Nr 10/2023 (6.03.2023)
Czy smartfony będą komunikowały się przez satelitę? - 5G NTN.
Samsung Electronics, jedna z największych firm technologicznych na świecie, z siedzibą w Seulu, w Korei Południowej wprowadza technologię modemu 5G NTN. Technologia non-terrestrial networks (NTN) do przesyłania danych wykorzystuje nie tylko infrastrukturę naziemną ale także satelity, drony, balony i inne urządzenia umieszczone w przestrzeni kosmicznej lub w atmosferze. Może być wykorzystywana do zapewnienia dostępu do Internetu na obszarach, gdzie tradycyjne sieci nie mają pokrycia lub nie są wystarczająco szybkie. Należy tu wymienić: obszary polarne, góry, pustynie czy regiony gęsto zalesione. Samsung planuje zintegrować tę technologię z rozwiązaniami modemowymi firmy Exynos, przyspieszając komercjalizację komunikacji satelitarnej 5G.Aby zapewnić wysoce niezawodną komunikację NTN z satelitami poruszającymi się po niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), firma Samsung opracowała i przeprowadziła symulację technologii satelitarnej opartej na standardzie 5G NTN wykorzystując modem Exynos 5300. W ten sposób można dokładnie przewidywać położenie satelitów i minimalizować przesunięcia częstotliwości spowodowane efektem Dopplera. W oparciu o tę technologię przyszłe modemy Exynos firmy Samsung będą obsługiwać dwukierunkowe przesyłanie wiadomości tekstowych, a także udostępnianie obrazów i filmów w wysokiej rozdzielczości. Dzięki zintegrowanej łączności satelitarnej rozwiązania firmy Samsung wyeliminują potrzebę stosowania w smartfonach oddzielnego układu anteny bezprzewodowej o dużej mocy, zapewniając producentom urządzeń mobilnych znacznie większą elastyczność projektowania.
Kable koncentryczne RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych.
Kable, jak i inne wykorzystywane w budownictwie wyroby podlegają ocenie w zakresie reakcji na ogień. Szacuje się, że od 60% do 80% ogólnej liczby śmiertelnych ofiar pożarów jest wynikiem zatrucia, uduszenia bądź braku możliwości szybkiej ewakuacji z miejsca zagrożenia. Wymaga się, aby materiały użyte na wyposażenie budynku, między innymi przewody, kable i inne elementy związane z instalacją elektryczną i teletechniczną pracowały prawidłowo w normalnych warunkach użytkowania obiektu, jak również w warunkach zagrożenia - pożaru. Jednym z kluczowych parametrów, które decydują o klasie palności kabla jest jego zdolność do niewydzielania nieprzejrzystego, żrącego i toksycznego dymu. Przekłada się to wprost na większe możliwości w kontekście m.in. eliminacji zatruć oraz przeprowadzenia skutecznej ewakuacji w czasie pożaru.Dzięki wprowadzeniu ogólnoeuropejskich klas reakcji na pożar projektanci i architekci dysponują jednoznacznymi przepisami dotyczącymi korzystania z odpowiedniego typu kabli. Tam, gdzie potrzebne jest większe bezpieczeństwo na wypadek pożaru (budynki mieszkalne wysokie i wysokościowe), zaleca się stosowanie kabli wykonanych w płaszczu LSZH (LS0H) w izolacji bezhalogenowej.
W celu osiągnięcia wyższego poziomu bezpieczeństwa pożarowego producenci kabli zalecają zastosowanie kabli klasy B2CA w budynkach o specjalnym przeznaczeniu (w szczególności przewodów zainstalowanych w obrębie dróg ewakuacyjnych), które muszą spełniać bardzo wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa (np. w szpitalach, żłobkach, wieżowcach, biurowcach, domach opieki).
TRISAT B2CA E1022_500 - klasa reakcji na ogień zgodna z CPR - B2ca-s1a,d1,a1.
Automatyczny restart kamer IP Hikvision.
Kamery IP marki Hikvision posiadają funkcję automatycznego restartu (nazwanej w oprogramowaniu jako "automatyczna konserwacja"). Po zalogowaniu do kamery możliwe jest ustawienie jednego dnia tygodnia wraz z określoną godziną, kiedy nastąpi automatyczne wyłączenie i włączenie kamery. Aby skorzystać z tej funkcji należy po zalogowaniu do kamery przejść do zakładki Konfiguracja -> System -> Konserwacja i zaznaczyć opcję Włącz konserwację automatyczną. Z opcji tej można skorzystać, gdyby z jakichś powodów na instalacji występowały problemy z komunikacją pomiędzy rejestratorem a kamerami.Włączenie funkcji automatycznego restartu kamery Hikvision
Sieć Wifi 1 Gbit/s ze szkieletem 10 Gb/s.
Szkieletowa sieć komputerowa firmy powinna być jak najbardziej wydajna, ponieważ jest ona odpowiedzialna za przesyłanie dużych ilości danych między różnymi oddziałami firmy, często między różnymi lokacjami. Jest to kluczowe ze względu na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem.Poniżej zaprezentowana została koncepcja realizacji takiej sieci. W przykładzie zastosowano switch PoE z portami uplinkowymi 10 Gb/s i podłączonymi do miedzianych portów punktów dostępowych, które pracują w standardzie 802.11ax (WiFi 6) obsługując prędkość transmisji bezprzewodowej do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz. Połączenie między nimi a switchem ma prędkość 1 Gb/s. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń bezprzewodowych np. EAP670 N25695 wymagane będzie zastosowanie switcha z portami miedzianymi PoE o prędkości 2,5 Gb/s np. TL-SG3210XHP-M2 N30223.
Sieć WiFi zbudowana na szkielecie 10 Gb/s.
Jeśli pojawia się wymieniony w tytule komunikat, to rejestrator jest przeciążony przez dekodowanie obrazu ze zbyt wielu kamer. Zwykle nie można wyświetlać obrazu ze wszystkich kamer w pełnej rozdzielczości. Najczęściej kamery w siatce podglądu wyświetlane są w niższej rozdzielczości (strumień pomocniczy). Jeśli użytkownik przełączy wyświetlanie obrazu na strumień główny o wyższej rozdzielczości, podglądając równocześnie obraz z kilku kamer, na ekranie pojawia się komunikat: „Limit dekodowania obrazu” oznaczający przekroczenie możliwości sprzętowych danego rejestratora. Jak więc ustalić gdzie są granice wydajności danego urządzenia? W zestawieniu znajduje się lista rejestratorów Dahua, na której w zależności od modelu rejestratora i rozdzielczości kamery wskazano wartość parametru Preview, mówiącą o ilości kanałów możliwych do podglądu.
Problem z pomiarem OTDR? - sprawdź stan złącza.
Pomiary reflektometryczne realizowane są wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dostarczenia kompletu informacji o stanie łącza optycznego. Mowa tu o tłumieniu całego połączenia oraz jego poszczególnych składowych: złączy, splitterów, spawów oraz samego włókna. Reflektometr dostarcza również informacji na temat wartości reflektancji dla zdarzeń o charakterze odbiciowym (np. złącza, spawy mechaniczne).Podstawą realizacji poprawnych pomiarów jest, poza konfiguracją samego reflektometru, dbałość o czystość złącza pomiarowego. Czyścić należy zarówno złącze reflektometru, jak i wkładany do niego wtyk włókna rozbiegowego. Zaniechanie tej czynności może uniemożliwić wykonanie poprawnych pomiarów.
Na poniższym zdjęciu pokazano złącze reflektometru, który użytkowany był w sposób nieprawidłowy - złącze nie było regularnie czyszczone lub było czyszczone w sposób nieprofesjonalny. Zaowocowało to nagromadzeniem się brudu, który z kolei przyczynił się do zarysowania oraz powstania wżerów w czole złącza. Efektem był nieprawidłowy impuls na wyjściu reflektometru. Uszkodzone złącze powodowało duże odbicie impulsu już na początku światłowodu, a następnie jego kilkukrotne odbicia wtórne. Przedstawione to zostało na poniższym reflektogramie.
Instalatorzy wykonujący tego typu pomiary powinni bezwzględnie zaopatrzyć się w narzędzie do czyszczenia złączy światłowodowych. Najlepszym, bo najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie tutaj skorzystanie z tzw. "długopisów" - na przykład NTT Nanoclean-E3 L59161. Pozwalają one czyścić zarówno gniazda urządzeń (lub np. ferrule złączy wpiętych w adaptery w przełącznicach), jak i wtyki, po nałożeniu odpowiedniej końcówki.
Przewód NETSET Lite U/UTP 5e skrętka wewnętrzna [305m], Cu, 0,45 mm E1409_305 to, skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania prostych instalacji wewnątrz budynków. Skrętka posiada średnicę zewnętrzną zmniejszoną do 4,6 mm, co znacznie ułatwia układanie jej w korytkach, peszlach i rurach. Izolacja żył wykonana jest ze specjalnie dobranego tworzywa, które ułatwia nakładanie złącz RJ-45. Skrętka posiada miedzianą żyłę o średnicy 0,45 mm. | ||
Tłumik stały RTV/SAT 10 dB 5-2400 MHz z przejściem DC R50112 przeznaczony do zmniejszania poziomu sygnału w instalacji RTV/SAT w paśmie 5-2400 MHz. Często przydatny w instalacjach multiswitchowych oraz w przypadku użytkowania mierników, w których zbyt wysoki poziom sygnału na wejściu powoduje przesterowanie urządzenia. Tłumik charakteryzuje się wysoką stabilnością tłumienia. | ||
Kabel światłowodowy uniwersalny ZW-NOTKtsdD / U-DQ(ZN)BH LSOH jednomodowy 8J (8 włókien G.652D) 2,0 kN L77008 to kabel uniwersalny, który może być stosowany przy połączeniach wewnętrznych i zewnętrznych. Włókna jednomodowe umieszczone są w tubie centralnej wypełnionej żelem. Żel wypełniający tubę stanowi warstwę ochronną dla włókien światłowodowych, amortyzując przemieszczanie się włókien przy ruchach kabla oraz zabezpieczając włókna przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Zastosowane w konstrukcji kabla włókna szklane mają na celu zabezpieczenie tuby centralnej z włóknami światłowodowymi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz gryzoniami. | ||
Warto przeczytać:
Jak ograniczyć dostęp do urządzeń monitoringu CCTV pracujących w sieci komputerowej? Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie dostępu do urządzeń w sieci komputerowej jest filtrowanie adresów IP i MAC. Filtracja ta pozwala na ograniczenie dostępu do wybranego urządzenia tylko dla urządzeń z określonym adresem IP lub adresem fizycznym karty MAC. Oznacza to, że tylko te urządzenia będą mogły połączyć się ze wskazanym urządzeniem. Dzięki temu, osoba niepowołana, korzystając z urządzenia którego nie ma na "białej liście", nie będzie w stanie uzyskać dostępu do urządzenia, co zwiększa bezpieczeństwo...>>>więcej