Nr 14/2023 (3.04.2023)
Robi się naprawdę szybko - 1,84 Pb/s!
Grupa naukowców ze Szwecji oraz Danii opracowała chipset, który umożliwia transfer danych z zawrotną szybkością 1,84 Pbit/s (Petabitów/sekundę). Jest to prawie dwukrotnie więcej niż cały globalny ruch internetowy. Nowy rekord prędkości transmisji danych został osiągnięty przez międzynarodową grupę naukowców z Technical University of Denmark (DTU) i szwedzkiego Chalmers University of Technology. Jeszcze bardziej imponujące jest to, że ten nowy rekord prędkości został ustanowiony przy użyciu jednego źródła światła i pojedynczego układu optycznego. Obecnie osiągnięcie tej samej prędkości transmisji przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń wymagałoby zastosowania ponad 1 000 laserów. Główna idea naukowców ze Skandynawii polega na zaprojektowaniu specjalnego układu optycznego, który wykorzystuje laser z zakresu IR (podczerwień), a następnie dzieli światło na setki różnych kolorów (częstotliwości). Następnie dane można zakodować modulując amplitudę, fazę i polaryzację każdej z tych częstotliwości, przed ponownym połączeniem ich w jedną wiązkę i przesłaniem przez światłowód.
Grupa naukowców ze Szwecji oraz Danii opracowała chipset z pomocą którego osiągnięto transfer danych 1,84 Pbit/s. Eksperyment został przeprowadzany na dystansie 7,9 km z wykorzystaniem 223 kanałów transmisyjnych, które zajęły 37 włókien światłowodowych.
Dla porównania, globalna przepustowość Internetu została oszacowana na niewiele ponad 1 Pbit/s, co oznacza, że ten system mógłby potencjalnie obsłużyć cały Internet na Ziemi i to z dużym zapasem. Wykorzystując model obliczeniowy do skalowania potencjału szybkości transmisji danych nowej technologii, naukowcy twierdzą, że ostatecznie może on osiągnąć oszałamiające prędkości sięgające aż 100 Pbit/s. Najnowsze odkrycia mogą oznaczać zmianę w projektowaniu przyszłych systemów komunikacyjnych, ukierunkowanych na wydajne nadajniki i odbiorniki.
Jednym z najpopularniejszych jest konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3614 który umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat 5e lub kat. 6 wykorzystując transmisję multicastową.
Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 30 Mbit/s. Do poprawnego zdekodowania sygnału konieczny jest dedykowany odbiornik - podgląd obrazu na komputerze PC wyposażonym w kartę sieciową jest niemożliwy.
Transmisja przy wykorzystaniu skrętki komputerowej i techniki IP .
Sygnał IP wychodzący z nadajnika może być podany na switch ethernetowy np. N29915 celem podziału na większą liczbę odbiorników. Maksymalna ilość odbiorników wynosi 253. W jednej sieci nie może znajdować się więcej niż jeden nadajnik. W celu podłączenia większej ilości nadajników należy zastosować VLAN (ang. Virtual Local Area Network, VLAN) – sieć komputerowa wydzielona logicznie w ramach innej, większej sieci fizycznej.
Dodatkowy odbiornik zastosowany do współpracy z nadajnikiem H3614 można znaleźć pod kodem H3614R oraz H3606R (w przypadku zastosowania H3606R, jego funkcja obsługi pilotów będzie nieużyteczna). Istotnym elementem jest wersja sprzętowa odbiorników - musi być taka sama jak nadajników (informacja o wersji sprzętowej znajduje się na spodzie urządzenia).
Transmisja punkt-wielopunkt przy wykorzystaniu skrętki komputerowej i techniki IP
Instalacja RTV/SAT - multiswitche MV-9xx TERRA.
Dla budynków wielorodzinnych, których instalacja TV ma zapewniać odbiór sygnału satelitarnego z dwóch satelitów, firma DIPOL proponuje rozwiązania multiswitchowe net9 marki TERRA. Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: brytyjskim, niemieckim, australijskim. W Polsce, od roku 2004, profesjonalne multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem dla potrzeb budowania dużych, zbiorczych instalacji SMATV. Znakomite wykonanie, stabilność parametrów, bardzo niska awaryjność, sprawiają że multiswitche te można polecić nawet najbardziej wybrednemu klientowi.Magistralna instalacja multiswitchowa z odgałęzieniami dla dwóch pozycji satelitarnych. Przy pomocy kabla koncentrycznego Triset-113 E1015_500 poprowadzono 11-to kablową magistralę do serwerowni, w której umieszczono szerokopasmowy wzmacniacz SA-91DL TERRA R70911 umożliwiający wzmacnianie i wyrównanie poziomu sygnałów IF dla 8 par polaryzacja-pasmo, jak i zasilenie wszystkich urządzeń aktywnych w instalacji, takich jak konwertery LNB oraz multiswitche. Ze względu na stabilny poziom sygnału telewizji naziemnej do wejścia Terr. TV wzmacniacza SA-91DL TERRA R70911 podłączono sygnał DVB-T2. Jednak jak pokazuje praktyka w wielu przypadkach do wprowadzenia sygnału DVB-T2 do instalacji multiswitchowej zaleca się wykorzystanie osobnego wzmacniacza kanałowego np. PA-420T TERRA R82516, który umożliwia wyrównanie poziomów sygnału dla poszczególnych multipleksów. Topologia okablowania bazuje na 9-kablowej magistrali schodzącej pionem w klatce. Na każdej kondygnacji przewidziano montaż skrzynki RTV wyposażonej w zestaw (odgałęźnik + multiswitch), z którego w topologii gwiazdy rozchodzą się kable do gniazd końcowych.
Nowa seria elektrozaczepów Bira o niskim poborze prądu.
W ofercie firmy Dipol dostępna jest nowa seria elektrozaczepów HARTTE XS00 marki Bira, charakteryzująca się niewielkimi wymiarami i niskim poborem prądu. Elektrozaczepy mogą być zasilane napięciem stałym lub przemiennym w zakresie od 12 – 24V. Przy zasilaniu napięciem AC 12 V minimalny pobór prądu wynosi 185 mA natomiast przy zasilaniu napięciem DC 12 V minimalny pobór prądu wynosi 260 mA. Dodatkowo jeśli elektrozaczep zasilany jest napięciem DC 12 V, może pracować w sposób ciągły. Dzięki symetrycznej budowie elektrozaczepy z tej serii doskonale sprawdzają się w drzwiach lewych i prawych różnego typu. Zaczepy mogą być regulowane w zakresie do 3,5 mm. Radialny kształt sprawia, że nie wychodzą poza obrys elektrozamka i wymagają mniejszego otworowania, co przyspiesza i ułatwia montaż. Każdy model charakteryzuje się inną funkcjonalnością. Dostępne są modele standardowe, z pamięcią, przełącznikiem lub kombinacją tych funkcji.Dlaczego na podglądzie obrazu na żywo w rejestratorze Dahua pojawiają się dane z analizy obrazu?
Jeśli uruchomiona została funkcja SMD (inteligentna detekcja ruchu) lub IVS (inteligentna analiza obrazu) to w podglądzie obrazu na żywo pojawią się dane za analizy obrazu np.: zielona ramka wokół ruchomych obiektów oraz niebieskie i czerwone linie wyznaczone w analizie IVS.
Odpowiadające za to ustawienia są domyślnie włączone w menu głównym z zakładce wyświetlacz. Jeśli użytkownik chce te znaczniki usunąć należy wyłączyć opcje „Podgląd IDR” oraz „Reguła AI”.

Budujesz dom? Pomyśl o światłowodzie.
Przy projektowaniu lub budowie domu wiele mówi się o właściwym zaplanowaniu okablowania dla instalacji niskoprądowych. Często jednak zapomina się o tym, aby na odpowiednio wczesnym etapie ułożyć właściwe kable również na zewnątrz. Z reguły będą to, oprócz kabli elektrycznych, skrętki komputerowe (np. do wideo domofonu, kamer monitoringu, elementów systemu inteligentnego domu itp.).Na etapie prac budowlanych warto również pomyśleć o zakopaniu w ziemi światłowodu, który w przyszłości będzie mógł być wykorzystany przez dostawcę Internetu. Z roku na rok infrastruktura światłowodowa na obszarach mniej zurbanizowanych systematycznie się powiększa. Budowane są setki kilometrów sieci napowietrznych stanowiących własność zarówno gmin, jak i większych i mniejszych operatorów. Jest wielce prawdopodobne, że jeśli nie od razu, to w niedalekiej przyszłości w okolicy budowanego domu powstanie infrastruktura światłowodowa.
Kabel doziemny L79302 jest tanim, pewnym i prostym rozwiązaniem. Dwa włókna jednomodowe w standardzie G.657A1 pozwolą na dostarczenie Internetu i innych usług.
Dzięki ułożeniu kabla w ziemi i przy odrobinie dobrej woli dostawcy usługi uniknąć można prowadzenia kabla napowietrznego nad działką, który nie dość, że psuć będzie ogólną estetykę, to po stronie domu musi być z reguły sprowadzony na dół - po zewnętrznej elewacji lub już wewnątrz budynku. Zakopanie światłowodu w ziemi i doprowadzenie go do szafki multimedialnej, stanowiącej punkt zbiegu całego okablowania już na etapie budowy, zaprocentuje w przyszłości.
Maszt ant.stalowy 38mm/2m cynkowany galwanicznie E9038203 wykonany jest z rury o średnicy 38 mm i grubości ścianki 1,5 mm. Proces cynkowania galwanicznego zapewnia trwałość i odporność na korozję przy zachowaniu estetycznego wyglądu. Od spodu masztu zainstalowany jest korek z tworzywa sztucznego. | ||
Punkt dostępowy Ubiquiti UniFi U6-LR UNIFI 6 802.11ax 3000Mb/s N2578 to kompletne rozwiązanie przeznaczone do budowy sieci WLAN w paśmie 2.4 GHz oraz 5 GHz. Urządzenie jest kompatybilne ze standardem 802.11ax MIMO 4x4. Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań, Unifi UAP oferuje wydajność niespotykaną w tak kompaktowych urządzeniach. UniFi UAP jest łatwym w użyciu i zarządzaniu urządzeniem typu Access Point. UniFi posiada elegancki wygląd oraz możliwość montowania na suficie bądź ścianie za pomocą dołączonego zestawu akcesoriów. Urządzenie jest zasilanie przez PoE (Power over Ethernet). | ||
NETSET Lite U/UTP 5e [305m] Cu 0,45 mm E1409_305 to, skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania prostych instalacji wewnątrz budynków. Skrętka posiada średnicę zewnętrzną zmniejszoną do 4,6 mm, co znacznie ułatwia układanie jej w korytkach, peszlach i rurach. Izolacja żył wykonana jest ze specjalnie dobranego tworzywa, które ułatwia nakładanie złącz RJ-45. Skrętka posiada miedzianą żyłę o średnicy 0,45 mm. | ||
Warto przeczytać:
Hybrydowa instalacja multiswitchowa dSCR/Unicable. Seria multiswitchy dSCR firmy TERRA to urządzenia wykorzystujące technologię jednokablową (Unicable), umożliwiają dystrybucję sygnału satelitarnego DVB-S/S2, telewizji naziemnej DVB-T oraz radia analogowego/DAB przy pomocy jednego kabla koncentrycznego w oparciu o technikę cyfrowego układania kanałów przy zastosowaniu przetworników analogowo-cyfrowych. Do komunikacji pomiędzy multiswitchem a odbiornikami satelitarnymi wykorzystywany jest specjalny protokół, zdefiniowany w normie EN50494 (Unicable I) i/lub EN50607 (Unicable II), który używa poleceń DiSEqC, aby umożliwić niezależny podział sygnału przy pomocy jednego kabla...>>>więcej