Nr 11/2023 (13.03.2023)
Zwiększenie bezpieczeństwa na imprezie masowej Mardi Gras z wykorzystaniem nowych technologii.
Mardi Gras to obchodzony w Australii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz wielu innych krajach na świecie, często pod innymi nazwami, ostatni dzień karnawału. Obchodzony w tym roku 21 lutego, w Sydney zbiegł się z innym masowym wydarzeniem gromadzącym ogromne ilości uczestników - festiwalem World Pride. W związku z tym władze Sydney w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestników wdrożyło szereg nowych rozwiązań powiązanych z monitoringiem imprez masowych.Na czas wydarzeń, organizatorzy obu wydarzeń zainstalowali w mieście kamery CCTV z zaawansowanym oprogramowaniem do analizy danych, które monitoruje nastrój oraz zagęszczenie tłumu. Ponadto, wykorzystano technologię, która zlicza telefony komórkowe poprzez pomiar częstotliwości radiowej w celu zbierania danych dotyczących ilości ludzi. Po raz pierwszy technologii tej użyto 2 miesiące temu podczas imprezy sylwestrowej, która jak wiadomo gromadzi w Sydney ogromne ilości turystów z całego świata.
Stworzone przez firmę Dynamic Crowd Measurement oprogramowanie CCTV może zmierzyć ogólny nastrój tłumu i pokazać gdzie znajdują się ludzie w lepszym i gorszym nastroju. Kamery mogą również mierzyć prędkość poruszania się grup. W przypadku masowej imprezy jaką jest Mardi Gras, wiedza jedynie o liczbie osób na paradzie może być niewystarczająca do podjęcia działań w krytycznej sytuacji. Dlatego dużo ważniejsza jest wiedza o zagęszczeniu ludzi w danym miejscu lub nastroju ludzi na konkretnym obszarze Oxford Street, która pozwoli organizatorom zidentyfikować gdzie jest problem i szybko podjąć odpowiednie działania.
Organizatorzy eventu mieli na uwadze niedawne tragiczne wydarzenia w Seulu podczas świętowania Halloween, gdzie w napierającym tłumie zginęło 159 osób. Użycie oprogramowania CCTV uzasadniane jest więc wyłącznie względami bezpieczeństwa. Nie pobiera ani nie gromadzi ono żadnych danych osobistych. Ponadto, organizatorzy festiwalu wykorzystali analizę danych z telefonów komórkowych uczestników, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia i przeprowadzać konieczne interwencje. Wszystko jednak przy zachowaniu pełnej anonimowości obywateli. Chodzi o wykorzystanie technologii pingowania telefonów komórkowych w określonym obszarze. W tej metodzie zlicza się jedynie telefony komórkowe znajdujące się na danym obszarze.
Sterowanie drugim przekaźnikiem za pomocą hasła w modułowych stacjach bramowych wideodomofonu IP Hikvision.
Jeżeli do stacji bramowych modułowego systemu wideodomofonowego IP (DS-KD8003-IME1 G73652) lub 2-Wire (DS-KD8003-IME2 G73644) zostanie podłączona klawiatura, możliwe jest sterowanie pierwszym lub drugim przekaźnikiem wbudowanym w stację bramową za pomocą hasła. Aby sterowanie drugim przekaźnikiem było możliwe, należy zaktualizować stację bramową do wersji firmware 2.2.62. Po wejściu w ustawienia stacji bramowej z aplikacji iVMS-4200 należy przejść do zakładki Domofon → Ustawienia i wybrać opcję dodawania hasła. Podczas procesu dodawania możliwe będzie nadanie hasła i wybranie przekaźnika, który będzie wyzwalany w momencie jego użycia. Bezpośrednio w stacji bramowej można dodać do 16 haseł publicznych.Widok okna po dodaniu hasła publicznego i wskazaniu przekaźnika który będzie wyzwalany w momencie jego wpisania
Standardy włókien jednomodowych.
O ile nie sprecyzowano konkretnych wytycznych, włókna wykonane zgodne z rekomendacją Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ang. International Telecommunication Union – ITU) definiującą standard jednomodowych włókien G652.D, powinny być pierwszym wyborem na etapie projektowania jednomodowej sieci światłowodowej. Rekomendacja ta opisuje właściwości geometryczne, mechaniczne i transmisyjne włókien oraz zapewnia, że kabel może być używany w zakresie długości fal roboczych 1310 nm i 1550 nm. Europejskie normy EN 50173-1 oraz ISO/IEC-11801 definiujące kategorie włókien jednomodowych: OS1 (OS1a) oraz OS2 pozostają w zgodzie z tymi rekomendacjami. Istnieją również inne odmiany G.652 (od A do C), które są obecnie uważane za starsze standardy światłowodowe, ponieważ nie spełniają pełnego zakresu współczesnych wymagań, takich jak transmisje bazujące na zwielokrotnieniu falowym CWDM oraz DWDM.Wraz z zapotrzebowaniem na coraz większe pokrycie światłowodami i wynikającymi z tego ograniczeniami, wykonawcy sieci coraz częściej wymagają światłowodu jednomodowego, który działać będzie w ograniczonych przestrzeniach z ciaśniejszym prowadzeniem kabli i mniejszymi promieniami gięcia. W takim przypadku dobrym wyborem mogą być kable z włóknami G.657.A1 lub G.657.A2. Kable spełniające którekolwiek z tych standardów są często określane jako kable światłowodowe BI (Bend Insensitive) lub RBS (Reduce Bend Sensitive), czyli odporne lub niewrażliwe na zginanie.
Co bardzo istotne, włókna G.652.D, G.657.A1 i G.657.A2 mają ten sam rozmiar fizyczny - zarówno rdzeń, średnia pola modu (MFD), jak i płaszcz opisywane w zaleceniach sa identyczne. Fakt ten czyni włókna z rodziny G.657 w pełni kompatybilnymi z włóknami G.652. Przeczy to często spotykanej opinii, że włókien tych nie należy ze sobą łączyć. W praktyce w dzisiejszych sieciach jest to praktycznie nieuniknione, ponieważ magistrale sieciowe bazują głównie na włóknach G.652D, natomiast dostęp abonencki realizowany jest zazwyczaj w oparciu o kable z włóknami BI lub RBI.
Kabel uniwersalny L77012 ZW-NOTKtsdD / U-DQ(ZN)BH 12J z włóknami G.652D
wykorzystywany jest w niemal każdym rodzaju instalacji światłowodowych.
wykorzystywany jest w niemal każdym rodzaju instalacji światłowodowych.
Standard ITU dzieli kable na dwie kategorie G.657: kategoria A dla sieci dostępowych i kategoria B stosowana w ostatnim segmencie sieci - na przykład w mieszkaniu, gdzie przestrzeń jest jeszcze bardziej ograniczona. W ramach kategorii A i B G.657 dzieli się dalej na: G.657.A1 i G.657.A2 oraz G.657.B2 i G.657.B3. Z punktu widzenia praktycznego różnice pomiędzy poszczególnymi standardami ograniczają się do minimalnego promienia gięcia jaki wykonać można na poszczególnych włóknach:
- G.657.A1 - minimalny promień gięcia 10,0 mm,
- G.657.A2 - minimalny promień gięcia 7,5 mm,
- G.657.B2 - minimalny promień gięcia 7,5 mm,
- G.657.B2 - minimalny promień gięcia 5,0 mm.
Dla porządku - minimalny promień gięcia włókien G.652D wynosi 30 mm. Różnice są więc znaczące i przewaga włókien z rodziny G.657 uwydatnia się przy małych przełącznicach, puszkach, mufach i małych kasetach spawów. Nie należy jednak przesadzać z gloryfikacją tych włókien i traktować ich jako bezwzględnie lepsze w stosunku do G.652D. Wręcz przeciwnie - tam gdzie nie jest to koniecznie, warto postawić na stosowane od lat przez operatorów światłowody z włóknami G.652D. Warto również zauważyć, że w praktyce włókna B3 choć z założenia kompatybilne z włóknami z pozostałych kategorii, sprawiają dużo problemów podczas spawania, dlatego z ich dobrodziejstw warto korzystać stosując gotowe patchcordy kończące daną sieć.
Wzmacniacze budynkowe w zbiorczych instalacjach RTV.
Jednym z kluczowych elementów toru koncentrycznego w sieciach kablowych są wzmacniacze szerokopasmowe. Ich podstawowym zadaniem jest wzmacnianie sygnału wyższej częstotliwości RF w takim stopniu, aby była możliwa jego dalsza dystrybucja (kompensacja strat na elementach pasywnych sieci - okablowaniu, rozgałęźnikach, gniazdach). Wzmacniacze szerokopasmowe są urządzeniami umożliwiającymi transmisję sygnałów w kierunku dosyłowym (w kierunku abonenta), jak i zwrotnym (od abonenta). Wdrażanie technologii 5G na zwalnianym paśmie 700 MHz, dotąd wykorzystywanym przez naziemną telewizję cyfrową DVB-T, spowodowało rozszerzenie oferty firmy DIPOL o modele wzmacniaczy budynkowych ze zintegrowanym filtrem sygnału LTE 700.W poniższej tabeli zaprezentowano kilka przykładów budynkowych wzmacniaczy TV firmy Terra wraz z ich podstawowymi parametrami. Każdy z nich wzmacnia sygnał w paśmie do 694 MHz, a więc jest gotowy do pracy w instalacjach budowanych na obszarach zasięgu sieci 5G w paśmie powyżej 700 MHz.
Nazwa | HS-004T | MA-049T | HA-131T | HA-216R65 |
Kod | R81004 | R81049 | R81131 | R82216 |
Pasmo [MHz] | 88-230 470-694 | 88-108 174-230 470-694 | 88-694 | 5-65 87-1218 |
Max. poziom wyjściowy [dBμV] | 121 | 115 | 122 | 109 |
Wzmocnienie k. dos. [dB] | 36-39/39-44 | 30/34 | 36 | 40 |
Kanał zwrotny | NIE | NIE | NIE | TAK |
Wzmocnienie k. zwr. [dB] | - | - | - | 27/-5 |
Filtr LTE700 | TAK | TAK | TAK | NIE |
Antena do poprawienia sygnału LTE.
Usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. W zależności od nadajnika jak i operatora telefonii komórkowej usługi bezprzewodowego dostępu świadczyć można w oparciu o różne techniki transmisji danych.Podczas wyboru anteny należy uzyskać informację na temat lokalizacji najbliższych nadajników emitujących sygnał w określonym standardzie. Taka informacja udzielana jest przez biura obsługi klienta odpowiednich operatorów. Warto zweryfikować również częstotliwość emisji przypisanej danej usłudze.
W przypadku gdy stacja bazowa obsługuje kilka pasm np. LTE800, LTE180, LTE2100 oraz router posiada funkcję agregacji należy zastosować antenę szerokopasmową (taką antenę najczęściej firma Dipol zaleca do odbioru sieci LTE w Polsce - niemal w 100%).
Szerokopasmowa antena TRANS-DATA KYZ 10/10 A741024
Wykrywanie zmiany natężenia dźwięku w kamerze Dahua.
Monitoring CCTV polega głównie na nagrywaniu i analizie sygnału wideo, jednak nie jest do tego ograniczony, bo część kamer może również nagrywać i analizować sygnał audio. Często aspekt prawny wyklucza możliwość nagrywania dźwięku, ale kamera niezależnie od ustawień nagrywania może wykrywać nieprawidłowości w dźwięku z monitorowanej sceny (np. nagły wzrost/spadek poziomu dźwięku) lub odłączenie mikrofonu oraz wykonać akcje alarmowe.Kamery IP WizSense, WizMind wyposażone są w mikrofon wewnętrzny lub zewnętrzny. W przypadku zwiększenia poziomu dźwięku (np. rozmowa, zbicie szyby, strzał, syrena alarmowa) podejmowana jest akcja alarmowa. Wykrywany jest też sabotaż mikrofonu. W reakcji na zdarzenie kamera może wyzwolić nagrywanie, aktywować wyjście przekaźnikowe, wysłać e-mail lub zapisać zrzut ekranu.
Nadajnik optyczny RTV/SAT OTF302 6F55 E 1x6 dBm FP 1550 nm TERRA A3055 jest wykorzystywany do tworzenia instalacji RTV/SAT przy zastosowaniu technologii światłowodowej i realizację transmisji na długości fali 1550 nm (III okno transmisyjne). Transmiter optyczny umożliwia transmisję sygnału satelitarnego SAT, naziemnego DVB-T2 oraz radiowego FM/DAB+. Tego typu technologia charakteryzuje się niskim tłumieniem, małymi zakłóceniami, a co najważniejsze pozwala realizować transmisje sygnału na duże odległości. | ||
Maszt antenowy stalowy 3,0m średnica 50mm E905131 pozwala na montaż anten telewizji naziemnej i satelitarnej. Wykonany ze stali i ocynkowany galwanicznie, odporny na korozję. Wyposażony w dwa kapturki zaślepiające. | ||
Kamera IP tubowa Dahua IPC-HFW2541E-S-0280B (5 Mpix, 2,8 mm, 0,005 lx, Audio, RTMP, IR do 30 m)+ Q062541X należy do serii LITE, czyli rozwiązań dedykowanych do standardowych instalacji monitoringu. Urządzenia tej serii posiadają podstawowe, najczęściej wykorzystywane funkcje, dlatego stanowią idealne rozwiązanie w większości instalacji, gdzie zapewni stabilną i bezawaryjną pracę. Cechą wyróżniającą kamery jest obsługa funkcji inteligentnej detekcji ruchu oraz inteligentnej ochrony perymetrycznej. | ||
Warto przeczytać:
Innowacyjny system światłowodowy marki TERRA do instalacji RTV/SAT. Instalacje światłowodowe odgrywają coraz większą rolę w transmisji sygnałów RTV/SAT. Dają one gwarancję niskich strat sygnału i bardzo dużą odporność na zakłócenia. W ofercie firmy DIPOL pojawiło się nowe rozwiązanie firmy TERRA pozwalające na realizację instalacji SMATV przy pomocy światłowodów. Nowy system dystrybucji sygnałów RTV/SAT wyróżnia wysoka jakość oraz konkurencyjna cena...>>>więcej