Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2023 (24.04.2023)

Roboty w służbie nowojorskiej policji.

W Nowym Jorku zaprezentowano trzy nowe, zaawansowane technologicznie urządzenia policyjne. Jednym z urządzeń jest zdalnie sterowany, cechujący się dużą mobilnością robot K-9 ("Digidog", czyli cyfrowy pies). Będzie miał on za zadanie ocenę sytuacji wysokiego ryzyka. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo "zwykłych" policjantów.
Digidog - robot wykorzystywany przez nowojorską policje.
System StarChase będzie wykorzystywany do śledzenia pojazdów za pomocą nadajnika GPS wystrzeliwanego ze specjalnie skonstruowanej broni. Policja będzie mogła wówczas śledzić pojazd bez narażania bezpieczeństwa publicznego jak i funkcjonariuszy, jak ma to miejsce w przypadku typowych pościgów.
Trzecim elementem będzie autonomiczny robot K5 ASR (Autonomous Security Robot). Prowadzać on będzie zautomatyzowany patrol na stacjach metra wykorzystując do analizy danych algorytmy sztucznej inteligencji. W razie zagrożenia powiadomi centrum dowodzenia.
Nowojorska policja podkreśla, że wdrażanie nowoczesnych technik wykonywane jest pełnym zachowaniem prywatności obywateli. Z tego powodu ani robot-pies, ani K5 nie będą wyposażone w technologię rozpoznawania twarzy.

Stacja czołowa ALCAD.

Stacja czołowa to urządzenie bądź grupa urządzeń przeznaczonych do obiektów i instytucji, w których pożądane jest centralne zarządzanie ofertą programową dystrybuowaną w instalacji telewizyjnej. Oprócz stacji czołowej, składającej się z wybranych przez instalatora modułów (transmodulatorów, wzmacniaczy, nadajników optycznych, streamerów IP) służących do odbioru i przetwarzania sygnałów RTV/SAT, potrzebny jest też zestaw antenowy (anteny satelitarne, anteny TV naziemnej i radia). Brak konieczności stosowania dodatkowych odbiorników (np. satelitarnych) przy telewizorach czyni to rozwiązanie szczególnie atrakcyjnym dla hoteli, pensjonatów, apartamentów czy szpitali.
Stacje czołowe dystrybuujące programy satelitarne po konwersji na postać cyfrową DVB-T/C to najbardziej popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji. Oferta firmy DIPOL została rozszerzona o dwa nowe modele transmodulatorów: TMS-214 R82614 oraz TMS-204 R82616 marki ALCAD.
Transmodulator 4xDVB-S/S2/S2X Multistream - 2xDVB-T/C TMS-214 z gniazdem CI ALCAD
Transmodulator 4xDVB-S/S2/S2X Multistream - 2xDVB-T/C TMS-214 z gniazdem CI ALCAD R82614
Transmodulator 4xDVB-S/S2/S2X Multistream - 2xDVB-T/C TMS-204 FTA ALCAD
Transmodulator 4xDVB-S/S2/S2X Multistream - 2xDVB-T/C TMS-204 FTA ALCAD R82616
Urządzenia umożliwiają dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej we własnej instalacji telewizyjnej. Moduły TMS-214 R82614 i TMS-204 R82616 służą do zamiany sygnału DVB-S/S2 na sygnał DVB-T/DVB-C. Urządzenia radzą sobie z odbiorem sygnałów typu "multistream" oraz umożliwiają odbiór kanałów niekodowanych. Dodatkowo transmodulator TMS-214 R82614 wyposażony został w moduł CAM CI umożliwiając dystrybucję kanałów kodowanych. Jeden transmodulator marki ALCAD odbiera cały pakiet sygnałów z czterech transponderów satelitarnych tworząc na wyjściu dwa sąsiednie multipleksy DVB-T (max. przepustowość 31,68 Mbit/s) lub DVB-C (max. przepustowość 53 Mbit/s).

Integracja systemu kontroli dostępu z wideodomofonem IP Hikvision.

Na poniższym schemacie przedstawiono jednoabonentowy system wideodomofonu IP Hikvision w którym jako stację zewnętrzną zastosowano wideoterminal kontroli dostępu DS-K1T341AM-S G76158, a jako stację wewnętrzną monitor DS-KH8350-WTE1 G74003. Zarówno stacja zewnętrzna jak i wewnętrzna zostały podłączone do switcha PoE, jednak ze względu na to, że wideoterminal nie obsługuje standardu PoE, został zasilony napięciem 12 V/DC z zasilacza buforowego ZBF-12V/4A-17Ah M1862. Sterowanie elektrozaczepem realizowane jest przez wbudowany przekaźnik w wideoterminalu z wykorzystaniem napięcia 12 V/DC. Zastosowanie elektrozaczepu Bira XS00U-C G74242, który przy zasilaniu napięciem 12 V/DC może pracować w sposób ciągły, pozwala na pozostawienie otwartych drzwi przez dłuższy czas w razie konieczności. Dzięki zastosowaniu wideoterminala kontroli dostępu, tego typu rozwiązanie może zostać wykorzystane np. firmie, gdzie w godzinach pracy pracownicy autoryzują się za pomocą nadanych im uprawnień, natomiast osoby przychodzące z zewnątrz mogą zadzwonić na monitor wideodomofonowy. Wideoterminal posiada możliwość autoryzacji za pomocą kilku trybów: rozpoznawanie twarzy, karta Mifare oraz hasło. Po podłączeniu wideoterminala do sieci internetowej, możliwe jest zdalne otwieranie z wykorzystaniem aplikacji Hik-Connect.

Format 16:9 w kamerach 5 Mpix HD-CVI Dahua.

Format obrazu to stosunek szerokości i wysokości obrazu. Najpopularniejszą proporcją jest 16:9, która zastąpiła tradycyjny format 4:3. Większość kamer monitoringu formatuje obraz w „nowym” standardzie, ale wyjątkiem są modele o nieparzystej liczbie MPix, np. 3 czy 5 Mpix. Takie przetworniki najczęściej były konstruowane dla „starych” proporcji, przez co na typowym monitorze obraz jest rozciągany w poziomie jak na obrazie poniżej:
Po prawej efekt rozciągania obrazu, którego format nie jest zgodny z formatem monitora
W nowej serii Dahua produkuje kamery 5 MPix (HD-CVI 6.0) z obrazem o proporcjach 16:9 przy 25 kl./s. Posiadają one następujące zalety:
  • sygnał z możliwością przełączania na AHD, HD-CVI lub CVBS,
  • przetwornik Starlight o wysokiej czułości 0,001 - 0,005 lx,
  • szeroki kąt widzenia – ogniskowa 2.8mm (111°) lub motozoom,
  • obudowa z rozwiązaniami ułatwiającymi instalację.

Wyładowania atmosferyczne - zabezpieczanie torów sygnałowych - cz. 1.

Domowe urządzenia elektroniczne narażone są na impulsy prądowe indukujące się w długich przewodach. Nie potrzeba bezpośredniego uderzenia pioruna, ładunek o wysokim potencjale gromadzący się przed nadchodzącymi burzami lub w czasie ich trwania, powoduje zniszczenie urządzeń toru sygnałowego. Jeśli przepięcie dojdzie np. od strony instalacji antenowej, to uszkodzeniu może uleć głowica odbiornika TV lub tunera satelitarnego. Do ochrony urządzeń przed tymi zjawiskami służą zabezpieczenia przeciwprzepięciowe toru sygnałowego 75 Ω R48602. Inne urządzenia służą do ochrony torów sygnałowych CCTV.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat Signal R48602
Uszkodzenie komputera, odbiornika telewizyjnego, czy też innego urządzenia może nastąpić w wyniku przepięcia, które doszło siecią energetyczną. Wtedy zazwyczaj uszkodzeniu ulega bezpiecznik i/lub warystor, a czasem nawet cały zasilacz. Skutecznym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest urządzenie ACAR 504WF RACK P1322.
Listwa przeciwprzepięciowa z filtrem przeciwzakłóceniowym ACAR 504WF RACK
Listwa przeciwprzepięciowa z filtrem przeciwzakłóceniowym ACAR 504WF RACK P1322

Czy światłowody wielomodowe mają sens w sieciach LAN i CCTV?

Pomimo ogromnej popularności światłowodów z włóknami jednomodowymi, "wielomody" ciągle pozostają w sprzedaży i są stosowane w wybranych aplikacjach. W teorii włókna wielomodowe uchodzą za "mniej przyszłościowe" - na krótkich i średnich dystansach nie są w stanie dorównać pod względem przepustowości włóknom jednomodowym, natomiast na dystansach dłuższych niż 2 km w ogóle nie znajdują zastosowania ze względu na zjawisko tzw. dyspersji modalnej. Co więcej, okazuje się, że kable wielomodowe pomimo swych ograniczeń przepustowych są droższe od kabli jednomodowych. Wynika to m.in. z tego, że rdzeń włókna wielomodowego posiadający gradientową budowę (współczynnik załamania światła zmienia się i nie jest jednorodny, jak w rdzeniu włókna jednomodowego) jest bardziej skomplikowany, a tym samym droższy w produkcji. Po co więc właściwie te wielomody?
Paradoksalnie okablowanie wielomodowe stosuje się często w serwerowniach łącząc szafy zawierające sprzęt operatorski. Specjalne lasery oraz najnowsze standardy włókien wielomodowych (OM4, OM5) sprawdzają się tam przy wysokoprzepływowych transmisjach na krótkim dystansie. Ponadto rozbudowując realizowane kilka lub kilkanaście lat temu instalacje, instalatorzy decydują się często na stosowanie tego samego typu okablowania - skoro działa, to nie ma sensu go zmieniać.
Do innych powodów wybierania kabli wielomodowych należy m.in. obiegowa opinia mówiąca o tym, że łatwiej się je spawa (ze względu na większy rdzeń). Zasada ta przestała obowiązywać już dawno - w dobie precyzyjnych spawarek centrujących do rdzenia, rozmiar rdzenia przestał mieć jakiekolwiek znaczenie. Inne teorie mówią, że kable wielomodowe stosować należy na krótkich odcinkach, a jednomodowe na odcinkach długich (> 2 km). Ta prawda również straciła na ważności w dobie, gdy oferowane urządzenia jednomodowe mogą działać bez przesterowania na łączach o dowolnej długości.
Wpływ zanieczyszczeń na transmisję w kontekście rodzaju włókna światłowodowego. To samo zabrudzenie będzie miało znacznie większy negatywny wpływ na transmisję we włóknie jednomodowym (rdzeń 9 μm), aniżeli w wielomodowym (rdzeń 50 μm).
Stosowanie okablowania z włóknami wielomodowymi wydaje się zasadne w sytuacji, gdy instalacja realizowana jest w trudnych warunkach środowiskowych, np. w obiektach przemysłowych, w których istnieje ryzyko zapylenia, bądź zabrudzenia. Większy rdzeń włókna wielomodowego działa tutaj korzystnie - to samo zabrudzenie (patrz rysunek powyżej) będzie miało znacznie większy negatywny wpływ na transmisję we włóknie jednomodowym (rdzeń 9 μm), aniżeli w wielomodowym (rdzeń 50 μm). Różnica ta może nie uwydatnić się przy spawaniu włókien, gdzie operator dba o czystość i ogranicza wpływ czynników zewnętrznych. Może natomiast odegrać rolę w przełącznicach oraz przy podłączaniu, odłączaniu lub przepinaniu urządzeń, jeśli osoba wykonująca tę czynność nie zadba o odpowiednie wyczyszczenie czoła ferruli złącza.

Nowości produktowe:

Maszt ant. 38mm/1,5m stal nierdzewna (INOX) z możliwością łączenia /system C/
Maszt ant. 38mm/1,5m stal nierdzewna (INOX) z możliwością łączenia /system C/ E9038154 wykonany jest z rury o przekroju 38 mm i grubości ścianki 1,5 mm. Stal z której wykonany jest maszt jest szlifowana, a następnie satynowana, dzięki czemu końcowy efekt wizualny jest znacznie lepszy niż w przypadku elementów wykonanych z surowej stali nierdzewnej. Od spodu masztu zainstalowany jest korek z tworzywa sztucznego.

Uchwyt antenowy murowy UMX-30 INOX ze stali nierdzewnej
Uchwyt antenowy murowy UMX-30 INOX ze stali nierdzewnej E8688 wykonany z płaskownika stalowego grubości 4 mm z przyspawaną do niego rurą. Całość wykonana ze stali nierdzewnej (INOX). Stal z której wykonany jest uchwyt jest szlifowana, a następnie satynowana dzięki czemu wizualny efekt końcowy jest znacznie lepszy niż w przypadku surowej stali nierdzewnej.
Wzmacniacz kanałowy CAD-804 4xVHF/UHF+FM ALCAD
Wzmacniacz kanałowy CAD-804 4xVHF/UHF+FM ALCAD R82620 dedykowany jest do trudnych warunków odbioru sygnałów RTV, w których występują sygnały o zróżnicowanych poziomach, nadawane z kilku kierunków. Wzmacniacz posiada 4 programowalne wejścia sygnału dla pasma VHF (174-240 MHz)/UHF (470-694/862 MHz), 1 wejście pasma FM (40-108 MHz) umożliwiając obsługę 32 torów kanałowych. Zastosowanie wzmacniacza umożliwia odbiór tych sygnałów, wyrównanie ich poziomów oraz wzmocnienie. Układ automatycznej regulacji wzmocnienia pozwala na wyrównanie poziomu sygnału dla wszystkich kanałów niezależnie od ich poziomu na wejściu urządzenia (przy zachowaniu minimum wymaganego dla poprawnej jakości sygnału).

Warto przeczytać:

Sterowanie przekaźnikami w stacji bramowej IP Villa 2 gen. z zewnętrznych przycisków. Stacje bramowe systemu wideodomofonowego IP Villa 2 generacji (oprócz DS-KV6113-WPE1 i DS-KV6103-PE1), posiadają wbudowane 2 przekaźniki wyzwalane niezależnie, które pozwalają np. na sterowanie furtką lub bramą wjazdową. Domyślnie, drugi przekaźnik w stacji bramowej jest wyłączony i należy go uaktywnić za pomocą aplikacji iVMS-4200 lub przez przeglądarkę internetową. Wyzwalanie tych wyjść możliwe jest z wykorzystaniem aplikacji na smartfona Hik-Connect, aplikacji klienckiej na komputer iVMS-4200, stacji wewnętrznych lub po zwarciu do masy (GND) wejść AIN4 (wyzwalanie przekaźnika DOOR2) i AIN3 (wyzwalanie przekaźnika DOOR1)...>>>więcej
Podłączenie przycisków lokalnego otwierania do stacji bramowych Villa
Antena telewizyjna DIPOL SMART CITY DVB-T2
Antena SMART CITY DVB/T2 z bajpasem do 40 km od nadajnika