Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 16/2023 (17.04.2023)

W USA 8 Gb/s dla Kowalskiego.

Świadcząca usługi światłowodowe w Stanach Zjednoczonych firma Google Fiber, ogłosiła, że West Des Moines (Iowa) oraz Mesa (Arizona) są dwoma miastami, w których klienci mogą korzystać z ultraszybkiego dostępu do Internetu o prędkości 8 Gbit/s. Co więcej oferowane łączą są łączami symetrycznymi, tzn. prędkość wysyłania oraz odbierania danych może być taka sama. Google swoją usługę opiera głównie na technologii XGS-PON. Ośmiogigabitowy internet jest dedykowany profesjonalistom pracującym w domu (naukowcy zajmujący się danymi lub inżynierowie pracujący na maszynach wirtualnych w chmurze danych). Oczywiście prędkość transmisji ma swoją cenę. Miesięczna opłata za usługę 8-gigabitową wynosi 150 USD. Średnia prędkość łącza internetowego w Stanach Zjednoczonych to 198 Mbit/s.
West Des Moines to jedno z pierwszych miast w USA, które otrzymało ultraszybką 8-gigabitową usługę Google Fiber.
Łącza internetowe na całym świecie wciąż przyspieszają, zwłaszcza że kraje traktują je priorytetowo i ulepszają mobilne i stacjonarne sieci szerokopasmowe. Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w serwisie speedtest.net który śledzi prędkości Internetu w poszczególnych krajach. Średnia prędkość Internetu mobilnego na świecie wrosła w ciągu ostatniego roku o 17%, a prędkość łączy stacjonarnych aż o 28%. Najszybszą stałą łączność szerokopasmową w rankingu Speedtest Global Index (dane z lutego 2023) może pochwalić się Singapur (237,15 Mb/s). Tuż za nim są Chiny (226,77 Mb/s) i Monaco (226,03 Mb/s).

Co to jest PoE?

PoE (Power over Ethernet) jest nazwą szeregu metod, które pozwalają zasilić sprzęt sieciowy poprzez skrętkę komputerową przy równoczesnym przesyle danych. Możliwe jest zasilanie urządzeń takich, jak: kamery, telefony, przełączniki, punkty dostępowe, itp. W 2003 r. organizacja IEEE ustanowiła standard zasilania PoE 802.3af, który został zmodernizowany w 2009 r. do standardu 802.3at. Rozróżnia on typ pierwszy (wcześniejszy 802.3af) i typ drugi o przesyłanej mocy maksymalnej 30 W. Daje on możliwość prawie dwukrotnego zwiększenia mocy zasilanych urządzeń. Dzięki temu kamery z mocnymi oświetlaczami podczerwieni, telefony IP czy drukarki sieciowe można zasilać przy użyciu skrętki komputerowej.
Najważniejsze cechy PoE:
  • transmisja zasilania i danych poprzez jeden przewód zmniejsza koszty okablowania i instalacji
  • gwarantowany minimalny zasięg 100 m przy użyciu odpowiedniego okablowania
  • wysokie bezpieczeństwo dzięki transmisji niskim napięciem oraz procedurom badania łącza i urządzenia
  • zabezpieczenia przed podłączeniem napięcia do urządzeń niezgodnych ze standardem
  • łatwość wykonania instalacji
  • nowsze standardy są wstecznie kompatybilne.
Cecha/standard 802.3 af (802.3 at typ 1 ) 802.3 at typ 2 (POE+)
Moc wyjściowa zasilacza (W) 15.4 30*
Minimalna moc dostępna dla urządzenia końcowego (W)  12.95 25.5*
Napięcie wyjściowe zasilacza (V) 44-57 50-57
Napięcie dostępne dla urządzenia końcowego (V) 37-57 42.5-57
Maksymalny prąd (mA) 350 600
Kompatybilne standardy sieci 10BASE-T, 100BASE-TX oraz 1000BASE-T 10BASE-T, 100BASE-TX oraz 1000BASE-T
Zasięg (m) 100 100
Okablowanie Skrętka min. kat. 3 Skrętka min. kat. 5
Standard PoE definiuje 2 sposoby przesyłania zasilania:
  • opcja A - zasilanie przesłane łącznie z danymi na parach 1/2 oraz 3/6
  • opcja B - zasilanie przesłane jest przez wolne pary 4/5 and 7/8
Schemat połączeń zasilania w urządzeniu zasilającym typu switch z PoE (endspan) oraz urządzeniu zasilanym
w standardzie 802.3 af (802.3 at typ 1). Kolor fioletowy-opcja A, żółty-opcja B

Radialna instalacja multiswitchowa.

Multiswitche serii MR marki TERRA posiadają w maksymalnie 32 wyjścia, wobec czego umożliwiają budowanie na jednym urządzeniu instalacji liczących maksymalnie 32 gniazda. Taka sieć telewizyjna zapewnia bezproblemową dystrybucję sygnałów cyfrowych zarówno w standardzie DVB-S/S2 (sygnał satelitarny), jak i w standardzie DVB-T2 (cyfrowa telewizja naziemna). Sieci takie, zwane radialnymi lub gwiaździstymi, są najprostszym typem instalacji i z reguły nie wymagają wcześniejszego projektowania. Dla pewności należy jednak wykonać bilans tłumienia sygnału dla najkrótszego i najdłuższego toru sygnałowego.
Powyżej zaprezentowano instalację TV/SAT z 8-wyjściowym multiswitchem MR-508 R70608. Do multiswitcha zostały doprowadzone 4 przewody koncentryczne z konwertera typu quatro oraz 1 przewód naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Na każdym z 8 wyjść multiswitcha dystrybuowany jest sygnał TV/SAT, który rozdzielany jest w gnieździe abonenckim. W ten sposób w każdym z 8 pomieszczeń mamy możliwość odbioru telewizji DVB-T2 i DVB-S/S2. Pomiary dla telewizji satelitarnej wykonano przy pomocy miernika ST-6986 R10210 marki SIGNAL.

Nagrywanie hybrydowe w rejestratorach Dahua.

Systemy monitoringu Dahua umożliwiają konfigurację nagrywania tak, aby jego parametry były uzależnione od zdarzeń. Można zapisać nagrania z detekcji ruchu lub innych zdarzeń, korzystając ze strumienia głównego. Natomiast nagrania ciągłe można zapisywać z użyciem strumienia pomocniczego. Parametry obu strumieni, takie jak: rozdzielczość, kompresja i ilość kl./s, mogą być ustawione niezależnie. Dzięki ustawieniu nagrywania hybrydowego i niskiego bitrate dla strumienia pomocniczego, można znacznie zaoszczędzić miejsce na dysku. Odróżniając to od zwykłego nagrywania ze zdarzeń, w nagrywaniu hybrydowym możliwe jest odtworzenie każdej minuty przed i po zdarzeniu.
Ponadto, kamery serii 1 i 2 posiadają jeden strumień pomocniczy o niskiej rozdzielczości, ale od serii 3 dodatkowo jest dostępny strumień 720p lub wyższej rozdzielczości, zależnie od modelu
Sposób konfiguracji parametrów nagrywania - nagrywanie strumienia głównego wyzwalane jest zdarzeniami, a podstrumień 1 nagrywany jest ciągle
Konfiguracja harmonogramu nagrywania ze zdarzeń dla - dla strumienia głównego

Sterowanie przekaźnikami w stacji bramowej IP Villa 2 gen. z zewnętrznych przycisków.

Stacje bramowe systemu wideodomofonowego IP Villa 2 generacji (oprócz DS-KV6113-WPE1 i DS-KV6103-PE1), posiadają wbudowane 2 przekaźniki wyzwalane niezależnie, które pozwalają np. na sterowanie furtką lub bramą wjazdową. Domyślnie, drugi przekaźnik w stacji bramowej jest wyłączony i należy go uaktywnić za pomocą aplikacji iVMS-4200 lub przez przeglądarkę internetową. Wyzwalanie tych wyjść możliwe jest z wykorzystaniem aplikacji na smartfona Hik-Connect, aplikacji klienckiej na komputer iVMS-4200, stacji wewnętrznych lub po zwarciu do masy (GND) wejść AIN4 (wyzwalanie przekaźnika DOOR2) i AIN3 (wyzwalanie przekaźnika DOOR1). Wejścia te często wykorzystywane są do montażu przycisków lokalnego otwierania, montowanych w bezpiecznej odległości tak, aby nie można było ich dosięgnąć spoza ogrodzenia. W przypadku furtki pozwala to na otwarcie bez potrzeby używania klucza, jeśli od wewnętrznej strony nie jest zamontowana ruchoma klamka lub gałka. W przypadku bramy możliwe jest szybkie otwarcie bez potrzeby używania pilota.
Podłączenie przycisków lokalnego otwierania do stacji bramowych Villa
DS-KV8113-WME1, DS-KV8213-WME1, DS-KV8413-WME1

Zerwany światłowód doziemny - jak naprawić?

Kable DAC (ang. Direct Access Cables) to popularna grupa kabli światłowodowych, które mogą być układane bezpośrednio w ziemi, bez konieczności stosowania dodatkowych rur ochronnych. Kable te wykorzystywane są praktycznie w każdej gałęzi instalacji światłowodowych - od lokalnych instalacji monitoringu, po zastosowania operatorskie - najczęściej na odcinku tzw. "ostatniej mili", czyli przy bezpośrednim podłączeniu klienta.
Kable DAC mogą ulegać uszkodzeniu (zerwaniu) wskutek prowadzonych na danym obszarze robót ziemnych lub samoistnego nacisku ziemi (osuwiska, zamarzanie gruntu) przekraczającego parametry wytrzymałościowe kabla.
Uszkodzony kabel najlepiej wymienić. Jeśli takiej możliwości nie ma, wykorzystać można tzw. "wstawkę" - między zerwane końce kabla wspawać należy krótki odcinek kabla, który je połączy. Oczywiście konieczne jest wykorzystanie do tego dwóch muf, które zabezpieczą miejsca połączeń. Mufy te powinny być możliwie szczelne. Dobrą praktyką jest stosowanie dodatkowych uszczelnień - poza tymi oferowanymi domyślnie.
Na poniższym zdjęciu przedstawiono przykład realizacji minimufy naprawczej L56040 pozwalającej na połączenie dwóch dwuwłóknowych kabli DAC. Mufa posiada gumowe uszczelnienie oraz pokrywę przykręcaną na śruby zapewniające wysoki poziom szczelności. Gumowe osłony na wejściach kablowych dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć - zwłaszcza w sytuacji stosowania kabli o średnicy mniejszej niż 5 mm.
Mufa światłowodowa naprawcza GFP-2F-S do kabli DAC, 2 wejścia/wyjścia
Mufa naprawcza L56040 pozwala na połączenie dwóch kabli DAC

Nowości produktowe:

Transmodulator 4xDVB-S/S2/S2X Multistream - 2xDVB-T/C TMS-214 z gniazdem CI ALCAD
Transmodulator 4xDVB-S/S2/S2X Multistream - 2xDVB-T/C TMS-214 z gniazdem CI ALCAD R82614 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej we własnej instalacji telewizyjnej. Moduł służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 na sygnał DVB-T/DVB-C. Urządzenie radzi sobie z odbiorem sygnałów typu "multistream" oraz umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych (wbudowany moduł CAM CI). Jeden panel odbiera cały pakiet sygnałów z czterech transponderów satelitarnych oraz tworzy dwa sąsiednie multipleksy DVB-T (max. przepustowość 31,68 Mbit/s) lub DVB-C (max. przepustowość 53 Mbit/s).

Transmodulator 4xDVB-S/S2/S2X Multistream - 2xDVB-T/C TMS-204 FTA ALCAD
Transmodulator 4xDVB-S/S2/S2X Multistream - 2xDVB-T/C TMS-204 FTA ALCAD R82616 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej we własnej instalacji telewizyjnej. Moduł służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 na sygnał DVB-T/DVB-C. Urządzenie radzi sobie z odbiorem sygnałów typu "multistream" oraz umożliwia odbiór kanałów niekodowanych. Jeden panel odbiera cały pakiet sygnałów z czterech transponderów satelitarnych oraz tworzy dwa sąsiednie multipleksy DVB-T (max. przepustowość 31,68 Mbit/s) lub DVB-C (max. przepustowość 53 Mbit/s).
Zasilacz FA-512 12V/7A HIMALAYA ALCAD
Zasilacz FA-512 12V/7A HIMALAYA ALCAD R82550 generuje napięcie DC 12 V i przeznaczony jest do zasilania transmodulatorów marki ALCAD. W sytuacji, gdy wykorzystane są dwa takie zasilacze, awaria jednego z nich nie wpływa w żaden sposób na pracę układu - następuje automatyczne i natychmiastowe przełączenie źródła zasilania na drugi zasilacz.

Warto przeczytać:

Budujesz dom? Pomyśl o światłowodzie. Przy projektowaniu lub budowie domu wiele mówi się o właściwym zaplanowaniu okablowania dla instalacji niskoprądowych. Często jednak zapomina się o tym, aby na odpowiednio wczesnym etapie ułożyć właściwe kable również na zewnątrz. Z reguły będą to, oprócz kabli elektrycznych, skrętki komputerowe (np. do wideo domofonu, kamer monitoringu, elementów systemu inteligentnego domu itp.).
Na etapie prac budowlanych warto również pomyśleć o zakopaniu w ziemi światłowodu, który w przyszłości będzie mógł być wykorzystany przez dostawcę Internetu...>>>więcej
Konwerter USB na skrętke cat.5e/6 100m/150m
Konwerter USB na skrętkę
4x USB na dystansie do 150 m