Nr 21/2023 (22.05.2023)
Chiny dominują w wyścigu 6G.
Sieci komórkowe piątej generacji (5G) wdrażane są w kolejnych lokalizacjach na całym świecie i dostępne w praktycznie każdym większym i średniej wielkości mieście. Równocześnie trwają prace nad kolejną generacją. Choć perspektywa pierwszych, komercyjnych wdrożeń 6G wydaje się dość odległa (plany obejmują lata 2028-2030), pierwszeństwo w tej kwestii będzie miało wymiar zarówno technologiczny, jak i wobec obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie - polityczny. Jak informują dalekowschodnie media, w Chinach testowana jest technika 6G z wykorzystaniem radiowego pasma o częstotliwości 1 THz (1000 GHz).Zgodnie z przewidywaniami, komercyjnie uruchomienie pierwszych sieci 6G nastąpi do 2030 roku.
Testy pozwoliły na osiągnięcie prędkości 100 Gb/s. Oczywiście korzystanie z częstotliwości terahercowych wiąże się z wieloma problemami, z którymi będą musieli radzić sobie operatorzy. Już stosowane obecnie w 5G pasmo od 24 GHz do 100 GHz cechuje względnie niewielki zasięg oraz wrażliwość na propagację w obecności przeszkód takich, jak lasy, budynku, a nawet mgła.
50% wynalazków związanych z patentami 6G zgłoszono w Chinach, dalej są Stany Zjednoczone i Korea Południowa. Liczba zgłoszeń patentowych zaczęła przyspieszać od 2015 r., przy czym zauważono wykładniczy wzrost w pierwszej trójce krajów. (źródło: questel.com, dane z października 2022).
Chiny to nie jedyny kraj zainteresowany 6G. Korea Południowa, choć oficjalnie testów nie prowadzi, zapowiada pierwsze wdrożenia na rok 2028. W Stanach Zjednoczonych, liderzy biznesu oraz naukowcy spotkali się z członkami administracji państwowej, aby omówić pomysły i strategie związane z rozwojem sieci 6G. Oczywiście stawką jest kontrola nad tworzeniem standardów 6G, co przekładać ma się bezpośrednio na bezpieczeństwo narodowe. Komu przypadnie największy kawałek tego tortu? Dowiemy się niebawem.
Modernizacja systemu domofonowego.
System wideodomofonowy Dahua 2-Wire to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zaktualizować istniejący system (wideo)domofonowy na bardziej zaawansowany, oferujący większe możliwości. Taka modernizacja wymaga zwykle zmiany okablowania - na przykład na skrętkę komputerową w przypadku systemów IP. System 2-Wire wykorzystujący do działania jedynie 2 żyły kabla, pozwala na zachowanie okablowania przy zwiększeniu funkcjonalności, porównywalnej z systemami IP.Budowa niewielkiego systemu opiera się na podłączeniu monitorów z interfejsem 2-Wire (na przykład Q6536W) oraz modułu głównego stacji bramowej (VTO2202F-P-S2 Q6035) do kontrolera 2-Wire Dahua VTNS2003B-2 Q6825 za pomocą magistrali 2-Wire. Magistrala ta umożliwia zasilanie urządzeń oraz nawiązanie komunikacji między nimi. Po podłączeniu dystrybutora do sieci LAN urządzenia są widoczne w sieci pod osobnymi adresami IP.
Taki system, oprócz podstawowej funkcjonalności, takiej jak wideo-rozmowa, otwieranie furtki i sterowanie bramą wjazdową, pozwala również na obsługę za pomocą aplikacji DMSS na smartfonie. Dzięki tej aplikacji można przekierować rozmowę na telefon w przypadku nieobecności lokatora oraz zdalnie otworzyć furtkę lub bramę.
Taki system, oprócz podstawowej funkcjonalności, takiej jak wideo-rozmowa, otwieranie furtki i sterowanie bramą wjazdową, pozwala również na obsługę za pomocą aplikacji DMSS na smartfonie. Dzięki tej aplikacji można przekierować rozmowę na telefon w przypadku nieobecności lokatora oraz zdalnie otworzyć furtkę lub bramę.
Wzmacniacz kanałowy PA321TP TERRA.
Na rynku dostępnych jest kilka konkurencyjnych rozwiązań telewizyjnych wzmacniaczy kanałowych. Firma TERRA skupiła się na dwóch aspektach: dobrych parametrach związanych z obróbką sygnałów telewizyjnych (zastosowanie ultra selektywnego filtra SAW) oraz szybkiej i intuicyjnej konfiguracji, która odbywa się za pomocą zainstalowanej na urządzeniu mobilnym lub laptopie aplikacji TERRnet. Działanie wzmacniacza kanałowego polega na selektywnym wzmocnieniu jednego lub, w przypadku odbioru programów cyfrowych, kilku kanałów telewizyjnych. Oznacza to, że najbardziej wzmacniany jest kanał pożądany, a pozostałe są tłumione. Wzmacniacz kanałowy PA321TP R82516 TERRA stosowany jest często jako pierwszy stopień wzmacniania sygnału w instalacjach zbiorczych.Konfiguracja wzmacniacza kanałowego Terra za pomocą aplikacji TerrNet zamuje kilkadziesiąt sekund. Wystarczy podłączyć telefon do wzmacniacza (kabel mikro USB -> USB-C jest dostępny pod pozycją E0080), wybrać kraj instalacji, wybrać z listy numery kanałów, jakie chcemy wzmocnić (z podziałem na wybrane wejścia antenowe), a następnie ustawić żądany poziom sygnału wyjściowego. Można też ustawić korektę wzmocnienia na poszczególnych częstotliwościach uwzględniając charakterystykę tłumiennościową kabla w instlacji. To wszystko. Prościej się nie da. Aplikacja daje ponadto możliwość podglądu stanu sygnałów (z dokładnością do 1 dB) na wejściu oraz wyjściu wzmacniacza w postaci graficznego spektrum.
Zaciskarka do złączy przelotowych.
W ofercie firmy DIPOL dostępne są złącza EZ RJ-45 kategorii 5e J2012_100 oraz kategorii 6 J2013_100. Ich cechą wyróżniającą jest przelot na poszczególnych żyłach zapewniający szybsze i sprawniejsze zarobienie złącza. Zaciśnięcie złącza i obcięcie nadmiaru żył skrętki należy wykonać dedykowaną zaciskarką E7912.Złącze przygotowane do zaciśnięcia
Zaciskarka RJ-45 Hanlong HT-580ER E7912 do złączy przelotowych EZ
Zaciskarka RJ-45 Hanlong HT-580ER E7912 pozwala na sprawne zaciskanie złączy RJ45 na kablach wieloparowych. Narzędzie to cechuje wysoka jakość - pozbawione jest wady innych, podobnych narzędzi, które po pewnym czasie eksploatacji nie docinają niektórych żył kabla.
Światłowody w CCTV - switch PoE w szafie RACK.
Realizowane obecnie instalacje systemów monitoringu budowane są często w całości lub częściowo w oparciu o okablowanie światłowodowe. Punktem charakterystycznym tego typu instalacji jest miejsce, w którym okablowanie wieloparowe z kamer CCTV zbiega się w punkcie montażu switcha sieciowego (pełniącego jednocześnie funkcję zasilacza PoE dla kamer) oraz w którym zakończenia swoje ma jeden lub więcej kabli światłowodowych. Stąd też sygnał jest transmitowany do znajdującego się w innej lokalizacji rejestratora lub do innego segmentu sieci.Ponieważ tego typu punkty dystrybucyjne lokalizowane są najczęściej w szafach RACK, warto stosować rozwiązania optymalizujące koszty oraz miejsce potrzebne na instalację sprzętu. Takim przykładem jest półko-przełącznica P-PSP-G19-1U-6-SC L5406 która łączy w sobie cechy dwóch elementów: umożliwiających montaż urządzeń oraz zakończenie okablowania światłowodowego w szafie RACK. Unikatowa konstrukcja pozwala na oszczędność miejsca w szafie oraz estetyczne wykonanie instalacji.
Część światłowodowa posłużyć może do zakończenia jednego lub większej liczby kabli światłowodowych. Zakończenia te mogą być wyprowadzone na panel przedni w całości, a następnie podpinane do znajdującego się obok urządzenia aktywnego lub częściowo krosowane na panelu (np. w przypadku wprowadzenia do szafy dwóch światłowodów).
Podłączenie czytnika DS-K1104MK do kontrolera DS-K2604T z użyciem magistrali RS-485.
Za pomocą kontrolera DS-K2604T G75018 można nadzorować do 4 przejść jednostronnie lub dwustronnie kontrolowanych. Na listwę zaciskową znajdującą się wewnątrz obudowy kontrolera, została wyciągnięta bezpośrednio z płyty głównej magistrala RS-485, dedykowana do podłączenia czytników. Magistrala została oznaczona na listwie zaciskowej jako RS485+ (bezpośrednio na płycie głównej RS485A+), RS485- (bezpośrednio na płycie głównej RS485A-) wraz z masą GND oraz zasilaniem +12V. Aby czytnik był obsługiwany przez kontroler i był przypisany do określonych drzwi, musi zostać odpowiednio podłączony do kontrolera i zaadresowany za pomocą dip switchy znajdujących się z tyłu na czytniku. Poniżej przedstawiona została tabela, według której należy zaadresować czytniki w zależności od tego które drzwi mają obsługiwać oraz schemat podłączenia do listwy zaciskowej kontrolera.DIP Switch | Punkt kontroli dostępu | Czytnik |
1000 0000 | Drzwi 1 | Czytnik wejściowy 1 |
0100 0000 | Czytnik wyjściowy 2 | |
1100 0000 | Drzwi 2 | Czytnik wejściowy 3 |
0010 0000 | Czytnik wyjściowy 4 | |
1010 0000 | Drzwi 3 | Czytnik wejściowy 5 |
0110 0000 | Czytnik wyjściowy 6 | |
1110 0000 | Drzwi 4 | Czytnik wejściowy 7 |
0001 0000 | Czytnik wyjściowy 8 |
Adresowanie czytników za pomocą DIP Switchy
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 12TB SATA III M89332 został zaprojektowany do stosowania w systemach monitoringu wideo działających w trybie 24x7. Oferuje doskonałą wydajność, dużą pojemność i długotrwałą niezawodność. Napęd jest przystosowany do pracy non-stop w urządzeniach do przetwarzania audio/wideo, takich jak rejestratory DVR czy rejestratory w systemach telewizji przemysłowej opartych na platformie PC. | ||
Złącze WAGO 221-413 COMPACT max. 4 mm2 3-przewodowe /50 sztuk/ E42113_50 służy do łączenia przewodów (linka lub drut) o maksymalnym przekroju 4 mm2. Złącze 3-przewowodowe z dźwigniami o przezroczystej obudowie. | ||
Złącze WAGO 221-412 COMPACT max. 4 mm2 2-przewodowe E42112_100 służy do łączenia przewodów (linka lub drut) o maksymalnym przekroju 4 mm2. Złącze 2-przewowodowe z dźwigniami o przezroczystej obudowie. | ||
Warto przeczytać:
Rozbudowana sieć 10 Gb/s. Sieć 10 Gb/s to sieć komputerowa, która pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 10 gigabitów na sekundę. Tak duża przepustowość obecnie stosowana jest w dużych przedsiębiorstwach, centrach danych i laboratoriach badawczych. Umożliwia ona wymianę dużych ilości danych w krótkim czasie, co jest szczególnie ważne dla aplikacji, takich jak przetwarzanie w chmurze, przesyłanie wideo wysokiej jakości czy też przesyłanie dużej ilości danych naukowych...>>>więcej