Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2023 (1.05.2023)

Jak stworzyć elektronikę przyjazną dla środowiska?

Naukowcy z Uniwersytetu Duke (USA) opracowali nową technologię produkcji elektroniki drukowanej w pełni nadającą się do recyklingu, która wykorzystuje materiały pozbawione toksycznych substancji chemicznych. Współczesna elektronika zwykle zawiera substancje szkodliwe dla środowiska, które są trudne do usunięcia, co ogranicza możliwości ich ponownego użycia. Celem nowej technologii jest zmniejszenie wpływu elektroniki na środowisko i stworzenie bardziej zrównoważonego przemysłu elektronicznego.
Schemat i wykres parametrów elektrycznych tranzystora wydrukowanego z użyciem materiałów przyjaznych ekologicznie: półprzewodnik z nanorurek węglowych, bramka z grafenu, warstwa izolująca z nanocelulozy.
Skomplikowane układy elektroniczne składają się z wielu warstw komponentów, które są sklejone w jeden układ lub płytę elektroniczną. Naukowcy stworzyli trzy atramenty oparte na węglu, dzięki którym można wydrukować elektronikę: półprzewodzące nanorurki węglowe, przewodzący grafen i izolująca nanoceluloza. Wcześniej naukowcy opracowali już metodę drukowania, ale nie była ona przyjazna dla środowiska. Problemem był niski poziom lepkości nanorurek węglowych, a jej podniesienie wymagało użycia silnych substancji chemicznych lub bardzo energochłonnego procesu, który wymagał podgrzania do wysokiej temperatury. Naukowcy opracowali teraz cykliczny proces, w którym nadrukowywany element płukany jest wodą, suszony w stosunkowo niskiej temperaturze, po czym kładziona jest kolejna warstwa. Umożliwia to połączenie kolejnych warstw w sposób przyjazny dla środowiska. Badacze pokazali, że wytworzone w ten sposób tranzystory są w pełni funkcjonalne i zasygnalizowali reszcie branży, że istnieje realna droga do uczynienia niektórych procesów produkcji elektroniki znacznie bardziej przyjaznymi dla środowiska. Udowodnili również, że prawie 100% nanorurek węglowych i grafenu użytych w druku może być odzyskane i ponownie wykorzystane. Nanoceluloza jest wykonana z drewna i może być po prostu poddana recyklingowi lub biodegradacji, tak jak papier.
Naukowcy twierdzą, że wyżej opisaną metodę drukowania można zastosować w produkcji innych elementów elektronicznych, takich jak ekrany i wyświetlacze.

Instaluj z DIPOLem.

Instalatorze, kupujesz w DIPOLu? Instalujesz nasze produkty? Zrób zdjęcie swoich realizacji opartych na naszym sprzęcie, a w zamian dostaniesz punkty do wydania na gadżety DIPOLa za każdą opisaną realizację. Więcej informacji o akcji promocyjnej znajdziesz pod linkiem Instaluj z DIPOLem. Na poniższych zdjęciach publikujemy jedną z instalacji RTV/SAT zgłoszoną w ramach tej akcji, zrealizowaną przez firmę MAR-SAT Instalacje z Chrzanowa.
Instalacja RTV/SAT, z antenami zamontowanymi na maszcie kratownicowym, składającym się z dwóch segmentów MK-1.5 m E9160, przymocowanych do fundamentu za pomocą podstawy MK E9161. Konstrukcję wyposażono w instalację odgromową. Na maszcie zamontowano: antenę SAT Triax 100 cm z konwerterem typu quatro FTE eXcellento A9864, antenę DIPOL 44/24-48 Tri Digit dla pasma UHF A2670, antenę DIPOL 7/5-12 dla pasma VHF A0710. Kable zewnętrzne TRISET-113 PE E1017_100 z konwertera oraz zsumowany sygnał z anten telewizji naziemnej DVB-T2 i radia poprowadzono bezpośrednio do skrzynki z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi SIGNAL R48606. Następnie kablem TRISET-11 E1027_300 poprowadzono 5-cio kablową magistralę do multiswitcha MV-508 TERRA R70708 znajdującego się w domu.

Stacja bramowa dla systemu wideodomofonu IP Hikvision na wąskie słupki.

DS-KV6113-WPE1(C) G73624 to 1-abonentowa stacja bramowa systemu wideodomofonowego IP Hikvision z wbudowanym czytnikiem tagów w standardzie MIFARE. Ze względu na nieduże gabaryty, model ten doskonale nadaje się do instalacji w miejscach o ograniczonej ilości miejsca, np. na wąskich słupkach. Stacja bramowa posiada oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 3 m zapewniający widoczność w nocy. Komunikacja z nią możliwa jest w sposób przewodowy z wykorzystaniem interfejsu Ethernetowego lub poprzez Wi-Fi w przypadku braku dedykowanego okablowania. Stacja wyposażona jest w 1 przekaźnik dedykowany do sterowania furtką bez możliwości rozbudowy. Niewątpliwym atutem tej stacji bramowej jest to, iż po podłączeniu do sieci internetowej, obsługa za pomocą aplikacji mobilnej np. przekierowanie rozmów czy zdalne otwieranie furtki, możliwe jest bez potrzeby instalacji dodatkowego monitora.
Stacja bramowa DS-KV6113-WPE1(B) IP Villa 2 gen. </br>(1-abonentowa, RFID, WiFi, natynkowa) Hikvision
Widok stacji bramowej DS-KV6113-WPE1(C) G73624

Jakie narzędzie do obsługi systemów Dahua?

W przypadku bardziej rozbudowanych systemów monitoringu lub połączeń z wideodomofonami lub kontrolą dostępu, warto rozważyć zastosowanie programu Dahua SmartPSS Lite. Ten lekki i uniwersalny program stanowi idealne narzędzie dla instalatorów oraz użytkowników domowych, którzy zajmują się małymi i średnimi instalacjami. SmartPSS Lite pozwala na konfigurację i zarządzanie urządzeniami monitoringu (kamery IP, rejestratory NVR, XVR), wideodomofonami, urządzeniami kontroli dostępu oraz rejestracji czasu pracy.
Program ma następujące funkcje:
  • Zarządzanie, podgląd na żywo, odtwarzanie oraz zdalna konfiguracja urządzeń
  • Obsługa maksymalnie 64 urządzeń– w sumie do 256 kanałów wideo
  • Obsługa kompresji wideo H.265 i H.264
  • Tworzenie i obsługa schematów alarmów, wyświetlanie alarmów w rozbudowanym centrum alarmów
  • Obsługa alarmów IVS (analiza obrazu: przekroczenie linii, naruszenie strefy, pozostawienie/pojawienie się obiektu)
  • Możliwość uzyskania dostępu do interfejsu przeglądarkowego przy podłączeniu urządzenia poprzez P2P
  • Dziennik zdarzeń
  • Wielojęzyczne menu (również polskie)
  • Bezpłatna licencja

Wyładowania atmosferyczne - zabezpieczanie torów sygnałowych - cz. 2.

W czasie wyładowań atmosferycznych w kablach sygnałowych mogą powstawać przepięcia, które mogą być powodem uszkodzeń urządzeń elektronicznych. Przepięcia powstają w promieniu nawet 1,5 km od miejsca uderzenia pioruna.
NetProtect J2830 obniża napięcie do bezpiecznego poziomu zgodnego z europejskimi normami dla tego typu sprzętu zmniejszając ilość awarii. Nie wymaga zasilania i nie powoduje zakłóceń transmisji danych.

Zabezpieczenie instalacji komputerowej NetProtect
Zabezpieczenie instalacji komputerowej NetProtect J2830
W przypadku ochrony urządzeń zasilanych poprzez PoE warto zastosować Urządzenie AXON PoE NetProtector J2836, który zawiera w sobie dwa tory przesyłania: danych (linie 1-2, 3-6) oraz zasilania (linie 4, 5, 7, 8). Oba tory zabezpieczone są elementami przeciwprzepięciowymi, które odprowadzają niepożądany ładunek do ziemi, a także chronią linie pomiędzy sobą w obrębie pary przewodów. W celu zwiększenia obciążalności toru zasilania, linia 4 jest zwarta z 5 , a linia 7 z 8.
Zabezpieczenie sieci AXON PoE NetProtector
Zabezpieczenie sieci AXON PoE NetProtector J2836

Zjawisko dyspersji w transmisji światłowodowej.

Jednym ze zjawisk mających duży wpływ na ograniczenie przepustowości kabli światłowodowych jest dyspersja. Pogarsza ona stosunek sygnał/szum transmitowanego sygnału oraz zwiększa ilość błędów transmisji. Istnieje kilka rodzajów dyspersji:
Dyspersja modalna - występuje wyłącznie przy transmisji we włóknach wielomodowych; wynika z faktu, iż każdy mod pokonując inną drogę we włóknie, dociera do odbiornika w nieco innym czasie, co owocuje ostatecznie rozmyciem nadawanego impulsu. Wymusza to zwiększenie odstępu między nadawanymi impulsami, co z kolei znacznie ogranicza pasmo przenoszenia danych. Dyspersja modalna ma niekorzystny wpływ na maksymalny dystans transmisji.
Zjawisko dyspersji modalnej w światłowodzie wielomodowym
Dyspersja polaryzacyjna - występuje we włóknach jednomodowych. Wynika z eliptycznego (a nie idealnie kołowego) kształtu rdzenia, w związku z czym polaryzacje pionowa i pozioma modu propagują w nim z różną prędkością. To zjawisko również ogranicza zasięg transmisji.
Zjawisko dyspersji polaryzacyjnej w światłowodzie jednomodowym
Dyspersja chromatyczna - wynika z różnego czasu pokonywania drogi transmisji przez fale o różnych długościach i stanowi duży problem przy wykorzystywaniu technik CDWM i DWDM bazujących na transmisji sygnału na wielu długościach fal. Na składowe dyspersji chromatycznej składają się: dyspersja materiałowa (zmiana współczynnika załamania światła w funkcji długości fali) oraz dyspersja falowodowa (niejednorodność współczynnika załamania w rdzeniu).
Zjawisko dyspersji chromatycznej w światłowodzie jednomodowym
Ponieważ składowe dyspersji chromatycznej w pewnym zakresie długości fal są przeciwne co do znaku, możliwe jest wyznaczenie tzw. długości fali zerowej dyspersji chromatycznej (w powyższym przykładzie 1300 nm). Możliwe jest również manipulowanie składowymi w procesie produkcji włókien, przesuwając obszar zerowej dyspersji w miejsce pożądane dla danej techniki transmisji.

Nowości produktowe:

Kabel YKY-żo 3x2,5 1kV /1m/
Kabel YKY-żo 3x2,5 1kV /1m/ E41232 to jeden z rodzajów przewodów elektrycznych stosowanych w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia. Składa się on z miedzianych przewodów w izolacji PVC. YKY oznacza, że kabel ten jest przeznaczony do instalacji o napięciu znamionowym do 1000 V. Kabel jest stosowany do prowadzenia zasilania na zewnątrz budynków, włączając w to instalacje oświetleniowe, gniazda elektryczne oraz inne urządzenia elektryczne.

Wzmacniacz kanałowy CAD-804 4xVHF/UHF+FM ALCAD
Wzmacniacz kanałowy CAD-804 4xVHF/UHF+FM ALCAD R82620 dedykowany jest do trudnych warunków odbioru sygnałów RTV, w których występują sygnały o zróżnicowanych poziomach, nadawane z kilku kierunków. Wzmacniacz posiada 4 programowalne wejścia sygnału dla pasma VHF (174-240 MHz)/UHF (470-694/862 MHz), 1 wejście pasma FM (40-108 MHz) umożliwiając obsługę 32 torów kanałowych. Zastosowanie wzmacniacza umożliwia odbiór tych sygnałów, wyrównanie ich poziomów oraz wzmocnienie. Układ automatycznej regulacji wzmocnienia pozwala na wyrównanie poziomu sygnału dla wszystkich kanałów niezależnie od ich poziomu na wejściu urządzenia (przy zachowaniu minimum wymaganego dla poprawnej jakości sygnału).
Rejestrator IP NVR Hikvision AcuSense DS-7604NXI-K1/4P (4 kanały, 40 Mb/s, 1 x SATA, VGA, HDMI, 4 x PoE, H.265)
Rejestrator IP NVR Hikvision AcuSense DS-7604NXI-K1/4P K22033 jest nowoczesnym 4-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Rejestrator posiada wbudowany 4-ro portowy switch PoE umożliwiający bezpośrednie podłączenie i zasilenie kamer IP. Wyposażony jest w równoległe wyjścia HDMI/VGA na których wyświetlany jest ten sam obraz. 1 port SATA pozwala na podłączenie dysku twardego o pojemności do 10 TB. W przypadku przepełnienia pamięci, uruchamiane jest automatyczne nadpisywanie zapobiegające utracie najnowszych danych. Wbudowane porty USB pozwalają na podpięcie pendrive'a lub zewnętrznego dysku oraz skopiowanie określonych fragmentów na zewnętrzne nośniki danych.

Warto przeczytać:

Zerwany światłowód doziemny - jak naprawić? Kable DAC (ang. Direct Access Cables) to popularna grupa kabli światłowodowych, które mogą być układane bezpośrednio w ziemi, bez konieczności stosowania dodatkowych rur ochronnych. Kable te wykorzystywane są praktycznie w każdej gałęzi instalacji światłowodowych - od lokalnych instalacji monitoringu, po zastosowania operatorskie - najczęściej na odcinku tzw. "ostatniej mili", czyli przy bezpośrednim podłączeniu klienta... Kable DAC mogą ulegać uszkodzeniu (zerwaniu) wskutek prowadzonych na danym obszarze robót ziemnych lub samoistnego nacisku ziemi (osuwiska, zamarzanie gruntu) przekraczającego parametry wytrzymałościowe kabla. >>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Mufa naprawcza L56040 pozwala na połączenie dwóch kabli DAC