Nr 26/2023 (26.06.2023)

Przerwa wakacyjna. Następne wydanie Informatora ukaże się 4.09.2023.
Tatuaż, który może bezprzewodowo transmitować dane.
Naukowcy z dwóch tureckich uniwersytetów stworzyli nano-tatuaż, który można nanieść na dowolne miejsce na ciele (lub na inne powierzchnie). Po nałożeniu urządzenie może bezprzewodowo przesyłać dane, bez użycia przewodów, ani posiadania własnego źródła zasilania.
Tatuaże składają się z dwóch różnych farb nakładanych warstwami na siebie. Jedna z nich składa się z z nanocząsteczek tlenku cynku, w którym osadzone są nanoprzewody. Na nią nakładana jest farba przewodząca w formie aerożelu, zawierającego grafen. Poprzez dodanie niewielkiej ilości aerożelu również do dolnej warstwy, obie farby są w stanie mocno się ze sobą łączyć. Warstwy nakładane są na skórę równocześnie za pomocą dwóch igieł.
Unikalny skład nano-tatuażu pozwala mu generować energię poprzez efekt piezoelektryczny, gdy tatuaż zmienia kształt podczas ruchów ręki. Łączność zapewnia technika komunikacyjna zwana rozpraszaniem wstecznym (backscattering communication). Polega ona na modulowaniu otaczających je sygnałów radiowych własnymi informacjami i odbiciu ich do innego urządzenia. Umożliwia to nawiązanie połączenia między tatuażem a smartfonem, który może w sposób ciągły monitorować sygnały radiowe emitowane przez tatuaż. Sygnały te muszą zostać interpretowane przy użyciu algorytmu sztucznej inteligencji. Naukowcom udało się rozwiązać dwa największe problemy, które od dawna występowały w urządzeniach noszonych na skórze - jak zasilić i bezproblemowo odczytywać dane z urządzenia w warunkach rzeczywistych.
Elektroniczne urządzenia naskórne stanowią dynamicznie rozwijającą się dziedzinę technologii, pełną niezwykłego potencjału w różnorodnych obszarach. Urządzenia te mają bezproblemowo zintegrować się z powierzchnią skóry, umożliwiając nieinwazyjne monitorowanie oraz interakcję z naszym ciałem. Jednym z kluczowych obszarów zastosowań jest dziedzina opieki zdrowotnej. Te innowacyjne urządzenia mogą pełnić rolę precyzyjnych pomiarów takich parametrów życiowych jak częstość akcji serca, temperatura ciała, ciśnienie krwi oraz poziom tlenu, dostarczając nam te informacje w czasie rzeczywistym. Nie tylko służą one zdrowiu, lecz także znajdują zastosowanie w dziedzinie sportu i fitness, pozwalając nam śledzić wskaźniki wydajności, takie jak ruch, aktywność mięśni oraz poziom nawodnienia. Dodatkowo, urządzenia te posiadają ogromny potencjał w dziedzinie rozszerzonej rzeczywistości, umożliwiając tworzenie interaktywnych doświadczeń poprzez bezpośrednie wykorzystanie sensorów i podzespołów umieszczonych na skórze.
Serdecznie zapraszamy do udziału w XXII edycji konkursu fotograficznego, organizowanego przez firmę DIPOL.
Anteny, jako obiekty czysto użytkowe nie zwracają na siebie większej uwagi, chyba że przybierają spektakularne rozmiary i formy, takie jak radioteleskop FAST, czy słynne „Oko Moskwy”. My wierzymy, że każde, nawet te niewielkie, pospolite konstrukcje z tworzyw sztucznych, stali i aluminium mogą posłużyć jako katalizator wyjątkowych kreacji wizualnych.Poszukujemy osób zdolnych włączyć anteny w zachwycające kompozycje i artystyczne kadry. Nadesłane przez państwa prace zostaną ocenione przez znanego krakowskiego fotografika i filmowca – pana Pawła Zechentera. Na Państwa prace czekamy do 29 września 2023.
Dla laureatów i zdobywców wyróżnienia przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe:
Rozwiązanie wideodomofonowe i monitoring IP Dahua dla dużych systemów wielorodzinnych.
System wideodomofonowy IP wykorzystuje sieć IP do komunikacji między panelami zewnętrznymi a monitorami wewnętrznymi. Jest on skalowalny i elastyczny, można go łatwo rozbudowywać i konfigurować zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Można podłączyć wiele stacji zewnętrznych i monitorów do jednej sieci, umożliwiając komunikację z wejściami, obsługą i administracją oraz pomiędzy lokatorami. Ważną cechą tego systemu jest możliwość integracji z innymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak monitoring wizyjny, system alarmowy i kontroli dostępu. Dzięki temu tworzy się kompleksowe rozwiązanie bezpieczeństwa, w którym wszystkie te systemy współpracują i uzupełniają się wzajemnie, zapewniając pełną ochronęNa schemacie powyżej widoczna jest rozbudowana instalacja teletechniczna, która obejmuje system wideodomofonowy oraz monitoring IP Dahua. Główne wejście na teren osiedla chronione jest przez modułową stację bramową. Modułowość oznacza, że stację bramową można składać z różnych elementów w zależności od potrzeb, dzięki czemu można dostosować jej funkcjonalność do wymagań inwestora. Dodatkowo, trzy stacje bramowe są umieszczone przy wejściach do bloków mieszkalnych. Sterowanie wejściami jest możliwe za pomocą kart zbliżeniowych, kodów, a także zarówno z poziomu monitora, jak i za pomocą aplikacji klienckiej na telefonie.

Widok stacji bramowej Dahua VTO4202F-P-S2 Q6102 z przykładowymi modułami. System wideodomofonowy IP modułowy oferuje również różne metody autoryzacji, takie jak hasła, karty zbliżeniowe, czy linie papilarne.
Każde mieszkanie wyposażone jest w monitor VTH2421FW-P Q6523W z dotykowym, 7-calowym wyświetlaczem. Monitory te posiadają 1 wyjście przekaźnikowe typu NO oraz 6 wejść alarmowych typu NO/NC, umożliwiających integrację z systemem alarmowym. Dodatkowo, możliwy jest podgląd obrazu z kamer systemu monitoringu.
W celu zasilenia stacji bramowych, monitorów i kamer, został wykorzystany switch ULTIPOWER 2216af N29986. Switch ten jest wyposażony w 16 portów PoE zgodnych ze standardem 802.3af, co umożliwia dostarczanie zasilania urządzeniom bezpośrednio przez kabel Ethernet.
W centrum zarządzania zainstalowany jest komputer, na którym działa program DSS Express. Program ten umożliwia pełne zarządzanie systemem, w tym zdalne otwieranie wejść czy wysyłanie komunikatów do mieszkańców. Dzięki niemu administrator ma pełną kontrolę nad funkcjonalnością wideodomofonu i monitoringu IP. Dodatkowo, system wideodomofonowy korzysta ze standardu SIP, który umożliwia podłączenie telefonów VoIP obsługujących ten standard transmisji.
W celu zasilenia stacji bramowych, monitorów i kamer, został wykorzystany switch ULTIPOWER 2216af N29986. Switch ten jest wyposażony w 16 portów PoE zgodnych ze standardem 802.3af, co umożliwia dostarczanie zasilania urządzeniom bezpośrednio przez kabel Ethernet.
W centrum zarządzania zainstalowany jest komputer, na którym działa program DSS Express. Program ten umożliwia pełne zarządzanie systemem, w tym zdalne otwieranie wejść czy wysyłanie komunikatów do mieszkańców. Dzięki niemu administrator ma pełną kontrolę nad funkcjonalnością wideodomofonu i monitoringu IP. Dodatkowo, system wideodomofonowy korzysta ze standardu SIP, który umożliwia podłączenie telefonów VoIP obsługujących ten standard transmisji.
Signal T2-MINI DVB-T2 HEVC - idealne rozwiązanie dla hoteli.
W chwili obecnej najpopularniejszym źródłem telewizji stosowanym w większości pensjonatów i niewielkich hoteli jest naziemna telewizja cyfrowa DVB-T/T2. Odbiór cyfrowej telewizji naziemnej nie wymaga zawierania umów licencyjnych z nadawcami ani ponoszenia opłat reemisyjnych. Jedyną opłatą jaką zobowiązany jest ponosić obiekt hotelowy jest tzw. opłata abonamentowa RTV, czyli podatek od posiadania telewizora lub radia pobierany przez Pocztę Polską. Niestety nie każdy odbiornik telewizyjny przystosowany jest odbioru standardu DVB-T2/HEVC. Firma DIPOL oferuje łatwe we wdrożeniu oraz optymalne ekonomicznie rozwiązanie tego problemu. Jednym z ciekawych rozwiązań są dedykowane dla hoteli odbiorniki DVB-T2 Signal T2-MINI A99313.Odbiornik Signal T2-MINI zamontowany z tyłu telewizora za pomocą dwóch podstawek montażowych E950230 / E950231 oraz opasek zaciskowych E952054. Podstawki wykorzystać można również do estetycznego ułożenia okablowania. Tak zamontowany tuner oddalony jest od telewizora 9 mm co daje gwarancję dobrej wentylacji. Całkowita wysokość montażu nie przekracza 25 mm, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe powieszenie telewizora na ścianie za pomocą dowolnego uchwytu LCD bez ryzyka uszkodzenia ściany lub samego odbiornika.
Cechy odbiornika Signal T2-MINI, które odgrywają ważna rolę w instalacjach hotelowych:
- Signal T2-MINI zasilany jest napięciem 5 V z portu USB telewizora. W takiej sytuacji włączenie telewizora powoduje również włączenie odbiornika. Dzięki temu odbiornik oraz podłączone do niego okablowanie mogą być ukryte za telewizorem. Po wyłączeniu telewizora tuner nie pobiera żadnego prądu.
- Dołączony do Signal T2-MINI pilot pozwala na jednoczesne sterowanie odbiornikiem oraz telewizorem (po wykonaniu prostej procedury programowania pilota). Dla telewizora przewidziano możliwość jego włączania i wyłączania, regulacji głośności oraz zmiany wejścia wideo. Eliminuje to konieczność używania dwóch pilotów. W przypadku zagubienia pilota tunera można dokupić sam pilot.
- Signal T2-MINI posiada funkcję trybu hotelowego. Po jej aktywowaniu, użytkownik może jedynie przeglądać listę kanałów, zmieniać program, zmienić ścieżkę dźwiękową oraz regulować głośność. Wszystkie inne funkcje pozostają zablokowane a ich zmiana wymaga podania zdefiniowanego wcześniej hasła. Klient mając do dyspozycji pilot tunera nie rozprogramuje ani telewizora ani tunera.
- Signal T2-MINI posiada funkcję eksportu i wgrywania z pamięci USB listy kanałów i ustawień tunera. Wystarczy więc zaprogramować jeden tuner, ułożyć listę kanałów wg własnych wymagań, wykonać kopię danych i w parę sekund wgrać do każdego kolejnego tunera.
Hybrydowa instalacja RTV/SAT.
Na poniższym schemacie zaprezentowano ideę realizacji instalacji telewizji naziemnej i satelitarnej, jaka zaproponowana została klientowi w odpowiedzi na zapytanie dotyczące możliwości rozprowadzenia sygnału na posesji obejmującej budynek mieszkalny (z 10 gniazdami końcowymi) i gospodarczy na którym zamontowany ma być zestaw antenowy (2 gniazda RTV/SAT).Ze względu na konieczność montażu tylko 1 zestawu antenowego oraz znaczną odległość między budynkami (150 m) zdecydowano się na rozwiązanie multiswitchowe Terra w połączeniu z systemem transmisji optycznej tego samego producenta.
Schemat instalacji multiswitchowej RTV/SAT w dwóch oddalonych o 150 metrów budynkach połączonych światłowodem.
Sygnał satelitarny odbierany jest za pomocą stalowej czaszy o średnicy 120 cm DPL-120 A9682 oraz konwertera typu wideband Terra LWB202L A98210 przystosowanego do współpracy z nadajnikami optycznymi. Do odbioru sygnału telewizji naziemnej i radia służą odpowiednio anteny: UHF - A2670, VHF - A0710 oraz FM - A0221. Sygnały te przechodzą kolejno przez zwrotnicę C0340, wzmacniacz kanałowy Alcad CAD-804 R82620 oraz przemiennik częstotliwości MCA101T R82101. Rolą wzmacniacza jest m.in. wyrównanie poziomu sygnału dla poszczególnego multipleksów przed wprowadzeniem ich na przemiennik częstotliwości.
Magistrala multiswitchowa zbudowana jest w oparciu o jednomodowy światłowód uniwersalny L77004. Podział magistrali na dwa tory odbywa się za pomocą splittera A98882. W budynku gospodarczym, ze względu na małą liczbę gniazd, do odbioru sygnału optycznego użyto odbiornika Terra ORF302 E A3135 z wyjściem wideband + DVB-T oraz multiswitcha Terra SRM-522 R80522. W budynku mieszkalnym wykorzystano natomiast odbiornik ORQ302 E A3133 z wyjściem Quatro + DVB-T oraz multiswitch Terra MV-512 R70712.
System monitoringu z wykorzystaniem kamer ColorVu z serii Easy IP 4.0 Hikvision.
Na poniższym schemacie przedstawiony został system monitoringu bloku w oparciu o rejestrator IP Hikvision oraz kamery ColorVu należące do serii Easy IP 4.0. Charakterystyczną cechą tej serii jest obserwacja sceny w trybie kolorowym przez całą dobę, dzięki czemu bez względu na panujące warunki oświetleniowe, nie tracimy informacji o kolorze. Dodatkowo kamery te wzbogacone są o technologię AcuSense, która pozwala na klasyfikację obiektów typu człowiek pojazd i tym samym odfiltrowanie prawie wszystkich fałszywych alarmów. Obiekt z zewnątrz został zabezpieczony 8 kamerami w obudowie kompaktowej DS-2CD2047G2-L(C) K03118 o rozdzielczości 4 MPix, wyposażonymi w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 112°. Wewnątrz obiektu zastosowano 4 kamery w obudowie sufitowej typu turret DS-2CD2347G2-L(C) K00306 o rozdzielczości 4 MPix, wyposażone w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia również 112°. Kamery posiadają oświetlacz światła białego o zasięgu 40 m (zewnętrzne) i 30 m wewnętrzne). Oświetlacz może włączyć się automatycznie przy małej ilości światła, aby zapewnić kolorowy obraz w dobrej jakości. W większości przypadków, gdy dostępne jest doświetlenie uliczne lub wewnątrz klatki, kamera pracuje z wyłączonym oświetlaczem.Monitoring bloku z wykorzystaniem kamer Hikvision z serii EasyIP 4.0 - ColorVu
Zaproponowane rozmieszczenie kamer umożliwia dokładną identyfikację osób. Do zasilania kamer i podłączenia ich do rejestratora wykorzystany został 16-portowy switch PoE N29986. Kamery obsługują kodeki: H265+, H.265, H.264+, H.264. Przy zastosowaniu 2 dysków o pojemności 4 TB, np. M89305, kompresji H.265 i ustawieniu nagrywania ciągłego z odświeżaniem 25 kl./s dla wszystkich kamer, nagrania na dyskach twardych będą przechowywane przez 14 dni.
Stosowanie komputerowych skrętek zewnętrznych.
Zewnętrzne kable teletechniczne posiadają najczęściej powłokę wykonaną z polietylenu (PE). Materiał ten jest twardszy i ma większą wytrzymałość mechaniczną w stosunku do polichlorku winylu (PVC) stosowanego przy produkcji kabli wewnętrznych. Jednak, co równie istotne, materiał ten jest znacznie bardziej odporny na działanie promieni UV, w związku z czym czas eksploatacji kabli zewnętrznych narażonych na działanie promieni słonecznych jest znacznie dłuższy w stosunku do pracującego w tych samych warunkach okablowania wewnętrznego.Na poniższym filmie przedstawiono typowy problem wynikający z zastosowania kabla w powłoce PVC, przy połączeniu anteny zewnętrznej z ruterem. Kabel prowadzony wzdłuż elewacji, narażony na działanie wysokich i niskich temperatur, jak również promieni słonecznych oraz deszczu, najpóźniej po kilku latach pęka. Następnie do jego wnętrza dostaje się woda, która po niedługim czasie, na skutek działania siły grawitacji "wpływa" do rutera. Grozi to oczywiście uszkodzeniem samego rutera oraz, w przypadku dużego nagromadzenia się wody w okolicy rutera, uszkodzeniem innych elementów, takich jak np. meble.

Wyciekająca z kabla woda może być skutkiem zastosowania skrętki wewnętrznej na zewnętrz budynku. Instalatorzy ograniczają skutki pęknięć kabla poprzez tworzenie pętli uniemożliwiających przepływ wody w dół, jednak jest to działanie doraźne. Pewniejszym będzie połączenie tych działań z zastosowaniem okablowania właściwego rodzaju.
W ofercie firmy DIPOL dostępne są następujące rodzaje skrętek zewnętrznych:
- Przewód NETSET U/UTP 5e żelowany, czarny skrętka zewnętrzna E1410_305
- Przewód NETSET U/UTP PE 5e czarny, skrętka zewnętrzna E1412_305
- Przewód NETSET BOX F/UTP 5e skrętka ekranowana, zewnętrzna E1517_305
- Przewód NETSET F/UTP 5e zewnętrzny PE , ekranowany, linka nośna E1519_500
- Przewód NETSET U/UTP PE kategorii 6 czarny, skrętka zewnętrzna E1610_305
Antena satelitarna TRX-EL 100 FAMAVAL [jasna] A9666 o wymiarach 1032 mm x 952 mm charakteryzuje się doskonałymi parametrami odbioru. Antena wykonana została ze stali w zaawansowanej technologii co sprawia, że ma najwyższą odporność na warunki atmosferyczne. | ||
Kamera IP sufitowa bispektralna Hikvision HeatPro DS-2TD1228-2/QA" K01992 łączy w sobie zalety monitoringu tradycyjnego i termowizyjnego. Wyposażona jest w dwa przetworniki, pierwszy - światła widzialnego CMOS o rozdzielczości 2688 x 1520 px, drugi, termowizyjny o rozdzielczości 256 x 192 px. Kamera umożliwia stworzenie fuzji obrazów, czyli połączenie obrazu widzialnego i termowizyjnego uzyskując wynikowy obraz termowizyjny dobrej jakości. Analityka VCA działająca w oparciu o wbudowany procesor graficzny GPU i algorytm głębokiego uczenia pozwala na skuteczne wykrywanie intruzów i ograniczenie ilości fałszywych alarmów. Pomiar temperatury i detekcja pożaru pozwalają na jej użycie w bardziej zaawansowanych projektach. | ||
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7732NI-M4 K22329 jest nowoczesnym 32-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 32 Mpix. Niezależne wyjścia HDMI 2 i VGA umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery. 4 porty SATA pozwalają na podłączenie dysków twardych o pojemności do 14 TB każdy. | ||
Warto przeczytać:
Instalacja RTV/SAT - multiswitche MV-9xx TERRA. Dla budynków wielorodzinnych, których instalacja TV ma zapewniać odbiór sygnału satelitarnego z dwóch satelitów, firma DIPOL proponuje rozwiązania multiswitchowe net9 marki TERRA. Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: brytyjskim, niemieckim, australijskim. W Polsce, od roku 2004, profesjonalne multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem dla potrzeb budowania dużych, zbiorczych instalacji SMATV. Znakomite wykonanie, stabilność parametrów, bardzo niska awaryjność, sprawiają że multiswitche te można polecić nawet najbardziej wybrednemu klientowi...>>>więcej