Nr 24/2023 (12.06.2023)
Rusza telewizja z satelitów Hot Bird 13F Hot Bird 13G.
W ostatnim tygodniu maja 2023 roku Eutelsat rozpoczął przenoszenie usług telewizyjnych i radiowych z trzech starych satelitów Hot Bird 13B,C i E na dwa satelity nowej generacji Hot Bird 13F i Hot Bird 13G. Proces migracji wszystkich usług potrwa do końca lipca. Na szczęście właściciele odbiorników satelitarnych nie będą musieli dokonywać żadnych korekt. Istniejące częstotliwości jak i pozostałe parametry serwisów pozostaną takie same. W przypadku zaniku odbioru sygnału konieczne może być sprawdzenie obecnej instalacji przez instalatora. Głównym zadaniem nowych satelitów jest wzmocnienie i poprawa jakości transmisji ponad tysiąca kanałów radiowych i telewizyjnych (w tym transmisje telewizyjne w wysokiej rozdzielczości 4K) dostarczanych do domów w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.Najsilniejsze sygnały z nowoczesnych satelit Hot Bird 13F i 13G będą docierały do Francji i Włoch. Z kolei w Polsce, w której zdecydowana większość gospodarstw domowych korzysta z płatnej telewizji polskich operatorów, sygnał powinien być silniejszy niż obecnie. Sygnały z Hot Bird 13F i 13G obejmą obszar od Wysp Kanaryjskich aż po Afganistan. W skrajnych lokalizacjach wymagane są jednak czasze o większej średnicy.
Satelity Hot Bird 13F i 13G zostały wyniesione na orbitę w zeszłym roku. Amerykański operator kosmiczny SpaceX wystrzelił satelitę Eutelsat Hotbird 13G na geostacjonarną orbitę za pomocą rakiety Falcon 9. Wystartowała ona z Cape Canaveral na Florydzie w USA 3 listopada. Z kolei Hot Bird 13F został wystrzelony w październiku 2022 r. Stare satelity (operujące od roku 2006 i 2008) będą wykorzystywane do zapewnienia tymczasowej dodatkowej przepustowości wszędzie tam, gdzie będzie to wymagane, aż do wyczerpania paliwa.
Misja Eutelsat HOTBIRD 13F realizowana przez SpaceX. Rakieta Falcon 9 osiągnęła prędkość 35 tys. km/h. Satelita HB 13F został odłączony na wysokości ok. 1100 km, po czym już samodzielnie przemieścił się na właściwą orbitę geostacjonarną, na wysokość 35786 km.
Zmiana czasu przekierowania rozmów w monitorze wideodomofonowym IP Hikvision.
W systemie wideodomofonowym IP Hikvision istnieje możliwość przekierowania rozmowy osoby wywołującej połączenie z zewnętrznej stacji bramowej, bezpośrednio na aplikację zainstalowaną na smartfonie. Aby było to możliwe należy założyć konto Hik-Connect, dodać wideodomofon do konta, zainstalować aplikację Hik-Connect na smartfonie i zalogować się na konto. Do konta należy dodać monitor wideodomofonowy, przez który nastąpi połączenie ze stacja bramową (w przypadku posiadania stacji jednoabonentowej typu Villa, istnieje możliwość dodania do chmury Hik-Connect bezpośrednio samej stacji bramowej). Po włączeniu i prawidłowym skonfigurowaniu usługi Hik-Connect, naciśnięcie przycisku wywołania na stacji bramowej, wywoła połączenie zarówno na monitorze jak i na smartfonie z zainstalowaną aplikacją. Domyślnie czas przekierowania połączenia w monitorze ustawiony jest na "0 s", co oznacza, że w przypadku naciśnięcia przycisku wywołania na stacji bramowej w tym samym czasie zadzwoni monitor i aplikacja na smartfonie. Jeśli ten czas zostanie zmieniony np. na "10 s" to jeśli lokator nie odbierze połączenia w ciągu 10 s, to dopiero wtedy zostanie ono przekierowane na aplikację. Aby zmienić ten czas z poziomu iVMS-4200 należy po wejściu w ustawienia stacji bramowej, przejść do zakładki: Domofon -> Ustawienia czasowe -> Czas przekierowania połączenia.Widok okna zmiany czasu wywołania połączenia w monitorze DS-KH8350-WTE1 G74003 za pomocą aplikacji iVMS-4200
Różne parametry obrazu dla dnia i nocy w kamerach Dahua.
Kamery IP Dahua posiadają 3 profile pracy związane z ustawieniami obrazu: "Główny", "Dzień" oraz "Noc". Dla każdego z nich można niezależnie skonfigurować parametry obrazu związane z ekspozycją (tryb pracy i prędkość migawki, redukcja szmów itp.), pracą oświetlacza podczerwieni (włączanie i moc), działaniem funkcji WDR, HLC i BLC, balansem bieli oraz kompensacją kolorów i ostrości. Profile "Dzień" oraz "Noc" można przełączać w zależności od stanu czujnika zmierzchowego lub harmonogramu. Można też na stałe uaktywnić któryś z 3 profili.Okno konfiguracji ekspozycji dla profilu nocnego w kamerze
Przełączanie profili niesie spore korzyści jeśli chodzi o możliwości lepszego dostosowania do warunków panujących w miejscu instalacji. Schematów przełączania parametrów można tworzyć wiele. Przykładowo: można ręcznie dostosować szybkość migawki zarówno dla dnia i nocy. Co to da? W dzień kamera może pracować z szybką migawką, bo jest więcej światła i obiekty w ruchu nie będą rozmyte. W nocy można tą szybkość zmniejszyć, bo większa ilość światła może okazać się ważniejsza niż to, że niektóre klatki obrazu będą rozmyte.
Antena DIPOL SMART HORIZON DVB-T2 - parametry odbiorcze potwierdzone testami w terenie.
Idealna antena to taka, która ma wysoki zysk, optymalną kierunkowość, stosunkowo niewielkie rozmiary i nie będzie wymagała dodatkowego zasilania. Wychodząc naprzeciw konsumentom oraz instalatorom, firma DIPOL wprowadziła do oferty anteny serii SMART, które zostały zoptymalizowane pod kątem powyższych wymagań.Antena DIPOL SMART HORIZON A2230 poddana została wielu testom terenowym uwzględniającym analizę działania w zakresie odległości od 10 do 100 km od nadajnika o mocy 100 kW. Testy uwzględniały pomiary w lokalizacjach o różnym zagęszczeniu zabudowy, jak również testy porównawcze z innymi dostępnymi na rynku antenami DVB-T2. Testy wykazały, że antena ta plasuje się w czołówce pod względem możliwości odbiorczych. Bez większych problemów uzyskano odbiór w odległości 94 km od nadajnika (100 kW, niski zakres pasma UHF, profil terenu bez przeszkód terenowych na trasie), przy czym wartość mocy sygnału w trybie pasywnym pracy anteny wyniosła średnio 50 dBμV dla 3 kanałów, natomiast wartość MER średnio 30 dB. Wartości te należy uznać za wystarczające dla odbioru przez 1 odbiornik. W przypadku chęci realizacji większej instalacji należało w tej sytuacji skorzystać z trybu aktywnego, który podniósł moc sygnału o 15-20 dB, natomiast wartość MER o 2-3 dB.
Switche do montażu na słupach.
Switche przemysłowe przeznaczone są do instalacji w obiektach przemysłowych, w których możliwe jest występowanie niekorzystnych warunków, takich jak: zwiększone zapylenie, wysoka lub niska temperatura, czy duża wilgotność. Montaż switchy przemysłowych zalecany jest również w przypadku instalacji realizowanych na słupach lub w studzienkach telekomunikacyjnych - w hermetycznych obudowach. Switche Ultipower posiadają porty Ethernet (w zależności od modelu Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet) do podłączania takich urządzeń, jak kamery IP lub komputery. Obudowa spełnia standard IP40 (ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych, ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy powyżej 1 mm). Wszystkie porty posiadają możliwość zasilania PoE (switch musi być zasilany napięciem DC 48 V). Przełączniki wyposażone są w port SFP w celu zamiany medium transmisyjnego na światłowód.Urządzenia posiadają również następujące funkcje dodatkowe:
- funkcja Extended umożliwiająca zasilanie urządzeń podłączonych skrętką o długości do 250 m,
- funkcja PoE Auto Check automatycznie wykonuje restart prądowy podłączonego urządzenia w przypadku jego zawieszenia.
- Obsługa HiPoE 90 W dla portów 1 oraz 2 (tylko switch N299704),
- Funkcja PD umożliwia zasilanie switcha poprzez port Ethernet (tylko switch N299707).
W powyższym przykładzie switche zostały zainstalowane w hermetycznych obudowach znajdujących się na słupach. Do switcha zostały podłączone kamery IP, zasilane ze switcha poprzez PoE (48V 802.3af). Pomiędzy słupami poprowadzono światłowód (jednomodowy zakończony złączami LC oraz zastosowano wkładki SFP) tak, aby stworzyć sieć składającą się z pięciu kamer oraz rejestratora kamer IP (NVR). Zastosowanie switchy przemysłowych zwiększa niezawodność takiej instalacji, ponieważ są one odporniejsze na przepięcia oraz trudne warunki atmosferyczne. Dodatkowo światłowód poprowadzony pomiędzy dwoma słupami skutecznie izoluje elektrycznie dwie lokalizacje punktów kamerowych.
Digital Diagnostic Monitoring, czyli monitorowanie pracy wkładek SFP.
DDM, czyli Digital Diagnostics Monitoring jest zestawem funkcji pozwalających na monitorowanie pracy światłowodowych modułów SFP w switchach sieciowych. Po umieszczeniu w switchu wkładki obsługującej DDM, zyskuje on dostęp do następujących parametrów pracy wkładki:- Temperatura modułu SFP
- Napięcie zasilania
- Prąd zasilania lasera/diody
- Moc nadawania na porcie Tx
- Moc odbierana na porcie Rx
Ponadto w zależności od implementacji protokołu w samym switchu możliwe jest wyświetlanie komunikatów dotyczących problemów z transmisją oraz całkowitą utratą sygnału. DDM w połączeniu z protokołem SNMP (Simple Network Management Protocol) pozwala na sprawniejsze zarządzenie siecią i monitorowanie jej parametrów na poziomie warstwy fizycznej. Jest to możliwe m.in. dzięki możliwości zdefiniowania poziomów alarmowania dla poszczególnych parametrów.
Widok okna z danymi DDM w switchu TP-Link TL-SG3428X z wkładką SFP+ Ultimode L1430
Mikrorurka grubościenna doziemna gładka z pilotem 12/8 [200 m] E60812 w kolorze pomarańczowym wykonana jest z polietylenu (modyfikowany HDPE) i przeznaczona jest do bezpośredniego układania w ziemi. Średnica wewnętrzna wynosząca 8 mm oraz znajdujący się w środku pilot pozwalają na ułożenie w rurce kabli światłowodowych, skrętek komputerowych, kabli koncentrycznych, elektrycznych, itp. Powierzchnia wewnętrzna ścianki jest gładka, współczynnik tarcia wynosi 0,12. | ||
Złączka prosta do mikorurki 12/8mm E60813 za zadanie złączyć mikrorurki o średnicy zewnętrznej 12 mm i wewnętrznej 8 mm. Produkt przeznaczony jest do zastosowań zewnętrznych — jest odporny na działania atmosferyczne oraz jest gazoszczelny. Odporność na ciśnienie 18 bar. | ||
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2343G2-I K01313 należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w któej zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni wykonany w technice EXIR o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. | ||
Warto przeczytać:
Światłowody - dlaczego pomiar na długości fali 1310 nm to za mało? Na poniższych rysunkach przedstawiono wyniki pomiaru reflektometrycznego odcinka światłowodu liczącego 150 m podłączonego do rozbiegówki o tej samej długości. Pomiar wykonano dla długości fali 1310 nm - tutaj pomiar nie wykazał żadnych anomalii oraz dla długości fali 1550 nm - tutaj odnotowano zwiększone tłumienie na 75 metrze (225 metrze uwzględniając włókno rozbiegowe)...>>>więcej