Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 26/2023 (26.06.2023)

Przerwa wakacyjna. Następne wydanie Informatora ukaże się 4.09.2023.

Tatuaż, który może bezprzewodowo transmitować dane.

Naukowcy z dwóch tureckich uniwersytetów stworzyli nano-tatuaż, który można nanieść na dowolne miejsce na ciele (lub na inne powierzchnie). Po nałożeniu urządzenie może bezprzewodowo przesyłać dane, bez użycia przewodów, ani posiadania własnego źródła zasilania.
Tatuaże składają się z dwóch różnych farb nakładanych warstwami na siebie. Jedna z nich składa się z z nanocząsteczek tlenku cynku, w którym osadzone są nanoprzewody. Na nią nakładana jest farba przewodząca w formie aerożelu, zawierającego grafen. Poprzez dodanie niewielkiej ilości aerożelu również do dolnej warstwy, obie farby są w stanie mocno się ze sobą łączyć. Warstwy nakładane są na skórę równocześnie za pomocą dwóch igieł.
Unikalny skład nano-tatuażu pozwala mu generować energię poprzez efekt piezoelektryczny, gdy tatuaż zmienia kształt podczas ruchów ręki. Łączność zapewnia technika komunikacyjna zwana rozpraszaniem wstecznym (backscattering communication). Polega ona na modulowaniu otaczających je sygnałów radiowych własnymi informacjami i odbiciu ich do innego urządzenia. Umożliwia to nawiązanie połączenia między tatuażem a smartfonem, który może w sposób ciągły monitorować sygnały radiowe emitowane przez tatuaż. Sygnały te muszą zostać interpretowane przy użyciu algorytmu sztucznej inteligencji. Naukowcom udało się rozwiązać dwa największe problemy, które od dawna występowały w urządzeniach noszonych na skórze - jak zasilić i bezproblemowo odczytywać dane z urządzenia w warunkach rzeczywistych.
Elektroniczne urządzenia naskórne stanowią dynamicznie rozwijającą się dziedzinę technologii, pełną niezwykłego potencjału w różnorodnych obszarach. Urządzenia te mają bezproblemowo zintegrować się z powierzchnią skóry, umożliwiając nieinwazyjne monitorowanie oraz interakcję z naszym ciałem. Jednym z kluczowych obszarów zastosowań jest dziedzina opieki zdrowotnej. Te innowacyjne urządzenia mogą pełnić rolę precyzyjnych pomiarów takich parametrów życiowych jak częstość akcji serca, temperatura ciała, ciśnienie krwi oraz poziom tlenu, dostarczając nam te informacje w czasie rzeczywistym. Nie tylko służą one zdrowiu, lecz także znajdują zastosowanie w dziedzinie sportu i fitness, pozwalając nam śledzić wskaźniki wydajności, takie jak ruch, aktywność mięśni oraz poziom nawodnienia. Dodatkowo, urządzenia te posiadają ogromny potencjał w dziedzinie rozszerzonej rzeczywistości, umożliwiając tworzenie interaktywnych doświadczeń poprzez bezpośrednie wykorzystanie sensorów i podzespołów umieszczonych na skórze.

Serdecznie zapraszamy do udziału w XXII edycji konkursu fotograficznego, organizowanego przez firmę DIPOL.

Anteny, jako obiekty czysto użytkowe nie zwracają na siebie większej uwagi, chyba że przybierają spektakularne rozmiary i formy, takie jak radioteleskop FAST, czy słynne „Oko Moskwy”. My wierzymy, że każde, nawet te niewielkie, pospolite konstrukcje z tworzyw sztucznych, stali i aluminium mogą posłużyć jako katalizator wyjątkowych kreacji wizualnych.
Poszukujemy osób zdolnych włączyć anteny w zachwycające kompozycje i artystyczne kadry. Nadesłane przez państwa prace zostaną ocenione przez znanego krakowskiego fotografika i filmowca – pana Pawła Zechentera. Na Państwa prace czekamy do 29 września 2023.
Dla laureatów i zdobywców wyróżnienia przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe:
I miejsce - Projektor Wenbo T6 Max.
II miejsce - Router TP-Link Archer AX10.
III miejsce - kamera TP-Link TAPO C320WS.
Wyróżnieni otrzymają kubek z kolekcji DIPOLa.

Rozwiązanie wideodomofonowe i monitoring IP Dahua dla dużych systemów wielorodzinnych.

System wideodomofonowy IP wykorzystuje sieć IP do komunikacji między panelami zewnętrznymi a monitorami wewnętrznymi. Jest on skalowalny i elastyczny, można go łatwo rozbudowywać i konfigurować zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Można podłączyć wiele stacji zewnętrznych i monitorów do jednej sieci, umożliwiając komunikację z wejściami, obsługą i administracją oraz pomiędzy lokatorami. Ważną cechą tego systemu jest możliwość integracji z innymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak monitoring wizyjny, system alarmowy i kontroli dostępu. Dzięki temu tworzy się kompleksowe rozwiązanie bezpieczeństwa, w którym wszystkie te systemy współpracują i uzupełniają się wzajemnie, zapewniając pełną ochronę