Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 19/2023 (8.05.2023)

Chiny budują największą na świecie turbinę wiatrową.

Chińska firma energetyczna MingYang ogłosiła projekt morskiej turbiny wiatrowej MySE 18.X-28X. Gigantyczny generator osiągnie wysokość 70-piętrowego budynku, będzie wyposażony w łopaty o długości 140 m i swoją powierzchnią obejmie obszar dziewięciu boisk piłkarskich. Biorąc pod uwagę średnią, roczną prędkość wiatru na poziomie 8,5 m/s, turbina będzie mogła generować 80 GWh energii elektrycznej rocznie. Firma twierdzi, że taka ilość energii wystarczy do zaopatrzenia 96 tys. mieszkańców przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 o ponad 66 tys. ton. Firma planuje również zainstalować holograficzny czujnik MPC i cyfrowy czujnik DTC, które mogą chronić gigantyczną turbinę wiatrową przed najbardziej ekstremalnymi warunkami mogącymi wystąpić na oceanie - wietrze przekraczającym 56,1 m/s.
Projekt MySE 18.X-28X jest dużym krokiem w kierunku przyspieszenia przejścia na zieloną energię. Prace nad gigantyczną turbiną wiatrową ciągle trwają, a MingYang ma nadzieję poinformować o postępach w tej dziedzinie w najbliższej przyszłości. Chiny są krajem najbardziej zanieczyszczającym planetę, wytwarzając około 14% całkowitego globalnego zanieczyszczenia gazowego. Nowa turbina wpisuje się w plany Chińczyków, którzy deklarują osiągnięcie zeroemisyjności do roku 2060.

Wzmacniacz kanałowy marki ALCAD z autokonfiguracją.

Jednym z głównych problemów przy budowie i uruchomieniu zbiorczej instalacji antenowej są duże dysproporcje poziomów sygnałów pomiędzy poszczególnymi multipleksami. O ile w mniejszych instalacjach DVB-T2 nie ma to większego znaczenia (ze względu na niewielkie odległości od anteny do odbiornika oraz niewielką liczbę gniazd) to w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji takie różnice mają zasadnicze znaczenie dla poprawności działania całego systemu. Kluczową przyczyną zróżnicowanych poziomów sygnałów dla poszczególnych multipleksów DVB-T2 jest niejednolite tłumienie częstotliwości w odmiennych środowiskach np. powietrze, przewód koncentryczny itp. Nierównomierności te zwiększają się w miarę zwiększania odległości oraz w miarę wzrostu częstotliwości. Innymi ważnymi przyczynami, które powodują dysproporcję w poziomach sygnałów mogą być:
  • parametry nadajników DVB-T2, które transmitują poszczególne MUX-y ze zróżnicowaną mocą,
  • anteny DVB-T2 o zróżnicowanym zysku energetycznym,
  • odbiór sygnałów telewizyjnych DVB-T2 z różnych kierunków i/lub kilku nadajników.
Idealnym rozwiązaniem w celu wyeliminowania powyższych problemów jest zastosowanie wzmacniacza kanałowego CAD-804 R82620 marki ALCAD.
Wzmacniacz kanałowy CAD-804 4xVHF/UHF+FM ALCAD
Wzmacniacz kanałowy CAD-804 R82620 4xVHF/UHF+FM ALCAD.
Instalator może w dowolny sposób skonfigurować wejścia VHF/UHF i zoptymalizować indywidualne poziomy kanałów w miejscu instalacji, tak aby zapewnić wysokiej jakości obraz na ekranie telewizora. Wzmacniacz kanałowy CAD-804 ALCAD może być stosowany samodzielnie – jako część instalacji multiswitchowej lub część stacji czołowej (AiZ). Funkcja autokonfiguracji umożliwia automatyczne wyszukanie wszystkich multipleksów cyfrowych DVB-T2 których poziom sygnału jest większy niż 55 dBμV.

Dodawanie kamer do rejestratora Hikvision z sieci lokalnej za pomocą Batch Configuration.

Oprogramowanie Batch Configuration oprócz wielu funkcji jakie oferuje - np. grupowa aktualizacja czy resetowanie urządzeń do ustawień fabrycznych, pozwala na dodawanie kamer IP do rejestratora. Aby skorzystać z tej funkcji należy najpierw dodać rejestrator do oprogramowania, a następnie przejść do zakładki Add IPC. W celu dodania kamer które znajdują się w tej samej sieci lokalnej w której jest rejestrator, należy wybrać opcję Online Device. Po wyszukaniu i wybraniu urządzeń oraz wpisaniu danych do logowania, zostaną one automatycznie dodane do rejestratora.
Widok okna dodawania kamer IP Hikvision do rejestratora za pomocą oprogramowania Batch Configuration.

Czy można zresetować hasło kamery lub rejestratora Dahua przez DMSS?

Jest to możliwe w dwóch przypadkach:
1. Urządzenie jest dodane do konta DMSS i jest online (można uzyskać podgląd obrazu) - najłatwiejszym sposobem na przywrócenie hasła jest jego zmiana za pośrednictwem aplikacji. Ze strony głównej należy przejść do szczegółów urządzenia → Modyfikacja urządzenia → Zmień hasło → Resetuj hasło. Następnie należy wpisać nowe hasło.
2. Urządzenie nie musi być dodane do konta oraz być online, ale jest powiązane z narzędziem resetu haseł w aplikacji DMSS:
  • W DMSS należy uruchomić : Ja→Menadżer narzędzi→Zarządzenie hasłami urządzenia.
  • Powiązanie polega na zeskanowaniu specjalnego kodu QR dostępnego w interfejsie przeglądarkowym urządzenia w menu Konto → Reset hasła.
  • Jeśli hasło jest zapomniane to przy logowaniu należy wybrać opcję Nie pamiętam hasła → Tryb resetowania → Kod QR do wiązania.
  • W aplikacji DMSS wejść w narzędzie resetu haseł w aplikacji DMSS i zeskanować kod QR do wiązania urządzenia. Wyświetli się specjalny kod umożliwiający reset hasła.

Sieć Wifi w restauracji.

Restauracje, duże sklepy, lotniska są miejscami bardzo wymagającymi do budowy wydajnych sieci Wifi. Ze względu na dużą ilość gości odwiedzających warto skorzystać ze sprawdzonego systemu Omada, który zapewni stabilną łączność bezprzewodową z siecią Internet. Gdy instalacja znajduje się wewnątrz budynku najlepiej zastosować punkty dostępowe TP-LINK EAP620 HD N25691 - urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz. W przypadku tego typu urządzeń należy pamiętać, iż bardziej od zasięgu istotna jest maksymalna ilość użytkowników podłączonych do jednego punktu dostępowego. Zaleca się aby nie przekraczać 50 użytkowników do jednego urządzenia w jednym paśmie (jeśli urządzenie posiada 2,4 i 5 GHz można podpiąć nawet 100 użytkowników). W przypadku ogródków zewnętrznych zaleca się stosowanie urządzeń EAP610-Outdoor N25693.
Dzięki funkcji Load Balance urządzenie samoistnie po przekroczeniu maksymalnej ustawionej ilości użytkowników przełączy użytkownika do mniej obciążanego punktu dostępowego. Funkcja ta umożliwia też przełączenie użytkowników do urządzeń o silniejszym sygnale - np. gdy użytkownik przemieszcza się po restauracji. Inną ważną funkcją jest Band Steering umożliwiająca równomierne lokowanie użytkowników pomiędzy pasma 2,4 oraz 5 GHz.
Przykładowe rozmieszczenie urządzeń TP-Link TP-LINK EAP620 HD N25691

Sprawdzenie ciągłości kabla światłowodowego za pomocą reflektometru.

Układanie okablowania jest zawsze jednym z najbardziej czasochłonnych, a więc również kosztownych etapów realizacji każdej instalacji. W przypadku kabli światłowodowych, dla których nieprawidłowy transport, czy magazynowanie spowodować może uszkodzenie (mikrozgięcia), szczególnie istotne wydaje się sprawdzenie przed ułożeniem w korytku kablowym, studzienkach, ścianach itp.
Do sprawdzenia okablowania teoretycznie wykorzystać można źródło światła oraz miernik mocy, przy czym zwykle jest to znacznie utrudnione ze względu na brak dostępu do drugiego końca przewodu, gdy jest on nawinięty na bębnie. W takiej sytuacji skorzystać należy z reflektometru. Cały proces sprowadza się do zakończenia dostępnego końca pigtailem (spawanie), a następnie podłączenia do niego reflektometru. Oczywiście przy tak wykonanym pomiarze zdarzeniowa strefa martwa reflektometru uniemożliwi nam weryfikację pierwszych kilku-kilkunastu metrów kabla. Aby zweryfikować cały odcinek układanego kabla, skorzystać należy z dodatkowej rozbiegówki.
Cały proces sprawdzenia kabla na bębnie trwa zaledwie kilka minut, a pozwala na uniknięcie fatalnego w skutkach ułożenia uszkodzonego kabla. Na poniższym rysunku przedstawiono przykład pomiaru reflektometrycznego 500-metrowego odcinka światłowodu nawiniętego na bębnie. Kabel ten uległ uszkodzeniu najprawdopodobniej jeszcze na etapie produkcji.
Weryfikacja kabla światłowodowego na bębnie przy pomocy reflektometru Grandway FHO3000-D26 L5828. Widoczne duże uszkodzenie w okolicy 348 metra. Ułożenie tego kabla w instalacji zakończyłoby się najprawdopodobniej koniecznością jego wymiany.

Nowości produktowe:

Przewód YDY-żo 3x1,5 750V  /100m/
Przewód YDY-żo 3x1,5 750V /100m/ E41131_100 składa się z trzech, izolowanych żył miedzianych. Przewody YDY są stosowane do przesyłania zasilania o niskim napięciu (do 750 kV) w instalacjach elektrycznych budynków mieszkalnych i biurowych.

Uchwyt kablowy 6 mm SCAME [100 sztuk]
Uchwyt kablowy 6 mm SCAME [100 sztuk] E9416 w opakowaniu znajduje się 100 sztuk uchwytów z hartowanym gwoździem służących do mocowania przewodów do ściany.


Rejestrator IP NVR Hikvision AcuSense DS-7608NXI-K1/8P (8 kanały, 80 Mb/s, 1 x SATA, VGA, HDMI, 8 x PoE, H.265)
Rejestrator IP NVR Hikvision AcuSense DS-7608NXI-K1/8P K22071 jest nowoczesnym 8-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Rejestrator posiada wbudowany 8-mio portowy switch PoE umożliwiający bezpośrednie podłączenie i zasilenie kamer IP. Niezależne wyjścia HDMI i VGA umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery. 1 port SATA pozwala na podłączenie dysku twardego o pojemności do 10 TB.

Warto przeczytać:

Strefa Fresnela. Należy zdać sobie sprawę, że zasięg sieci bezprzewodowej zależy od wielu czynników, na niektóre z nich możemy mieć wpływ a inne są nieznane. Strefa Fresnela (czyt. frenela) to jedno z najważniejszych pojęć pojawiające się w tematyce radiowej z którym koniecznie trzeba się zapoznać. Jest nią obszar aktywnie uczestniczący w przenoszeniu energii sygnału radiowego. Kształt tego obszaru w przekroju wzdłużnym jest elipsą, a w przekroju poprzecznym jest okręgiem. Promień tego okręgu zmienia się na długości całego łącza radiowego i przyjmuje wartość maksymalną w połowie odległości między antenami. Największe znaczenie ma pierwsza strefa Fresnela, gdyż to właśnie w niej przenoszona jest prawie cała energia sygnału radiowego...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Obiekty (wzgórza, drzewa, budynki itp.) znajdujące się w strefach Fresnela mają duży wpływ na propagację fali
(szczególnie, jeśli znajdują się w pierwsze strefie).
Miernik mocy optycznej Ultimode OPM-2 (VFL, tester RJ45, latarka LED)
Miernik Ultimode OPM-2
poręczne urządzenie 3 w 1