany kontroler). Automatyczne zarządzanie pasmem radiowym oraz uwierzytelnianie przy pomocy strony powitalnej czyni EAP610 idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura. Urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz, w standardzie 802.11ax (WiFi 6).
Dobre praktyki: wykorzystanie kolorowych pigtaili w instalacjach światłowodowych.
Zakończenie kabli światłowodowych realizuje się zwykle poprzez dospawanie do jego włókien pigtaili. Typowe kolory pigtaili, to: żółty dla pigtaili jednomodowych (ewentualnie biały dla włókien G.675B3) oraz pomarańczowy dla włókien wielomodowych (turkusowy dla włókien OM3, fioletowy dla włókien OM4).Wykorzystanie innych kolorów - zwłaszcza przy instalacjach jednomodowych, jest dobrą praktyką, która poprawia estetykę wykonania oraz umożliwia łatwiejszą identyfikację poszczególnych włókien lub par włókien w przypadku transmisji typu duplex.
Przykład wykorzystania kolorowych pigtaili w praktyce: 4-włóknowy kabel jednomodowy zakończono dwoma pigtailami w kolorze czerwonym oraz dwoma pigtailami w kolorze zielonym z wykorzystaniem 2 zestawów L35511A. Dzięki temu każda z par włókien jest łatwiej identyfikowalna.
W tabeli poniżej zestawiono dostępne w ofercie zestawy kolorowych pigtaili z najpopularniejszymi złączami: SC/UPC, SC/APC oraz LC/UPC. Każdy z zestawów zawiera 4 włókna - każde w innym kolorze. W sumie paleta kolorów obejmuje 12 pozycji.
Schemat instalacji wideodomofonowej dla domku jednorodzinnego z dodatkową kamerą IP.
Budując nowoczesny system wideodomofonowy należy wziąć pod uwagę, że wideodomofon może sterować furtką oraz bramą wjazdową. Można do tego wykorzystać zainstalowaną na smartfonie aplikację. Montując stację bramową, widok z wbudowanej kamery koncentruje się na osobie dzwoniącej. Jeżeli kamera posiada bardzo szeroki kąt widzenia, możliwa jest obserwacja obszaru znajdującego się przed bramą wjazdową, jednak nawet jeśli stacja bramowa obejmie taki obszar, zazwyczaj jest on niewystarczający.Do systemu wideodomofonowego IP Hikvision można dołączyć dodatkowa kamerę IP, która swoim zasięgiem będzie obejmowała obszar bramy wjazdowej lub bramy wjazdowej i furtki. W trakcie lub po odebraniu połączenia, można zmienić widok z głównej stacji bramowej na dodatkową kamerę IP i podgląd obszaru przed bramą. Dzięki obsłudze zdalnej za pomocą smartfona istnieje możliwość zdalnego otwierania oraz weryfikacji w każdym momencie, czy brama wjazdowa jest otwarta czy zamknięta.
Poniżej zaprezentowano schemat instalacji wideodomofonowej IP dla budynku jednorodzinnego. Instalacja została wykonana w oparciu o jednoabonamentową stację bramową IP Villa DS-KV8113-WME1(C) G73632 z wbudowaną kamerą oraz 2 przekaźnikami do sterowania furtką i bramą wjazdową. Monitor DS-KH6320-WTE1 G74001 wyposażony w interfejs Wi-Fi, został zainstalowany wewnątrz budynku. Obserwacja obszaru przy bramie wjazdowej zrealizowana została za pomocą kamery IP Hikvision DS-2CD2043G2-I K03207. Do zasilenia stacji bramowej, monitora i kamery IP wykorzystany został switch Ultipower N299781 wyposażony w 4 porty PoE w standardzie 802.3af/at. System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera Mercusys AC12G N2933. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira S12U z serii Hartte G74220 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm, który jest przystosowany do pracy z napięciem stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V M1820.
Schemat instalacji wideodomofonowej IP Hikvision z dodatkową kamerą IP
Skrętka wewnętrzna NETSET BOX U/UTP kategorii 6, klasa palności Eca E1608_500 przeznaczona jest do wykonywania profesjonalnych instalacji wewnątrz budynków. Posiada średnice zewnętrzną zmniejszoną do 6,0 mm, co znacznie ułatwia układanie skrętki w korytkach i rurach. Zastosowano specjalne tworzywo izolacji żył, ułatwiające nakładanie złącza RJ-45. | ||
RouterBoard RB951Ui-2nD 5-portów 10/100Mb/s + WIFI N24952 posiada 5 portów Fast Ethernet, bezprzewodowy punkt dostępowy pracujący w standardzie 802.11n, 64 MB pamięci RAM oraz złącze USB w celu podłączenia zewnętrznego dysku (np. do gromadzenia logów) lub modemu 3G. Zainstalowany system operacyjny MikroTik oparty na systemie Linux przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań sieciowych. Umożliwia on tworzenie zaawansowanych systemów sieciowych bazujących na routingu statycznym lub dynamicznym. Dzięki zaawansowanej funkcji firewalla oraz kolejkowania można w prosty sposób zarządzać pasmem internetowym. | ||
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision iDS-7108HUHI-M1/S(C) M75530 to 8-kanałowy, wielosystemowy rejestrator umożliwiający zapis obrazu z kamer: HD-TVI, AHD, CVBS oraz IP. W standardowym trybie pracy można podłączyć 8 kamer analogowych do wejść BNC, a także 4 kamery IP o rozdzielczości do 8 Mpix. Jeśli któreś z kanałów analogowych nie są używane, można je wyłączyć, co umożliwi podłączenie dodatkowych kamer IP. Jeżeli wszystkie kanały analogowe są wyłączone, można podłączyć aż 12 kamer IP. | ||
Warto przeczytać:
Signal T2-MINI DVB-T2 HEVC - idealne rozwiązanie dla hoteli. W chwili obecnej najpopularniejszym źródłem telewizji stosowanym w większości pensjonatów i niewielkich hoteli jest naziemna telewizja cyfrowa DVB-T/T2. Odbiór cyfrowej telewizji naziemnej nie wymaga zawierania umów licencyjnych z nadawcami ani ponoszenia opłat reemisyjnych. Firma DIPOL oferuje łatwe we wdrożeniu oraz optymalne ekonomicznie rozwiązanie tego problemu. Jednym z ciekawych rozwiązań są dedykowane dla hoteli odbiorniki DVB-T2 Signal T2-MINI A99313...>>>więcej