Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 22/2023 (29.05.2023)

Czy czeka nas rewolucja w fotografii?

Francuski startup Prophesee nawiązał współpracę z Qualcommem w celu wprowadzenia nowego rodzaju przetwornika obrazu, który umożliwi aparatom i kamerom rejestrowanie szybkozmiennych obrazów.
Technologia o nazwie Metavision działa w tandemie z tradycyjnymi kamerami, uzupełniając obraz informacjami o zmianach, które następują w scenie. Jej celem jest rozwiązanie problemu rozmycia obrazu, które często występuje podczas fotografowania obiektów w ruchu. Przykładem może być ujęcie tenisisty podczas odbicia piłki, która na standardowym zdjęciu byłaby rozmazana lub niewidoczna. Metavision łączy dane z kamery zdarzeniowej z tradycyjnym obrazem, a algorytm przetwarzania obrazu wypełnia luki, naprawiając rozmycie spowodowane ruchem obiektu.
Przetwornik obrazu Metavision naśladuje ludzki system wzrokowy. W odróżnieniu od tradycyjnych przetworników obrazu, które rejestrują obraz co ustalony interwał czasowy, każdy piksel w układzie działa niezależnie, reagując na zmiany w natężeniu światła. Zmiany te są wykrywane asynchronicznie i przekazywane wraz z informacjami o położeniu piksela (współrzędne x i y) oraz czasie. Piksele światłoczułe są bezpośrednio połączone z rdzeniem logicznym, który analizuje zmiany natężenia światła poszczególnych pikseli. Dzięki temu generowane są dane tylko dla punktów, w których nastąpiła zmiana. Umożliwia to przekazywanie danych o wysokiej rozdzielczości czasowej z niskim opóźnieniem i niskim zużyciem energii. Nowa kamera osiąga prędkość równoważną 10 tysiącom klatek na sekundę. Standardowa kamera, aby osiągnąć taką prędkość, wymagałaby bardzo intensywnego oświetlenia i generowałaby ogromne ilości danych. W przypadku kamery Metavision nie jest potrzebne mocne oświetlenie, a ilość generowanych danych zależy od ilości ruchu ale jest znacznie mniejsza.
Kamery zdarzeniowe mają również zastosowanie przemysłowe i mogą być wykorzystywane do obserwacji różnych procesów oraz do zliczania szybko poruszających się obiektów, takich jak ilość tabletek pakowanych maszynowo do opakowania. Mają wiele zalet w porównaniu do obecnie stosowanych rozwiązań. Działają poprawnie nawet w warunkach niskiego oświetlenia, generują niewielkie ilości danych, a jednocześnie zużywają mało energii i są relatywnie niedrogie. Jednakże, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy dla tych kamer. Kamery zdarzeniowe rejestrują jedynie zmiany jasności, takie jak wzrost lub spadek, które mogą być spowodowane zarówno ruchem obiektów, jak i zmianą oświetlenia sceny lub ruchem samej kamery.

Wykrywanie zmiany natężenia dźwięku w kamerze Dahua.

Monitoring CCTV polega głównie na nagrywaniu i analizie sygnału wideo, jednak nie jest do tego ograniczony, bo część kamer może również nagrywać i analizować sygnał audio. Często aspekt prawny wyklucza możliwość nagrywania dźwięku, ale kamera niezależnie od ustawień nagrywania może wykrywać nieprawidłowości w dźwięku z monitorowanej sceny (np. nagły wzrost/spadek poziomu dźwięku) lub odłączenie mikrofonu oraz wykonać akcje alarmowe.
Kamery IP WizSense, WizMind wyposażone są w mikrofon wewnętrzny lub zewnętrzny. W przypadku zwiększenia poziomu dźwięku (np. rozmowa, zbicie szyby, strzał, syrena alarmowa) podejmowana jest akcja alarmowa. Wykrywany jest też sabotaż mikrofonu. W reakcji na zdarzenie kamera może wyzwolić nagrywanie, aktywować wyjście przekaźnikowe, wysłać e-mail lub zapisać zrzut ekranu.
Widok okna konfiguracji detekcji dźwięku. Na czerwono jest oznaczany poziom dźwięku, który wywołuje alarm.

Instalacja TV w hotelu.

Transmodulatory które konwertują sygnał DVB-S/S2 na DVB-T COFDM to popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji. Dostępny na wyjściu cyfrowy sygnał DVB-T COFDM dostarczany jest do odbiorników końcowych najczęściej z wykorzystaniem rozgałęźników / odgałęźników.
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Transmodulator TDX-420C R81619 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej w instalacji telewizyjnej. Moduł TDX-420C R81619 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych (kompatybilny z CAM CI). Jeden panel TDX-420C R81619 odbiera cały pakiet sygnałów z dwóch transponderów satelitarnych oraz tworzy dwa sąsiednie multipleksy DVB-T o maksymalnej przepustowości wynoszącej zgodnie ze standardem 31,68 Mbit/s. Przekłada się to w praktyce na 6 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 2-3 kanały wysokiej rozdzielczości HD dla każdego z multipleksów. Administrator systemu wybiera interesujące go kanały z danego strumienia satelitarnego, po czym tworzy dwa multipleksy DVB-T. Istnieje możliwość stworzenia jednego multipleksu DVB-T z dwóch różnych transponderów satelitarnych, a następnie zdekodowanie kanałów płatnych dla nowo utworzonej paczki DVB-T. W przypadku zapotrzebowania na dystrybucję sygnałów niekodowanych, polecamy wykorzystanie modelu TDX-420 R81618.

Wykorzystanie wyjść przekaźnikowych w monitorze wideodomofonowym IP DS-KH6320-WTE1 Hikvision.

Montując system wideodomofonowy czasem zachodzi potrzeba instalacji dodatkowej sygnalizacji, która informowałaby użytkownika, że ktoś nacisnął przycisk wywołania w stacji bramowej. Przykładem może być tutaj montaż systemu na głośnej hali produkcyjnej, wykorzystywanie go przez osobę niedosłyszącą czy chęć montażu sygnalizacji na zewnątrz domu, tak aby będąc w ogródku zorientować się, że ktoś przyszedł.
Monitor wideodomofonowy DS-KH6320-WTE1 posiada wbudowane dwa przekaźniki, które mogą zostać aktywowane w momencie, gdy zacznie on dzwonić pod wpływem naciśnięcia przycisku wywołania. Przekaźniki te mogą działać w trybie monostabilnym (1-180 s) lub bistabilnym. Czas działania oraz tryb pracy każdego przekaźnika może być konfigurowany indywidualnie. Przykładowo do jednego przekaźnika może zostać podłączona sygnalizacja akustyczna z czasem działania 5 s, a do drugiego sygnalizacja optyczna z czasem działania 60 s. Powiązanie przekaźników z przyciskiem wywołania można wykonać za pomocą aplikacji iVMS-4200, po wejściu w ustawienia zdalne monitora w zakładce: Domofon -> Powiązanie połączenia. Należy w niej zaznaczyć opcję Włącz oraz wybrać wyjście przekaźnikowe które będzie aktywowane w momencie wywołania. Konfiguracja trybu pracy przekaźników oraz czasu działania, możliwa jest bezpośrednio z monitora.
W pokazanej powyżej konfiguracji przekaźnik 1 został powiązany z przyciskiem wywołania.
Gdy monitor zacznie zdzwonić, zaznaczony przekaźnik zostanie aktywowany.

Zasilanie PoE na 250 m - funkcja "Extend".

Switch PoE ULTIPOWER 0064afat N29978 to urządzenie typu desktop zapewniające płynną transmisję sieciową. Posiada 6 portów RJ45 obsługujących automatyczną negocjację szybkości połączeń. Cztery z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Switch automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af lub 802.3at i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. Maksymalna sumaryczna moc zasilanych urządzeń nie może przekraczać 65 W.
Switch posiada funkcję "Extend mode" (aktywowaną za pomocą przełącznika na obudowie), która umożliwia zasilanie urządzeń PoE podłączonych maksymalnie 250-metrowym odcinkiem skrętki komputerowej. Po aktywacji tej funkcji switch na portach PoE wyłącza auto negocjację prędkości połączenia i na sztywno ustawia prędkość 10 Mb/s (porty uplink dalej działają z prędkością 10/100 Mb/s).
Przykładowy schemat zastosowania Switcha PoE ULTIPOWER 0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W N29978

Jaka jest żywotność elektrod w spawarkach światłowodowych?

Elektrody w spawarkach do światłowodów są elementem eksploatacyjnym podlegającym czyszczeniu i okresowej wymianie. Częstotliwość wymiany uzależniona jest wprost od liczby wykonywanych spawów. Dostępne na rynku elektrody różnią się między sobą materiałem wykonania - dominują elektrody wolframowe, choć i te różnić się mogą zawartością wolframu w stopie. Przekłada się to na różną żywotność wynoszącą od 2500 do 5000 spawów.
Producent spawarek Signal Fire określa żywotność elektrod na 3000 spawów. Warto jednak pamiętać, że na stan elektrod wpływają również łuki generowane w procesie kalibracji spawarki, a te nie są zliczane przez licznik wykonanych spawów. Inaczej więc wyglądać może ostateczna żywotność elektrod w spawarce, która wykonuje kilkaset spawów w 1 cyklu spawania, a inaczej w sytuacji, gdy kilkaset spawów wykonywanych jest w kilkudziesięciu cyklach (podczas których każdorazowo wykonywana jest kalibracja łuku elektrycznego). Warto pamiętać o tym, że do spawarek Signal Fire dołączony jest drugi zestaw elektrod.
Nie zawsze problem z elektrodami wymusza ich wymianę. Czasami wystarczy ich czyszczenie. Na powyższym zdjęciu widoczna jest elektroda w spawarce, która wykonała 1899 spawów (strona lewa). Ta sama, wyczyszczona elektroda (strona prawa), wizualnie prawie nie różni się od nowej. Zużycie elektrody, które nie da się odwrócić to m.in. mocno zaokrąglony koniec.

Nowości produktowe:

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2383G2-I (8 MPix, 2,8 mm, 0,005 lx, IR do 30 m, WDR, H.265, AcuSense)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2383G2-I K01514 należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w której zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek / pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście, itp).
Kabel światłowodowy doziemny ZTT DAC 4J 9/125 G.652D 1,5 kN czarny UV odporny
Kabel światłowodowy doziemny ZTT DAC 4J 9/125 G.652D 1,5 kN czarny UV odporny L79404 przeznaczony jest do instalacji bezpośrednio do ziemi. Kabel posiada powłokę PE o dużej odporności na zgniatanie (1500 N). Kable w tej powłoce cechuje również odporność na niskie temperatury. Kabel w tej wersji stosowany może być również na zewnątrz (np. wyjście z ziemi na słup) ze względu na to, iż powłoka zewnętrzna jest odporna na promieniowanie UV (standardowe, pomarańczowe kable doziemne, mogą skruszeć po kilku latach pod wpływem promieniowania).

Transformator 1VP-D ETRIX z wtykiem BNC na kablu, złącze zaciskowe
Transformator 1VP-D ETRIX z wtykiem BNC na kablu, złącze zaciskowe M16657 służy do przesyłu sygnału wizyjnego z jednego źródła za pomocą skrętki komputerowej. Transformator ma przymocowane giętkim kablem złącze BNC, co zapewnia swobodne ułożenie końcówki BNC. Przewód UTP podłączany jest do wygodnego złacza zaciskowego.

Warto przeczytać:

Światłowody w CCTV - switch PoE w szafie RACK. Realizowane obecnie instalacje systemów monitoringu budowane są często w całości lub częściowo w oparciu o okablowanie światłowodowe. Punktem charakterystycznym tego typu instalacji jest miejsce, w którym okablowanie wieloparowe z kamer CCTV zbiega się w punkcie montażu switcha sieciowego (pełniącego jednocześnie funkcję zasilacza PoE dla kamer) oraz w którym zakończenia swoje ma jeden lub więcej kabli światłowodowych. Stąd też sygnał jest transmitowany do znajdującego się w innej lokalizacji rejestratora lub do innego segmentu sieci...>>>więcej
Antena telewizyjna DIPOL SMART HORIZON DVB-T2
Antena SMART HORIZON DVB/T2 z bajpasem do 100 km od nadajnika