Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 15/2023 (10.04.2023)

Ten samochód wie co jest za zakrętem.

Próby tworzenia autonomicznych pojazdów nie są niczym nowym. W niektórych miastach w USA, Chinach i Korei Południowej istnieją już nawet usługi komercyjne wykorzystujące je jako taksówki na ściśle kontrolowanych zasadach. Wciąż trwają jednak próby udoskonalenia tego rodzaju rozwiązań. Trzy lata temu zostało założone konsorcjum w skład którego wchodzą firmy: Nissan, Hitachi Europe, Transport Research Laboratory oraz Uniwersytet w Nottingham. Stworzony projekt, który teraz dobiega końca, koncentrował się w szczególności na znalezieniu sposobów korzystania z infrastruktury przydrożnej w celu zwiększenia płynności jazdy samochodów autonomicznych.
Nissan Leaf z zamontowanymi czujnikami
Opisywany projekt wykorzystuje elektryczny model Nissana Leaf, który został wyposażony w szereg kamer, czujników, komputerów i dodatkowej elektroniki. System jest wspomagany przez sieć kamer przydrożnych, które pomagają mu poruszać się w dużym natężeniu ruchu. Kamery pozwalają samochodowi z wyprzedzeniem identyfikować potencjalne zagrożenia, zanim zostaną wykryte przez jego własne czujniki oraz pomagają przewidywać potencjale problemy umożliwiając płynniejsze poruszanie się na trasie. System był testowany na drogach Woolwich w południowo-wschodnim Londynie w ramach projektu ServCity, którego celem jest udoskonalenie autonomicznych technologii dla ruchliwych ulic miejskich. Podczas testów, samochód poruszał się tak płynnie, że siedząc na tylnym siedzeniu łatwo było zapomnieć, że za kierownicą nie ma kierowcy. System prowadzenia wykorzystywał: dokładne mapowanie 3D, bardzo precyzyjny GPS, radar oraz Lidar czyli laserową metodę wykrywania obiektów.
Kluczowym elementem w przeprowadzonym projekcie było wykorzystanie do autonomicznej jazdy kamer z infrastruktury drogowej, dostarczających danych o sytuacjach i obiektach będących poza zasięgiem czujników pojazdu, np. za zakrętem lub dużym pojazdem jadącym przed nami. Wykorzystując te dane, autonomiczny pojazd mógłby być odpowiednio wcześniej „poinformowany” np. o innym zaparkowanym samochodzie utrudniającym przejazd lub autobusie ruszającym z przystanku. Opracowywana technologia ma na celu zbudowanie współzależnego systemu, w którym samochody nie polegałyby wyłącznie na własnych czujnikach, ale pobierałyby szeroki wachlarz informacji komunikując się z otoczeniem a nawet między sobą.
W ciągu ostatnich trzech lat samochody ServCity przejechały w sposób autonomiczny około 1,600 mil bez poważnego incydentu. Na każdej trasie był jednak obecny kierowca, który mógłby przejąć kontrolę nad pojazdem w razie potrzeby. Biorąc pod uwagę to, że drogi Woolwich są bardzo ruchliwe i nieprzewidywalne - autobusy ścigają się z taksówkami, dostawcy zatrzymują się bez ostrzeżenia a rowerzyści przeciskają się przez gęsty ruch uliczny, jest to bardzo imponujący wynik.
Prawdopodobnie miną jednak lata zanim korzystanie z w pełni autonomicznych samochodów stanie się powszechne ze względu na konieczność przygotowania odpowiedniej infrastruktury oraz opracowania map 3D o wysokiej rozdzielczości.

Kiedy należy stosować zewnętrzną antenę do LTE?

Antenę zewnętrzną należy zastosować wtedy, gdy wskaźnik siły sygnału na telefonie komórkowym lub modemie wskazuje niski poziom (poniżej -95 dBm czyli mniej niż 3 kreski w skali 5 stopniowej). Informacji takiej jest w stanie dostarczyć niemal każdy smartfon. Kolejnym powodem do zastosowania zewnętrznej anteny jest sytuacja, w której poziom sygnału ulega dużym wahaniom - np. w skutek pojawiających się okresowo odbić lub gorszych warunków atmosferycznych.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 5m przew. wtyk SMA 800-3000MHz
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 800-3000MHz A7054_5
Dodatkowo logując się do panelu zarządzajcego medemu można sprawdzić jakie parametry posiada odbierany przez modem sygnał sieci LTE. Istotnym parametrem jest RSRQ: (Reference Signal Received Quality) - miara jakości połączenia. W przypadku gdy parametr ten wynosi więcej niż -15 dB nie ma konieczności instalowania anteny zewnętrznej, poniżej -16 dB należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu.

Wzmacnianie sygnałów DVB-T2 w instalacjach (S)MATV.

Podstawowym problem w dystrybucji programów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 jest odbiór multipleksów z dużą różnicą poziomów. O ile w małych instalacjach (5-20 gniazd) taka różnica, choć niezalecana, przeważnie nie jest problemem, to w większych instalacjach, gdzie różnica poziomów na wejściu instalacji jest powiększana poprzez zmianę tłumienia kabli w funkcji częstotliwości, może spowodować zanik sygnału w części instalacji. Można to wyeliminować przez zastosowanie wzmacniaczy kanałowych. Działanie wzmacniacza kanałowego polega na selektywnym wzmocnieniu jednego lub, w przypadku odbioru programów cyfrowych, kilku kanałów telewizyjnych. Oznacza to, że najbardziej wzmacniany jest kanał pożądany, a pozostałe są tłumione. Wzmacniacz kanałowy PA321TP R82516 TERRA stosowany jest często jako pierwszy stopień wzmacniania sygnału w instalacjach zbiorczych.
Wzmacniacz kanałowy PA321TP 2xVHF/UHF+FM TERRA z AGC programowany cyfrowo
Wzmacniacz kanałowy PA321TP R82516 TERRA.
Cechy wyróżniające:
  • 20 niezależnych torów wzmacniających,
  • Liczba wejść: 3 (2xVHF/UHF+FM),
  • Wzmocnienie dwudziestu multipleksów DVB-T/T2,
  • Zdalne zasilanie przez kabel koncentryczny lub z dołączonego zasilacza DC 12 V,
  • AGC automatyczne wyrównanie poziomu sygnału dla wszystkich kanałów do 113 dBμV (dla 6 MUX-ów),
  • Zakres wzmacnianych częstotliwości 174...230/470...694 MHz (kanały 5-12/21-48),
  • Wysoki współczynnik błędu modulacji MER >=36 dB,
  • Selektywność 30 dB w odległości 1 MHz od granicy kanału ultra selektywny filtr SAW (Surface Acoustic Wave),
  • Regulacja poziomu wyjściowego 0...20 dB,
  • Urządzenie programowe cyfrowo, przy pomocy dowolnego urządzenia mobilnego wyposażonego w system Android lub komputer z systemem Windows,
  • Ochrona przez niechcianymi sygnałami (LTE, 5G),
  • Zasilanie przedwzmacniacza DC 12 V max. 0,1 A,
  • Odlewana obudowa.

System kontroli dostępu dla dwóch przejść obustronnie kontrolowanych.

Zadaniem systemu kontroli dostępu jest uniemożliwienie wejścia do stref chronionych osobom, które nie powinny się tam znajdować. Poniżej przedstawione zostały schematy systemu kontroli dostępu dla dwóch przejść dwustronnie kontrolowanych. Sercem systemu jest dwu-przejściowy kontroler DS-K2602T(O-STD) G75016 realizujący funkcję sterowania do którego podłączone są wszystkie urządzenia. Po obu stronach drzwi zamontowane zostały czytniki z klawiaturą DS-K1107AMK G75662 pracujące w standardzie Mifare (13,56 MHz). Do kontrolera poprzez awaryjne przyciski wyjścia K7PEB zostały podłączone elektrozaczepy rewersyjne XS12R G74232. Po wyzwoleniu przycisku wyjścia obwód łączący kontroler z elektrozaczepem zostaje przerwany, co powoduje otwarcie drzwi. Na drzwiach zamontowane zostały kontaktrony B-3A G3522, które przekazują do kontrolera informacje o statusie otwarcia drzwi. Podczas procesu konfiguracji instalator nadaje uprawnienia użytkownikom takie jak sposób autoryzacji (np. karta, pin), uprawnienia dostępu do danych drzwi, harmonogram, itp. dzięki czemu użytkownicy mogą poruszać się po budynku według przydzielonych im uprawnień. W kontrolerze przechowywana jest również historia zdarzeń.

Automatyczne zgrywanie nagrań z rejestratora mobilnego przez sieć WiFi.

Firmy zajmujące się zaopatrzeniem, przewozem osób, czy wywozem śmieci często decydują się na monitoring wizyjny pojazdów oraz zapis parametrów związanych z jazdą. Nagrania gromadzone są lokalnie na dyskach rejestratora. Takie dyski mają ograniczoną pojemność, a trudne warunki pracy niosą ryzyko uszkodzenia nośników danych. Dobrym pomysłem jest cykliczne zgrywanie danych bez konieczności przekładania dysków. Można to robić przez sieć radiową WiFi.
Rejestrator mobilny Protect 218 M80218 posiada wbudowany dwuzakresowy moduł WiFi 2,4 oraz 5 GHz. Obsługuje on standardy IEEE 802.11 a/b/g/n/ac. Dzięki temu nagrania z rejestratora mogą być automatycznie przesyłane na serwer zapisu. Pojazd po przybyciu do bazy, podłącza się do sieci WiFi, gdzie działa usługa serwera zapisu (dołączone jest darmowe oprogramowanie IVMS). Synchronizowanie zapisu zachodzi automatycznie. Urządzenie wyposażone jest w dwie anteny, co dodatkowo zwiększa stabilność i prędkość przesyłu danych na serwer.

Pękające spawy? - Wykonaj kalibrację.

W przypadku, gdy podczas wyjmowania włókien światłowodowych ze spawarki wykonany spaw ulega pęknięciu, oznacza to najprawdopodobniej, że łuk elektryczny wygenerowany do jego wytworzenia miał za małą moc (zbyt niską temperaturę). Może to być również pochodna bardzo niskiej jakości włókien, jednak ten przypadek należy do rzadkości.
W takiej sytuacji wykonać należy kalibrację spawarki. Spawarka AI-9 L5875 pozbawiona jest automatu kalibracyjnego, o czym zapomina wielu instalatorów. Konieczne jest wykonanie kalibracji manualnej zawsze przed przystąpieniem do procesu spawania. Jej niewykonanie zaowocować może m.in. zmniejszoną trwałością spawów, pomimo dobrych parametrów transmisyjnych.
Włókna światłowodowe zaraz po wykonaniu spawu.
Jeśli podczas wyjmowania włókien ze spawarki spaw ulega pęknięciu należy wykonać kalibrację łuku elektrycznego.
Kalibracja spawarki światłowodowej polega na dostosowaniu mocy oraz temperatury generowanego łuku elektrycznego do aktualnie panujących warunków środowiskowych. Dobrze dobrany łuk pozwala na wykonywanie prawidłowych spawów - zarówno z punktu widzenia tłumienia, jak i wytrzymałości. Kalibracja powinna być wobec tego wykonywana zawsze przed właściwym spawaniem - na początku pracy lub przy drastycznie zmieniających się warunkach, np. przy nagłym spadku temperatury wynikającym z zakończenia spawania wewnątrz budynku oraz dalszych prac na zewnątrz.

Nowości produktowe:

Konwerter satelitarny IDLP-WDB401 Wideband LO 10,41 GHz Inverto
Konwerter satelitarny IDLP-WDB401 Wideband LO 10,41 GHz Inverto A98233 to konwerter satelitarny stosowany w instalacjach multiswitchowych działających w technologii Wide Band. Oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu Quatro posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H/polaryzacja V). Instalacja oparta o jednego satelitę wymaga doprowadzenia tylko dwóch przewodów satelitarnych od LNB do multiswitcha.

Kamera IP DeepinView Hikvision iDS-2CD2A25G0/P-IZS(C) (2 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,0005 lx, IR do 50 m, WDR(140dB), LPR, IP67, IK10)
Kamera IP DeepinView Hikvision iDS-2CD2A25G0/P-IZS(C) K05905 jest profesjonalną kamerą IP Hikvision z serii DeepinView dedykowaną do identyfikacji tablic rejestracyjnych LPR (Licence Plate Recognition) oraz ochrony parametrycznej w postaci linii wirtualnej i obszaru wtargnięcia. Jest to kamera nowej generacji w której funkcja rozpoznawania tablic rejestracyjnych wspierana jest algorytmem sztucznej inteligencji AI. Po zdefiniowaniu obiektu jako samochód, następuje identyfikacja tablic rejestracyjnych co przekłada się na większą skuteczność działania. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/1,8" Progressive Scan CMOS generujący obraz w rozdzielczości do 2 Mpix.
Kabel światłowodowy uniwersalny ZW-NOTKtsdD / U-DQ(ZN)BH LSOH wielomodowy 8G (8 włókien OM3) 2,0 kN
Kabel światłowodowy uniwersalny ZW-NOTKtsdD / U-DQ(ZN)BH LSOH wielomodowy 8G+ L78108 to kabel uniwersalny, który może być stosowany przy połączeniach wewnętrznych i zewnętrznych. Włókna wielomodowe umieszczone są w tubie centralnej wypełnionej żelem. Żel wypełniający tubę stanowi warstwę ochronną dla włókien światłowodowych, amortyzując przemieszczanie się włókien przy ruchach kabla oraz zabezpieczając włókna przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Zastosowane w konstrukcji kabla włókna szklane mają na celu zabezpieczenie tuby centralnej z włóknami światłowodowymi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz gryzoniami.

Warto przeczytać:

Instalacja RTV/SAT - multiswitche MV-9xx TERRA. Dla budynków wielorodzinnych, których instalacja TV ma zapewniać odbiór sygnału satelitarnego z dwóch satelitów, firma DIPOL proponuje rozwiązania multiswitchowe net9 marki TERRA. Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: brytyjskim, niemieckim, australijskim. W Polsce, od roku 2004, profesjonalne multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem dla potrzeb budowania dużych, zbiorczych instalacji SMATV. Znakomite wykonanie, stabilność parametrów, bardzo niska awaryjność, sprawiają że multiswitche te można polecić nawet najbardziej wybrednemu klientowi...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Magistralna instalacja multiswitchowa z odgałęzieniami dla dwóch pozycji satelitarnych.
Przewodnik po kablach światłowodowych
Przewodnik po kablach światłowodowych